Czechy: Parlament przeciwko polityce półśrodków UE ws. Hezbollahu / STOLICE

Czechy, Liban, Hezbollah

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Co znalazło się w rezolucji czeskiej Izby Poselskiej ws. libańskiego Hezbollahu? Minister Czarnek straszy polskie uczelnie. Który kraj jest na dobrej drodze do opanowania koronawirusa, a gdzie w UE system może nie wytrzymać? Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

PRAGA

Koniec z wybiórczością! Izba Poselska – niższa izba czeskiego parlamentu – przyjęła w tym tygodniu rezolucję nazywającą islamski Hezbollah, libańską partię polityczną radykalnych szyitów, utworzoną w 1982 za „organizację terrorystyczną”, która „zagraża wszystkim demokracjom”. Czescy parlamentarzyści opowiedzieli się przeciwko dzieleniu „Partii Boga” na „polityków” i „wojskowych”.

Hezbollah jest według ekspertów jedną z najpotężniejszych współczesnych organizacji prowadzących tzw. asymetryczne działania zbrojne. „Wyspecjalizował” się w przeprowadzaniu zamachów bombowych (także samobójczych) oraz porwań.

Unia Europejska wpisała Hezbollah na listę organizacji terrorystycznych w 2013 r. po zamachu  z 2012 r. na lotnisku w bułgarskim Burgas. A właściwie jego część – tzw. skrzydło wojskowe. Dlatego skuteczność tej decyzji też jest tylko częściowa – jak przekonywali Czescy politycy, którzy zagłosowali za zmianą stanowiska Pragi.

W ogromnej większości krajów członkowskich UE Hezbollah może swobodnie działać jako organizacja polityczna. Podział na skrzydło wojskowe i polityczne jest jednak całkowicie sztuczny i nieuzasadniony.

Hezbollah w całości uznawany jest za organizację terrorystyczną nie tylko przez Izrael czy Stany Zjednoczone, ale także przez Argentynę, Holandię, Honduras, Kanadę, Kolumbię, Paragwaj i Wielką Brytanię oraz Ligę Państw Arabskich i np…. Radę Współpracy Państw Zatoki Perskiej.

Także rząd niemiecki uznał cały Hezbollah za organizację terrorystyczną. Rezultatem tego przekonania jest ogłoszona 30 kwietnia br. decyzja o zakazaniu tej organizacji wszelkich form działania na terytorium Niemiec.

W rezolucji Izby Poselskiej wezwano również czeski rząd do zmuszenia UE do porzucenia polityki półśrodków i rozróżnienia działalności Hezbollahu na skrzydło „wojskowe” i „polityczne”.

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

Liban: Jest kolejny już nowy szef rządu. Tyle, że już premierem był i odszedł po ulicznych protestach

Prezydent Libanu desygnował nowego szefa rządu. Został nim lider sunnickiej partii Strumień Przyszłości Saad Hariri. Tyle, że ten polityk był już libańskim premierem do stycznia bieżącego roku, a odszedł pod naciskiem ulicznych protestów.

 

Nominację wręczył Saadowi Haririemu prezydent Libanu Michel Aoun. …

WARSZAWA

Minister straszy uczelnie. „Uczelnie z Gdańska i Wrocławia, które dały swoim studentom godziny dziekańskie na Strajk Kobiet, mogą pożegnać się ze środkami na badania”, zasugerował w czwartek rano w TVP Info minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

„Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Wrocławski czy ZNP, którzy nonszalancko zachęcają do demonstracji, są odpowiedzialne za to, co będziemy zaraz obserwować: wzrostu zakażeń koronawirusem”, podkreślił minister Czarnek, komentując środowy Strajk Kobiet.

Zapowiedział też, że będzie wyciągał konsekwencje wobec tych instytucji: „Z naszych informacji wynika, że 15 uczelni wyższych w Polsce wyraziło poparcie dla strajku. Ale we Wrocławiu i Gdańsku wprowadzono godziny rektorskie i zachęcono studentów, by wyszli na ulice. To skandaliczna i nieodpowiedzialna decyzja władz uczelni”, ocenił Czarnek.

„Tam, gdzie dochodzi do łamania prawa i to łamanie jest jednoznaczne, istnieją daleko idące możliwości administracyjne. Proszę pamiętać, że jako minister nauki mam kompetencje do rozdzielania środków inwestycyjnych, środków na badania, na granty. Takie wnioski leżą u nas w ministerstwie. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że będziemy musieli brać pod uwagę również to, co dzieje się na poszczególnych uczelniach.

Biuro prasowe Uniwersytetu Gdańskiego poinformowało, że władze uczelni nie będą komentować wypowiedzi ministra. 29 października oświadczenie w tej sprawie wydali przewodniczący gdańskich rad uczelni wyższych: Marek Głuchowski (Uniwersytet Gdański), Sławomir Halbryt (Politechnika Gdańska), Paweł Orłowski (Gdański Uniwersytet Medyczny oraz Piotr Stepnowski (Akademia Sztuk Pięknych).

„Jako przewodniczący gdańskich rad uczelni wyższych wyrażamy poparcie dla autonomicznej decyzji, ustalającej 28 października br. dniem rektorskim, podjętej przez p.o. Rektora Uniwersytetu Gdańskiego prof. Krzysztofa Bielawskiego, a wypowiedź ministra Przemysława Czarnka o jego ukaraniu traktujemy jako nieuprawnioną próbę ingerencji w autonomię Uczelni oraz wolność akademicką”.

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Oficjalny skład rządu Mateusza Morawieckiego po rekonstrukcji 

Premier Mateusz Morawiecki oficjalnie przedstawił wczoraj skład swojego rządu po rekonstrukcji. Formalnie do zmian dojdzie jednak dopiero w przyszłym tygodniu – nowi ministrowie dołączą do Rady Ministrów po powołaniu ich przez prezydenta Andrzeja Dudę.  

BRUKSELA

Parlament Europejski nie odpuszcza. Wbrew oczekiwaniom kolejna runda rozmów między Parlamentem Europejskim i Radą nie przyniosła konsensusu w sprawie mechanizmu powiązania unijnego budżetu z przestrzeganiem praworządności przez państwa członkowskie. Negocjacje będą kontynuowane w przyszłym miesiącu. Więcej szczegółów poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

HELSINKI

Nie ma potrzeby ustawowej płacy minimalnej? Rząd Finlandii przekonuje, że ​​będzie trzymać się swojego tradycyjnego systemu negocjacji płacowych, a nie podlegać ogólnoeuropejskiemu rozwiązaniu, po tym, jak Komisja Europejska przedstawiła w środę (28 października) projekt dyrektywy o płacy minimalnej w UE.

„Przesłaniem dyrektywy jest wymóg adekwatnej płacy, która każdemu zapewni życie na przyzwoitym poziomie. To cel polityczny Unii, którym zajmuje się dyrektywa”, tłumaczył w środę Luksemburczyk Nicolas Schmit, komisarz UE ds. pracy i praw socjalnych.

Płaca minimalna będzie ustalana na tych samych zasadach we wszystkich krajach Unii Europejskiej – przewiduje projekt dyrektywy Komisji Europejskiej. Finlandia wolałaby raczej trzymać się swojego tradycyjnego systemu negocjacji płacowych i nie podlegać odgórnym zasadom.

Według szefowej Komisji Ursuli von der Leyen ramy płacy minimalnej Komisji są tworzone „z pełnym poszanowaniem tradycji narodowych”.

Finlandia: Haker wykradł dane tysięcy pacjentów psychoterapii. Domaga się okupu

Haker zagroził, że do czasu zapłaty okupu będzie ujawniał codziennie dane stu kolejnych osób.

Wirus przełamany? Od kilku tygodni liczba odnotowanych nowych zakażeń koronawirusem w Finlandii utrzymuje się na stałym poziomie. „Wygląda na to, że wzrostowy trend został przełamany, ale szybkie zwroty w sytuacji epidemicznej są możliwe”, ocenił w czwartek przedstawiciel władz medycznych.

„Na początku września sytuacja była niepokojąca i były obawy, że jesteśmy na tej samej drodze co inne kraje Europy. Przynajmniej obecnie to się odwróciło” – powiedział na konferencji prasowej Mika Salminen, dyrektor w Fińskim Instytucie Zdrowia i Spraw Socjalnych (THL), podległym ministerstwu zdrowia i odpowiedzialnym za monitorowanie stanu epidemii.

W liczącej 5,5 mln mieszkańców Finlandii od kilku tygodni odnotowywana dzienna liczba zakażeń waha się od 100 do 200 (w czwartek poinformowano o 188 nowych), a wskaźnik infekcji na 100 tys. mieszkańców mierzony w okresie ostatnich dwóch tygodni spadł z blisko 50 do poniżej 45.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

"Nie chcemy marginalizacji mniejszych gospodarek". Finlandia przeciwna zmianom w europejskiej polityce konkurencji?

Rząd w Helsinkach opowiada się przeciwko budowie „europejskich czempionów”?

RZYM

System nie wytrzyma? Sytuacja pandemiczna we Włoszech jest pod pewnymi względami „dramatyczna”, „koronawirus odzyskał siłę” – oświadczył w czwartek rządowy komisarz ds. kryzysu sanitarnego Domenico Arcuri. Zaapelował do Włochów, by przemieszczali się tylko, gdy jest to konieczne.

W dniu, gdy zanotowano 217 następnych zgonów i ponad 26 tys. nowych zakażeń, nadzwyczajny komisarz ostrzegł: „Jeśli krzywa infekcji nie obniży się, przy obecnych liczbach nie wytrzyma tego żaden system ochrony zdrowia, nie mówiąc już o włoskim”.

(EURACTIV.pl)

Włochy: Rząd wprowadza nowe obostrzenia. "Nie możemy tracić czasu"

„Sytuacja jest krytyczna, ale rząd jest i reaguje”, podkreślił premier Giuseppe Conte.

BUKARESZT

Rumunia apeluje o współpracę. Prezydent Klaus Iohannis wezwał do ujednolicenia unijnych procedur ws. wzajemnego uznawania testów na SARS-CoV-2, metod samoizolacji oraz długości trwania kwarantanny.

Prezydent podkreślił również potrzebę pozyskania środków dostępnych w ramach Instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych – pomaga państwom członkowskim w walce z pandemią koronawirusa – w celu zwiększenia podaży szczepionek.

Iohannis powiedział rumuńskim mediom przed zaplanowaną na czwartkowy wieczór konferencją unijnych przywódców dotyczącą wspólnych wysiłków w walce z pandemią koronawirusa, że będzie nalegał na zapewnienie prawidłowego funkcjonowania jednolitego rynku i swobodnego przepływu osób w ramach Wspólnoty.

Prezydent Rumunii zapowiedział też, że będzie promował potrzebę zapewnienia odpowiednich zapasów leków i sprzętu medycznego we wszystkich państwach członkowskich.

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

Koronawirus: Amerykańska szczepionka na dobrej drodze do Europy

Amerykańska firma biotechnologiczna może już złożyć wniosek o pozwolenie na dopuszczenie do obrotu swojej szczepionki przeciwko koronawirusowi na terenie Unii Europejskiej. Firma Moderna przekazała wczoraj, że Europejska Agencja Medycyny potwierdziła, że szczepionka spełnia niezbędne do tego warunki.

BERLIN

„Środki stosowne i konieczne”. Kanclerz Merkel broniła w wygłoszonym w Bundestagu oświadczeniu rządowym decyzji częściowego zamrożenia życia w Niemczech w listopadzie. Prawicowi populiści mówią o dyktaturze koronawirusa.

W środę po południu (28 października) kanclerz i premierzy niemieckich krajów związkowych uzgodnili wprowadzenie ponownych ograniczeń, które mają przyhamować raptowne rozprzestrzenianie się pandemii. Była to jednomyślna decyzja, nagle zniknęły trudno zrozumiałe, często sprzeczne zasady walki z zarazą obowiązujące w poszczególnych 16 landach Republiki Federalnej.

Merkel broniła w czwartek w Bundestagu ponownego zamknięcia restauracji, barów, kin, teatrów, basenów i siłowni czy decyzji o praktycznie zakazie podróży turystycznych po kraju. Wszystko to wchodzi w życie w nadchodzący poniedziałek (2 listopada).

„Środki, po jakie sięgamy, są stosowne i konieczne”, mówi kanclerz. I dalej. „Z początkiem chłodnej pory roku znajdujemy się w dramatycznym położeniu”. Jakby na potwierdzenie, Instytut Roberta Kocha zgłosił w czwartek rano nowy rekord infekcji koronawirusem: prawie 16 tys. 800.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Koronawirus: Niemcy ograniczą życie społeczne. Zamkną też szkoły?

W środę w Niemczech zapadła decyzja o częściowym lockdownie.

PARYŻ

Więcej policji na ulicach. Prezydent Francji Emmanuel Macron potępił w czwartek „islamistyczny atak terrorystyczny” na jego kraj. Zapowiedział, że w związku z wydarzeniami w Nicei zwiększona będzie obecność wojska na ulicach na terytoriach francuskich oraz ochrona miejsc kultu oraz szkół.

Emmanuel Macron powiedział w czwartek, że ze względu na niedawne zamachy w kraju liczba żołnierzy na ulicach, działających w ramach operacji antyterrorystycznej Sentinelle, wzrośnie z 3 tys. do 7 tys. Macron, który przemawiał w Nicei, gdzie wcześniej w czwartek doszło do ataku nożownika, oznajmił:

„Jeśli jesteśmy atakowani, to ze względu na nasze wartości (…) i nasze pragnienie, by nie ugiąć się przed terrorem”.

Dodał, że chce, by jego wystąpienie było przesłaniem jedności dla Francuzów.

(Lucie Duboua-Lorsch  | EURACTIV.FR)

BUDAPESZT

Solidarni z Francją. Premier Węgier Viktor Orban oświadczył w czwartek, że jego kraj jest gotów zjednoczyć siły, by bronić tradycyjnych europejskich wartości. Napisał o tym w liście kondolencyjnym do prezydenta Francji Emmanuela Macrona po zamachu w Nicei.

Jak ocenił, czwartkowy zamach w Nicei, podobnie jak inne ataki w ostatnich tygodniach, pokazał, że wspólna europejska kultura, styl życia i wartości znalazły się na celowniku „skrajnego terroryzmu”.

Także szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto oznajmił we wpisie na Facebooku, że „zaczynają się uwalniać skrajne, antychrześcijańskie ideologie, grupy i osoby chcące unicestwić tradycyjne europejskie wartości i tradycyjny europejski styl życia”.

„Obudź się, Europo!”, zaapelował.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Polska i Węgry zamierzają utworzyć instytut oceniający praworządność w UE

„Nie chcemy, aby brano nas za głupców”, oświadczył szef węgierskiej dyplomacji Péter Szijjártó, ogłaszając plany stworzenia wraz z Polską instytutu oceny praworządności w krajach UE.

WIEDEŃ

W sobotę decyzja. W czwartek (29 października) rząd Austrii rozszerzył istniejące ostrzeżenie dotyczące podróży do Pragi na całe Czechy, co oznacza, że podróżni z Czech wjeżdżający do Austrii będą musieli przedstawić negatywny wynik testu na SARS-CoV-2, wykonany w ciągu minionych 72 godzin lub poddać się kwarantannie i wykonać test w ciągu 48 godzin.

W sobotę (31 października) rząd przedstawi nowe obostrzenia.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Austria: Nadeszła już druga fala koronawirusa?

W piątek (11 września) austriacki rząd ogłosił zaostrzenie od poniedziałku (14 września) zasady noszenia masek ochronnych i utrzymania dystansu społecznego podczas imprez publicznych i w restauracjach.

LONDYN

Corbyn zawieszony. Brytyjska Partia Pracy zawiesiła w prawach członka byłego lidera ugrupowania, Jeremy’ego Corbyna. To skutek opinii Komisji ds. Równości i Praw Człowieka (EHCR), która stwierdziła poważne niedociągnięcia poprzedniego kierownictwa partii w walce z antysemityzmem we własnych szeregach.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Wielka Brytania: Jeremy Corbyn zawieszony jako członek Partii Pracy

Przyczyną decyzji o zawieszeniu jest raport niezależnej Komisji ds. Równości i Praw Człowieka. wskazujący na uchybienia poprzedniego kierownictwa partii w walce z antysemityzmem.

MADRYT

Kordon wokół Madrytu. W związku ze wzrostem krzywej zakażeń koronawirusem hiszpański premier Pedro Sanchéz zaapelował do władz wspólnoty autonomicznej Madrytu o objęcie regionu kordonem sanitarnym na okres co najmniej tygodnia. Parlament przedłużył natomiast wprowadzony w niedzielę stan wyjątkowy aż o pół roku.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Koronawirus: Premier Hiszpanii Pedro Sanchéz apeluje o kordon sanitarny wokół Madrytu

Podobne restrykcje wprowadzono już w dziewięciu regionach kraju.

SOFIA

Bułgarski Wielki Mufti atakuje Macrona, broni Erdoğana. Biuro wielkiego muftiego w Bułgarii oskarżyło prezydenta Francji Emmanuela Macrona o „neofaszystowski sposób prowadzenia polityki”. W oświadczeniu wielkiego muftiego, satyryczny magazyn Charlie Hebdo, został opisany jako „szatański magazyn antagonizujący świat i obrażający proroka Mahometa”.

Jeśli chodzi o karykatury prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana, wielki mufti nazwał je „obrzydliwymi i pozbawionymi poczucia ludzkiej przyzwoitości i humanizmu”. Jak dotąd bułgarski premier Boiko Borysow nie zajął stanowiska w tej sprawie.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Bułgaria zablokuje rozmowy akcesyjne Macedonii Północnej z UE? / STOLICE

Codzienny briefing z europejskich stolic – 29 października.

BELGRAD

Główny epidemiolog Serbii sprzeciwia się wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Władze serbskie nie powinny wprowadzać stanu wyjątkowego ze względu na rosnącą liczbę przypadków infekcji SARS-CoV-2, powiedział w czwartek (29 października) epidemiolog Predrag Kon. Dodał, że „pierwszą i podstawową rzeczą” jest przestrzeganie przez obywateli istniejących restrykcji.

(EURACTIV.rs  betabriefing.com)