Niemiecka polityka klimatyczna: Ból głowy dla państw Europy Środkowo-Wschodniej / Briefing z Europy

Czechy-niemcy-unia-europejska-atom-taksonomia-komisja-europejska-energetyka-jadrowa-pandemia-polska-bałkany-kobiety-ukraina-rosja-nato

Zamknięcie w piątek trzech z sześciu ostatnich niemieckich elektrowni jądrowych nie jest dobrą wiadomością dla Czech. / Foto via [Shutterstock / Martin Lisner]

Czechy nie chcą, by Niemcy rezygnowały z energii atomowej | Estonia będzie dostarczać Ukrainie broń ciężką | Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowym briefingu z Europy.

 

 

PRAGA

Czechy nie chcą, by Niemcy rezygnowały z energii atomowej. Zamknięcie w piątek trzech z sześciu ostatnich niemieckich elektrowni jądrowych nie jest dobrą wiadomością dla Czech. Decyzja Berlina o rezygnacji z atomu jest tam przedmiotem krytyki zwłaszcza w kontekście obecnych podwyżek cen energii. Szczegóły poniżej. 

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Czechy nie chcą, by Niemcy rezygnowały z energii atomowej

Rząd Czech jest przekonany, że warunki geograficzne nie sprzyjają dynamicznemu rozwojowi energetyki słonecznej czy wiatrowej, dlatego stawia na elektrownie jądrowe.

BERLIN

Niemcy wyłączyli połowę z działających elektrowni atomowych. Wraz z końcem 2021 r. Niemcy wyłączyły trzy z sześciu ostatnich działających niemieckich elektrowni jądrowych. Pozostałe będą pracować do końca 2022. Jednostki te zastąpią w niemieckim systemie głównie paliwa kopalne. Szczegóły poniżej. 

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Niemcy wyłączyli połowę z działających elektrowni atomowych. Zastąpią je głównie paliwa kopalne

Wyłączone jednostki stanowiły ok. połowę niemieckich mocy z energetyki jądrowej. Wytwarzały moc o sile ok. 4,5 GW.

PARYŻ

Flaga niezgody. Zawieszona 31 grudnia na paryskim Łuku Triumfalnym z okazji objęcia przez Francję przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej flaga Unii Europejskiej, wywołała kontrowersje wśród francuskich polityków związanych z prawicą. Została już usunięta w nocy z soboty na niedzielę. Szczegóły poniżej. 

(Mathieu Pollet | EURACTIV.fr | tłum. Mateusz Kucharczyk)

Francja. Spór o flagę UE na Łuku Triumfalnym. Prawica mówiła o "ataku na tożsamość narodu"

Flaga Unii Europejskiej, która została zawieszona na paryskim Łuku Triumfalnym 31 grudnia z okazji objęcia przez Francję przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej.

WIEDEŃ

Austria pozwie KE w związku z taksonomią? Austriacka minister ochrony klimatu Leonore Gewessler nie wyklucza pozwania przez Austrię Komisji Europejskiej, jeśli ta nie zrezygnuje z włączenia energii jądrowej do unijnej taksonomii. Szczegóły poniżej.

(Oliver Noyan | EURACTIV.de | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Atom zieloną anergią w UE? Austria grozi pozwem Komisji Europejskiej

Na włączenie energii jądrowej do taksonomii UE nalega piętnaście państw członkowskich, w szczególności Francja.

DUBLIN

Język irlandzki uznany za pełnoprawny język urzędowy UE. Od 1 stycznia 2022 r. język irlandzki jest uznawany za pełnoprawny język urzędowy UE. To koniec trwającej prawie 15 lat sytuacji, która z powodu derogacji (wyłączenia) ograniczała ilość unijnych materiałów przetłumaczonych na irlandzki.

Od teraz wszystkie dokumenty publikowane przez Unię Europejską będą tłumaczone na język irlandzki.

W okresie od inauguracji Irlandii jako państwa członkowskiego UE w 1973 r. do przyznania jej statusu języka urzędowego i roboczego w 2007 r. język irlandzki został sklasyfikowany jako język traktatowy, co oznacza, że traktaty UE były jedynymi dokumentami, które podlegały tłumaczeniu.

“Dzisiejszy dzień jest ważny dla języka”, podkreślił prezydent Irlandii Michael D Higgins. “Ten pełny status jest ważnym uznaniem na poziomie międzynarodowym naszej szczególnej tożsamości jako narodu posiadającego własny, charakterystyczny język, obok wszystkich innych języków, których używamy i które szanujemy”, przekazał irlandzki prezydent.

“To stawia nasz język na równi z językami członków założycieli Unii oraz państw członkowskich, które dołączyły do niej w późniejszych latach”, dodał przywódca.

“Jest to znaczące osiągnięcie i dla wielu osób satysfakcjonująca będzie świadomość, że język irlandzki będzie teraz używany na co dzień w Unii Europejskiej”, podsumował Higgins.

(Molly Killeen | EURACTIV.com I tłum. Monika Mojak)

Irlandia odmawia udziału w globalnym planie dotyczącym minimalnego podatku od osób prawnych

Irlandzki premier Micheál Martin odmówił zajęcia konkretnego stanowiska, czy kraj utrzyma 12,5-proc. stawkę podatku od osób prawnych.

HELSINKI

Debata „Finlandia w NATO” trwa w najlepsze. Przedświąteczne głosy z Kremla podsyciły w Finlandii debatę na temat ewentualnego członkostwa w NATO.

W grudniu Rosja postawiła Sojuszowi ultimatum, które zakłada zobowiązanie się przez NATO do rezygnacji z dalszego rozszerzenia na wschód. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa dodała później, że członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO miałoby „poważne konsekwencje polityczne i militarne”.

W noworocznym orędziu prezydent Sauli Niinistö dał jasno do zrozumienia, że Finlandia musi zachować „pole manewru” i możliwość swobodnego podejmowania decyzji co do ewentualnego członkostwa w sojuszach wojskowych. Ocenił, że w dzisiejszych czasach nie ma już miejsca na strefy wpływów poszczególnych mocarstw.

Również premier Sanna Marin w swoim orędziu zapowiedziała, że rząd nie odpuści „pola manewru”, jakim dysponuje Finlandia w zakresie bezpieczeństwa. Zwolenników natowskiej akcesji w Finlandii nie brakuje.

Petteri Orpo, przewodniczący liberalno-konserwatywnej Partii Koalicji Narodowej, zaznaczył ostatnio, że jego partia „już od ponad 15 lat” popiera członkostwo w NATO. Wezwał inne partie, aby także opowiedziały się za przystąpieniem do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Zwolennikiem akcesji jest także przewodniczący grupy parlamentarnej Szwedzkiej Partii Ludowej Anders Adlercreutz, który ocenił na swoim blogu, że dyskusja w Finlandii na temat ewentualnego członkostwa w NATO zamienia się w farsę i należy bezzwłocznie rozpocząć przygotowania do złożenia do Brukseli aplikacji o przyjęcie w szeregi państw Sojuszu.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Finlandia chce przyczynić się do rozwiązania rosyjsko-ukraińskiego konfliktu

Kraj jest również chętny do prowadzenia dyskusji na temat Ukrainy na wysokim szczeblu, ale niekoniecznie w roli mediatora.

SZTOKHOLM

Rośnie liczba procesów sądowych związanych z utrudnianiem pracy służb. Liczba przypadków poważnego utrudniania pracy policji, strażaków czy karetek pogotowia okazała się w ubiegłym roku znacznie wyższa w porównaniu z rokiem 2020, donosi szwedzkie radio Ekot.

Od stycznia do listopada 2021 r. wszczęto 140 spraw karnych, czyli niemal trzy razy więcej niż 52 postępowania rozpoczęte od stycznia do grudnia 2020 r.

Zgodnie z art. 13 szwedzkiego kodeksu karnego tzw. „sabotaż niebieskich świateł” polega na atakowaniu lub uniemożliwianiu pracy policji, służb ratunkowych lub pogotowia.

Według policji jedną z przyczyn rosnącej tendencji może być fakt, że teraz przepisy zostały dokładniej sprecyzowane i łatwiej jest ocenić, jakie czyny są karalne, a jakie nie.

Według szwedzkiego prawa za „sabotaż niebieskich świateł” grozi do czterech lat pozbawienia wolności. Jeśli sąd stwierdzi, że sprawca naraził życie co najmniej kilku osób, kara wynosi minimum dwa lata więzienia, a maksymalnie dożywocie.

(Charles Szumski | EURACTIV.com | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Szwecja: Przemoc z użyciem broni „nową normą” na ulicach miast? / Briefing z Europy

Codzienny briefing z europejskich stolic – 3 września.

KOPENHAGA

Naftowy potentat akceptuje wyrok w sprawie Dan-Bunkering. Firma Dan-Bunkering i jej właściciel, koncern Bunker Holding, nie będą się odwoływać od wydanego przed dwoma tygodniami wyroku za naruszenie unijnego embarga poprzez dostarczanie paliwa do silników odrzutowych używanych w działaniach zbrojnych w Syrii.

„Wszystko, co robimy, musi być zgodne z prawem. Dlatego przyjmuję stwierdzenie sądu, że doszło do poważnego naruszenia unijnych sankcji. To (co zrobiliśmy – red.) nie odpowiada wartościom, za którymi się opowiadamy”, ocenił właściciel konsorcjum Torben Østergaard-Nielsen w komunikacie prasowym.

Miliarder Torben Østergaard-Nielsen jest jednym z najbogatszych ludzi w Danii. Jest właścicielem całej grupy Bunker Holding oraz dwóch „firm-córek”.

14 grudnia sąd okręgowy w Odense nałożył na firmy grzywnę w wysokości 400 mln DKK (53 mln euro) za nielegalne dostawy paliwa do silników odrzutowych wykorzystywanego przez rosyjskie myśliwce w Syrii w latach 2015-2017.

Prezes Bunker Holding Keld Demant w związku ze sprawą został skazany na cztery miesiące więzienia w zawieszeniu. Chociaż nie wydał żadnego oświadczenia, to wszystko wskazuje na to, że on również przyjął wyrok.

Tym niemniej pozostanie on na stanowisku prezesa Bunker Holding i nadal będzie nadzorował wszystkie 66 spółek zależnych od tego koncernu, w tym Dan-Bunkering.

„Keld Demant cieszy się pełnym zaufaniem zarządu i właścicieli i pozostanie prezesem Bunker Holding”, oznajmił Klaus Nyborg, wiceprzewodniczący zarządu firmy.

Anders Rechendorff, prokurator SØIK (Prokuratury Krajowej ds. Gospodarki i Przestępczości Międzynarodowej), oświadczył, że jest zadowolony z decyzji sądu.

„To historyczny wyrok. Doszło do sprzedaży i dostawy paliwa do silników odrzutowych do Syrii z naruszeniem sankcji nałożonych przez UE w celu zapobiegania uciskowi ludności cywilnej przez reżim Assada”, stwierdził.

(Charles Szumski | EURACTIV.com | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Dania chce do 2030 r. zlikwidować krajowe loty napędzane paliwami kopalnymi

Premier Mette Frederiksen zastrzegła jednak, że potrzebne będzie do tego wdrożenie zielonych technologii do napędzania samolotów.

TALLIN

Estonia będzie dostarczać Ukrainie broń ciężką. Estonia podjęła decyzję o wsparciu Ukrainy w jej niepewnej sytuacji. Tallin dostarczy na Ukrainę systemy rakietowe i artyleryjskie przeznaczone do obrony przeciwpancernej, donosi estońska agencja informacyjna.

Decyzja oznacza zmianę dotychczasowej polityki Estonii i odzwierciedla stopień zaniepokojenia tamtejszych władz w związku z możliwymi działaniami Rosji. Od czasu aneksji Krymu, Estonia dostarczała Ukrainie broń lekką i sprzęt medyczny oraz prowadziła szkolenia w Tallinie dla ukraińskich służb.

W zeszłym roku estoński rząd przekazał Ukrainie około 2,4 tys. Pistoletów Makarowa (PM). Teraz jednak Tallin doszedł do wniosku, że obecna sytuacja wymaga większej pomocy. W wywiadzie dla ERR News w czwartek 30 grudnia Peeter Kuimet, szef Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Obrony, zapowiedział wysłanie na Ukrainę 122-milimetrowych haubic i pocisków Javelin.

Dostawy takiego sprzętu wymagają jednak pozwolenia krajów pochodzenia uzbrojenia, w tym przypadku USA, Finlandii i Niemiec. Pociski Javelin pochodzą z USA, a zezwolenie na dostawę haubic potrzebne jest z Finlandii i Niemiec. Finlandia kupiła haubice z Niemiec, a w 2009 r. sprzedała je Estonii.

Największy problem może pojawić się w przypadku Finlandii. Helsinki ściśle przestrzegają zasady, by nie wysyłać produktów własnego przemysłu zbrojeniowego na obszary konfliktów. Fińskie Ministerstwo Obrony potwierdziło otrzymanie estońskiego wniosku. Ostateczna decyzja ma zapaść po konsultacjach z MSZ. .

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Ukraina coraz bardziej oddala się od rosyjskiej strefy wpływów. To niepokoi Putina [WYWIAD]

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski okazał się być odpornym na rosyjski wpływ i szantaż, twierdzi ekspert OSW Krzysztof Nieczypor.

BUDAPESZT

Spotkanie na opozycyjnym szczycie. Lider skrajnie prawicowych konserwatystów Péter Jakab i wspólny kandydat opozycji na premiera Péter Márki-Zay spotkali się 30 grudnia po tym, jak wcześniej krytykowali się i oskarżali publicznie. Spotkanie nie przyniosło jednak przełomu.

Márki-Zay oskarżył wcześniej partię Jakaba – Jobbik, która jest częścią zjednoczonej opozycji – o niepłacenie swojej części do wspólnej kasy, która ma być wykorzystywana w kampanii wyborczej. Jakab zaprzecza jednak tym oskarżeniom.

Analitycy wskazują, że węgierska opozycja straciła swój impet po październikowych prawyborach. Obaj politycy podkreślają, że należy teraz pokazać jedność pomimo wielu kwestii spornych, choć nie udało im się dojść do porozumienia w omawianej sprawie.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com | tłum. Paulina Borowska)

Węgry: Miał zdecydować o inwigilowaniu dziennikarzy. Teraz poseł Fideszu po oskarżeniach o korupcję podał się do dymisji

Pál Völner pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. W związku z oskarżeniami o korupcję, podał się do dymisji.

BRATYSŁAWA

Słowacja pochwala taksonomię UE. Rząd jest zadowolony z włączenia projektów gazowych, a zwłaszcza nuklearnych, do unijnej taksonomii.

Oznakowanie energii jądrowej jako zielonej jest wynikiem utrzymującej się presji politycznej, jaką Słowacja wywiera na szczeblu UE, powiedział słowacki urzędnik. Energia jądrowa wraz z gazem ziemnym są uważane za kluczowe dla zdolności Słowacji do osiągnięcia celu neutralności klimatycznej.

Słowacja posiada cztery działające reaktory jądrowe, uruchomione w latach 1984-1999, o łącznej mocy netto 1815 MW. W 2020 r. energia jądrowa stanowiła ok. 55 proc. energii elektrycznej w kraju.

Oczekuje się, że wkrótce zostaną uruchomione jeszcze dwa reaktory. Koncesja na eksploatację Mochovce 3 została wydana przez słowacki dozór jądrowy w maju 2021 r., a właściciel, Slovenské elektrárne, miał załadować paliwo i uruchomić blok do końca 2021 r. Zostało to jednak przełożone. Mochovce 4 ma rozpocząć działalność w 2023 r., zgodnie z prognozami resortu.

(Irena Jenčová| EURACTIV.sk | tłum. Kinga Wysocka)

Wydatki na energię: Polska w czołówce w Unii Europejskiej. Gorzej tylko na Słowacji

Energia w Polsce należy do najdroższych na świecie. 

SOFIA

W 2022 r. Macedonia rozpocznie negocjacje akcesyjne do UE? W ciągu kilku miesięcy Bułgaria zniesie weto i Macedonia Północna rozpocznie proces negocjacji w sprawie członkostwa w UE, stwierdził Wlado Buczkowski, specjalny wysłannik macedońskiego rządu ds. rozwiązania sporu na linii Skopje-Sofia.

„Bułgaria przez osiem miesięcy ubiegłego roku nie miała regularnego rządu. Odbyły się trzy wybory parlamentarne i jedne prezydenckie. To poważnie wpłynęło na nasze wysiłki, by znaleźć wzajemnie akceptowalne rozwiązanie i znieść blokadę na naszej drodze do UE”, powiedział.

Według niego widać postęp w budowaniu zaufania między oboma krajami. Dwa tygodnie temu nowy bułgarski premier Kirył Petkow ogłosił 6-miesięczny termin rozwiązania sporów Sofii i Skopje, a prezydent Rumen Radew dodał, że Bułgaria oczekuje postępów ze strony Macedonii.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg | tłum. Paulina Borowska)

TIRANA

30 proc. morderstw w Albanii w 2021 r. zostało popełnionych na kobietach i dziewczętach. Albania odnotowała 13 proc. wzrost liczby morderstw w 2021 r., przy czym prawie jedną trzecią ofiar stanowiły kobiety lub dziewczynki zabite przez swojego partnera, byłego partnera lub członka rodziny.

Przemoc domowa pozostaje istotnym problemem dla obywateli UE, w której ok. 50 proc. kobiet i dziewcząt doświadcza w swoim życiu co najmniej jednej formy przemocy domowej. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest to ponad światową średnią wynoszącą 30 proc.

W 2021 r. co najmniej jedna albańska kobieta ginęła średnio co trzy tygodnie. Tysiące więcej zgłaszało policji napaść, prześladowanie i inne formy nadużyć. Chociaż dane za 2021 r. nie zostały jeszcze udostępnione, w 2020 r. każdego dnia zgłaszano 12 przypadków przemocy domowej. Z tego, policja ścigała tylko 13 proc. spraw i nie były dostępne żadne dane na temat liczby skazanych.

Oprócz niepokojącego wskaźnika morderstw, jedno z badań wykazało, że jedna trzecia albańskich kobiet czuje się zagrożona we własnym domu z powodu przemocy domowej. Około 53 proc. stwierdziło, że doświadczyło przemocy, a 80 proc. stwierdziło, że uważa, że jej ​​ryzyko wzrosło od początku pandemii.

Tymczasem zdecydowana większość incydentów przemocy domowej pozostaje niezgłaszana z powodu obaw ofiary przed odwetem lub z powodu braku zaufania do organów policyjnych. Przemoc domowa jest również motorem wielu wniosków o azyl w UE i Wielkiej Brytanii od kobiet uciekających przed agresywnymi partnerami.

„Walka z poważnymi przestępstwami, wykrywanie, dokumentowanie i postawienie przed sądem sprawców zbrodni kryminalnych w Albanii pozostanie ważnym wyzwaniem dla policji na 2022 r.” – powiedziała Tonin Vocaj, dyrektorka Departamentu Policji Kryminalnej.

(Alice Taylor | Exit.al | tłum. Kinga Wysocka)