Czechy częściowo rezygnują z nakazu zasłaniania twarzy

Czechy, Liban, Hezbollah

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

W Czechach rząd zdecydował o poluzowaniu nakazu zasłaniania ust i nosa. We Włoszech spory w koalicji ws. zalegalizowania pracy nielegalnych migrantów w rolnictwie. Pierwsi pracownicy sezonowi z Ukrainy dotrą do Polski jeszcze w maju. Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „The Capitals”.

 

 

Rzecznik Komisji Europejskiej ds. zdrowia Stefan de Keersmaecker ostrzega, że państwa członkowskie UE powinny być gotowe na drugą falę pandemii COVID-19.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Koronawirus: Komisja Europejska ostrzega przed drugą falą zachorowań 

Rzecznik Komisji Europejskiej ds. zdrowia Stefan de Keersmaecker ostrzega, że państwa członkowskie UE powinny być gotowe na drugą falę pandemii COVID-19.

PRAGA

Coraz mniej masek. Rząd przychylił się w poniedziałek (11 maja) do sugestii ministra zdrowia odnośnie częściowego zniesienia od 25 maja obowiązku zasłaniania nosa i ust. Noszenie masek jest konieczne w zamkniętych pomieszczeniach, w środkach komunikacji publicznej i w taksówkach, czyli wszędzie tam, gdzie w odległości 1,5 do 2 metrów przebywa więcej niż jedna osoba.

Nie trzeba będzie nosić masek podczas samotnego spaceru oraz tam, gdzie nikogo nie będzie w pobliżu. Czesi wcześnie wprowadzili obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej – 19 marca. Dla porównania w Polsce nakaz ten obowiązuje od 16 kwietnia.

W związku z dobrą sytuacją epidemiologiczną rząd wyprzedza przyjęty wcześniej kalendarz znoszenia restrykcji. Od poniedziałku (11 maja) czynne są centra handlowe, salony fryzjerskie i kosmetyczne. Restauracje oraz piwiarnie obsługują klientów w tzw. letnich ogródkach na świeżym powietrzu.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Koronawirus: Czechy odmrażają gospodarkę i zaczynają prace nad szczepionką

Jak radzi sobie najbardziej zaawansowany w walce z pandemią kraj Grupy Wyszehradzkiej?

RZYM

Brak zgody w koalicji. W parlamencie wciąż nie osiągnięto kompromisu w sprawie ustawy zezwalającej na czasowe podjęcie przez nielegalnych imigrantów legalnej pracy w sektorze rolnym. To skutek pandemii koronawirusa, która uniemożliwiła przyjazd do Włoch tysiącom pracowników sezonowych z zagranicy.

Aby ustawa mogła zostać przyjęta, potrzebne jest poparcie współrządzącego razem z centrolewicą (Partia Demokratyczna) i antyestablishmentowego Ruchu 5 Gwiazd (M5S). W poniedziałek (11 maja) rano, po nocnych negocjacjach, ogłoszono, że osiągnięto kompromis, ale wieczorem politycy M5S wydali oświadczenie, w którym odcięli się od rzekomego kompromisu.

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Włochy: Czy nielegalni migranci będą mogli pracować w rolnictwie?

We włoskim parlamencie osiągnięto kompromis w sprawie ustawy zezwalającej na czasowe podjęcie przez nielegalnych imigrantów legalnej pracy w sektorze rolnym.

WARSZAWA

Pierwsze czartery jeszcze w maju. Pracownicy sezonowi z Ukrainy mają przylatywać specjalnie wyczarterowanymi samolotami również do Polski. Dotychczas chęć na taką podróż do naszego kraju wyraziło około tysiąca osób.

Wcześniej podobną akcję zorganizowali Finowie, a o pracowników z Ukrainy starają się również inne państwa UE.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Pracownicy sezonowi z Ukrainy jeszcze w maju przylecą do Polski

Pracownicy sezonowi z Ukrainy mają przylatywać do Polski specjalnie wyczarterowanymi samolotami.

BRATYSŁAWA

Sklepy w niedzielę: otwarte czy zamknięte? W ramach środków przyjętych na czas pandemii koronawirusa rząd postanowił, że sklepy, które działały w czasie najostrzejszych restrykcji (sklepy spożywcze, apteki, drogerie itp.) będą zamknięte w niedziele, a pracownicy będą mogli odpocząć.

Jednak w koalicji nadal prowadzone są spory w kontekście ewentualnej zmiany decyzji. Minister gospodarki Richard Sulík (Wolność i Solidarność) przekonuje, że pierwotne porozumienie dotyczyło tylko okresu kwarantanny, a obecnie wszystko powinno wrócić do normy, czyli otwarcia we wszystkie dni, z wyjątkiem świąt państwowych. Minister pracy, spraw społecznych i rodziny Milan Krajniak (Jesteśmy Rodziną) powiedział, że wolałby, aby sklepy były zamknięte w niedziele. 

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Słowacja: Najważniejsi politycy podpisali proeuropejską deklarację

Słowacja powoli staje się wyjątkiem wśród państw Grupy Wyszehradzkiej

LUBLANA

Wznowienie teoretyczne. Rząd postanowił nie przedłużać zakazu lotów pasażerskich, obowiązującego od 17 marca. Dlatego od dziś loty pasażerskie do i z UE, a także do krajów trzecich mogą być wznawiane na międzynarodowych lotniskach w Słowenii.

Rząd podkreślił jednak, że środki epidemiologiczne wprowadzone na czas pandemii spowodowały, że przewoźnicy jeszcze nie wznowili działalności. Nie ma także zbyt dużego popytu na takie połączenia. 

Większość linii lotniczych zawiesiło siatkę połączeń do końca maja, ale zarząd lotniska w Lublanie powiedział agencji prasowej STA, że już podjął wszelkie środki, aby wznowić ruch pasażerski.

(Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)

SOFIA

Korzyści z kryzysu. Koronakryzys pozwolił premierowi Bojko Borysowowi na odzyskanie zaufania opinii publicznej. 

Jednocześnie z badania przeprowadzonego przez Alpha Research wynika, że maleje poparcie dla prezydenta Rumena Radewa. Prezydent jest jednym z głównych krytyków działań podejmowanych przez rząd w czasie pandemii. Pozytywna ocena głowy państwa zmniejszyła się z 48 proc. w grudniu do 40 proc. na początku maja.

Borysow jest obecnie pozytywnie oceniany przez 40 proc społeczeństwa, ale w grudniu 2019 r. miał o 10 pp. mniejsze poparcie.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Koronawirus: Bułgaria walczy z niesubordynacją obywateli

Ponad 120 tys. osób próbowało złamać zakaz przemieszczania się w czasie Świąt Wielkanocnych.

PRISZTINA

P.o. premiera Kosowa Albin Kurti poinformował w poniedziałek (11 maja) o poddaniu się samoizolacji po tym, jak miał „bliski kontakt” z urzędnikiem z Ministerstwa ds. Integracji Europejskiej, który może być zakażony koronawirusem SARS-CoV-2.

Kurti powiedział, że pozostanie w domu do czasu nadejścia wyników testu pracownika ministerstwa.

(EURACTIV.rs)

Kosowo: Rząd odwołany w związku z pandemią koronawirusa

Prezydent Kosowa Hashim Thaci i premier Albin Kurti spierają się w sprawie ogłoszenia w kraju stanu wyjątkowego związanego z pandemią koronawirusa. Spór doprowadził też do rozpadu koalicji rządzącej i upadku rządku.

 

Prezydent Kosowa Hashim Thaci od kilkunastu dni nalega na ogłoszenie stanu …

ZAGRZEB

Potrzeba więcej działań. Chorwacka rada ds. Turystyki spodziewa się, że do końca roku uda się wypracować 30 proc. ubiegłorocznych obrotów w branży. Turystyka jest jednym z kół zamachowych chorwackiej gospodarki. 

Ministerstwo przypomniało, że w wyniku ograniczeń nałożonych na całym świecie, w chorwackiej turystyce odnotowuje się spadek o 74 proc. przylotów i 66 proc. liczby noclegów.

Minister Turystyki Gari Cappelli twierdzi, że następnym krokiem po częściowym otwarciu sektora hotelarsko-gastronomicznego oraz częściowym otwarciu granic dla obywateli UE, powinno być umożliwienie przyjazdu do Chorwacji większej liczbie gości z zagranicy – oczywiście w porozumieniu z epidemiologami. 

(Tea Trubić Macan, EURACTIV.hr)

Chorwacja otwiera (częściowo) granice dla obywateli Unii Europejskiej

Chorwacja jako jedna z pierwszych otwiera częściowo granicę dla obywateli państw Unii Europejskiej. Nadal istnieją jednak pewne ograniczenia.

BELGRAD

Serbski minister obrony Aleksandar Vulin spotkał się w poniedziałek (11 maja) w Belgradzie z ambasadorem Niemiec w Serbii Thomasem Schiebem. Celem rozmowy było omówienie dwustronnej współpracy w ramach misji pokojowych i operacji wielonarodowych pod auspicjami Unii Europejskiej.

(EURACTIV.rs)

UE potwierdza europejskie aspiracje Bałkanów Zachodnich

Jakie jeszcze decyzje zapadły na szczycie?

LONDYN

Więcej szczegółów. W tym tygodniu Wielka Brytania rozpocznie powolny proces łagodzenia środków wprowadzonych na czas pandemii koronawirusa. Premier Boris Johnson powiedział w poniedziałek (11 maja) w parlamencie, że ludzie powinni zachować „zdrowy rozsądek”, dostosowując swoje życie do następnej fazy walki z koronawirusem.

Rząd nadal zaleca mieszkańcom pracę z domu, jednak w opublikowanym w poniedziałek ponad 50-stronicowym dokumencie zawarto wytyczne dla odmrażania poszczególnych sektorów gospodarki, takich jak produkcja żywności, budownictwo i produkcja przemysłowa.

Rząd przekonuje, że na obecnym etapie nadal bezpieczniejsze wydaje się unikanie komunikacji publicznej, ale w razie wybrania tego środka transportu należy pamiętać o zasłanianiu ust i twarzy.

Od środy 13 maja, Brytyjczycy będą mogli wrócić do uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Przywrócona zostanie możliwość udania się do parków – w obu przypadkach samemu lub z członkami rodziny. Obowiązuje nakaz zachowania dystansu społecznego.

Od 1 czerwca planowany jest drugi krok w kierunku znoszenia gospodarczych i społecznych restrykcji. Wtedy planowane jest ponowne otwarcie części sklepów oraz powrót części uczniów do szkół. Jednak ostateczne decyzje będą zależały od sytuacji epidemiologicznej.

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

Boris Johnson: "Musimy zachować czujność". Wielka Brytania przymierza się do łagodzenia restrykcji

„Znoszenie ograniczeń wprowadzonych na czas pandemii będzie uzależnione od sytuacji epidemiologicznej w kraju”, powiedział premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. 

PARYŻ

Transakcja wiązana. Pomoc państwa za wsparcie finansowe. Minister finansów Bruno Le Maire powiedział w poniedziałek (11 maja), że w tym tygodniu dojdzie do spotkania z przedstawicielami krajowych koncernów samochodowych, podczas którego rząd zaprezentuje plan wsparcia finansowego w zamian za przeniesienie produkcji aut do Francji.

„W ten sposób zbudujemy silniejszy przemysł samochodowy”, podkreślił minister. 

(EURACTIV.FR)

Koronawirus: Francja przywraca swobodę przemieszczania się

Od 11 maja Francja będzie stopniowo łagodzić restrykcje wprowadzone na czas pandemii koronawirusa, ale w czterech regionach nadal będą obowiązywały surowsze przepisy.

HELSINKI

Jak sfinansować fińskie państwo opiekuńcze po koronakryzysie? W poniedziałek (11 maja) opublikowano wyniki badania, z którego wynika że 24 proc. osób popiera podniesienie podatków. Około 18 proc. obniżyłoby koszty wydatków socjalnych i usług publicznych, a 6 proc. podniosłoby wiek emerytalny.

26 proc. nie potrafiło wskazać żadnej odpowiedzi. Badanie zlecono przez Rural Future, organizację blisko związaną z Partią Centrum. Analiza preferencji wyborców poszczególnych ugrupowań wskazuje na tradycyjny podział: lewica i socjaldemokracja, a także zwolennicy Zielonych są za podwyższeniem podatków, a wyborcy partii prawicowych, a szczególnie populistycznej Partii Finów – za cięciami wydatków socjalnych. 

Badanie ujawnia również podział geograficzny. Elektorat miejski nie sprzeciwia się dodatkowym podatkom, podczas gdy ludność wiejska byłaby gotowa znieść część tradycyjnej siatki wydatków socjalnych.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Koronawirus: W Finlandii spada poparcie dla UE

Finlandia należy do jednego z najbardziej proeuropejskich społeczeństw, ale obecny kryzys gospodarczy nie pozostał bez wpływu na stosunek Finów do Wspólnoty.

LIZBONA

Około 15 tys. posiłków dziennie jest przygotowywanych i dystrybuowanych dla najbardziej potrzebujących przez urząd miasta w Lizbonie. Do przygotowywania posiłków służą m.in. zamknięte szkolne kuchnie. Pomoc dla mieszkańców Lizbony jest oceniania na 1,5 mln euro miesięcznie.

(Vera Amaro, Lusa.pt)

Koronawirus: Portugalia przedłuża stan wyjątkowy

Portugalia przedłuża stan wyjątkowy do 2 maja. Wprowadza jednak pierwsze ulgi i stopniowo będzie wybudzać gospodarkę.

BERLIN

Merkel zachęca do odpowiedzialności. Po weekendowych protestach w dużych miastach kanclerz Angela Merkel przypomniała, że ​​obywatele muszą stosować obostrzenia wprowadzone na czas pandemii koronawirusa. 

Szefowa rządu powiedziała, „że pomimo poluzowania restrykcji (w poniedziałek 11 maja zniesiono część ograniczeń dla mieszkańców), musimy mieć pewność, że wszyscy będą zachowywać się odpowiedzialnie w sferze publicznej poprzez zachowanie dystansu, noszenie masek ochronnych oraz poprzez okazywania sobie wzajemnego szacunku”. 

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Niemcy: Protesty przeciw epidemicznym restrykcjom, a zakażeń znów przybywa szybciej

W kilku niemieckich miastach zorganizowano w sobotę protesty przeciw wprowadzonym w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 restrykcjom. Tymczasem wirusolodzy alarmują, że nowych zakażonych znów przybywa w Niemczech szybciej.