Czechy: Kandydat na szefa dyplomacji chce zmienić kurs polityki zagranicznej / Briefing z Europy

Czechy-Chiny-Rosja-prawa-człowieka-Zeman-Babisz-Fiala-szczepienia-Polska-Białoruś-granica-Ukraina-Niemcy-Austria

Nominowany przez przyszłą koalicję rządzącą na szefa czeskiej dyplomacji Jan Lipavský z Partii Piratów chce zmienić kurs polityki zagranicznej kraju, co nie podoba się prezydentowi Miloszowi Zemanowi. / Foto via [EPA-EFE/MADOKA IKEGAMI]

Czechy: Kandydat na szefa dyplomacji chce zmienić kurs polityki zagranicznej | Wiedeńczycy protestują przeciwko obowiązkowym szczepieniom | Produkcja żywności bez rolnictwa – wizja bliższa, niż nam się wydaje? | Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowym briefingu z Europy.

 

Zostań jednym z Młodych Liderów Europy! Redakcja EURACTIV.pl ogłasza nabór do projektu Young European Leaders for the Future of Europe

 

PRAGA

Prawa człowieka w dyplomacji ważniejsze od spraw gospodarczych? Nominowany przez przyszłą koalicję rządzącą na szefa czeskiej dyplomacji Jan Lipavský z Partii Piratów chce zmienić kurs polityki zagranicznej kraju.

Chodzi o to, by nadać większy priorytet prawom człowieka aniżeli sprawom gospodarczym. Jak dowiedziała się redakcja EURACTIV.cz, kandydatura Lipavskiego stała się kością niezgody między przyszłym rządem a prezydentem Milošem Zemanem, znanym ze swojej prorosyjskiej i prochińskiej postawy.

Zeman jest ponoć skłonny posunąć się nawet do zablokowania powstania nowego rządu jedynie ze względu na obecność w nim Lipavskiego. Szczegóły poniżej. 

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Czechy: Spór o stosunek do Chin zablokuje powstanie nowego rządu?

Nominowany przez przyszłą koalicję rządzącą na szefa czeskiej dyplomacji Jan Lipavský z Partii Piratów chce zmienić kurs polityki zagranicznej kraju.

BERLIN

Szczepić czy nie szczepić? Zarówno ustępujący, jak i dopiero co mający powstać rząd Niemiec wykluczył możliwość wprowadzenia obowiązku szczepień, ale nie brakuje głosów, że przyjęcie preparatu przeciwko COVID-19 stanie się obowiązkowe z uwagi na sytuację pandemiczną w kraju. Szczegóły poniżej.

 (Nikolaus J. Kurmayer  | EURACTIV.de) 

Niemcy: Trwa dyskusja nad obowiązkowymi szczepieniami przeciwko COVID-19

Po ogłoszeniu powszechnego obowiązku szczepień przeciwko koronawirusowi w Austrii, politycy z przyszłej koalicji (SPD, Zieloni, FDP) wykluczyli takie rozwiązanie dla Niemiec.

PARYŻ

Spór o rybołówstwo: Francja obiecuje „kontynuować walkę”. Minister ds. morskich Annick Girardin powiedziała rybakom podczas podróży do północnej Francji, że władze „nie poddadzą” się w sporze z Brytyjczykami o licencje połowowe.

„Brytyjska interpretacja naszych akt jest nie do zaakceptowania i nie odzwierciedla dobrej woli Francji”, powiedziała.

Minister spraw zagranicznych Francji także zapowiedział, że będzie „zwalczać licencje za licencją, łódź za łódką” w obliczu „przesadnego i irytującego postępowania” Brytyjczyków.

(Mathieu Pollet | EURACTIV.fr | tłum. Kinga Wysocka)

Francja zastosuje środki odwetowe za brytyjskie ograniczenia połowowe

Francusko-brytyjski spór o łowiska trwa od czasu, gdy Wielka Brytania opuściła Unię Europejską.

WIEDEŃ

Wiedeńczycy protestują przeciwko obowiązkowym szczepieniom. Około 40 tys. ludzi wyszło w sobotę na wiedeńskie ulice, aby zaprotestować przeciwko wprowadzeniu przez rząd od dziś całkowitego lockdownu oraz zapowiedzi wdrożenia obowiązku szczepienia się na koronawirusa. Szczegóły poniżej.

Austria: Protesty przeciwko obowiązkowym szczepieniom. "Nowe restrykcje mogą pogłębić podziały w społeczeństwie"

Decyzję o objęciu całego kraju ścisłym lockdownem władze federalne ogłosiły w piątek.

Sebastian Kurz pozbawiony immunitetu. Parlament przegłosował w miniony czwartek pozbawienie immunitetu Sebastiana Kurza. Pozwala to prokuraturze na kontynuację śledztwa wobec byłego kanclerza, podejrzewanego o korupcję.

Kurz podał się do dymisji w ubiegłym miesiącu w reakcji na objęcie go przez wydział prokuratury ds. zwalczania przestępstw gospodarczych i korupcyjnych (WKStA) śledztwem w sprawie wykorzystania publicznych pieniędzy do przekupywania mediów i sondażowni w kampanii przed wyborami w 2017 r. Polityk utrzymuje, że jest niewinny i zarzuca prokuraturze upolitycznienie.

Były szef rządu, który mimo ustąpienia z funkcji kanclerza wciąż pozostaje liderem rządzącej Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP) wyraził zadowolenie z faktu, że nie przysługuje mu już immunitet, gdyż jego zdaniem przyspieszy to śledztwo i pozwoli mu szybciej dowieść swojej niewinności. „Jedno wiem na pewno: nie popełniłem nic karalnego”, stwierdził.

(Oliver Noyan | EURACTIV.de | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Austria: Raport dowodzący niewinności Sebastiana Kurza skrytykowany przez ekspertów

Uniwersytet Wiedeński, którego logo dla większej wiarygodności wykorzystał autor, zdystansował się od raportu.

DUBLIN

Rolnicy protestują.  Rolnicy z całej Irlandii zebrali się w niedzielę, aby zaprotestować przeciwko Wspólnej Polityce Rolnej UE (WPR), przybywając do stolicy traktorami.

WPR zbliża się do końca swojej drogi legislacyjnej na szczeblu europejskim, ale wielu irlandzkich rolników jest niezadowolonych z poziomu zaangażowania, jaki podjęli w jej tworzenie, oraz z niektórych zawartych w niej środków.

Przed demonstracją Tim Cullininan, prezes Stowarzyszenia Rolników Irlandzkich, powiedział, że polityka została „stworzona w celu zmniejszenia produkcji. Od rolników wymaga się, aby robili więcej i więcej za mniej”.

„Rząd musi zapewnić więcej funduszy, w tym odpowiednio finansowaną Wspólną Politykę Rolną, aby rolnicy mogli stawić czoła wyzwaniom klimatycznym, pozostając jednocześnie rentownymi”, powiedział.

(Molly Killeen | EURACTIV.com | tłum. Kinga Wysocka)

Rolnictwo węglowe: Wzmocni wkład branży w ochronę klimatu?

Ekolodzy przekonują, że niektóre z promowanych praktyk mają ograniczoną wartość klimatyczną.

HELSINKI

Produkcja żywności bez rolnictwa – wizja bliższa, niż nam się wydaje? Potrzeba wyżywienia ciągle rosnącej światowej populacji, a jednocześnie konieczność ochrony środowiska naturalnego sprawiają, że niezbędne staje się opracowanie nowych metod produkcji żywności. Jedna z takich metod, która nie wykorzystuje ani gleby, ani zwierząt gospodarskich, powstaje obecnie w Finlandii.

Solar Foods to start-up stworzony w 2017 roku jako element projektu badawczego prowadzonego przez Centrum Badań Technicznych VTT i Uniwersytet LUT we wschodniej Finlandii. Ów start-up pomógł w opracowaniu metody umożliwiającej ekologiczną produkcję czystego białka jednokomórkowego z dwutlenku węgla przy wykorzystaniu energii elektrycznej. Więcej jeszcze dziś na EURACTIV.pl. 

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Kolejne owady w europejskim menu. UE zezwala na jedzenie szarańczy

Na świecie około 25 proc. ludzi ma w swoim jadłospisie owady.

RZYM

Związki zawodowe kwestionują możliwość kontroli przepustek zdrowotnych w środkach transportu zbiorowego. Kontrola certyfikatów covidowych w środkach transportu publicznego nie jest obecnie możliwa, ponieważ nie ma wystarczającej liczby pracowników do wykonywania tego zadania, stwierdziły włoskie związki zawodowe.

Przedstawiciele związków wyrazili niezadowolenie, że rząd nie wspiera nowych środków przeciwpandemicznych narzędziami, które można odpowiednio stosować.

“Czas usług publicznych zostałby znacznie wydłużony, ale przede wszystkim brakuje adekwatnych narzędzi”, wyjaśnił agencji ANSA sekretarz związku zawodowego FILT CGIL (Włoskej Powszechnej Konfederacji Pracy) w Rzymie i regionie Lacjum Eugenio Stanziale.

Uważa on, że ​​najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem w perspektywie krótkoterminowej jest zwiększenie kontroli w celu utrzymania dystansu społecznego i weryfikowanie czy pasażerowie noszą maseczki zasłaniające twarz podczas korzystania ze środków transportu zbiorowego.

“Na początku lockdownu zaproponowaliśmy wprowadzenie ułatwień w transporcie publicznym, takich jak przyznanie uprawnień pracownikom do kontroli utrzymania dystansu społecznego i noszenie maseczek, ale nasz pomysł nie był wzięty pod uwagę,” przyznał regionalny sekretarz związku zawodowego FIT CISL Marino Masucci.

Włochy znajdują się obecnie w środku czwartej fali pandemii koronawirusa, dlatego minister zdrowia Roberto Speranza i minister transportu Enrico Giovannini wprowadzili 15 listopada bardziej rygorystyczne środki, których celem jest powstrzymanie rozprzestrzeniania się infekcji w pojazdach transportu zbiorowego.

W porównaniu z ubiegłym tygodniem we Włoszech odnotowano w niedzielę o 28,3 proc. więcej przypadków zachorowań na COVID-19 i o 27,8 proc. więcej zgonów z tego powodu.

Włoski rząd, w ramach ogólnej strategii kontroli zakażeń, wprowadził nowe restrykcje i zintensyfikował kampanię szczepień trzecią dawką szczepionki przeciw koronawirusowi.

(Eleonora Vasques | EURACTIV.com I tłum. Monika Mojak)

Włochy: Po zamieszkach w Rzymie władze zdelegalizują neofaszystowskie ugrupowanie Forza Nuova?

Agresywni antyszczepionkowcy powiązani z faszystowską partią Forza Nuova wdarli się do siedziby centrali związków zawodowych i ją zdemolowali.

 

WARSZAWA

Morawiecki o wojnie nowego typu. Podczas wczorajszych wizyt w państwach bałtyckich premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że liderzy Rosji i Białorusi prowadzą wojnę nowego typu z całą Unia Europejską, co wymaga wspólnej reakcji wszystkich państw europejskich.

Zapewnił przy tym, że Polska nie ulegnie szantażowi i zrobi wszystko, żeby bronić granic Wspólnoty oraz zadeklarował gotowość sfinansowania powrotu migrantów do kraju ich pochodzenia. Szczegóły poniżej. 

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Morawiecki: Na granicy z Białorusią trwa wojna nowego typu, Europa zagrożona

Podczas wczorajszych wizyt w państwach bałtyckich premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że liderzy Rosji i Białorusi prowadzą wojnę nowego typu z całą Unią Europejską.

BRATYSŁAWA

Premier naciska na obowiązkowe szczepienia. „Dla mnie idealne byłyby obowiązkowe szczepienia dla osób powyżej 65 lub 60 roku życia. To zależy od ekspertów. Myślę, że nawet dla osób 50+ miałoby sens, ale poczekajmy, co powiedzą eksperci”, powiedział Eduard Heger.

Szpitale zmagają się obecnie z brakiem personelu i brakiem wolnych łóżek wyposażonych w respiratory, co oznacza, że ​​lekarze często muszą zmierzyć się z wyborem kogo podłączyć do specjalistycznej aparatury, a zatem zdecydować, kogo uratować.

Na Słowacji 70 proc. nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2 to osoby nieszczepione. Premier poinformował, że dopuszcza wprowadzenie lockdownu.

(Michał Hudec | EURACTIV.sk | tłum. Kinga Wysocka)

Koronawirus: Słowacja wprowadza poważne obostrzenia w niemal co trzecim powiecie

Są wśród nich także takie, które graniczą z Polską.

SOFIA

Rumen Radew prezydentem na drugą kadencję. Urzędujący prezydent Rumen Radew pokonał rektora Uniwersytetu Sofijskiego Anastasa Gerdżikowa w drugiej turze wyborów prezydenckich, uzyskując około 65,8 proc. głosów wobec 31,8 proc. dla swojego konkurenta, według danych exit poll pracowni Gallup International Balkan.

Frekwencja wyniosła zaledwie nieco ponad 30 proc., co mogło być spowodowane faktem, że wczorajsze wybory były już czwartymi, jakie odbyły się w Bułgarii w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy. Szczegóły poniżej. 

(EURACTIV.bg, tłum. Paulina Borowska)

Bułgaria: Rumen Radew prezydentem na drugą kadencję

Wybory odbyły się w cieniu dwóch skandali międzynarodowych.

BUKARESZT

Rumunia bliska nowego rządu. Centroprawicowe partie PNL i UDMR porozumiały się z socjalistami z PSD w sprawie utworzenia nowego rządu. Teraz potrzebna jest zgoda ze strony prezydenta, a także nowy premier.

Prezydent Klaus Iohannis wezwał partie polityczne na konsultacje w poniedziałek. Trzy wspomniane ugrupowania podzieliły już między siebie ministerstwa i inne stanowiska w rządzie, a także dokonały podziału stanowisk w izbach i komisjach parlamentu.

Kandydat na premiera wskazany przez PNL, Nicolae Ciuca, twierdzi, że gotowy jest także plan rządzenia. Ciuca był już wcześniej desygnowany do utworzenia rządu, ale wówczas PNL chciała utworzyć rząd mniejszościowy tylko z UDMR. Polityk nie uzyskał wystarczającego poparcia deputowanych, więc zrzekł się mandatu.

Nadal jednak jest on uważany za faworyta prezydenta, dlatego jego desygnacja na premiera jest bardzo prawdopodobna. W Rumunii od prawie dwóch miesięcy funkcjonuje rząd tymczasowy, po tym jak gabinet kierowany przez Florina Citu, szefa PNL, upadł w wyniku głosowania nad wotum nieufności.

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro | tłum. Paulina Borowska)