Czechy: Dostęp do broni wpisany do Konstytucji? Pandemia w Belgii zmierza w złym kierunku? O ile mniej pożarów lasów w Portugalii? / STOLICE

Rząd Czech popiera zmianę Konstytucji, aby dodać prawo do obrony własnej oraz członków rodziny za pomocą broni palnej.

Rząd Czech popiera zmianę Konstytucji, aby dodać prawo do obrony własnej oraz członków rodziny za pomocą broni palnej.

Dostęp do broni w Czechach wpisany do Konstytucji? Dlaczego pandemia w Belgii zmierza w złym kierunku? O ile procentowo mniej lasów spaliło się w tym roku w Portugalii? Ile milionów pobrań zanotowała niemiecka aplikacja śledząca rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2? Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „The Capitals”.

 

PRAGA

Prawo do posiadania broni w ustawie zasadniczej. Rząd popiera zmianę Konstytucji, aby dodać prawo do obrony własnej oraz członków rodziny za pomocą broni palnej. Propozycję zmian w ustawie zasadniczej przeforsował Senat

Czeski Senat poparł nowelizację konstytucyjną, wzmacniającą prawo obywateli do obrony. Karta podstawowych praw i wolności (akt prawny obowiązujący w Czechach) ma zostać rozszerzona o prawo do obrony życia przy użyciu broni, w granicach przepisanych przez ustawę. Senat poparł zmiany w prawie po otrzymaniu ponad 100 tys. podpisów obywateli.

Nowelizacja ma uniemożliwić ograniczenie prawa do posiadania broni w drodze zwykłej ustawy, jak również ze strony władz UE. Inicjatorem jej głosowania jest senator prawicowej Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) Martin Červíček (w przeszłości komendant policji)

Oczekiwano, że rząd zajmie neutralne stanowisko w tej sprawie, jednak po intensywnej debacie postanowiono poprzeć poprawkę. Aby prawo zaczęło obowiązywać zmiany muszą zostać zatwierdzone przez większość 3/5 deputowanych w obu izbach czeskiego parlamentu. 

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Czechy i Słowacja wielokrotnie zwiększają deficyty budżetowe na 2020 r. W Czechach deficyt najwyższy w historii.

Deficyt budżetowy Czech w tym roku będzie wyższy od tego z kryzysu zadłużeniowego w strefie euro. Deficyt budżetowy zwiększa także Słowacja – czterokrotnie więcej niż pierwotnie planowano.

BRUKSELA

„Nie podążajmy tą drogą”. Belgijski wirusolog Marc Van Ranst ocenił, że sytuacja w kraju „zmierza w złym kierunku” w związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. W ostatnich dniach codziennie wykrywanych jest ponad 130 nowych infekcji, a średnia jest wyższa niż w ostatnich kilkunastu dniach.

Nie powinniśmy tracić czujności, ponieważ sytuacja zmierza w złym kierunku. Potrzebujemy większej uwagi”, wskazał Marc Van Ranst. Zdaniem ekspertów nie jest całkowicie jasne, czy wzrost wynika z poluzowania konkretnego działania wprowadzonego w związku z epidemią. Coraz liczniejsze nowe infekcje, notowane na południu Flandrii Zachodniej i w regionie wokół Antwerpii, według specjalistki ds. chorób zakaźnych Eriki Vlieghe nie ma wspólnego mianownika, jeśli chodzi o źródło.

Tymczasem rząd Belgii zaktualizował czerwoną listę krajów i regionów w związku z ryzykiem zakażenia wirusem. Po podróży do nich należy odbyć kwarantannę. Do listy dodano Szwecję. Odradza się podróże do niektórych miejsc w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. 

(Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

Bułgaria: Coraz więcej przypadków zakażeń. Będą ostrzejsze restrykcje?

W związku ze stale rosnącą liczbą zakażeń, w poniedziałek władze Bułgarii poinformowały o przedłużeniu stanu nadzwyczajnego, a we wtorek – o możliwym zaostrzeniu restrykcji.

LIZBONA

Dalsze ograniczenia. Rząd Portugalii utrzyma ograniczenia w regionie metropolitalnym Lizbony wprowadzone na czas pandemii koronawirusa przez kolejne dwa tygodnie, pomimo „tendencji spadkowej” liczby nowych infekcji wirusowych.

(Fábio Canceiro e Rosa Carreiro, Lusa.pt)

Mniej pożarów. Pożary lasów w Portugalii do tej pory spaliły o 60 proc. mniej powierzchni niż w analogicznym okresie 2019 r., wynika z danych zaprezentowanych przez Instytut Ochrony Przyrody i Lasu. (Célia Paulo, Lusa.pt)

Portugalia: W 2020 r. najwyższy poziom długu publicznego w historii. Złe informacje również na rynku pracy.

Gospodarcze skutki pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 doprowadziły w Portugalii do rekordowego poziomu długu publicznego w historii.

BERLIN

Powtórka z Ischgl? Federalny minister zdrowia Jens Spahn podkreślił na poniedziałkowej (13 lipca) konferencji prasowej, że uniknięcie drugiej fali zakażeń SARS-CoV-2 w Niemczech jest możliwe, ale tylko jeśli obywatele nadal będą stosować się do zasad sanitarnych.

Polityk dodał, że zaniepokoiły go obrazy z imprez niemieckich turystów na Majorce m.in. na słynnej plaży Ballermann, gdzie zasady dystansu społecznego nie są przestrzegane. O tym jaki poniedziałkowy apel ministra Spahna ma związek z alpejskim kurortem piszemy poniżej. 

Niemcy: Minister zdrowia ostrzega turystów: "Nie powtórzmy Ischgl!"

Federalny minister zdrowia Jens Spahn zaapelował do Niemców o utrzymanie zasad dystansu społecznego także podczas wakacji, aby uniknąć drugiej fali epidemii. „Musimy za wszelką cenę uniknąć drugiego Ischgl”. Co minister miał na myśli?

Sukces aplikacji. Spahn poinformował w poniedziałek również, że aplikację pomagającą w śledzeniu rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 ściągnęło już 15,5 mln Niemców, czyli ponad 20 proc. dorosłych mieszkańców kraju. W ubiegłym tygodniu testom na wirusa poddało się też ponad pół miliona osób, co jest nowym rekordem. Dotychczas w Niemczech zdiagnozowano prawie 199 tys. zachorowań na COVID-19, z czego 159 w ciągu ostatniej doby.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de

Niemcy: Minister zdrowia ostrzega turystów: "Nie powtórzmy Ischgl!"

Federalny minister zdrowia Jens Spahn zaapelował do Niemców o utrzymanie zasad dystansu społecznego także podczas wakacji, aby uniknąć drugiej fali epidemii. „Musimy za wszelką cenę uniknąć drugiego Ischgl”. Co minister miał na myśli?

PARYŻ

Miliardy nie dla telewizji. Po ponad sześciu tygodniach negocjacji plan opieki zdrowotnej o wartości 8,1 mld euro, znany jako „Ségur de la Santé”, został ostatecznie zatwierdzony przez przedstawicieli związków zawodowych. „Ten historyczny wysiłek jest przede wszystkim znaczącym uznaniem dla tych, którzy byli na pierwszej linii walki z koronawirusem w trakcie pandemii”, powiedział nowy premier Jean Castex.

W szczytowym momencie pandemii francuski prezydent Emmanuel Macron obiecał poprawić warunki pracy personelu medycznego. Nowo zatwierdzony plan opieki zdrowotnej dotyczy głównie powiększenia wynagrodzeń personelu opieki zdrowotnej, w tym personelu paramedycznego (np. fizjoterapeuci).

(Anne Damiani | EURACTIV.FR)

Francja: Éric Dupond-Moretti – przeciwnik ruchu #MeToo i obrońca terrorysty. Kim jest mowy minister sprawiedliwości?

Przeciwnik ruchu #MeToo, obrońca terrorysty, bezlitośnie krytykujący francuski wymiar sprawiedliwości. Nominacja Érica Dupond-Morettiego na nowego ministra sprawiedliwości wywołała ogromne kontrowersje. Kim jest człowiek nazywany nad Sekwaną „ogrem” i „Acquittatorem”?

WIEDEŃ

Coraz więcej rasizmu? W Austrii w czerwcu odnotowano 500 incydentów zakwalifikowanych jako formy dyskryminacji rasowej. Według organizacji pozarządowej ZARA (Zivilcourage und Anti-Rassismus-Arbeit). to nowy niechlubny rekord w Austrii.

Jednak według przedstawicieli organizacji więcej odnotowanych incydentów nie oznacza, że Austriacy stali się mniej tolerancyjni. Jest wręcz przeciwnie. „To efekt protestów Black Lives Matter”, twierdzi Meike Kolck-Thudt. „Protesty na całym świecie uwrażliwiły społeczeństwa. W ostatnich tygodniach zmniejszyła się tolerancja dla zachowań dyskryminacyjnych”.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Europa protestuje przeciw rasizmowi

W kolejnych europejskich krajach dochodzi do ulicznych manifestacji, które z jednej strony są wyrazem solidarności antyrasistowskimi protestami w USA, a z drugiej sprzeciwem wobec niedostatecznego zdaniem manifestantów rozliczenia się z kolonialną przeszłością.

RZYM

Mniej Włochów? W 2019 r. pobito kolejny negatywny rekord, gdy chodzi o liczbę nowo urodzonych dzieci. Ponadto wzrasta też liczba Włochów, którzy na stałe wyjeżdżają z kraju. Więcej jest też zgonów.

W ubiegłym roku liczba mieszkańców Włoch zmniejszyła się o 190 tys. W porównaniu z 2018 r. W 2019 r. Było o 19 tys. mniej urodzeń. W konsekwencji w ubiegłym roku liczba noworodków zmniejszyła się o 4,5 proc.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Włochy: Nie będzie koronawirusowego baby boomu?

W 2019 r. pobito negatywny rekord, dotyczący liczby nowo urodzonych dzieci we Włoszech. Nadal wzrasta też liczba Włochów, którzy na stałe wyjeżdżają z kraju. Więcej jest też zgonów. Jakie są prognozy demograficzne na rok 2020?

BRATYSŁAWA

Spadł z powodu pustego baku. We wrześniu 2019 r. podczas rutynowego lotu treningowego rozbił się samolot MiG-29 należący do Słowackich Sił Zbrojnych. Do zdarzenia doszło w okolicach miejscowości Nové Sady (Nitra). Pilot przeżył wypadek.

Po kilku miesiącach od tamtego zdarzenia komisja śledcza badająca przyczyny rozbicia MiG-a stwierdziła, że katastrofa słowackiego myśliwca została spowodowana brakiem paliwa. Raport upublicznił słowacki minister obrony Jaroslav Naďa (OĽaNO).

Słowackie Siły Zbrojne są w trakcie modernizacji. Rosyjskie myśliwce Mig-29 zostaną zastąpione amerykańskimi F-16.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk

Słowacja: Zniesiono stan wyjątkowy. Polacy mogą przekroczyć granicę na 48 godzin bez testu na koronawirusa

Na Słowacji nie obowiązuje już stan wyjątkowy. Dlaczego trwał aż 90 dni pomimo dobrej sytuacji epidemilogicznej?

SOFIA

Prokuratura wkracza do akcji. Bułgarska prokuratura wszczęła postępowanie ws. umowy koncesyjnej dla rosyjskiej firmy Lukoil dotyczącej rozładunku ropy naftowej. Umowę podpisano dziewięć lat temu podczas pierwszego rządu Bojko Borysowa. Firma naftowa Lukoil jest właścicielem największej rafinerii ropy naftowej na Bałkanach, w pobliżu Burgas.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Tymczasem w Bułgarii trwają antyrządowe protesty. W niedzielę odbyły się one nie tylko w stolicy – Sofii, ale także w innych miastach. W sumie wzięło w nich udział kilkadziesiąt tysięcy osób. Więcej piszemy o nich poniżej.

Bułgaria: Kolejny dzień protestów. Prezydent wzywa rząd do dymisji

Kolejny dzień antyrządowych protestów ulicznych w Bułgarii. Wczoraj odbyły się one nie tylko w stolicy – Sofii, ale także w innych miastach. W sumie wzięło w nich udział kilkadziesiąt tysięcy osób.

LUBLANA

Nie będzie przeprosin. Przy okazji obchodzonej 11 lipca rocznicy rozpoczęcia masakry w Srebrenicy premier Słowenii Janez Janša napisał w mediach społecznościowych, że nie doszłoby do tragedii w 1995 r., gdyby ONZ wystarczająco wcześnie potępiła „komunistyczne ludobójstwo po II wojnie światowej, tak jak stało się to w przypadku Holokaustu”.

Opozycja wezwała premiera do złożenia przeprosin, jednak szef rządu odmówił. W trakcie poniedziałkowych obrad, opozycyjni parlamentarzyści na znak protestu opuścili salę obrad.

25 lat od masakry w bośniackiej Srebrenicy

Ćwierć wieku temu wokół miasta Srebrenica we wschodniej części Bośni rozpoczęła się trwające kilkanaście dni masakra tysięcy muzułmańskich mężczyzn i chłopców, których dokonały paramilitarne oddziały bośniackich Serbów.

Zmiany w mediach. Proponowane przez rząd zmiany w mediach publicznych spotkały się z krytyką. Rząd chciałby zmniejszenia finansowania państwowego nadawcy RTS oraz agencji prasowej STA. Dodatkowo przewiduje się zwiększenie wpływu rządu na powoływanie zarządów obu instytucji. Konsultacje projektu zmian trwały zaledwie 5 dni.

(Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)

Jak ograniczana jest wolność mediów w Polsce – Analiza rynku medialnego

Upolitycznienie mediów publicznych jest całkowite. Paradoksalnie, ostatnim bastionem wolności polskiej telewizji jest należący do amerykańskiej firmy TVN. Jednocześnie dziennikarstwo pisane staje się coraz bardziej domeną prekariuszy – zatrudnieniem nisko opłacanym i niepewnym.

ZAGRZEB

„Nieco mniejszy” rząd. Premier i lider partii konserwatywnej HDZ, Andrej Plenković, powiedział w poniedziałek (13 lipca), że nowy rząd będzie „nieco mniejszy” niż poprzedni, a jego członkowie będą znani w najbliższy czwartek.

Według gazety „Jutarnji list” rząd będzie miał maksymalnie 16 ministerstw. Na stanowisku pozostanie m.in. dotychczasowy szef MSZ Gordan Glrić Radman. Premier zapowiedział, że zamierza zwołać pierwszą sesję parlamentarną 22 lipca.

(Karla Juničić, EURACTIV.hr)

Wybory parlamentarne w Chorwacji: Czy skrajna prawica przesądzi o wyniku?

Dzisiaj Chorwaci głosują w wyborach parlamentarnych. Ostatnie przedwyborcze sondaże wskazują na remis między dwiema głównymi siłami politycznymi. Czy szalę na korzyść jednej z nich przeważy skrajna prawica?

BELGRAD

Krytyka proeuropejskiego kursu? Ukraina wzywa serbskich polityków, by nie „wtrącali się” w wewnętrzne sprawy kraju. Ambasada Ukrainy w Serbii oświadczyła w poniedziałek (13 lipca), że Ukraina w żaden sposób nie ingeruje w wewnętrzne sprawy Serbii. Jednocześnie strona ukraińska oskarża Belgrad o próby wpływania na sytuację polityczną na Ukrainie. 

Ambasada Ukrainy odpowiedziała na niedawny komentarz burmistrza belgradzkiej gminy Vozdovac Aleksandara Savića, który według ambasady „przedstawił zmiany zachodzące na Ukrainie w złym świetle, mówiąc o protestach w Serbii”.

„Ambasada uważa za niedopuszczalną próbę wtrącania się w wewnętrzne sprawy Ukrainy. Szczególnie poprzez wygłaszanie negatywnych opinii zagranicznego urzędnika na temat świadomego wyboru dokonanego przez naród ukraiński w dążeniu do zacieśniania integracji z Europą”, napisano w komunikacie ambasady.

„Ze zdziwieniem obserwujemy serbskiego urzędnika, członka rządzącej partii promującej integrację z Unią Europejską, który dyskredytuje europejski wybór dokonany przez Ukrainę”, podkreślono w piśmie ambasady.

(EURACTIV.rs  betabriefing.com)

Kosowo i Serbia: Trwają rozmowy ws. normalizacji wzajemnych stosunków. Co ustalono? Kiedy odbędzie się następne spotkanie?

Podczas niedzielnej wideokonferencji premiera Kosowa oraz prezydenta Serbii z przedstawicielami Unii Europejskiej ustalono szczegóły kolejnego spotkania. Jednak jak dotąd poza deklaracjami i wolą kontynuowania rozmów brakuje szczegółów.