Przegrana walka premiera Czech o zmiany w unijnym systemie handlu emisjami / Briefing z Europy

Czechy-Babisz-Orban-UE-Agrofert-Komisja-Europejska-ceny-gazu-i-energii

Na zdjęciu premier Czech Andrej Orban. Foto via [EPA-EFE/MARTIN DIVISEK]

Przegrana walka premiera Czech o zmiany w unijnym systemie handlu emisjami | Praworządność w Polsce głównym tematem pierwszego dnia unijnego szczytu | Co dalej z Turowem? „Solidarność” będzie dziś protestować w Luksemburgu | PE przyjął rezolucję w sprawie praworządności w Polsce. Wzywa w niej do zablokowania środków z UE | Państwa regionu aktualizują plan na rzecz ochrony Morza Bałtyckiego | Papandreu reaktywacja: Były premier chce przywrócić blask greckiej centrolewicy | We Włoszech rekordowa sprzedaż testów w kierunku COVID-19 | Między innymi o tym piszemy w piątkowym briefingu z Europy |

 

 

PRAGA

Przegrana walka o zmiany w systemie ETS. Premier Czech Andrej Babiš wraz ze swoim węgierskim odpowiednikiem Viktorem Orbanem blokowali wczoraj do późnego wieczora przyjęcie konkluzji Rady Europejskiej.

Według EURACTIV.cz powodem może być kontrowersyjna współpraca czeskiego szefa rządu z firmą Agrofert. Według Babiša za obecny wzrost cen energii odpowiadają przede wszystkim uprawnienia do emisji CO2.

W związku z tym domaga się zmian w unijnym systemie handlu uprawnieniami do emisji (ETS), które uniemożliwiłby kapitałowi spekulacyjnemu ich kupowanie.

Komisja Europejska i zdecydowana większość państw członkowskich UE nie popierały takiego posunięcia podkreślając, że system ETS nie jest głównym czynnikiem wpływającym na wzrost cen energii.

Po kilku godzinach Babiš miał się wycofać i uznać, że Komisja przeanalizuje funkcjonowanie systemu ETS i oceni, czy niektóre zachowania na rynku sprzedaży uprawnieniami wymagają dalszych działań regulacyjnych.

Nie jest jasne, dlaczego Babiš tak bardzo nalegał i groził zablokowaniem konkluzji Rady. Przed szczytem czeski premier podkreślał, że jego priorytetem w negocjacjach jest zwolnienie z podatku energetycznego, co niedawno zastosował rząd Czech, mimo że jest to niezgodne z prawem UE.

Rada nie poparła jednak takiego działania. W rozmowie z EURACTIV.cz unijne źródło przekazało, że rosnące ceny uprawnień do emisji mają bezpośredni wpływ na koncern Agrofert, należący wcześniej do czeskiego premiera. W kwietniu br. audytorzy KE stwierdzili, że występuje konflikt interesów, ponieważ Babiš wciąż ma kontrolę nad firmą.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz | tłum. Paulina Borowska)

Czechy: Wyborcza porażka premiera Babiša osłabi więzi między Pragą i Budapesztem?

Mimo że Andrej Babiš przekonuje, że dostanie od prezydenta Miloša Zemana misję utworzenia nowego rządu, szanse na to są niewielkie.

BRUKSELA

Praworządność w Polsce głównym tematem pierwszego dnia unijnego szczytu. Mimo dość bogatej agendy rozpoczętego wczoraj szczytu Rady Europejskiej, rozmowy przywódców i ich wypowiedzi dla mediów zdominował temat wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego, podważający prymat unijnego prawa. Działania rządu w Warszawie spotkały się ze stanowczą krytyką większości państw. Szczegóły poniżej. 

STRASBURG

PE przyjął rezolucję w sprawie praworządności w Polsce. Rezolucja Parlamentu Europejskiego to odpowiedź na orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości konstytucji nad prawem europejskim. Europosłowie ocenili jednak, że ów wyrok „podważa prawo unijne i zagraża niezależności polskich sędziów”. Szczegóły poniżej. 

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

PE przyjął rezolucję w sprawie praworządności w Polsce. Wzywa w niej do zablokowania środków z UE

Rezolucja Parlamentu Europejskiego to odpowiedź na orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości konstytucji nad prawem europejskim.

WARSZAWA

Co dalej z Turowem? Związkowcy z „Solidarności” zapowiedzieli na dziś (22 października) protest w Luksemburgu przeciwko karom nałożonym przez TSUE na Polskę za ignorowanie nakazu natychmiastowego wstrzymania wydobycia w kopalni Turów. Tymczasem czeski premier nie chce rozmawiać o Turowie z szefem polskiego rządu. Szczegóły poniżej. 

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Co dalej z Turowem? "Solidarność" będzie dziś protestować w Luksemburgu

Tymczasem czeski premier nie chce rozmawiać o Turowie z szefem polskiego rządu.

PARYŻ

Francja: Zgromadzenie Narodowe zagłosowało za przedłużeniem tzw. “przepustki covidowej” do następnego lata. Parlamentarzyści przyjęli projekt ustawy, którego drugi artykuł dopuszcza możliwość przedłużenia przepustki sanitarnej do 31 lipca 2022 r.

„Artykuł 2 nie przewiduje przedłużenia obowiązywania przepustki zdrowotnej do 31 lipca 2022 r.” – powiedział minister zdrowia Olivier Véran podczas debaty w środę (21 października) wieczorem. „Pozwala to na możliwość jej uruchomienia i utrzymania, jeśli wymaga tego sytuacja zdrowotna” – dodał.

Kontrowersyjny tekst musi teraz zostać przeanalizowany przez Senat.

(Clara Bauer-Babef | EURACTIV.fr, Marlena Nowakowska)

Kolejna odsłona francusko-brytyjskiej "wojny o ryby". Francja grozi odwetem na Wielkiej Brytanii

Francja oskarża Wielką Brytanię o łamanie pobrexitowej umowy handlowej i blokowanie dostępu do łowisk francuskim rybakom.

DUBLIN

Stulecie podziału Irlandii. Urzędnicy zebrali się w czwartek z okazji setnej rocznicy podziału Irlandii w 1921 r. i utworzenia Irlandii Północnej. Irlandzki minister spraw zagranicznych Simon Coveney i zajmujący się pilnowaniem dyscypliny partyjnej (tzw.whip) Jack Chambers dołączyli do przywódców politycznych i religijnych w katedrze Kościoła Irlandii św. Patryka w Armagh w Irlandii Północnej.

Obecni tam byli także członkowie Demokratycznej Partii Unionistów i innych partii ze Zgromadzenia Irlandii Północnej, brytyjski premier Boris Johnson i Brandon Lewis, sekretarz stanu Irlandii Północnej.

Prezydent Irlandii Michael D. Higgins wcześniej odmówił udziału, mówiąc, że uważa, że ​​wydarzenie nie jest neutralne politycznie i dlatego jego obecność byłaby „niewłaściwa”, co wywołało pewne kontrowersje.

Na nabożeństwie nieobecni byli także przedstawiciele Sinn Féin i brytyjska królowa Elżbieta, której podróż odwołano z powodu choroby. Wydarzenie zostało zorganizowane przez liderów z różnych kościołów w Irlandii Północnej.

(Molly Killeen | EURACTIV.com | tłum. Kinga Wysocka)

Irlandia odmawia udziału w globalnym planie dotyczącym minimalnego podatku od osób prawnych

Irlandzki premier Micheál Martin odmówił zajęcia konkretnego stanowiska, czy kraj utrzyma 12,5-proc. stawkę podatku od osób prawnych.

HELSINKI

Państwa regionu aktualizują plan na rzecz ochrony Morza Bałtyckiego. Kraje basenu Morza Bałtyckiego chcą ustanowienia nowych środków w celu poprawy fatalnego stanu akwenu, który jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie. Szczegóły poniżej. 

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com | Tłumaczenie Aleksandra Krzysztoszek)

Państwa regionu aktualizują plan na rzecz ochrony Morza Bałtyckiego

Celem, jaki zakłada Bałtycki Plan Działań HELCOM (BSAP), jest objęcie ochroną do 2030 r. 30 proc. obszaru Morza Bałtyckiego.

RZYM

Rekordowa sprzedaż testów w kierunku COVID-19. We wtorek (19 października) we Włoszech przeprowadzono testy na obecność wirusa SARS-CoV-2 u 548 tys. osób, co stanowi rekord od początku pandemii.

Wzrost liczby testów związany jest z faktem, że od 15 października wszyscy pracownicy sektora prywatnego i publicznego w całym kraju obowiązkowo muszą posiadać certyfikat covidowy.

Osobom, które nie zostały zaszczepione lub nie są ozdrowieńcami, pozostawiono zatem możliwość przeprowadzania testów co 48 godzin, aby uniknąć sankcji w pracy. Zanim uregulowanie dotyczące pracowników weszło w życie, średnio 200 tys. osób codziennie wykonywało szybki test antygenowy.

Od zeszłego piątku (15 października) liczba ta nie spadła poniżej 300 tys. Rząd miał nadzieję, że wprowadzenie obowiązku posiadania przepustki zdrowotnej przekona do zaszczepienia się dużą liczbę osób, które wahały się do tej pory, ale wzrost liczby przeprowadzanych testów jest głównym skutkiem nowego uregulowania.

Politycy i protestujący przeciwko obowiązkowi posiadania certyfikatów zdrowotnych wśród pracowników wyrazili obawy, że liczba testów w kraju może być niewystarczająca, ponieważ od 2,5 do 5 mln pracowników nie zostało jeszcze zaszczepionych.

Luca Zaia, gubernator regionu Veneto i jeden z najbardziej znanych liderów Ligi, 8 października zaalarmował, że w samym regionie Veneto co najmniej 590 tys. osób w wieku produkcyjnym nie zostało zaszczepionych.

“Nawet jeśli tylko połowa z nich pracuje, mielibyśmy 300-350 tys. osób do przebadania co 48 godzin. To niemożliwe”, podkreślił gubernator.

Jak na razie wydaje się, że apteki radzą sobie z rosnącą presją, pomimo dyskomfortu spowodowanego długimi kolejkami i niepokoju osób, które potrzebują dostać się do aptek z różnych powodów lub które muszą się przebadać, ponieważ miały kontakt z kimś, kto uzyskał pozytywny wynik testu na COVID-19. W niedzielę (17 października) w Turynie musiała interweniować policja, ponieważ przed apteką wybuchła bójka.

(Viola Stefanello | EURACTIV.it I tłum. Monika Mojak)

Włochy po wyborach samorządowych: Największe miasta dla centrolewicy. Porażka prawicy

Słabe rezultaty w wyborach na burmistrzów włoskich miast odnotowała włoska prawica.

LIZBONA

Portugalski rząd od dzisiaj będzie w stanie ograniczyć ceny paliw. Opublikowana w czwartek (21 października) ustawa, która pozwala rządowi ograniczać marże w sprzedaży paliw, dzisiaj wchodzi w życie.

Ustawa mówi, że „niezależnie od ogłoszenia stanu kryzysu energetycznego przewidzianego w poprzednich ustępach, ze względu na interes publiczny oraz w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania rynku i ochrony konsumentów, wyjątkowo mogą być ustalane maksymalne marże dla każdego z komponentów, które tworzą cenę detaliczną paliw prostych lub butelkowanych LPG.

Na poprzedniej konferencji prasowej minister środowiska João Pedro Matos Fernandes powiedział, że ustawa ta ma na celu „dać rządowi narzędzie, aby w sytuacji, gdy marże na sprzedaży paliw i butli gazowych są niezwykle wysokie i bez uzasadnienia, może, dekretem, ograniczyć te marginesy”.

Inicjatywa ta została skrytykowana przez stowarzyszenia branżowe i niektóre partie polityczne. Poseł Partii Socjaldemokratycznej (PSD) Afonso Oliveira wezwał rząd do dotrzymania słowa danego w 2016 r. – kiedy ustanowił dodatkowy podatek od produktów naftowych (ISP), powiedział, że dodatkowy podatek zostanie zniesiony wraz ze wzrostem cen paliw – biorąc pod uwagę, że dotychczasowe działania władz wykonawczych nie są rozwiązaniami.

Także Portugalska Partia Komunistyczna (PCP) stwierdziła, że ​​w ramach dyskusji budżetowej zażąda zniesienia dodatkowego ISP, a także wyeliminowania podwójnego opodatkowania, w którym VAT jest naliczany przez wartość obejmująca dostawcę usług internetowych.

(Alexandra Noronha, Tiago Almeida, Lusa.pt | tłum. Kinga Wysocka)

Podwyżki cen prądu i gazu w Europie. Receptą powstanie Unii Energetycznej?

Drastyczne podwyżki cen energii w całej Europie powodują wzrost kosztów energii dla konsumentów.

ATENY

Powrót Papandreu. Były premier Grecji Jorgos Papandreu, pełniący wielokrotnie funkcję ministra w kilku rządach oraz premier Grecji w latach 2009-2011, ogłosił w czwartek, że będzie kandydował na kierownictwo „Ruchu na rzecz Zmian” (Kinima Allagis) – koalicji greckich centrolewicowych partii politycznych.

Główną partią koalicji jest Panhelleński Ruch Socjalistyczny (PASOK), który niemal dokładnie 40 lat temu założył ojciec Jorgosa – Andreas Papandreu. Centrolewica rządziła między: 1981–90, 1993–2004, 2009-11.

(Matthaios Tsimitakis & Dani Vergou | EURACTIV.gr, tłum. Mateusz Kucharczyk)

Papandreu reaktywacja: Były premier chce przywrócić blask greckiej centrolewicy

Jorgos Papandreu został premierem w trudnym dla Grecji momencie we wrześniu 2009 r.

BRATYSŁAWA

Słowacki rząd wysłał miliony do firm-przykrywek w ramach pomocy pandemicznej. Według Instytutu Śledczego Jána Kuciaka słowacki rząd przesłał firmom przykrywkom około 24 mln euro. Pieniądze miały pomóc małym i średnim firmom podczas pandemii.

Dziennikarze śledczy ujawnili, że firmy często nie składały wniosków o zamknięcia finansowe, nie wiadomo było, ilu zatrudniają pracowników i często miały długi podatkowe. „Podczas kontroli nie znaleźliśmy miejsca działania żadnego z nich, a właścicielami byli zazwyczaj ludzie z Bałkanów lub Grecy”, wynika z ustaleń.

Według ustaleń dziennikarzy śledczych odbiorcami nie byli ważni ani znani biznesmeni. Niektórych z nich trudno było nawet znaleźć w ewidencji działalności gospodarczej. Ministerstwo pracy, spraw społecznych i rodziny, które było odpowiedzialne za dystrybucję wsparcia finansowego dla tych firm, stwierdziło w oświadczeniu, że wszyscy beneficjenci muszą podpisać oświadczenie, w którym potwierdzali wszystkie informacje o firmie.

Temat był już podjęty przez partie opozycyjne jako okazja do ataku na rząd. Lider najsilniejszej partii opozycyjnej i były premier Peter Pellegrini zwrócił się do Krajowego Urzędu Kontroli o zbadanie sprawy.

(Michal Hudec | EURACTIV.sk | tłum. Kinga Wysocka)

Słowacja, Czechy i Austria chcą razem walczyć z nielegalną imigracją

„Nie chcemy powtórki z 2015 r.”, zgodzili się przywódcy, którzy spotkali się w czeskich Lednicach w ramach Formatu Sławkowskiego.

BELGRAD

Najnowszy roczny raport Komisji Europejskiej na temat Serbii i jej prac w procesie integracji europejskiej. „Jeszcze wiele zostało do zrobienia. Najważniejsze będzie zaangażowanie społeczeństwa obywatelskiego”, powiedział w czwartek (21 października) szef delegacji Unii Europejskiej Emanuele Giaufret.

„Raport zawiera wszystko, co wymaga poprawy, zwłaszcza w zakresie praworządności, walki z korupcją, przestępczością, niezależnością sądów i wolnością mediów”, dodał.

Mimo to raport potwierdza, że niektóre z wymienionych kwestii już się poprawiły. Przykładem jest wzrost niezależności sądownictwa. Proces przystąpienia do UE jest celem serbskiego rządu, a proces ten jest wspólną strategią Serbii i Wspólnoty.

(EURACTIV.bg, tłum. Kamila Wilczyńska)