Czechy: Będą cięcia unijnych dotacji dla dużych rolniczych firm? / Briefing z Europy

Czechy-babisz-Agrofert-polska-białoruś-Francja-Rosja-niemcy-putin-merkel-macron-łukaszenka-usa-bałkany-węgry

„Popieramy ograniczenie dotacji dla największych firm”, napisano w umowie koalicyjnej w Czechach. / Foto via [Shutterstock/btwcapture]

W Czechach przyszły rząd zapowiada ograniczenie unijnych dotacji dla wielkich koncernów z branży rolnej | Macron i Merkel rozmawiali z Łukaszenką i Putinem nt. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej | Niemcy zaostrzają restrykcje w związku z COVID-19 | Austria: Raport dowodzący niewinności Sebastiana Kurza skrytykowany przez ekspertów | Finlandia: Spór o barierę na granicy. Kraj odgrodzi się od Rosji? | Między innymi o tym piszemy we wtorkowym briefingu z Europy |

 

 

PRAGA

Cięcia dla dużych rolniczych korporacji. Ustępujący czeski rząd Andreja Babiša w ostatnich latach walczył o utrzymanie przez UE subsydiowania dużych przedsiębiorstw z sektora rolnego. Przyszły gabinet chce natomiast ograniczyć unijne dotacje dla koncernów, tak, aby więcej środków trafiało do małych i średnich gospodarstw.

Do największych beneficjentów unijnych funduszy należał dotychczas czeski holding Agrofert, którego rzeczywistym właścicielem jest Andrej Babiš. Według badania opublikowanego w maju przez Parlament Europejski Agrofert i spółki od niego zależne otrzymują z UE około 30 mln euro rocznie. Szczegóły poniżej. 

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz | Tłumaczenie Aleksandra Krzysztoszek)

Czechy: Będą cięcia unijnych dotacji dla dużych rolniczych firm?

„Popieramy ograniczenie dotacji dla największych firm”, napisano w umowie koalicyjnej.

PARYŻ | BERLIN | MIŃSK | MOSKWA

Emmanuel Macron i Angela Merkel rozmawiali w poniedziałek (15 listopada) telefonicznie z przywódcami Białorusi i Rosji na temat zażegnania kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej. Szczegóły poniżej. 

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Macron i Merkel rozmawiali z Łukaszenką i Putinem nt. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej

Liderzy Francji i Rosji mieli zgodzić się na „deeskalację” kryzysu migracyjnego na polsko-białoruskiej granicy.

BERLIN

Niemcy zaostrzają restrykcje. Sytuacja epidemiczna w Niemczech ulega pogorszeniu. Przyszła koalicja rządowa, złożona z partii SPD, Zielonych i FDP, planuje zaostrzenie restrykcji.

Nowa ustawa o ochronie przed infekcjami, która ma zostać poddana głosowaniu w Bundestagu w przyszłym tygodniu, może być ostrzejsza niż zaplanowały to wcześniej SPD, Zieloni i FDP.

Nowa koalicja rządząca proponuje, by np. z transportu publicznego mogły korzystać tylko osoby zaszczepione, ozdrowieńcy bądź posiadające aktualne wyniki testów. Takie ograniczenia funkcjonują już w gastronomii w Berlinie i Bawarii.

Obok regularnych testów na koronawirusa osób zatrudnionych w branży opiekuńczej i w szkolnictwie, przedyskutowania wymaga także „wprowadzenie obowiązku szczepień w tych obszarach”, powiedziała w rozmowie z ARD współprzewodnicząca SPD Saskia Esken.

(Nikolaus J. Kurmayer  | EURACTIV.de, tłum. Mateusz Kucharczyk)

Niemcy nie wyślą autobusów po migrantów na granicę polsko-białoruską. Berlin dementuje fake newsy

Ktokolwiek rozpowszechnia kłamstwa, naraża ludzi na wielkie niebezpieczeństwo, informuje niemiecki MSZ.

PARYŻ

Le Pen o granicach. Nie wolno nam „otwierać granic” w obliczu „szantażu” Białorusi, powiedziała w poniedziałek liderka Zjednoczenia Narodowego i kandydatka tego ugrupowania w wyborach prezydenckich Marine Le Pen na antenie FranceInfo.

Według Le Pen mamy do czynienia z „Europą obleganą przez migrantów używanych jako broń migracyjna”. Wyjaśniła, że kryzys migracyjny jest „konsekwencją błędów przeszłości”, odnosząc się w ten sposób do „szantażu Turcji” wobec otwarcia granic dla imigrantów z Syrii. „Inne reżimy mogą uznać, że ta broń działa wyjątkowo dobrze”, ostrzegła Le Pen.

(Clara Bauer-Babef | EURACTIV.fr, tłum. Mateusz Kucharczyk)

Najpierw z Morawieckim, teraz z Orbanem. Po co węgierski premier spotka się dziś z Marine Le Pen?

Jakie wspólne interesy mają liderka francuskiej skrajnej prawicy oraz węgierski premier?

WIEDEŃ

Raport dowodzący niewinności Sebastiana Kurza skrytykowany przez ekspertów. Ekspercki raport, zlecony przez prawnika Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP) po to, by doprowadzić do oczyszczenia byłego kanclerza Sebastiana Kurza z zarzutów o korupcję, co prawda wykazał niewinność szefa ÖVP, ale Uniwersytet w Wiedniu stanowczo odciął się od jego autora. Szczegóły poniżej. 

(Oliver Noyan | EURACTIV.de | Tłumaczenie Aleksandra Krzysztoszek)

Austria: Raport dowodzący niewinności Sebastiana Kurza skrytykowany przez ekspertów

Uniwersytet Wiedeński, którego logo dla większej wiarygodności wykorzystał autor, zdystansował się od raportu.

HELSINKI

Sytuacja na polsko-białoruskiej granicy nieoczekiwanie wywołała spór także w Finlandii. Politycy zastanawiają się, jak kraj powinien się przygotować na ewentualny podobny scenariusz na granicy fińsko-rosyjskiej. Szczegóły poniżej. 

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com | Tłumaczenie Aleksandra Krzysztoszek)

Sytuacja na polsko-białoruskiej granicy wywołała spór w Finlandii. Kraj odgrodzi się od Rosji?

Zdaniem byłego szefa MSW Finlandia powinna rozważyć ogrodzenie granicy z Rosją.

RZYM

Włochy zaostrzają środki covidowe. Minister zdrowia Roberto Speranza i minister transportu Enrico Giovannini ogłosili w poniedziałek (15 listopada) nowe restrykcje covidowe dla transportu publicznego i prywatnego w odpowiedzi na rosnącą liczbę zakażeń w kraju.

Zgodnie z nowymi uregulowaniami, pociąg może zostać zatrzymany, jeśli pracownicy kolei ocenią, że jedna lub więcej osób podróżujących ma podejrzane objawy, mogące wskazywać na zakażenie COVID-19.

Pracownicy kolei są ponadto uprawnieni do poddania izolacji osoby z takimi objawami. Na centralnych stacjach w dużych miastach, m.in. w Mediolanie, Rzymie i Florencji oraz na mniejszych stacjach będą prowadzone ściślejsze kontrole w celu weryfikacji certyfikatów covidowych.

Kontrolerzy biletów będą mogli żądać okazania nie tylko biletów, ale również przepustek zdrowotnych. W autobusach zostaną ponownie udostępnione drzwi wejściowe, przez które będzie można kupić bilety.

Kierowcy zostaną zaś zobowiązani nosić maski chirurgiczne lub maski FFP2, które będą dostarczone przez firmę transportową, a w każdym autobusie zostanie zainstalowana osłona ochronna w celu ochrony zdrowia kierowców.

Zarówno pociągi jak i autobusy muszą być w pełni odkażane co najmniej raz dziennie. W taksówkach lub innych prywatnych środkach transportu niedozwolone będzie zajmowanie miejsca obok kierowcy, a tym samym pojazdem podróżować mogą maksymalnie dwie osoby z różnych gospodarstw domowych.

Chociaż Włochy nie należą do krajów o najgorszej sytuacji epidemicznej, obecnie walczą z czwartą falą COVID-19, a liczba zachorowań wciąż wzrasta. Z tego powodu ministerstwo zdrowia postanowiło zintensyfikować kampanię szczepień i ustanowić bardziej rygorystyczne przepisy w celu powstrzymania rozprzestrzeniania infekcji.

(Eleonora Vasques | EURACTIV.com I tłum. Monika Mojak)

Koronawirus: Holandia wprowadza częściowy lockdown

Kraj notuje bowiem rekordowe liczby nowych zakażeń koronawirusem.

BUDAPESZT

Szef banku centralnego przeciwko polityce gospodarczej Fideszu. „Uczciwy spór jest często dobrą oznaką postępu”, to cytat Mahatmy Gandhiego, którym prezes Węgierskiego Banku Narodowego György Matolcsy kończy swój artykuł opublikowany na łamach prorządowego Magyar Nemzet. Pisze w nim o poważnym ryzyku związanym z konsekwencjami tego, jak rząd Viktora Orbana radzi sobie z kryzysem.

Według Matolcsy’ego, o ile wzrost gospodarczy stosunkowo szybko powrócił do poziomów sprzed pandemii, temu pozytywnemu trendowi towarzyszy gwałtowne pogorszenie drugiej strony równowagi.

Napisał, że deficyt budżetowy może wynieść około 8 proc. PKB w latach 2020-21, co postawiłoby Węgry obok Włoch i Rumunii, dwóch krajów o najwyższym deficycie w UE, do 2022 r.

Wskaźnik długu publicznego wyniesie około 80 proc. PKB w okresie kryzysu i ożywienia. Przyszłoroczny cel dotyczący wysokiego deficytu również nie zapowiada namacalnego obniżenia tego wskaźnika, więc ponownie węgierski system finansowy może być najbardziej wrażliwym w regionie.

Korzystny rachunek obrotów bieżących, odzwierciedlający bilans handlowy, czyli sytuacja z poprzednich lat, ulega odwróceniu ze względu na pogarszające się kursy walutowe, a większe deficyty pojawiają się już w 2021 r. i prawdopodobnie będzie tak też w 2022 r.

Matolcsy ostrzegł, że połączenie nierównowagi fiskalnej i handlowej ponownie wprowadzi kraj w podwójną pułapkę deficytu. Dodał, że czynniki te są potęgowane przez wyższą inflację. Zdaniem György’ego Matolcsy’ego, nadrabianie zaległości gospodarczych przed kryzysem przez Węgry nie było trwałe w dłuższej perspektywie, ponieważ osiągnęły wysoki wzrost przy wolniejszej niż to konieczne poprawie konkurencyjności i produktywności.

Jak pisze Matolcsy, rząd powinien odpuścić lub przełożyć „niektóre z generujących deficyt, ale niekonkurencyjnych inwestycji publicznych”, bez wskazywania konkretnych przykładów. Dodaje także złowieszczo, że: „Na razie wystarczy, ale nie za kilka miesięcy”.

Polityka węgierskiego banku centralnego zmieniła się gwałtownie na początku tego roku, z nieortodoksyjnej, luźnej instytucji w konserwatywną, anty-reakcyjną. Od tego czasu Matolcsy intensywnie pisze i nierzadko wygłasza krytykę pod adresem rządu.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com z Teleksem | tłum. Kinga Wysocka)

Człowiek, który może pokonać Orbána: "Fidesz zdradził Węgry. Jego ludzie pójdą siedzieć" [WYWIAD]

Nie wywieszę tęczowej flagi, ale mój konserwatyzm to przede wszystkim rozdział państwa od Kościoła – tłumaczy Péter Márki-Zay, niespodziewany zwycięzca prawyborów węgierskiej opozycji.

SOFIA

Zwycięzca wyborów zajmie się reformą sądownictwa. Koalicja „Zmiana trwa”, która wygrała niedzielne (14 listopada) wybory w Bułgarii, rozpocznie w przyszłym tygodniu negocjacje w sprawie utworzenia rządu. Z rozmów wykluczona jest partia GERB byłego premiera Bojko Borisowa oraz etniczna partia mniejszości tureckiej DPS.

Wyniki wyborów pchają koalicję w kierunku złożonego, czteropartyjnego rządu, który doprowadzi do szeregu kompromisów.

Współprzewodniczący „Zmiana trwa” Asen Wassilew wyjaśnił, że spróbują przygotować bardzo szczegółową umowę koalicyjną na wzór niemiecki. „W Niemczech umowa koalicyjna ma 800 stron. Ale jeśli jej nie napiszemy, szanse na czwarte wybory lub upadek koalicji w pierwszym poważnym kryzysie są wysokie”, powiedział Wasilew.

Jego zdaniem, w pierwszej kolejności należy dokonać reformy sądownictwa. „Jeśli system sądownictwa nie działa, nie może być sprawiedliwości. Wtedy kradzieże można powstrzymać tylko tymczasowo”, powiedział.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg | tłum. Kinga Wysocka)

Bułgaria: Kolejne wybory parlamentarne bez jasnego zwycięzcy

Utworzenie większościowego rządu znów może się okazać niemożliwe.

BELGRAD

UE uznaje serbskie certyfikaty COVID. Komisja Europejska przyjęła w poniedziałek (15 listopada) decyzję zaświadczającą, że oficjalny certyfikat COVID wydany przez Serbię jest równoważny unijnemu cyfrowemu certyfikatowi COVID oraz że obywatele Serbii posiadający ten certyfikat mogą podróżować do państw UE.

Komisja uznała również certyfikaty wydane przez Mołdawię, Gruzję i Nową Zelandię. W rezultacie zostaną one podłączone do systemu UE. Jednocześnie kraje zgodziły się akceptować cyfrowy certyfikat COVID UE w przypadku podróży z UE do ich krajów.

Serbia jest trzecim po Albanii i Macedonii Północnej krajem regionu Bałkanów Zachodnich, którego certyfikaty COVID będą uznawane w UE. Decyzja o uznaniu serbskich certyfikatów COVID nie zmienia jednak stanowiska poszczególnych krajów w sprawie uznawania szczepionek. Każdy kraj członkowski UE samodzielnie decyduje, które szczepionki są uznawane i czy test PCR jest wymagany przy wjeździe do kraju.

Większość krajów członkowskich UE, a także Europejska Agencja Leków (EMA) nadal nie uznaje rosyjskich szczepionek Sputnik i chińskich Sinopharm, które były powszechnie podawane w Serbii.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com | tłum. Kinga Wysocka)

„Partnerstwo Serbii z NATO dobre dla jej obywateli i regionu.” Zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoana powiedział w poniedziałek (15 listopada), że wieloletnie partnerstwo Serbii z Sojuszem jest dobre dla jej obywateli, bezpieczeństwa regionalnego i szerszego bezpieczeństwa transatlantyckiego.

Podczas sesji otwierającej 101. Seminarium Rose-Roth Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, którego gospodarzem był parlament serbski w Belgradzie, Geoana powiedział w przekazie wideo, że Serbia wniosła cenny wkład w bezpieczeństwo w Europie i na świecie. Podkreślił, że ma nadzieję, że konstruktywne partnerstwo będzie kontynuowane, dodając, że Serbia może liczyć na NATO.

Marszałek serbskiego parlamentu Ivica Dačić powiedział, że „zasadniczym stanowiskiem Serbii jest realizacja polityki neutralności wojskowej, która jest obowiązkiem prawnym, ale także odzwierciedleniem nastrojów zdecydowanej większości obywateli”

Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Gerald Connolly, który również przemawiał na seminarium za pośrednictwem przekazu wideo, powiedział, że stabilność Bałkanów Zachodnich pozostaje „absolutnie kluczowa” dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com | tłum. Kinga Wysocka)