Czechy apelują do państw UE o wydalenie po jednym dyplomacie z Rosji / STOLICE

Czechy, Rosja, Finlandia, Białoruś, Niemcy, Scholz, Merkel

W ubiegłym miesiącu czeski rząd poinformował o poważnych podejrzeniach dotyczących udziału agentów rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU w wybuchu w składzie amunicji w Vrbieticach w 2014 r. / Foto via [EPA-EFE/TIAGO PETINGA]

Premier Andrej Babiš wezwał państwa Unii Europejskiej o rozważenie wydalenia po co najmniej jednym rosyjskim dyplomacie w ramach „gestu solidarności” z Czechami. W czerwcu działalność rozpocznie Prokuratura Europejska. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

PRAGA

Apel o gest. Premier Andrej Babiš wezwał podczas unijnego szczytu w Porto państwa Unii Europejskiej o rozważenie wydalenia po co najmniej jednym rosyjskim dyplomacie w ramach „gestu solidarności” z Czechami.

W ubiegłym miesiącu czeski rząd poinformował o poważnych podejrzeniach dotyczących udziału agentów rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU w wybuchu w składzie amunicji w Vrbieticach w 2014 r.

Praga wydaliła wówczas 18 pracowników rosyjskiej ambasady, a Moskwa 20 czeskich dyplomatów. Czechy planują także na stałe zmniejszyć do końca maja liczbę rosyjskich dyplomatów na swoim terenie, by nie była ona większa, niż liczba czeskich dyplomatów w Rosji. Szczegóły poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

BERLIN

Kandydat na kanclerza. Olaf Scholz został kandydatem niemieckich Socjaldemokratów (SPD) na kanclerza. Obecny minister finansów i wicekanclerz Niemiec uzyskał podczas wirtualnego zjazdu partii 96,2 proc. głosów. Szczegóły poniżej. 

(Nikolaus Kurmayer | EURACTIV.com)

Niemcy: Socjaldemokraci wybrali kandydata na kanclerza

Olaf Scholz nie zobowiązał się do konkretnych opcji koalicyjnych.

PARYŻ

O przyszłości Europy. W Parlamencie Europejskim w Strasburgu, w obchodzonym wczoraj (9 maja) Dniu Europy, zainaugurowano Konferencję w sprawie przyszłości Europy. W debatach mają uczestniczyć nie tylko przedstawiciele unijnych instytucji, ale również sami obywatele państw UE.

„Mam nadzieję, że Europa na nowo wejdzie na drogę wielkich projektów, wielkich ambicji i wielkich marzeń”, zapowiedział w inauguracyjnym przemówieniu prezydent Francji Emmanuel Macron. „Jakiej Europy chcemy za 10, 15 lat?”, zapytał francuski prezydent, zapraszając mieszkańców Unii do debaty na temat najważniejszych kwestii dotyczących przyszłości Wspólnoty, w tym jej granic, instytucji, spraw związanych z edukacją i walką ze zmianą klimatu.

Konferencja w sprawie przyszłości Europy (Conference on the Future of Europe, CoFoE) to seria wydarzeń, głównie debat i dyskusji prowadzonych przez różne podmioty społeczeństwa obywatelskiego, które mają pozwolić obywatelom UE na podzielenie się swoją wizją przyszłości Wspólnoty. Komisja Europejska zobowiązała się do wzięcia pod uwagę wniosków z Konferencji w podejmowaniu decyzji dotyczących przyszłego kierunku polityki UE.

(Anne Damiani | EURACTIV.fr)

Rozpoczęła się Konferencja w sprawie przyszłości Europy. UE oddaje głos swoim obywatelom

Rozpoczęta w Dniu Europy 2021 Konferencja zakończy się wiosną 2022 r. Następnie unijne instytucje przystąpią do analizy pomysłów przedstawionych przez obywateli.

LUKSEMBURG

Gotowi do startu. Europejska Prokuratura Generalna Laura Codruța Kövesi wysłała pismo do komisarzy europejskich ds. sprawiedliwości, Didiera Reyndersa oraz ds. budżetu i administracji, Johannesa Hahna, informując, że nowa unijna instytucja jest gotowa do rozpoczęcia działalności z dniem 1 czerwca.

Prokuratura Europejska (European Public Prosecutor’s Office, EPPO) to nowy niezależny organ Unii z siedzibą w Luksemburgu, którego celem będzie ściganie przestępstw finansowych przeciwko budżetowi UE.

Ustanowiona w 2017 roku EPPO wciąż czeka, by państwa członkowskie przedstawiły prokuratorów krajowych delegowanych do współpracy z nią. Oprócz nich wybrano już 22 prokuratorów-członków EPPO

Prokuratorzy będą nadzorować prowadzenie dochodzeń przygotowawczych oraz wnoszenie i popieranie oskarżeń. Wraz z europejską prokurator generalną wejdą w skład kolegium Prokuratury Europejskiej.

Polska jest jednym z pięciu krajów w UE, które nie przyłączyły się do Prokuratury Europejskiej.

Wśród pozostałej piątki znalazły się Dania i Irlandia, które skorzystały z klauzul opt-out dla działań Unii związanych z „przestrzenią wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości” (art. 3 ust. 2 Traktatu o UE). Zamierzają jednak współpracować z EPPO i mogą dołączyć na późniejszym etapie.

(Anne Damiani | EURACTIV.fr)

Laura Kövesi, nowa Europejska Prokurator Generalna: Nie stresują mnie naciski polityczne

Rozmowa EURACTIV z szefową Europejskiej Prokuratury Generalnej Laurą Codruțą Kövesi

HELSINKI

Liderka białoruskiej opozycji zwraca się do Finlandii o pomoc. Swietłana Cichanouska, przebywająca obecnie na emigracji na Litwie liderka białoruskiej opozycji, wezwała Finlandię do przejęcia przywództwa i zainicjowania rozmów okrągłego stołu między reżimem Aleksandra Łukaszenki, białoruskim społeczeństwem obywatelskim, oraz Rosją. Według Cichanouskiej trójstronny szczyt mógłby być ważnym krokiem w poszukiwaniu wyjścia z obecnego kryzysu.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Łukaszenka podpisał dekret na wypadek "śmierci głowy państwa". Cichanouska apeluje do Finlandii o pomoc w mediacjach

Dekret zawiera szczegółową instrukcję postępowania urzędników w przypadku zamachu na Aleksandra Łukaszenkę.

BUKARESZT

Dziś (10 maja) odbędzie się szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki (B-9), czyli spotkanie głów państw Polski, Rumunii, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Słowacji, Bułgarii i Węgier. W wydarzeniu weźmie udział także prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Jak powiedział szef BBN (Biura Bezpieczeństwa Narodowego) Paweł Soloch, szczyt ma być okazją do wypracowania wspólnego stanowiska na szczyt NATO, który odbędzie się w czerwcu.

(Martyna Kompała | EURACTIV.pl)