Czechy: Rząd Babisza z wotum zaufania – po 16 godzinach debaty

Andrej Babisz // Źródło: facebook.com/AndrejBabis/photos

Andrej Babisz // Źródło: facebook.com/AndrejBabis/photos

Czesi czekali na stabilny rząd od października 2017 r. Wybory parlamentarne wygrała wtedy oskarżana o populizm partia ANO („Tak”) pod wodzą milionera Andreja Babisza. Zabrakło jej jednak mandatów do samodzielnego rządzenia… chętnych do koalicji też. Wczoraj wreszcie udało się stworzyć gabinet z socjalistami i przy taktycznym poparciu komunistów.

 

Pierwszy stworzony przez Andreja Babisza gabinet nie uzyskał wotum zaufania i pod koniec stycznia podał się do dymisji. Negocjacje nad utworzeniem kolejnego trwały ponad 5 miesięcy. Gabinet, który otrzymał wreszcie wotum zaufania w parlamencie tworzą partia ANO oraz Czeska Partia Socjaldemokratyczna (CzSSD), a popiera go Komunistyczna Partia Czech i Moraw (KSCzM). ANO i CzSSD nie mają razem większości. To właśnie poparcie komunistów, ma zapewnić im przewagę głosów w kluczowych sprawach.

Zapowiedź wzrostu inwestycji przy spadku długu publicznego

Babisz w swoim kolejnym expose przekonywał wczoraj Izbę Poselską, że przygotowano „najlepszy możliwy program rządu”, który jest dostosowany do sytuacji w kraju. Wzrosnąć ma nie tylko poziom inwestycji, czy wysokość emerytur i pensji w sferze budżetowej (np. nauczycielskich), ale także wydatki na obronność kraju. Dług publiczny ma być przy tym sukcesywnie obniżany. „Wierzę mocno, że mój mniejszościowy rząd zrobi dla obywateli wszystko, co będzie trzeba” – mówił Babisz w parlamencie.

Szczególnie nowy rząd chce skupić się na projektach związanych z cyfryzacją i modernizacją technologiczną kraju. Przyspieszyć ma też budowa kilku dużych inwestycji infrastrukturalnych. Ważne z punktu widzenia Brukseli jest jasna deklaracja proeuropejskiego kursu gabinetu Babisza, któremu zdarzały się w przeszłości bardzo krytyczne opinie na na temat funkcjonowania Unii Europejskiej i czeskiego w niej członkostwa.

Babisz: Będziemy aktywnymi członkami UE

Tym razem jednak lider partii ANO zapowiedział zwiększenie aktywności jego kraju na forum UE. „Zrobimy wszystko, aby Czechy powróciły na szczyt działań UE. Nie ma alternatywy dla naszego członkostwa w Unii Europejskiej” – mówił Babisz. To o tyle istotne, że wielu obserwatorów obawiało się współpracy partii ANO z eurosceptycznymi nacjonalistami skupionymi wokół Tomio Okamury, którzy w ubiegłorocznych wyborach zanotowali najlepszy wynik w historii. Ostatecznie Babisz porozumiał się z proeuropejską lewicą.

Z drugiej jednak strony czeski premier przypomniał, że Praga jest zdecydowanie przeciwna wchodzeniu do strefy euro oraz tworzeniu osobnego budżetu dla eurolandu. Chwalił się także, że na ostatnim szczycie udało się „przeszkodzić w wprowadzeniu przez KE mechanizmu obowiązkowego podziału uchodźców pomiędzy kraje członkowskie.” Podkreślił przy tym znaczenie współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej w tej kwestii. „Już nie mogą nas przegłosować. Mamy ostateczny wpływ na wszystko” – mówił Babisz.

Czechy: Prezydent Zeman zaprzysiężony, premier Babisz wciąż bez wotum zaufania

Milosz Zeman został wczoraj (8 marca) zaprzysiężony na drugą kadencję na stanowisku prezydenta Czech. Podczas ceremonii nie obyło się jednak bez skandalu. Część gości w reakcji na słowa głowy państwa opuściła bowiem Salę Władysławowską na praskim zamku. Tymczasem popierany przez …

Sprzeciw wobec współpracy z komunistami

Debata po expose Babisza była bardzo żywa i trwała aż 16 godzin. Posłowie opozycji atakowali rząd głównie z dwóch powodów – toczących się wokół nowego premiera policyjno-prokuratorskich dochodzeń (m.in. związanych z zarzutem wyłudzenia unijnej dotacji) oraz podpisania umowy o współpracy z KSCzM. Po raz pierwszy od 1989 r. komuniści będą bowiem mieli bezpośredni wpływ na politykę rządu, choć formalnie nie wejdą do koalicji.

Z tego pierwszego powodu (czyli niejasnej biznesowej przeszłości Babisza) nad wejściem do rządu bardzo długo zastanawiało się CzSSD, która z początku wykluczała jakąkolwiek współpracę z ANO. Nie wszystkim politykom socjaldemokracji spodobał się też taktyczny alians z komunistami. W głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu demonstracyjnie nie wziął udziału prominentny polityk CzSSD Milan Chovanec, który w poprzednim rządzie był ministrem spraw wewnętrznych. Sprzeciwił się w ten sposób współpracy z komunistami.

Czechy: Premier pozbawiony immunitetu

Czeski parlament pozbawił premiera Andreja Babisza poselskiego immunitetu. Teraz policja i prokuratura będą mogły ponownie zająć się badaniem sprawy należącego do niego centrum wypoczynkowo-konferencyjnego. Śledczy podejrzewają, że Babisz zastosował finansową sztuczkę, aby otrzymać nienależne mu unijne fundusze na rozbudowę swojego …