Ochrona przed COVID-19: Czwarta dawka szczepionki i skrócenie ważności certyfikatu covidowego? / Briefing z Europy

COVID-pandemia-UE-komisja-europejska-szczepienia-trzecia-dawka-certyfikat-paszport-Pols-agranica-Białoruś-Orban-Morawiecki

Kierownictwo Komisji Europejskiej dyskutuje obecnie z naukowcami, jak długo trzecia dawka szczepionki skutecznie chroni przed COVID-19, dowiedział się EURACTIV.com. / Foto via [Shutterstock / Andreas Prott]

Skrócenie ważności certyfikatów covidowych czy czwarta dawka szczepienia przeciwko koronawirusowi? – pomysły jak kraje UE mają radzić sobie z większą liczbą zakażeń | Niemcy nie wyślą autobusów po migrantów na granicę polsko-białoruską. Berlin dementuje fake newsy | Czechy chcą pomóc Polsce w ochronie granic | Austria wprowadziła lockdown dla osób niezaszczepionych | Orban szefem Fideszu na kolejne lata | Kolejne wybory parlamentarne bez jasnego zwycięzcy | Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowym briefingu z Europy |

 

 

RZYM

Trudny wybór. Kierownictwo Komisji Europejskiej dyskutuje obecnie z naukowcami, jak długo trzecia dawka szczepionki skutecznie chroni przed COVID-19, dowiedział się EURACTIV.com.

Włoski rząd rozważa skrócenie okresu ważności przepustek zdrowotnych z dwunastu do dziewięciu lub sześciu miesięcy oraz możliwość wykluczenia negatywnego wyniku testu antygenowego jako kryterium kwalifikującego do wydania certyfikatu.

W Grecji rozpoczęły się dyskusje na temat ewentualnego podawania czwartej dawki szczepionki na koronawirusa. Rząd rozważa też skrócenie ważności tzw. certyfikatów covidowych. Powodem jest spadek skuteczności ochrony przed koronawirusem po sześciu miesiącach od pełnego zaszczepienia.

Tymczasem zgodnie z unijnym rozporządzeniem, ważność certyfikatu wynosi 12 miesięcy.„Logicznie rzecz biorąc, nie będzie to potrzebne”, powiedział o podawaniu czwartej dawki szczepionki Marios Themistokleous, sekretarz generalny ds. podstawowej opieki zdrowotnej w greckim Ministerstwie Zdrowia.

Zaznaczył, że dotychczasowe dane naukowe sugerują, że po trzeciej dawce uzyskuje się stały stopień odporności. Unijne źródło w rozmowie z EURACTIV przekazało, że w Brukseli nie toczą się na razie rozmowy o podawaniu czwartej dawki, ale wszystko zależeć może od efektywności trzeciej. Poza tym „nikt niczego nie wyklucza, dopóki osoby niezaszczepione nie zdecydują się na przyjęcie szczepionki”.

Wiele państw UE, w tym Bułgaria, Rumunia Polska czy Węgry już zaczęły podawać wybranym grupom społeczeństwa trzecią dawkę preparatu przeciwko COVID-19.

Na skróceniem ważności certyfikatu zastanawiają się także władze we Włoszech. Nowy plan rządu związany jest z informacją Narodowego Instytutu Zdrowia, który przekazał w niedzielę (14 listopada), że skuteczność szczepionki gwałtownie spada po sześciu miesiącach od zakończenia cyklu szczepień.

Jak wyjaśnił instytut, spadek skuteczności szczepionki przed i po sześciu miesiącach od daty podania “spada o 25,5 punktów procentowych, z 75,5 do 50,2 punktów w przypadku możliwości zakażenia się SARS-CoV-2. Z kolei w sytuacji ciężkiej choroby prowadzącej do hospitalizacji lub intensywnej terapii skuteczność szczepionki spada tylko o 9,7 punktów (z 91,8 do 82,1 punktów).” Istnieją również wątpliwości co do wiarygodności szybkich testów antygenowych.

Włochy walczą z czwartą falą zachorowań na COVID-19. Liczba przypadków zakażeń w kraju gwałtownie wzrasta. W porównaniu z ubiegłym tygodniem, nastąpił wzrost zachorowań o 26,3 proc., liczba zgonów wzrosła o 18,9 proc., a liczba przypadków hospitalizacji wzrosła o 15,6 proc.

Włoski rząd kładzie nacisk na kampanię szczepień, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Trzecia dawka szczepionki będzie dostępna od 1 grudnia dla osób z grupy wiekowej 40-60 lat, przekazał w środę (10 listopada) minister zdrowia Roberto Speranza. Rząd planuje poczekać dwa tygodnie przed podjęciem jakichkolwiek decyzji związanych certyfikatami covidowymi, ponieważ będą one zależały od wyników obecnie prowadzonej kampanii szczepień.

W ubiegłym tygodniu prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował, że osobom powyżej 65. roku życia, które nie skorzystają z przypominającego szczepienia przeciw COVID-19, nie zostanie przedłużona ważność tzw. paszportu sanitarnego.

Władze w Atenach nie wykluczają, że postąpią w podobny sposób, nawet bez konsensusu na szczeblu UE.

(Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com, Eleonora Vasques | EURACTIV.it | tłum. Paulina Borowska, Monika Mojak)

Koronawirus: Holandia wprowadza częściowy lockdown

Kraj notuje bowiem rekordowe liczby nowych zakażeń koronawirusem.

BERLIN

Dementują plotki. Niemieckie MSZ uruchomiło kampanię dezinformacyjną, mającą na celu zdementowanie najczęściej rozpowszechnianych plotek oraz fake newsów dotyczących sytuacji migracyjnej na granicy polsko-białoruskiej. Berlin podkreśla m.in., że nie ma zamiaru wysyłać autobusów po migrantów. Szczegóły poniżej. 

(Nikolaus J. Kurmayer  | EURACTIV.de, tłum. Mateusz Kucharczyk)

Niemcy nie wyślą autobusów po migrantów na granicę polsko-białoruską. Berlin dementuje fake newsy

Ktokolwiek rozpowszechnia kłamstwa, naraża ludzi na wielkie niebezpieczeństwo, informuje niemiecki MSZ.

PARYŻ

Szósta rocznica zamachu. W Paryżu w piątek (13 listopada) odbyły się obchody szóstej rocznicy zamachów przeprowadzonych przez dżihadystów z Państwa Islamskiego. Francuskie władze oddały hołd ofiarom w miejscach, w których zamachowcy dokonali zbrodni.

Zamachy sprzed sześciu lat były najbardziej krwawymi atakami we Francji od czasu drugiej wojny światowej. Zginęło w nich 130 osób.

(Clara Bauer-Babef | EURACTIV.fr, tłum. Mateusz Kucharczyk)

Francja stawia na atom. Wybuduje nowe reaktory, aby zwiększyć niezależność energetyczną

„Po raz pierwszy od dekad zamierzamy wznowić budowę reaktorów jądrowych w naszym kraju i kontynuować rozwój energetyki odnawialnej”, powiedział francuski przywódca w orędziu do narodu.

WIEDEŃ

Lockdown dla osób niezaszczepionych. Od dziś (15 listopada) obowiązuje w Austrii zakaz opuszczania domów bez ważnych życiowych powodów dla osób, które nie zaszczepiły się dotąd przeciw COVID-19. To element walki z czwartą falą zakażeń koronawirusem w tym kraju. Szczegóły poniżej. 

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Koronawirus: Austria wprowadziła lockdown dla osób niezaszczepionych

Osoby niezaszczepione przeciw COVID-19, z wyjątkiem dzieci poniżej 12. roku życia i ozdrowieńców, mogą wychodzić z domu tylko w ważnej życiowo sprawie.

TALLINN

Ratyfikacja umowy granicznej z Rosją już wkrótce? Po spotkaniu między resortami spraw zagranicznych Estonii i Rosji urzędnicy estońskiego MSZ zasugerowali, że Rosja może przygotowywać się do ratyfikacji umowy granicznej z 2014 r., donosi publiczny nadawca ERR News. Szczegóły poniżej.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Estonia: Już wkrótce ratyfikacja umowy granicznej z Rosją?

Nieuregulowana sprawa granic znacznie utrudnia stosunki między oboma krajami.

MADRYT

Kubańskie władze przywracają pozwolenia na pracę dziennikarzom agencji EFE. W niedzielę (14 listopada) władze kubańskie przywróciły pozwolenia na pracę dwóm z pięciu dziennikarzy z hiszpańskiej agencji EFE, którym cofnięto mandaty prasowe.

Ekipa – trzech reporterów, fotograf i kamerzysta – otrzymała w sobotę (13 listopada) pilne wezwanie do Międzynarodowego Centrum Prasowego, gdzie poinformowano ich o konieczności  natychmiastowego przerwania pracy.

Międzynarodowy Instytut Prasy (IPI) potępił tę decyzję w poście na Twitterze i wezwał władze do jej cofnięcia. „Dla ludzi na Kubie i na całym świecie ważne jest, aby w tym kluczowym momencie otrzymywać dokładne wiadomości z wyspy” – napisano.

Yunior Garcia Aguilera, jeden z liderów planowanych antyrządowych demonstracji na Kubie, powiedział w niedzielę, że rząd nie pozwala mu wyjść z domu i udać się na marsz z Hawany. W nagraniu na żywo na Facebooku Garcia Aguilera powiedział, że agenci rozmieszczeni przed jego domem na obrzeżach stolicy Kuby wyrzucili kilku dziennikarzy, którzy próbowali relacjonować wydarzenia.

Kubański rząd, który odrzucił prośby o marsz 15 listopada, skrytykował organizatorów i powiedział, że za tą inicjatywą stoją Stany Zjednoczone.

(EFE | tłum. Kinga Wysocka)

Kuba: Największe antyrządowe protesty od lat. „Potrzebujemy zmiany systemu”

Niedzielne protesty były największymi antyrządowymi demonstracjami na wyspie od blisko 30 lat.

ATENY

Greckie służby wywiadowcze monitorują antyszczepionkowców i działaczy na rzecz praw uchodźców. Wiele wskazuje na to, że biuro premiera poleciło Narodowej Służbie Wywiadu (NIS) monitorowanie obywateli sprzeciwiających się środkom antypandemicznym oraz pracowników służby zdrowia, którzy zostali zawieszeni, ale protestują. NIS wziął pod lupę także osoby aktywnie zaangażowane w sytuację uchodźców.

Jak wynika z opublikowanych danych, administracja NIS została poproszona o zarejestrowanie wszystkich ruchów antyszczepionkowych od początku 2020 r. Informacje zebrane dla NIS obejmują nazwiska, telefony komórkowe (które mają być inwigilowane) oraz działalność społeczną „podżegaczy”

Główna partia opozycyjna, SYRIZA, oświadczyła, że premier Mitsotakis ustanowił reżim nadzoru. Jak dotąd rząd nie zareagował na doniesienia.

(Matthaios Tsimitakis | EURACTIV.gr | tłum. Kinga Wysocka)

Francja i Grecja wzmacniają europejski filar w NATO / Briefing z Europy

Codzienny briefing z europejskich stolic – 29 września.

PRAGA

Czechy chcą pomóc Polsce w ochronie granic. Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS), którą kieruje prawdopodobnie przyszły premier Czech Petr Fiala, zaapelowała do ustępującego rządu o wysłanie do Polski czeskich policjantów i pomocy w opanowaniu kryzysu migracyjnego na polsko-białoruskiej granicy. Szczegóły poniżej. 

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Czechy chcą pomóc Polsce w ochronie granic. Przyszły rząd krytykuje poprzedników

Czeski minister spraw zagranicznych Jakub Kulhánek potwierdził, że rząd zaoferował już Polsce pomoc.

BUDAPESZT

Orban szefem Fideszu na kolejne lata. Podczas 29. zjazdu Fideszu w niedzielę członkowie partii zdecydowali, że premier Viktor Orban pozostanie jej szefem na kolejne dwa lata. W anonimowym głosowaniu polityk otrzymał 1061 głosów.

Orban miał obiecać, że ostatnie trzy dekady były tylko „rozgrzewką” i jeśli Fidesz nadal będzie rządził, to za 10 lat Węgry znajdą się w gronie krajów rozwiniętych.

„Możemy wstąpić do grona państw rozwiniętych. Możemy zwalczyć pozostałości biedy. Możemy być krajem ekologicznych, zdrowych ludzi, zachowując nasze naturalne dobra i piękno, żyjąc zdrowiej i dłużej”, powiedział.

Orban zadeklarował też wznowienie produkcji pojazdów szynowych, odkupienie międzynarodowego lotniska w Budapeszcie i dokończenie budowy elektrowni atomowej Paks 2.

Oprócz tego podczas zjazdu głównymi tematami wystąpień członków partii były w szczególności Bruksela, migracje i węgierska opozycja.

Delegaci wybrali też nową wiceprzewodniczącą partii, którą została niezależna – po opuszczeniu Europejskiej Partii Ludowej przez Fidesz – europosłanka Kinga Gál. W swoim wystąpieniu stwierdziła, że Bruksela atakuje fundamentalne wartości, czyli naród, religię i rodzinę.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex | tłum. Paulina Borowska)

Człowiek, który może pokonać Orbána: "Fidesz zdradził Węgry. Jego ludzie pójdą siedzieć" [WYWIAD]

Nie wywieszę tęczowej flagi, ale mój konserwatyzm to przede wszystkim rozdział państwa od Kościoła – tłumaczy Péter Márki-Zay, niespodziewany zwycięzca prawyborów węgierskiej opozycji.

BRATYSŁAWA

Słowacja rozpoczyna reformę podatkową zleconą przez Brukselę. Minister finansów Igor Matovič przedstawił w niedzielę (14 listopada) pierwszą część reformy podatkowej skoncentrowaną na rodzinach. Główna reforma w systemie słowackim jest częścią planu naprawczego finansowanego przez UE.

Matovič stwierdził, że zgodnie z propozycją pracujący rodzice mogliby otrzymywać od państwa 200 euro miesięcznie, niepracujący rodzice 100 euro. Zwiększone zostaną zasiłki na dzieci, wprowadzony zostanie zasiłek na opiekę nad dziećmi, podwyższona zostanie premia podatkowa, a także premia rekreacyjna dla dzieci.

Wydatki państwa na środki rodzinne wzrosną odpowiednio o 1,2 mld euro. Aby je sfinansować, Matovič mówił o tzw. podatku od milionerów w wysokości 0,1 proc. rocznie od aktywów powyżej miliona euro. Inne środki finansujące reformę mogą obejmować 2 proc. redukcję personelu administracji publicznej oraz zmniejszenie wydatków na uzbrojenie.

Druga i trzecia część reformy zakładają zmiany w opodatkowaniu pracy i działalności gospodarczej. Masowy pakiet zmian powinien obowiązywać od 1 stycznia 2023 r, jednak jest możliwość, że poszczególne zmiany będą wprowadzane już od stycznia 2022 r.

(Lucia Yar | EURACTIV.sk | tłum. Kinga Wysocka)

Koronawirus: Słowacja wprowadza poważne obostrzenia w niemal co trzecim powiecie

Są wśród nich także takie, które graniczą z Polską.

SOFIA

Bez jasnego zwycięzcy. Trzecie w tym roku wybory parlamentarne w Bułgarii znów wyłoniły rozdrobniony parlament, a sondaże exit poll pokazują, że dwa najczęściej wybierane ugrupowania odnotowały bardzo podobne rezultaty. Utworzenie większościowego rządu znów może się okazać niemożliwe. Szczegóły poniżej. 

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Bułgaria: Kolejne wybory parlamentarne bez jasnego zwycięzcy

Utworzenie większościowego rządu znów może się okazać niemożliwe.