Codzienny briefing z europejskich stolic – wtorek 28 stycznia

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Już w najbliższy piątek podpisanie umowy na zakup myśliwców F-35. Rumunia, podobnie jak Bułgaria i Chorwacja, także planuje dołączyć do strefy euro. Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „The Capitals”.

 

 

BUKARESZT

Liczy się tylko euro. „Dla naszego kraju nie ma innej możliwości niż dołączenie do strefy euro”, powiedział minister finansów Florin Citu w wywiadzie udzielonym stacji Digi24. Polityk podkreślił, że Rumunia chciałaby dołączyć do tzw. poczekalni do strefy euro (mechanizmu ERM II) w 2024 r. Przed Bukaresztem jednak w pierwszej kolejności uporanie się z osiągnięciem równowagi sektora finansów publicznych. 

(EURACTIV.ro)

WARSZAWA

Czas na F-35. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że umowa na zakup samolotów F-35A zostanie podpisana w piątek 31 stycznia w Dęblinie. Jak poinformował minister Błaszczak, Polska za 32 myśliwce piątej generacji zapłaci 4,6 mld dolarów, czyli około 17,82 mld zł.

(Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

RZYM

Dzień „po”. Premier Giuseppe Conte z zadowoleniem przyjął wyniki niedzielnych wyborów regionalnych w Emilii-Romanii i Kalabrii. Szef rządu uważa, że zwycięstwo przedstawiciela koalicyjnej centrolewicowej Partii Demokratycznej (PD) w pierwszym z regionów oraz porażka kandydatów Ruchu Pięciu Gwiazd (M5S) nie zachwieje rządową współpracą. Na Półwyspie Apenińskim nie brakuje jednak głosów, że chwilowe problemy M5S są na rękę PD. Centrolewica zamierza według komentatorów wyzyskać przejściowe trudności współkoalicjanta dla poszerzenia bazy wyborców.

Luigi Di Maio rezygnuje z kierowania Ruchem Pięciu Gwiazd

Według premiera Włoch, to lider skrajnie prawicowej Ligii Matteo Salvini jest rzeczywistym przegranym niedzielnych wyborów, jednak to kandydaci M5S nie przekroczyli kilkuprocentowego poparcia w obu regionach. Cichym bohaterem wyborów w regionie Emilia-Romania jest ruch „sardynek”, którego mobilizacja przyczyniła się do zatrzymania Ligi Salviniego.

Sardynki przeciwko Salviniemu

W połowie marca w osławionej dzielnicy Scampia na przedmieściach Neapolu odbędzie się kongres ruchu. Przedstawiciele „sardynek” wciąż odrzucają możliwość utworzenia partii politycznej.

(Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

BUDAPESZT

Nowy lider Jobbiku. W trakcie poniedziałkowego kongresu Jobbiku wybrano nowego przewodniczącego ugrupowania. Został nim Péter Jakab. 

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BERLIN

Upamiętnienie wyzwolenia Auschwitz. Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier ostrzegł przed odradzającym się antysemityzmem podczas uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez żołnierzy radzieckich.

„Auschwitz to suma nacjonalistycznego myślenia, nienawiści rasowej i nacjonalistycznej furii. Błędem byłoby jednak sądzić, że siły te pozostały wyłącznie w przeszłości”, dodał polityk.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de

BELGRAD

Cyfrowa Serbia. Z badania przeprowadzonego przez TMG Insights z ogólnej liczby 7 mln obywateli Serbii około 5 mln korzysta z aplikacji cyfrowych na swoich smartfonach. Najczęstszymi użytkownikami są osoby młode. Do najpopularniejszych aplikacji należą komunikator Viber (77 proc.), Facebook (68 proc.) oraz Instagram (59 proc.).

(EURACTIV.rs)

WIEDEŃ

Plany rozbudowy sieci 5G. Minister gospodarki Margarete Schramböck (ÖVP) wyjaśniła, że rozpowszechnianie standardu sieci 5G w całej Austrii będzie jednym z jej priorytetów. W tym celu rząd zainwestuje miliard euro z budżetu państwa. Przedsiębiorcy deklarują wsparcie, ale tylko wówczas, gdy rząd utrzyma „warunki przyjazne inwestorom”. 

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

MADRYT

Apel o pomoc. Hiszpańskie związki rolnicze zapowiadają serie strajków. Powodem jest niewystarczająca – ich zdaniem – pomoc rządu we wspieraniu rodzimego sektora rolniczego i rolno-spożywczego.

Demonstracji mają odbywać się pod hasłem „obrony naszej przyszłości”. Przedstawiciele organizacji wyrażają szczególne obawy na spadek rentowności produkcji żywności w obliczu konkurencji tańszej żywności z innych kontynentów oraz zapowiadanych cięć w dotacjach w ramach Wspólnej Polityki Rolnej UE.

(EuroEFE.EURACTIV.es)

Wspólna Polityka Rolna potrzebuje zmian

SARAJEWO

Obywatelstwo ekonomiczne. Jeszcze tylko przez trzy lata ma działać rządowy program przyznawania tzw. obywatelstwa ekonomicznego, w ramach którego zagraniczni biznesmeni mogą uzyskać paszport Czarnogóry dzięki inwestycjom w tym kraju. W ciągu najbliższych trzech lat liczba paszportów zostanie ograniczona do 2 tys.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LIZBONA

Luanda Leaks. Prawnicy portugalskiego hakera Rui Pinto poinformowali w poniedziałek, że ich klient dostarczył dysk twardy z 2018 r. zawierający dane związane z ostatnimi doniesieniami na temat fortuny córka dawnego prezydenta Angoli Isabel dos Santos

Ana Gomes, była posłanka do PE, skrytykowała w poniedziałek „podwójne standardy” portugalskiego wymiaru sprawiedliwości w stosunku do Rui Pinto, twórcy Football Leaks, domagając się, aby haker otrzymał status informatora.

Haker jest sądzony w Portugalii za nielegalne wejście w posiadanie dokumentów dotyczących najbogatszych klubów piłkarskich świata, a następnie ich udostępnianie opinii publicznej. 

„Luanda Leaks” jest efektem śledztwa trzydziestu redakcji z całego świata. W jego wyniku ustalono, że córka dawnego prezydenta Angoli Isabel dos Santos, przez lata systematycznie okradała państwo. Dokumenty, do których dotarli m.in. dziennikarze BBC, „Guardiana” oraz Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarstwa Śledczego (ICIJ) świadczą o fortunie zgromadzonej przez kobietę kosztem kraju, którego 30 proc. obywateli żyje za mniej niż dwa dolary dziennie.

Jak wynika z analizy ponad 700 tys. dokumentów, do których dotarli dziennikarze, kobieta wraz z mężem przez dekady stała się właścicielką nieruchomości i firm działających w sektorach: nieruchomości, naftowym, wydobywczym i telekomunikacyjnym.

(Susana Oliveira and Paulo Agostinho, Lusa.pt)

PRAGA

Rezygnacja z powodu aukcji 5G. Szef czeskiego biura telekomunikacyjnego Jaromír Novák zrezygnował w poniedziałek z pełnionej funkcji. Powodem jest fiasko aukcji częstotliwości sieci 5G w Czechach. Aukcję przesunięto w czasie po tym, jak Komisja Europejska zgłosiła zastrzeżenia co do obaw związanych z polityką konkurencji. Przedstawiciele czeskich władz przyznają, że do konkursu zgłosiły się wyłącznie firmy krajowe. 

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

PARYŻ

Macron w Polsce. Prezydent Francji Emmanuel Macron w przyszłym tygodniu będzie gościł w Polsce podczas dwudniowej wizyty. W ciągu dwóch dni spotkań z przedstawicielami polskich władz z pewnością nie zabraknie rozmów o ochronie środowiska i praworządności. 

„Wybór Polski na pierwszą europejską podróż w 2020 r. jest istotny dla wyjaśnienia francuskiego stanowiska w wielu najważniejszych kwestiach europejskich, otwarcia nowych obszarów współpracy i podkreślenia potrzeby ochrony wartości demokratycznych”, informują anonimowo przedstawiciele Pałacu Elizejskiego.

(EURACTIV.FR)

DUBLIN

Spotkanie Varadkar-Barnier. Główny unijny negocjator ds. Brexitu, Michel Barnier, spotkał się w poniedziałek z premierem Irlandii Leo Varadkarem. Rozmowa dotyczyła kolejnych etapów negocjacji opuszczenia przez Wielką Brytanię UE. 

Barnier ostrzegł przed ryzykiem, jakie dla firm niesie zbyt krótki – jego zdaniem – czas na wynegocjowanie umowy handlowej między Londynem a Brukselą. Z kolei premier Irlandii podkreślił, że zawsze przy stole negocjacyjnym znajdzie się wolne miejsce dla Zjednoczonego Królestwa, o ile tylko kraj ten zechce wrócić do UE. 

Michel Barnier ujawnił, że w przyszłym tygodniu przedstawi mapę drogową negocjacji z Wielką Brytanią państwom członkowskim Unii. Rozmowy handlowe wystartują 31 stycznia, czyli w dniu wyjścia Brytyjczyków z UE. Ich koniec przewidziano na 31 grudnia 2020 r.

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

ATENY

Ofensywa dyplomatyczna. Premier Kyriakos Mitsotakis w środę w Paryżu spotka się z prezydentem Emmanuelem Macronem, by dzień później w Brukseli porozmawiać z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem.

Premier Grecji skoncentruje się na sytuacji we wschodniej części Morza Śródziemnego: poczynaniach Turcji, migracji oraz zwiększeniu inwestycji zagranicznych firm w Grecji. Ateny liczą na wsparcie Paryża wobec ostatnich poczynań Ankary, np. w kontekście nielegalnych poszukiwań złóż ropy i gazu w wyłącznej strefie ekonomicznej Cypru. 

Jednak razem z Mitsotakisem do Paryża przybędzie liczna delegacja złożona z piątki ministrów, licznego grona urzędników oraz przedstawicieli biznesu, którzy wezmą udział w grecko-francuskim forum gospodarczym. 

(Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)

HELSINKI

Strajk w przemyśle drzewnym. W poniedziałek na terenie całego kraju z powodu strajku, w którym udział bierze ponad 15 tys. pracowników wstrzymana została produkcja w zakładach papierniczych i przetwórstwa drewna, jednych z głównych gałęzi fińskiego przemysłu. Protest ma potrwać trzy tygodnie.

Nie udało się powstrzymać fali strajkowej podczas rozmów ostatniej szansy podjętych w niedzielny wieczór.

Powodem strajku jest brak porozumienia w sporze zbiorowym między pracodawcami branży przemysłu drzewnego (Metsateollisuus) a pracownikami należącymi do związku zawodowego branży papierniczej (Paperiliitto). Chodzi o ok. 9 tys. członków zatrudnionych przy produkcji masy celulozowej, papieru i kartonu.

Pracownicy oczekują wyższych płac i zmian w czasie pracy. W odpowiedzi na strajk przedstawiciele pracodawców zaplanowali także lokaut – w lutym na trzy doby ma zostać zamkniętych kilkanaście zakładów i pracownicy nie zostaną dopuszczeni do wykonywania pracy.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

BRATYSŁAWA

Ostrzeżenie o faszyzmie. „Faszyzm wciąż żyje w naszym kraju, w naszym społeczeństwie, dlatego bardzo ważne jest, aby robić wszystko, co w naszej mocy, aby nie udało mu się powrócić do władzy”, powiedziała słowacka prezydent Zuzana Čaputová podczas uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez żołnierzy radzieckich. 

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk