Codzienny briefing z europejskich stolic – wtorek 25 lutego

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Nie ma zagrożenia dla zawieszenia strefy Schengen. Wybory na przewodniczącego Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) o kilka miesięcy wcześniej. W Szwecji po raz pierwszy w historii jest więcej kobiet niż mężczyzn. Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „The Capitals”.

 

 

Unijny komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič powiedział w rozmowie z redakcją EURACTIV.com, że sytuacja związana z epidemią koronawirusa nie stanowi zagrożenia dla przywrócenia kontroli granicznych w strefie Schengen.

„Istnieją jednak różne plany awaryjne. UE koncentruje się na wspieraniu państw członkowskich oraz działaniach zapobiegawczych”, podkreślił Słoweniec.

UE utrzymuje umiarkowany poziom zagrożenia koronawirusem

RZYM

Prawo nadzwyczajne. Rząd rozważa ograniczenie uprawnień gubernatorów poszczególnych regionów, aby usprawnić walkę z epidemią koronawirusa. We Włoszech odnotowano już 229 osób zakażonych oraz 7 zgonów.

„W tej chwili sytuacja nie wymaga podjęcia tak drastycznych działań”, powiedział premier Giuseppe Conte. Dla gubernatora regionu Lombardii Attilio Fontany pomysł ograniczenia władzy samorządów jest „niedopuszczalny”.

Rząd argumentuje, że w sytuacjach wyjątkowych potrzeba podejmować zdecydowane działania, a regionalne systemy opieki zdrowotnej nie są dostosowane do takich wypadków, jak epidemia koronawirusa. 

(Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

PARYŻ

Dmuchać na zimne. Podczas gdy licznik zakażeń koronawirusem w sąsiednich Włoszech niepokojąco bije, Francja podejmuje wszelkie możliwe środki ostrożności. Ministerstwo Edukacji poprosiło uczniów powracających z Chin, Singapuru, Korei Południowej oraz włoskich regionów Lombardia i Wenecja Euganejska o pozostanie w domu do 14 dni. 

Zagrożone jest także rozegranie zaplanowanego na 26 lutego meczu w ramach rozgrywek Ligi Mistrzów UEFA między włoskim Juventusem Turyn a francuskim Olympique Lyon. Szczególne środki ostrożności towarzyszą także karnawałowi w Nicei oraz trwającym do 3 marca Festiwalu cytryny w Menton.

(EURACTIV.FR)

SZTOKHOLM

Więcej Szwedek niż kiedykolwiek. Liczba Szwedów systematycznie rośnie. Populację kraju na koniec 2019 r. obliczono na 10 327 589 osób. To wzrost o 1 mln w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

To już ponad dwukrotnie więcej od sąsiedniej Finlandii. Dobre statystyki demograficzne są zasługą umiarkowanie wysokiego – jak na Europę – współczynnika dzietności (1,85 urodzeń na kobietę w 2016 r.). Przede wszystkim jednak Szwedzi zawdzięczają to migracji, która odpowiada za ok. 73 proc. przyrostu populacji.

Ze statystyk wynika, że po raz pierwszy w historii w Szwecji większość stanowią kobiety. Z kolei w 2017 r. największą grupą emigrantów w kraju stali się Syryjczycy, którzy zdystansowali Finów, przodujących w tej kategorii przez dziesięciolecia.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

BERLIN

Nie ma czasu do stracenia. Rozczarowujący wynik uzyskany w niedzielnych wyborach regionalnych w Hamburgu przyspieszył wybór nowego szefa Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU). Nadzwyczajny zjazd, na którym dojdzie do wyboru następcy Annegret Kramp-Karrenbauer odbędzie się osiem miesięcy wcześniej niż planowano – 25 kwietnia br.

Skrajna prawica jednak w lokalnym parlamencie w Hamburgu

Obecnie w grę wchodzą cztery nazwiska. Start w wyścigu o fotel przewodniczącego CDU zadeklarował jak na razie jeden polityk: Norbert Roettgen – szef komisji spraw zagranicznych Bundestagu. Jednak wśród potencjalnych kandydatów wymienia się także byłego przewodniczącego klubu parlamentarnego chadecji Friedricha Merza, premiera landu Nadrenia Północna-Westfalia Armina Lascheta oraz ministra zdrowia Jensa Spahna.

Kto zastąpi Annegret Kramp-Karrenbauer?

(Sarah Lawton | EURACTIV.de

WIEDEŃ

Korupcja byłego ministra? Prokuratura żąda zniesienia immunitetu byłemu ministrowi ds. transportu w pierwszym rządzie Sebastiana Kurza a obecnie liderowi skrajnie prawicowej Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ) – Norbertowi Hoferowi. Prokurator chce postawić politykowi zarzuty korupcyjne w związku z powołaniem Siegfrieda Stieglitza na stanowisko szefa rady nadzorczej publicznej spółki ASFINAG – odpowiedzialnej za budowę i utrzymanie autostrad. 

Stieglitz miał przekazać łącznie 20 tys. euro na rzecz stowarzyszenia „Austria in Motion” (Austria w Ruchu), które – jak podejrzewają śledczy – służy do wspierania finansowego FPÖ z pominięciem ustawy dotyczącej finansowania ugrupowań politycznych. Hofer zaprzecza doniesieniom. 

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

DUBLIN

W poszukiwaniu rozwiązania. Niedawne wybory parlamentarne przyniosły niespodziewane zwycięstwo lewicowej Sinn Féin, jednak ugrupowanie to ze względu na brak zdolności koalicyjnej może znaleźć się w opozycji.

W najbliższych dniach dojdzie do rozmów między dominującymi od lat na irlandzkiej scenie politycznej Fine Gael i Fianna Fáil. Dlatego politycy Sinn Féin zapowiedzieli, że w najbliższych dniach dojdzie do organizacji serii wieców poparcia. „Chcemy pokazać naszą gotowość do przejęcia odpowiedzialności za państwo”, podkreśla przewodnicząca Sinn Féin Mary Lou McDonald

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

WARSZAWA

Kraj lunatyków? „Nie sądzę, by ktoś w przewidywalnej przyszłości stworzył polityczny program z polexitem. Gorsze i groźniejsze jest zachowywanie się jak dzieci, które lunatykują. Idziemy w takim „pochodzie lunatyków”, który niby nie chce wyjść z UE, ale w konsekwencji może doprowadzić do jej upadku”, powiedział w poniedziałek były szef Rady Europejskiej Donald Tusk w Białymstoku.

(Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

BRATYSŁAWA

Folklor przeciwko ekstremistom. Ludzie związani ze słowackim folklorem zainicjowali w przededniu wyborów parlamentarnych akcję „Nie v mojom kroji” (Nie w moim stroju). Celem jest zwrócenie uwagi na nienadużywanie słowackiej kultury ludowej: ubrań i symboli przez ekstremistyczne i nacjonalistyczne grupy polityczne.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

PRAGA

Przyjaciele rolnictwa. W Warszawie odbyła się regionalna konferencja ministrów rolnictwa państw UE z Europy Środkowej i Wschodniej: Bułgarii, Czech, Estonii, Węgier, Litwy, Łotwy, Rumunii, Polski z udziałem unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, Spotkanie zakończyło się podpisaniem wspólnej deklaracji.

W dokumencie szefowie resortów m.in. podkreślają, że zasadniczą sprawą jest sposób finansowania nowych zadań. Nie zgadzają się na cięcia w budżecie na rolnictwo, a wręcz przeciwnie – nakładanie nowych wymogów bez odpowiedniego wsparcia może prowadzić do spadku jego konkurencyjności.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

SOFIA

Praworządność w niebezpieczeństwie. Bułgarscy prawnicy ostrzegli w oświadczeniu na zagrożenie rządów prawa przez „to, co dzieje się w ustawodawstwie, władzy wykonawczej i sądownictwie w ostatnich miesiącach”.

Prawnicy spotkali się w ostatni weekend podczas corocznego spotkania. Zwrócili się oni do władzy wykonawczej o bardziej przejrzyste postępowanie. „Będziemy przypominać, że tam gdzie kończy się prawo zaczyna się bezprawie”, napisano w oświadczeniu.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUDAPESZT

Ambasador lobbystą. Richard Grenell był lobbystą Viktora Orbána. Dyplomata, który sprawuje funkcję specjalnego wysłannika prezydenta Donalda Trumpa ds. Bałkanów oraz jest ambasadorem USA w Niemczech został w ubiegłym tygodniu wyznaczony na p.o. Dyrektora Wywiadu Narodowego w Białym Domu.

Tymczasem wedle informacji amerykańskiej prasy Grenell i jego firma Capitol Media Partners (CMP) pracowali dla Fundacji Magyar w Ameryce Północnej, która jak wynika z informacji prasy jest finansowana przez rząd Węgier.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BUKARESZT

Trybunał wkracza do gry. Trybunał Konstytucyjny niespodziewanie orzekł w poniedziałek, że powierzenie dotychczasowemu premierowi Ludovicowi Orbanowi z Partii Liberalnej misji utworzenia nowego rządu było sprzeczne z ustawą zasadniczą.

Wniosek o uznanie misji Orbana za niekonstytucyjną złożyła opozycyjna Partia Socjaldemokratyczna (PSD). Decyzja Trybunału blokuje plany prezydenta Klausa Iohannisa i sprawujących władzę liberałów, by doprowadzić do przedterminowych wyborów parlamentarnych.

Orzeczenie stwierdza, że choć prezydent dochował wszystkich wymogów legalności zlecenia misji utworzenia rządu w sytuacji, gdy żadna z parlamentarnych frakcji nie ma większości, to konflikt kompetencyjny głowy państwa z parlamentem faktycznie zaistniał. Zdaniem sędziów, Iohannis powinien zlecić tworzenie nowego rządu komuś, kto „może zebrać faktyczną większość”.

BELGRAD

Skuteczne odstraszanie. Pierwsze rosyjskie artyleryjsko-rakietowe kompleksy bazowania lądowego Pancyr dotarły w weekend do Serbii. Tymczasem minister obrony Aleksandar Vulin powiedział w poniedziałek (24 lutego), że zakup rosyjskiego systemu rakietowego jest najlepszą informacją zarówno dla wrogów, jak i przyjaciół o „nieopłacalności podejmowania siły w kontaktach z Serbią”. 

Powolne negocjacje. Szef serbskiej dyplomacji Ivica Dacic powiedział w poniedziałek w Salonikach, że dotychczasowe negocjacje akcesyjne jego kraju z UE toczą się w zbyt wolnym tempie. Polityk przyznał, że ma nadzieję na przyśpieszenie rozmów w najbliższych miesiącach. ”Serbia rozpoczęła negocjacje z UE w 2014 i otworzyła połowę rozdziałów akcesyjnych – tylko dwa w zeszłym roku”, powiedział Dacic w Salonikach w Grecji. 

Dacic wyraził nadzieję, że nowe zasady rozszerzenia UE zaprezentowane przed kilkunastoma dniami przez Komisję Europejską okażą się korzystniejsze dla państw kandydatów. 

(EURACTIV.rs )