Codzienny briefing z europejskich stolic – wtorek 18 lutego

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Nowy kryzys uchodźczy wybuchnie na granicy Finlandii i Rosji? Ambasador USA w Czechach ostrzega przed wprowadzeniem podatku cyfrowego. Hiszpania ma zamiar wprowadzić kolejne podatki, a w Turyngii pojawiła się propozycja przełamania kryzysu politycznego. Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „The Capitals”.

 

 

HELSINKI

Nowy kryzys? Podczas gdy wszystkie oczy zwrócone są na południowe i wschodnie granice Unii Europejskiej, w najbliższych latach może zwiększyć się ruch na długiej – liczącej 1340 km – granicy Finlandii z Rosją.

Na razie liczby nielegalnych przekroczeń granicy nie są tak znaczne jak w przypadku basenu Morza Śródziemnego lub państw bałkańskich, jednak straż graniczna po obu granicy fińsko-rosyjskiej informuje o zwiększonej aktywności.

„Finlandia wydaje się lepszym celem podróży niż kraje bałtyckie. Wśród osób próbujących szczęścia są obywatele rosyjscy, ale także osoby z Afganistanu, Iraku i Iranu”, powiedział Markku Hassinen, zastępca szefa fińskiej straży granicznej.

Rząd w Helsinkach próbuje przygotować się na ewentualne wzmożenie ruchu na granicy z Rosją. Trwają nabory do punktów granicznych. Ulepszane są systemy nadzoru technicznego, jednak według ekspertów w przypadku znacznie większego napływu migrantów i uchodźców, Finowie nie poradziliby sobie z sytuacją.

Finlandia liczy więc na wsparcie Frontexu. „Należymy do UE i jesteśmy częścią systemu”, podkreślił Hassinen.

Ewentualny scenariusz dotyczący uchodźców na granicy fińsko-rosyjskiej ma również delikatny aspekt polityczny. W szczytowym momencie kryzysu uchodźczego w 2015 r. na granicy fińsko-rosyjskiej pojawiła się znaczna liczba uchodźców eskortowanych przez rosyjskie służby. Moskwa zasygnalizowała w ten sposób, że nadal posiada sposoby i możliwości wywierania presji i destabilizowania sytuacji w Finlandii i w UE. 

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

PRAGA

Polski scenariusz. Ambasador USA w Czechach Stephen King ostrzegł czeskich deputowanych przed przegłosowaniem propozycji 7 proc. podatku cyfrowego. Według Kinga Czechy powinny poczekać na wypracowanie rozwiązania w ramach OECD. „Przekazałem premierowi Andrejowi Babišowi, że USA zachowują prawo do odpowiedzi w przypadku uchwalenia nowego prawa godzącego w interesy naszych firm”, napisał ambasador w liście skierowanym do komisji budżetowej czeskiego parlamentu.

(Aneta Zachová |EURACTIV.cz)

BELGRAD

Współpraca ponad wszystko. Ministrowie obrony Serbii i Rosji: Aleksandar Vulin i Siergiej Szojgu zobowiązali się w poniedziałek (17 lutego) w Belgradzie do trwałego rozwijania współpracy obronnej między swoimi krajami.

BERLIN

Rozwiązanie kryzysu? Przejściowe rozwiązanie kryzysowej sytuacji w Turyngii nazywa się Christine Lieberknecht. Należąca do Chrześcijańskiej demokracji (CDU) Lieberknecht ma zostać kandydatką na nowego premiera Turyngii. W poniedziałek (17 lutego) w stolicy landu Erfurcie doszło do spotkania między Lewicą (Die Linke), Zielonymi, socjaldemokratami i chadekami, podczas którego omawiano potencjalne rozwiązania sytuacji po kryzysie wywołanym dwa tygodnie temu wyborem na premiera Turyngii Thomasa Kemmericha (FDP) przy wsparciu głosów skrajnej prawicy (Alternatywa dla Niemiec; AfD). 

Liberał premierem Turyngii. Ale z poparciem skrajnej prawicy

To były premier landu Bodo Ramelow (Die Linke) zasugerował kandydaturę Lieberknecht, która już sprawowała tę funkcję w latach 2009-2014. 

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Premier Turyngii wybrany dzięki głosom skrajnej prawicy zrezygnował

PRISZTINA

Wsparcie z USA. „Suwerenność i niepodległość Kosowa pozostają kluczowe dla bezpieczeństwa i stabilności Bałkanów Zachodnich. Stany Zjednoczone wspierają Kosowo w drodze do integracji z instytucjami transatlantyckimi i będą nadal działać na rzecz umocnienia praworządności, zwalczenia korupcji i wspierania dobrobytu gospodarczego dla wszystkich obywateli”, ogłosił w 12. rocznicę niepodległości Kosowa Departament Stanu USA

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

RZYM

Nowa płeć, nowa tożsamość. Sąd Apelacyjny we Włoszech orzekł, że osoby transpłciowe mogą swobodnie wybierać nowe nazwisko i nie mają obowiązku do zachowania tego, które posiadały przed operacją zmiany płci. 

(Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

BUKARESZT

Nikt nie chce nowego rządu. Trwa procedura powołania nowego rządu, jednak nie tylko opozycja jest przeciwna finalizacji procesu. Ludovic Orban, któremu prezydent Klaus Iohannis wyznaczył misję utworzenia rządu, zaproponował identyczny skład gabinetu jak ten, który przed dwoma tygodniami utracił zaufanie przez parlamentem. Orban powiedział, że jego własne ugrupowanie – Partia Narodowo-Liberalna – zagłosuje przeciwko. Centroprawicowa PNL chce przedterminowych wyborów. Stanie się tak, jeżeli w ciągu 60 dni dwukrotnie nie uda się utworzyć nowego gabinetu. 

(EURACTIV.ro)

Ludovic Orban znów z misją utworzenia rządu

WIEDEŃ

Rabaty to początek brexitu. Kanclerz Sebastian Kurz (Austriacka Partia Ludowa; ÖVP) domaga się utrzymania istniejących rabatów dla Austrii do budżetu UE. Postawa ta nie znalazła zrozumienia wśród przedstawicieli rządzącej koalicji. Eurodeputowani Othmar Karas (ÖVP) i Monika Vana (Zieloni), a także Andreas Schieder z opozycyjnej Socjaldemokratycznej Partii Austrii (SPÖ) opowiedzieli się za zniesieniem rabatów.

Karas argumentował, że „rabat, który otrzymali Brytyjczycy, był początkiem brexitu”, a Vana stwierdziła, że ​​”rabaty są niesprawiedliwe, pozbawione solidarności i zwiększają nieprzejrzystość budżetu”.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

LIZBONA

Zły budżet. Kompromisowa propozycja budżetu UE autorstwa przewodniczącego Rady Europejskiej „jest złym znakiem dla Europy”, powiedział unijny komisarz ds. badań, nauki i innowacji w latach 2014-2019 Carlos Moedas

Albo praworządność, albo dwa razy mniej pieniędzy dla Polski. 

LUBLANA

Słowenia odrzuca propozycję Michela. „Propozycja Charlesa Michela dotycząca nowego unijnego budżetu nadal jest nie do przyjęcia dla Słowenii”, powiedział minister spraw zagranicznych Miro Cerar

Intelektualiści zabierają głos. W manifeście podpisanym przez 75 słoweńskich intelektualistów napisano, że rząd kierowany przez lidera Słoweńskiej Partii Demokratycznej (SDS) Janeza Janšę byłby nie do zaakceptowania, ponieważ lider opozycji „stanowiłby ogromne zagrożenie dla kultury demokratycznej i procesów politycznych”.

Janša – lider antyimigranckiej SDS – jest według sygnatariuszy manifestu gwarantem promowania autorytaryzmu, „orbanizacji” i nacjonalistycznego populizmu. 

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

MADRYT

Nowe podatki. We wtorek (18 lutego) Rada Ministrów ma zatwierdzić projekty ustaw dotyczące wprowadzenia dwóch nowych podatków: od transakcji finansowych oraz od usług cyfrowych. 

W poniedziałek (17 litego) hiszpańska minister finansów María Jesús Montero poinformowała, że oba projekty były już gotowe do zatwierdzenia przez Radę Ministrów w ubiegłym tygodniu. W najbliższych dniach rozpoczną się niezbędne procedury legislacyjne w Parlamencie. Rząd Pedro Sancheza zobowiązał się przed Komisją Europejską do zmniejszenia deficytu, a dwie nowe daniny mają pomóc uzyskać większe dochody. 

(EuroEFE.EURACTIV.es)

ATENY

Największa inwestycja słoneczna. W regionie Macedonii Zachodniej powstanie największa w historii Grecji i czwarta pod względem wielkości w Europie farma słoneczna. Zrealizuje ją konsorcjum firm z Grecji i Niemiec. W Macedonii Zachodniej 40 proc. wytwarzanego PKB pochodzi z wydobycia i sprzedaży węgla. Miejscowe kopalnie zostaną zamknięte w ciągu najbliższych kilku lat. Nowa elektrownia będzie wytwarzała prąd o mocy 204 MW.

(Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)

WARSZAWA

Polska inicjatywa. Szef polskiej dyplomacji zaproponował, aby na początku marca do Macedonii Północnej i Albanii udała się specjalna unijna misja dyplomatyczna. Mieliby ją stworzyć ministrowie spraw zagranicznych kilku państw członkowskich. Chodzi o odblokowanie procesu integracji europejskiej krajów bałkańskich.

Polska propozycja ws. integracji europejskiej Bałkanów

BRATYSŁAWA

Czarny koń wyborów. Ostatnie przedwyborcze sondaże wskazują, że drugą najsilniejszą partią opozycyjną jest obecnie ugrupowanie Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości (OĽaNO). W przypadku sprzyjającego obrotu sytuacji partia, której lideruje Igor Matovič, może nawet wyznaczyć nowego premiera. Warunkiem jest jednak dobry wynik wyborczy pozostałych ugrupowań opozycyjnych.

(Zuzana Gabrižová |EURACTIV.sk)

SOFIA

Powolność wymiaru sprawiedliwości. Prawie 50 proc. orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wydanych w sprawach przeciwko Bułgarii od 2009 r. jest nadal w toku. To 79 przypadków, które – jak alarmuje Bułgarski Komitet Helsiński – podkreślają poważne problemy Bułgarii. 

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUDAPESZT

O migracji i granicach. Premier Węgier Viktor Orban przeprowadził rozmowę telefoniczną z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem, a tematem były kwestie międzynarodowe, w tym nielegalna migracja i znaczenie ochrony granic – poinformował w poniedziałek rzecznik Orbana, Bertalan Havasi.

Kolejne zwycięstwo opozycji. Opozycyjny kandydat Koalicji Demokratycznej odniósł zwycięstwo w niedzielnych wyborach uzupełniających do parlamentu w Dunaújváros, pokonując niezależnego, lecz wspieranego przez rządzący Fidesz, Tibora Molnára. Zwycięski Gergely Kállő jest politykiem skrajnie prawicowego Jobbiku

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

SARAJEWO

Milorad Dodik, przedstawiciel mniejszości serbskiej w Prezydium Bośni i Hercegowiny, rozpoczął przemówienie w Zgromadzeniu Narodowym Republiki Serbskiej, jednego z dwóch podmiotów BiH, słowami: „Do widzenia BiH, witamy zjazd Republiki Serbskiej”.

Polityk podkreślił, że Republika Serbska i Serbowie nie są traktowani na równych zasadach jak inni obywatele Bośni i Hercegowiny. „Sarajewo i Bośniacy nie akceptują nas, nienawidzą i chcą nas zniszczyć”, podkreślił Dodik. 

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)