Codzienny briefing z europejskich stolic – wtorek 11 lutego

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Finlandia stawia na uran. Andrzej Duda prowadzi w przedwyborczych sondażach. Czesi  nie widzą przyszłości dla węgla, a Grecja wybuduje zamknięte ośrodki dla uchodźców. Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „The Capitals”.

 

 

HELSINKI

Finlandia stawia na uran. Rząd zgodził się, by państwowa firma Terrafame (70 proc. należy do Skarbu Państwa) zajmowała się wydobyciem i rafinacją uranu na skalę przemysłową na wschodzie kraju. Tym samym Finlandia ma szansę stać się jedynym w UE producentem tego metalu ciężkiego po tym, jak wydobycie zawiesiły Czechy i Rumunia.

Terrafame planuje wydobywać rudę uranową w dotychczasowej kopalni niklu w regionie Kainuu. Firma przejęła kopalnię w 2015 roku po ogłoszeniu upadłości przez poprzedniego właściciela. Umowa z rządem przewiduje pozwolenie na wydobycie 250 ton uranu rocznie, który mógłby być w przyszłości rafinowany do postaci tzw. yellowcake (żółte ciasto), półproduktu uranu nisko wzbogaconego, który jest wykorzystywany do produkcji paliwa w reaktorach lekkowodnych.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

WARSZAWA

Kto prowadzi w sondażach? Prezydent Andrzej Duda uzyskał 43,7 proc. poparcia (-0,3 pkt proc.), a Małgorzata Kidawa-Błońska 29,2 proc. (+5,9 pkt proc.) w lutowym sondażu dotyczącym wyborów prezydenckich przeprowadzonym przez IBRiS dla „Rzeczpospolitej” i opublikowanym we wczorajszym wydaniu dziennika.

Ruszyła kampania prezydencka w Polsce

Na trzecim miejscu znalazł się Szymon Hołownia (niezależny) uzyskując 8,1 proc. poparcia (+2,4 pkt proc.), a za nim Robert Biedroń (Lewica) – 6,9 proc. (+0,3 pkt proc.). Kolejne miejsce zajął Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) – 4 proc. (-3 pkt proc.), a następne Krzysztof Bosak (Konfederacja) – 3,8 proc. (-1,3 pkt proc.).

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

PRAGA

Węgiel bez przyszłościPonad trzy czwarte Czechów chce, aby ich kraj stał się wolny od węgla, wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Median. Ponad połowa respondentów chciałaby większych inwestycji w odnawialne źródła energii. Z kolei co piąty badany opowiada się za utrzymaniem wydobycia węgla przez najbliższe 10 lat. Jaką decyzję podejmie rząd Andreja Babisza? Krajowy plan na rzecz energii i klimatu przewiduje zwiększenie inwestycji w energetykę jądrową. 

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

ATENY

Obozy dla uchodźców. Greckie władze ogłosiły, że na kilku wyspach w marcu zacznie się budowa zamkniętych ośrodków dla uchodźców i migrantów. W sumie trafić ma tam ok. 20 tys. osób.

Powstaną zamknięte ośrodki dla uchodźców i migrantów

Na greckich wyspach na Morzu Egejskim znajduje się obecnie (według danych Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców – UNHCR) ok. 41 tys. uchodźców i migrantów, którzy trafili tam nielegalnie drogą morską z Turcji. Zdecydowana większość z nich złożyła po przybyciu do Grecji wniosek o przyznanie im azylu. Tylko część, po udowodnieniu, że przybyli z obszarów, na których toczą się konflikty zbrojne, ma szansę otrzymać status uprawiający do pozostania na terenie Unii Europejskiej.

ZAGRZEB

Bliski koniec premiera? Jeden z najbardziej wpływowych polityków rządzącej Chorwackiej Wspólnocie Demokratycznej (HDZ) Milijan Brkić poparł kandydaturę reprezentującego frakcję rebeliantów byłego ministra spraw zagranicznych Miro Kovača, na stanowisko przewodniczącego ugrupowania. Obecnie pieczę nad HDZ sprawuje premier Andrej Plenković.

Brkić udzielił wywiadu jednej ze stacji telewizyjnych, w którym oskarżył premiera o stosowanie niedemokratycznych praktyk w zarządzaniu partią. Plenković miał otoczył się ludźmi, którzy kierują się prywatnym interesem, jak przekonuje Brkić, zamiast działać na rzecz ugrupowania. Polityk uważa, że w najbliższej przyszłości HDZ powinno skupić się na wzmocnieniu spoistości programowej po tym, jak w ostatnich miesiącach doszło do rozłamu między umiarkowanym i konserwatywnym skrzydłem partii. Brkić kryzysu upatruje w głosowaniu nad Konwencją Stambulską o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet. 

(Tea Trubić Macan | EURACTIV.hr)

BERLIN

Sensacja na niemieckiej scenie politycznej. Przewodnicząca rządzącej chadeckiej partii CDU Annegret Kramp-Karrenbauer zrezygnuje z kierowania ugrupowaniem. Nie będzie też się ubiegać o fotel kanclerza po wyborach parlamentarnych w 2021 r.

Annegret Kramp-Karrenbauer zrezygnuje z szefowania CDU

Swoją decyzję dotychczasowa przewodnicząca CDU ogłosiła na forum partyjnego prezydium. Zapowiedziała, że nie zamierza być kandydatką chadeków na kanclerza w przyszłorocznych wyborach, a ponieważ jej zdaniem kandydat powinien również przewodzić partii, zapowiedziała złożenie rezygnacji z funkcji przewodniczącej. Pozostanie jednak na stanowisku minister obrony. „Wątpliwości co do tego, kto będzie kandydował na kanclerza, osłabiają CDU” – wyjaśniła już sama na zorganizowanej w połowie dnia konferencji prasowej.

WIEDEŃ

Naciski socjaldemokratów. Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPÖ) domaga się, aby rząd odstąpił od umowy z Airbusem. To efekt przyznania się przez europejski koncern produkujący samoloty do nieprawidłowości w przetargu na zakup 18 myśliwców Eurofighter w 2003 r.

Przedstawiciele Airbusa przyznali się do wręczenia łapówki, lecz nadal nie wiadomo kto miał przyjąć korzyść majątkową za podjęcie korzystnych dla koncernu decyzji. Mimo tego Robert Laimer z SPD zasugerował, że rząd kanclerza Sebastiana Kurza ma podstawy prawne do zerwania współpracy ze względu na zapis dotyczący naruszenia postępowania biznesowego. Socjaldemokraci – zasiadający w ławach opozycji – domagają się wypłaty odszkodowania na rzecz Skarbu Państwa.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

MADRYT

Nowy człowiek na pokładzie. Wicepremier Hiszpanii i minister ds. społecznych Pablo Iglesias dołączył w poniedziałek (10 lutego) do grona osób biorących udział w dialogu między rządem centralnym a katalońskimi separatystami.

Iglesias przyznał w wywiadzie dla stacji „La Sexta”, że poprosił go o to osobiście premier Pedro Sanchez. Nadal nie wiadomo, kto poza liderem lewicowego bloku Unidas Podemos weźmie udział w rozmowach ze strony rządu.

Zaledwie pięć dni temu podczas spotkania Sancheza z premierem regionalnego rządu Katalonii (Generalitat) Quimem Torrą zdecydowano o rozpoczęciu rozmów, których celem jest „konstruktywny dialog” między Madrytem a Barceloną.

(EuroEFE.EURACTIV.es)

PARYŻ

Hojny jak Francuz. Czy Francja przekaże więcej środków na budżet UE? To mało prawdopodobne. Paryż zamierza zachować nienaruszone finansowanie Wspólnej Polityki rolnej (WPR), której rolnicy nad Sekwaną są głównymi beneficjentami we Wspólnocie. Jednocześnie rząd niechętnie myśli o jakichkolwiek większych transferach do unijnego budżetu. Paryż wolałby zwiększenie finansowania wspólnotowej kasy ze środków własnych UE, jak np. podatek cyfrowy czy węglowy. W poniedziałek (10 lutego) do Paryża przybyli negocjatorzy Parlamentu Europejskiego z misją zbadania francuskiego stanowiska.

(Cécile Barbière | EURACTIV.fr)

BUKARESZT

Orban bis. Ludovic Orban, który ponownie otrzymał od prezydenta Klausa Iohannisa misję utworzenia rządu, zaprezentował w poniedziałek (10 lutego) identyczny skład gabinetu, który utracił w ubiegłym tygodniu poparcie parlamentu. We wtorek (11 lutego) dojdzie do głosowania nad wotum zaufania. Głosowanie przeciwko zapowiedziała Partia Socjaldemokratyczna (PSD).

(EURACTIV.ro)

BRUKSELA

Kolejna prolongacja. Misja Koena Gensa (Chrześcijańscy Demokraci i Flamandowie) utworzenia rządu federalnego została przedłużona przez króla Belgów do 17 lutego. Według Gensa najlepszą formuła koalicyjną pozostaje współpraca kilku ugrupowań w tym m.in. frankofońskiej Partii Socjalistycznej (PS) oraz nacjonalistycznego Nowego Sojuszu Flamandzkiego (N-VA). Do tej pory nie udało się jednak osiągnąć kompromisu.

(Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

RZYM

Niespokojnie w koalicji. Wspierająca koalicyjny rząd Ruchu Pięciu Gwiazd (M5S) i Partii Demokratycznej (PD) Italia Viva (IV) byłego premiera Matteo Renziego proponuje złożenie wniosku o wotum nieufności dla ministra sprawiedliwości Alfonso Bonafede. Powodem jest negatywny stosunek Italia Viva do prób reformy kodeksu karnego. Zmiany miałyby dotyczyć skrócenia terminu przedawnienia oskarżeń, które ugrupowanie Renziego uważa za niekonstytucyjne. 

(Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

BRATYSŁAWA

Konwencja niezgody. Prezydent Zuzana Čaputová, premier Peter Pellegrini (Smer-SD) i marszałek parlamentu Andrej Danko (SNS) spotkali się w poniedziałek, aby przełamać impas ws. ratyfikacji Konwencji Rady Europy w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. 

Europejskie problemy z ratyfikacją Konwencji Stambulskiej

Słowacki parlament odmówił w grudniu 2019 r. ratyfikowania Konwencji, wzywając jednocześnie prezydenta do poinformowania Rady Europy i UE o tym, że Słowacja jest przeciwna na implementacje dokumentu do swojego porządku prawnego. Marszałek parlamentu podkreśla, że ratyfikacja konwencja będzie możliwa wyłącznie po przeprowadzeniu merytorycznej debaty.

(Zuzana Gabrižová |EURACTIV.sk)

LUBLANA

Za współpracą z Turcją. Ustępujący minister spraw zagranicznych Miro Cerar wezwał do wzmocnienia zaufania w relacjach między UE a Turcją. Polityk uważa za kluczowe dla wzajemnych stosunków rozwiązanie tzw. kryzysu migracyjnego.

Cerar opowiedział się ponadto za członkostwem Turcji w Unii po spełnieniu wszystkich warunków wstępnych. Słowenia będzie w przyszłym roku sprawowała prezydencję w Radzie UE.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)