Codzienny briefing z europejskich stolic – wtorek 10 marca

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Włochy: 60 mln ludzi objętych strefą ochronną. Grecki Kościół Prawosławny krytykowany za brak wytycznych dla wiernych w związku z epidemią koronawirusa. Gdzie w UE jest największa śmiertelność dzieci poniżej 1. roku życia? Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „The Capitals”.

 

 

RZYM

Całe Włochy „strefą chronioną”. Włoski rząd rozszerzył na cały kraj dekret dotyczący specjalnych środków ostrożnościowych związanych z epidemią koronawirusa. Cały kraj jest już objęty ograniczeniami w podróżowaniu, odwołano też imprezy masowe i zamknięto placówki edukacyjne. Dekret obowiązuje do 3 kwietnia.

We Włoszech stwierdzono dotąd 9172 przypadki infekcji koronawirusem i 463 zgony, co daje śmiertelność przekraczającą 5 proc. Dotąd szacowano, że umiera około 3,5 proc. zakażonych osób. Koronawirus COVID-19 może wywołać silne zapalenie płuc. Najbardziej narażone są osoby starsze lub przewlekle chore. Średnia wieku ofiar śmiertelnych koronawirusa we Włoszech wynosi ok. 80 lat.

ATENY

Niehigieniczne praktyki. W Grecji odnotowano w poniedziałek cztery kolejne przypadki zachorowań koronawirusem. Łączna liczba zakażonych wzrosła w poniedziałek wieczorem do 84 osób. Rząd rozważa podjęcie surowszych środków, włącznie z zamknięciem szkół.

Tymczasem jeden na trzech Greków uważa, że ​​istnieje skuteczna szczepionka na koronawirusa, jednak jest ona ukrywana przez międzynarodowe koncerny farmaceutyczne. Jednocześnie na Grecki Kościół Prawosławny spadła fala krytyki za brak podjęcia niezbędnych środków zaradczych przeciwko rozprzestrzenianiu się epidemii. 

W greckim kościele komunia udzielana jest pod dwiema postaciami: chleba i wina. Wierni podczas liturgii zwykle korzystają z jednej wspólnej łyżeczki, która kapłan podaje wino z kielicha. Władze greckiego kościoła wezwały wiernych do modlitwy przeciwko rozprzestrzenianiu się wirusa, jednak jak dotąd nie zakazano tradycyjnych praktyk, szczególnie niebezpiecznych w obecnej sytuacji.

(Alexandra BrzozowskiSarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)

MADRYT

Rekordowa stolica. W poniedziałek zanotowano dwukrotnie więcej przypadków zachorowań koronawirusem w autonomicznej wspólnocie Madrytu. W całej Hiszpanii potwierdzono 1231 osoby zarażone oraz 30 ofiar śmiertelne. Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek, że w regionie stołecznym liczba chorych wzrosła z 202 do 469 (głównie osoby między 70. a 90. rokiem życia).

Drugą wspólnota autonomiczną, gdzie odnotowano najwięcej przypadków jest Kraj Basków (149). W poniedziałek wieczorem prezydent Wspólnoty Madrytu, Isabel Díaz Ayuso, postanowiła zamknąć wszystkie placówki edukacyjne (szkoły podstawowe, średnie i uniwersytety) na najbliższe dwa tygodnie. 

(Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)

LIZBONA

Dodatkowe środki dla firm. Rząd przekaże dodatkowo od 100 do 200 mln euro na wsparcie dla firm w związku z negatywnym wpływem epidemii koronawirusa na krajową gospodarkę. W poniedziałek wieczorem odnotowano 39. przypadków zachorowań, głównie na północy kraju.

Solidarność krajów Południa. Portugalia dołączyła do „koalicji chętnych”, czyli tych z państw UE, które zapowiadają przyjęcie niepełnoletnich migrantów i uchodźców, którzy przebywają bez opieki dorosłych w ośrodkach na greckich wyspach Morza Egejskiego. 

(Ana Matos Neves, Lusa.pt)

Kryzys migracyjny w Europie: Co dalej z umową UE-Turcja?

BUKARESZT

Ostrożności nigdy za wiele. Od środy (11 marca) przez co najmniej 11 dni wszystkie szkoły w Rumunii zostaną zamknięte, poinformował w poniedziałek minister edukacji.

Władze postanowiły również do końca marca zawiesić transport kolejowy i drogowy między Rumunią a Włochami. Podobny zakaz obowiązuje od poniedziałku w przypadku ruchu lotniczego. 

W poniedziałek w kraju odnotowano dwa kolejne przypadki zakażenia koronawirusem. Łącznie chorych jest już 17 osób, z czego 5 uważa się za wyleczone. 

(EURACTIV.ro)

SOFIA

Śmiertelność dzieci. Z danych Eurostatu opublikowanych w poniedziałek wynika, że Rumunia i Bułgaria są krajami UE, w których w 2018 r. zmarło najwięcej dzieci przed osiągnięciem 1. roku życia.

W Rumunii na 1 tys. urodzeń przypadło sześć zgonów, podczas gdy w Bułgarii 5,8. W trzeciej Malcie zanotowano średnio 5,6 zgonów. Łącznie w UE w 2018 r. zmarło 14,6 tys. dzieci przed osiągnięciem 1. roku, co daje średnią 3,4 zgonów na 1 tys. urodzeń.

BERLIN

„2020 to nie 2015 r.”. Angela Merkel uspokaja polityków Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU), że sytuacja na granicy grecko-tureckiej nie przełoży się na zwiększenie liczby uchodźców i migrantów w Niemczech, jak w 2015 r. Słowa te pani kanclerz wypowiedziała podczas niemiecko-greckiego forum gospodarczego zorganizowanego w poniedziałek (9 marca). 

Angela Merkel podkreśliła, że jej gabinet wyciągnął „odpowiednie” wnioski przez ostatnie pięć lat. Kanclerz Niemiec potępiła jednocześnie działania prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana, określając je jako „nie do przyjęcia”.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

WIEDEŃ

Studniówka KE bez rewelacji. Austriaccy posłowie do Parlamentu Europejskiego niezbyt pochlebnie oceniają pierwsze 100. dni urzędowania nowej Komisji Europejskiej pod wodzą Ursuli von der Leyen. Ich zdaniem wciąż brakuje konkretów. Reprezentująca Zielonych Monika Vana mimo że docenia „pewne postępy” w zakresie Europejskiego Zielonego Ładu, to krytykuje powolność działania porównywalną do Komisji Jean-Claude’a Junckera.

Tylko Angelika Winzig z konserwatywnej Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP), chwali Niemkę za „rozpoczęcie ambitnych programów, które rozwiążą problemy naszych czasów”.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

PARYŻ

Lojalni Francuzi. Z badań wynika, że ponad 50 proc. respondentów zamierza oddać głos w niedzielnych wyborach samorządowych na obecnego burmistrza, lub w przypadku braku ponownego kandydowania przezeń – na osobę, którą ów poprze. Większość badanych jest zadowolona z dotychczasowych działań lokalnych polityków: 65 proc. z nich ocenia dobrze lub bardzo dobrze ostatnie 5 lat. 

(EURACTIV.FR)

WARSZAWA

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. koronawirusa. Prezydent Andrzej Duda zwołał na dziś posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Tematem pierwszego od niemal czterech lat spotkania przedstawicieli rządu i opozycji jest rosnąca w Polsce liczba zakażeń koronawirusem SARS-Cov-2.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Tymczasem zeszłoroczne prognozy wzrostu polskiego PKB są prawdopodobnie nieaktualne. mBank przewiduje kryzys w strefie euro i ostre spowolnienie wzrostu gospodarczego w Polsce.

Koronawirus uderzy w PKP Polski

BRATYSŁAWA

Za drogie F-16? Prawdopodobny przyszły premier Igor Matovič z ugrupowania Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości (OĽaNO) zasugerował w poniedziałek, że Słowacja powinna raz jeszcze rozważyć zakup 14 amerykańskich myśliwców F-16.

Polityk powiedział, że takie rozwiązanie może okazać się korzystniejsze dla kraju. Umowa z Amerykanami podpisana przez poprzedni rząd w grudniu 2018 r. opiewa na 2 mld euro. Słowacka redakcja EURACTIV zwraca uwagę, że anulowanie kontraktu jest możliwe, aczkolwiek nastręcza wiele problemów natury prawnej i finansowej.

Słowacy nie byliby pierwsi, którzy zerwali porozumienie na dostawę sprzętu wojskowego w tej części Europy w ostatnich latach. 

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk

PRAGA

Premier Czech to oligarcha? „Nie ma wątpliwości, że premier Czech Andrej Babiš jest w konflikcie interesów”, powiedział przewodniczący frakcji Europejskiej Partii Ludowej Manfred Weber.

Parlament Europejski miał zagłosować w ubiegły czwartek nad rezolucją w sprawie rzekomego konfliktu interesów Babiša. Głosowanie jednak przełożono z uwagi na wybuch epidemii koronawirusa. Weber podkreśla, że EPL zamierza dodać do rezolucji stwierdzenie, że w Czechach istnieją „struktury oligarchiczne”. „Powstają one, gdy ktoś sprawuje władzę ekonomiczną, polityczną i medialną”, powiedział Weber w rozmowie z dziennikiem „Hospodářské noviny”.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

LUBLANA

Partia władzy zyskuje. Zgodnie z przewidywaniami analityków Słoweńska Partia Demokratyczna (SDS) kierowana przez nowego premiera Janeza Janšę cieszy się największym poparciem: 19,6 proc. Oznacza to wzrost poparcia o 1,4 proc. w porównaniu z lutym. Z kolei ugrupowania poprzedniego szefa rządu Lista Marjana Šarca zanotowała spadek poparcia do 13,8 proc. wobec 16,6 proc. w lutym. 

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

SARAJEWO

Z widokami na efektywniejszą współpracę. Chorwacja i Bośnia i Hercegowina coraz lepiej współpracują w zakresie kontroli granicznych, powiedział ambasador Chorwacji w Bośni i Hercegowinie Ivan Sabolić.

Dyplomata dodał, że chorwacka i bośniacka policja dobrze współpracują w zakresie kontroli nielegalnej migracji, a w niedalekiej przyszłości oba kraje powinny rozwiązać nierozstrzygnięte problemy poprzez dialog.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)