Codzienny briefing z europejskich stolic – środa 5 lutego

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Pierwsze nieporozumienia w austriackiej koalicji. W Niemczech spory o zasłanianie twarzy. Pierwsza kłótnia okresu przejściowego po brexicie dotyczy rybołówstwa. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „The Capitals”.

 

 

WIEDEŃ

„Sophia” dzieli koalicję. Zgodnie z przewidywaniami obserwatorów austriackiego życia politycznego w zawiązanej na początku roku koalicji rządowej chadeków (ÖVP) i zielonych (Die Grünen) dochodzi do sporów wokół migracji. Kością niezgody w ostatnich dniach stała się potencjalna reaktywacja misji ratunkowej „Sophia” na Morzu Śródziemnym.

Propozycja szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrela  złożona podczas konferencji pokojowej w Berlinie przed kilkunastoma dniami dotyczyła uruchomienia na nowo misji „Sophia”. Hiszpan argumentował, że działania przyczyniłyby się do efektywniejszej kontroli embarga na dostawy broni do Libii. Jednak pomysłowi zdecydowanie sprzeciwia się kanclerz Sebastian Kurz, który twierdzi że statki na Morzu Śródziemnym musiałyby także ratować ludzi próbujących dostać się łodziami do Europy, a to byłoby „jak zaproszenie dla migrantów”.

Tymczasem w poniedziałek minister spraw społecznych Rudolf Anschober (Zieloni) zaznaczył, że z zadowoleniem przyjmuje propozycje reaktywacji misji „Sophia”. Jednak chwilę później głos w sprawie zabrał minister spraw zagranicznych Alexander Schallenberg (ÖVP), który w komunikacie dla prasy poinformował, że oświadczenie ministra Anschobera „nie jest oficjalnym stanowiskiem rządu, ponieważ sprawa należy do kompetencji resortu dyplomacji”. 

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

BERLIN

Spór o nikab. W Niemczech od kilku tygodni trwa dyskusja nad prawem do noszenia przez kobiety nikabu i burek. Poniedziałkowe (3 lutego) orzeczenie Wyższego Sądu Administracyjnego w Hamburgu nakłada na kraje związkowe konieczność zmiany prawa szkolnego dotyczącego noszenia chust zasłaniających częściowo lub w całości głowę kobiet.

Sprawa dotyczy 16-letniej uczennicy liceum w Dolnej Saksonii, której casus uruchomił ogólnokrajową dyskusję na ten temat. Przeciwko rodzicom nastolatki zostało wszczęte postępowanie przez hamburskie władze oświatowe. Władze chciały zakazać uczestniczenia w zajęciach szkolnych uczennicom, które przychodziłyby na nie w nikabie. Rodzice wnieśli apelację, którą wygrali.

Jednak rządzący w Hamburgu socjaldemokraci (SPD) ogłosili plany zmiany prawa oświatowego. Zmiany dotyczyłyby właśnie wprowadzenia zakazu noszenia nikabu. Pomysł poparli lokalni zieloni. A we wtorek (4 lutego) swoje poparcie dla inicjatywy wyrazili także lokalni chadecy (CDU). 

W ubiegłym roku podobne zakazy wprowadzono w Holandii i Austrii. W pierwszym z państw dotyczy on zakazu zakrywania twarzy w miejscach publicznych.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de

Holandia zakazuje zakrywania twarzy w miejscach publicznych

PARYŻ

Pierwsza rywalizacja okresu przejściowego. Pierwszym polem bitwy tzw. okresu przejściowego po brexicie stało się niespodziewanie rybołówstwo. Obecnie to w wodach kanału La Manche znajdują się najbogatsze zasoby rybne w Europie. Unijni rybacy poławiają tam ryby o wartości przekraczającej 700 mln euro. Tymczasem dostęp do tych wód został wstrzymany francuskim rybakom wraz z początkiem lutego, czyli dzień po brexicie.

Wedle dotychczasowych zasad unijni rybacy mogą poławiać na brytyjskich wodach terytorialnych do końca 2020 r., pod warunkiem niezapuszczania się na wody terytorialne Wielkiej Brytanii. Jednak z projektu ustawy przedstawionej pod koniec ubiegłego miesiąca przez Londyn wynika, że Wielka Brytania przewiduje całkowite wycofanie się ze wspólnej polityki rybołówstwa.

Władze położonej w cieśninie La Manche wyspy Guernsey, dependencji Korony brytyjskiej, od 1 lutego zawiesiły czasowo prawo francuskich statków rybackich do łowienia na jej wodach. Francuskie media komentują, że Londyn chce w ten sposób zyskać lepsze warunki w negocjacjach ws. przyszłych stosunków z UE.

Tymczasem francuska sekretarz stanu ds. europejskich Amélie de Montchalin twierdzi, że rybacy powinni wrócić do pracy w wodach Guernsey do końca tygodnia. 

(EURACTIV.FR)

MADRYT

Pomoc dla rolników. Kilkanaście tysięcy hiszpańskich rolników wzięło we wtorek udział w protestach przeciwko polityce rządu Pedra Sancheza. To już kolejne protesty zorganizowane w ostatnich tygodniach.

Głównym żądaniem strajkujących rolników jest wprowadzanie rozwiązań, które mają skutkować zwiększeniem opłacalności produkcji rolnej w Hiszpanii, poprzez m.in. dotacje dla przedsiębiorców tego sektora oraz kontrolowanie przez administrację państwową cen płodów rolnych. Rolnicy argumentują, że produkcja rolno-spożywcza w Hiszpanii jest nieaktualna, a ceny niektórych produktów są na podobnym poziomie co 20 lat temu.

Rząd zapowiedział podjęcie działań. Minister Rolnictwa Luis Planas ogłosił gotowość do rozmów z rolnikami oraz wyjście na przeciw ich potrzeb. Według ministra niemal gotowe są już propozycje ustaw dotyczących reformy łańcuchów żywnościowych oraz pakietu ulg i dotacji dla rolników. W najbliższych dniach rozmowy rządu z protestującymi będą kontynuowane.

(EuroEFE.EURACTIV.es)

Czy rolnictwo ekologiczne może liczyć na unijne wsparcie?

LIZBONA

Pakt tworzyw sztucznych. Ponad 50 firm i organizacji podpisało we wtorek krajowy pakt dotyczący tworzyw sztucznych. Sygnatariusze zobowiązali się do odzyskiwania 100 proc. opakowań do 2025 r.

W 2018 r. Portugalia poddała recyklingowi tylko 12 proc. plastiku z odpadów komunalnych, innymi słowy, tylko 72 tys. ton z ogólnej liczby 600 tys. zostało poddanych recyklingowi. 

Gospodarka odpadami znajduje się w tym tygodniu w centrum zainteresowania opinii publicznej w Portugalii. Media informują, że import odpadów wzrósł z 60 tys. ton w 2017 r. do 250 tys. ton dwa lata później.

Minister środowiska zapewnił w poniedziałek, że propozycje napływające z innych krajów dotyczące składowania śmieci w Portugalii są w związku z tym rozpatrywane ze znacznie większą surowością niż jeszcze 12 miesięcy temu. 

(António Pereira Neves and Marta Duarte | Lusa.pt)

BRUKSELA

To nie jest kraj dla palaczy. Od stycznia 2021 w Belgii ma obowiązywać zakaz reklamowania wszystkich wyrobów tytoniowych. Belgijskie prawo z 1999 r. wprowadziło znaczne ograniczenia w tej materii, aczkolwiek przewidziano kilka wyjątków. Nowe przepisy wprowadzą całkowity zakaz.

W związku z tym zniknie możliwość prezentowania reklam i plansz zachęcających do palenia umieszczanych na wystawach sklepów oraz kiosków. W niedalekiej przyszłości rząd planuje przeforsować zakaz palenia w samochodach, jeżeli w środku będą znajdowały się dzieci poniżej 18-go roku życia. Nadal jednak reklamować swoje produkty mogą producenci e-papierosów.

(Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

DUBLIN

Ochrona danych. Biuro irlandzkiego komisarza ds. ochrony danych osobowych wszczęło postępowanie ws. możliwych naruszeń prawa przez Google’a i Tindera w związku z przetwarzaniem przez te firmy danych użytkowników ich usług.

W wydanym przez biuro komisarza oświadczeniu stwierdzono, że postępowanie dotyczące Google’a ma związek przede wszystkim z wyjaśnieniem kwestii wokół przetwarzania przez tę firmę danych geolokalizacyjnych i przejrzystości jej działań w tym zakresie.

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

ATENY

Twarde prawo. Parlament przegłosował we wtorek nowe prawo, które ustanawia specjalny rejestr organizacji pozarządowych, ich pracowników i współpracowników. Zamierzeniem ustawodawcy jest ściślejsza regulacja podmiotów zaangażowanych w udzielanie pomocy migrantom i uchodźcom.

Rząd potępia działanie sieci przemytników, którzy zbijają kapitał na ludzkim nieszczęściu, powiedział wiceminister ds. Imigracji George Koumoutsakos. Urzędnik przekonuje, że nowe zasady zapewnią większa przejrzystość działalności organizacji pozarządowych. „Nowe prawo nie ma za zadanie stygmatyzować tych podmiotów, które działają w uczciwy sposób, ale wyłapać te, co do których są wątpliwości”, zapewnił Koumoutsakos. 

(Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)

HELSINKI

Fundusz klimatyczny. Koalicja rządowa powoła specjalny fundusz, który rozdzieli setki milionów euro dla osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2035 r. W komunikacie rządowym podkreśla się, że w trakcie kadencji rządu, to jest do wiosny 2023 roku, fundusz będzie miał do dyspozycji „setki milionów euro”.

Wśród listy działań rządu zmierzających do osiągnięcia neutralności węglowej wymieniane są np. promocja odnawialnych źródeł energii oraz czystych technologii.

Wicepremier Katri Kulmuni, minister finansów, a zarazem liderka największego koalicjanta socjaldemokratów – liberalnej Centrum Finlandii (KESK), poinformowała, że rząd zdecydował o stopniowej obniżce opodatkowania energii elektrycznej w przemyśle do minimalnego poziomu w UE.

Rząd potwierdził także zwiększenie zaangażowania na rzecz zalesiania. Celem jest zwiększenie naturalnych pochłaniaczy CO2.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

BRATYSŁAWA

Wybory ważniejsze. Premier Peter Pellegrini (Smer-SD) poinformował przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela, że nie weźmie udziału w pierwszej części specjalnego szczytu budżetowego UE, który rozpocznie się 20 lutego. 

Pellegrini wytłumaczył absencję koniecznością wzięcia udziału w telewizyjnej debacie wyborczej. Stanowisko Słowacji najprawdopodobniej zaprezentuje premier Czech Andrej Babiš

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Szef Rady Europejskiej zwołuje specjalny szczyt budżetowy UE

SOFIA

Prezydent Bułgarii Rumen Radew poinformował, że wycofuje swoje poparcie dla centroprawicowego rządu Bojko Borysowa. Między dwoma ośrodkami bułgarskiej władzy wykonawczej trwa obecnie ostry konflikt.

„Jesteśmy świadkami ostrego kryzysu na wszystkich szczeblach. Brakuje woli do walki z korupcją i malwersacjami, systematyczne naruszanie prawa i zasad moralnych doprowadziło do paraliżu wielu systemów socjalnych i instytucji” – oświadczył dziś (4 lutego) prezydent Rumen Radew, którzy urzęduje od stycznia 2017 r.

Ostry konflikt między prezydentem a rządem

BUDAPESZT

Zjazd konserwatystów. Premier Węgier Viktor Orban wziął udział w zorganizowanej w dniach 3-4 lutego konferencji konserwatystów w Rzymie. W ciągu dwóch dni przedstawiciele europejskich ugrupowań oraz partii konserwatywnych rozmawiali m.in. o dziedzictwie Jana Pawła II w stulecie jego śmierci oraz o „historycznym sojuszu papieża z prezydentem USA Ronaldem Reaganem„.

Węgierski premier powiedział w Rzymie m.in., że „osiągnięcie sukcesu gospodarczego jest jednym ze sposobów na przetrwanie narodów w ich obecnej formie”.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BUKARESZT

Dziś w parlamencie odbędzie się głosowanie nad wotum nieufności dla rządu Ludovica Orbana. Wniosek złożyła Partia Socjaldemokratyczna (PSD) przy wsparciu Demokratycznego Związku Węgrów w Rumunii (UDMR). Bezpośrednią przyczyną złożenia wotum nieufności jest propozycja rządu dotycząca zmian w kodeksie wyborczym. Dotyczyłyby one wprowadzenia drugiej tury w wyborach samorządowych. Opozycja argumentuje, że nie powinno zmieniać się zasad na kilka miesięcy przed głosowaniem. Wybory samorządowe zaplanowano w Rumunii na czerwiec br.

(EURACTIV.ro)