Codzienny briefing z europejskich stolic – środa 4 marca

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Szef węgierskiej dyplomacji w Mińsku na Białorusi. Co postuluje Peter Szijjarto? Które ugrupowania zapowiadają bojkot dzisiejszego ponownego głosowania w sprawie wyboru premiera Turyngii? Które z państw wycofało tym razem uznanie niepodległości Kosowa? Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „The Capitals”.

 

 

BUDAPESZT

Warto współpracować. „Ściślejsza współpraca z Eurazjatycką Unią Gospodarczą jest potrzebna do wzmocnienia Unii Europejskiej”, powiedział we wtorek agencji MTI szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto, przebywający w stolicy Białorusi, Mińsku.

„Uważamy za bardzo istotną unijną politykę Partnerstwa Wschodniego, której ważnym uczestnikiem jest Białoruś. Naszym zdaniem budowanie tego partnerstwa jest ważne, dlatego postulujemy dalsze rozluźnienie unijnych sankcji wobec Białorusi”, powiedział Szijjarto.

Zdaniem węgierskiego ministra surowce naturalne, występujące na obszarze Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, mogą odegrać ważną rolę w europejskim rozwoju gospodarczym, a najważniejsze szlaki energetyczne biegną m.in. przez Białoruś.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Google vs Węgry: 1-1. Węgierskie przepisy, na mocy których kraj ten nałożył na Google wysokie kary za brak zgłoszenia w związku z regułami dotyczącymi podatku od reklamy, są sprzeczne z prawem UE, orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BERLIN

Symboliczny bojkot. Członkowie Wolnej Partii Demokratycznej (FDP) nie wezmą udziału w dzisiejszym wyborze nowego premiera Turyngii. Liberałowie ogłosili we wtorek (3 marca) chęć opuszczenia lokalnego parlamentu w proteście przeciwko obu startującym kandydatom: Bodo Ramelowowi z Lewicy (Die Linke) oraz Björnowi Höcke z Alternatywy dla Niemiec (AfD). Głosowanie odbędzie się dziś po południu. 

„Nie ma lepszego świadectwa niezgody na obie kandydatury niż opuszczenie sali plenarnej. Wstrzymanie się od głosu nie ma takiej siły”, powiedział rzecznik prasowy FDP w Turyngii Thomas Philipp Reiter.

Czy w ślady kolegów i koleżanek z FDP pójdą członkowie Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU)? Reprezentujący partyjną młodzieżówkę Thilo Kuban zasugerował, aby parlamentarzyści z CDU poszli w ślady FDP. Oba ugrupowania od dawna podkreślają swoją niezgodę na współpracę z politycznymi skrajnościami.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

BELGRAD

Sąsiedzi w Waszyngtonie. Prezydent Aleksandar Vucic powiedział 2 marca późnym wieczorem w Waszyngtonie po spotkaniu z prezydentem Kosowa Hashimem Thaci, że Belgrad spodziewa się zniesienia ceł na towary z Serbii, aby umożliwić wznowienie dialogu z Prisztiną.

Po spotkaniu z Thacim, w którym uczestniczył także Richard Grenell, specjalny wysłannik prezydenta USA Donalda Trumpa ds. dialogu Belgrad-Prisztina i doradca Trumpa ds. Bezpieczeństwa narodowego Robert O’Brien, Vucic powiedział dziennikarzom, że na spotkaniu nikt nie podnosił kwestii zaprzestania przez Serbię prowadzenia kampanii, która ma na celu wycofanie przez poszczególne państwa uznania niepodległości dla Kosowa. 

Szansa na normalizację relacji Kosowa z Serbią?

Najnowszym przypadkiem państwa, które wycofało uznanie niepodległości Kosowa jest Sierra Leone. O sprawie poinformował we wtorek (3 marca) serbski minister spraw zagranicznych Ivica Dacic

Dacic przebywa obecnie w Sierra Leone z oficjalną wizytą. Szef serbskiej dyplomacji podkreślił, że spośród 193 państw członkowskich ONZ już tylko 92 kraje uznają niepodległość Kosowa, 96 nie uznaje, a kolejne pięć wciąż nie podjęło decyzji, a to oznacza, że „Kosowo jest uznawane przez mniejszość państw w ONZ”, podkreślił minister.

(EURACTIV.rs)

WIEDEŃ

Pomoc na miejscu. W związku z zasilającym się kryzysem migracyjnym na granicy grecko-tureckiej minister spraw wewnętrznych Karl Nehammer (Austriacka Partia Ludowa; ÖVP) poinformował, że Austria „nie przyjmie żadnych uchodźców”. Priorytetem rządu jest wyasygnowanie dodatkowych środków z budżetu na pomoc humanitarną „na miejscu”, w Syrii. „Przyjmowanie migrantów nie było częścią programu rządu koalicyjnego z Zielonymi”, powiedział Nehammer. 

Wcześniej lider Partii Zielonych Werner Kogler podkreślił, że w przypadku braku poprawy sytuacji Austria powinna przynajmniej spróbować przyjąć kobiety i dzieci. Później jednak polityk przyznał, że była to jego „prywatna opinia”. 

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

HELSINKI

Wracajcie do domu. Coraz trudniejsza sytuacja na granicy grecko-tureckiej staje się paliwem dla prawicowej Partii Finów. We wtorek kierownictwo ugrupowania zażądało wprowadzenia kontroli granicznych w UE. „Szczególną uwagę należy zwrócić na granicę między Finlandią a Szwecją. Jedyną lądową granicę, która łączy Finlandię z innym państwem UE”, napisano w komunikacie. „Trzeba za wszelką cenę zatrzymać osoby, które będą próbowały przedostać się nielegalnie do naszego kraju”. 

„Wnioski o azyl muszą zostać odrzucone jako bezzasadne, a tych, których nie można deportować, należy umieścić w ośrodkach, aby nie mieli kontaktu ze społeczeństwem”, powiedzieli przewodniczący Partii Finów, Jussi Halla-aho oraz wiceprzewodnicząca Riikka Purra.

W 2015 r. do Finlandii przybyło około 30 tys. uchodźców, a kolejne rządy starały się na najlepsze zasymilowanie nowych mieszkańców ze społeczeństwem. Według ostatnich sondaży Partia Finów cieszy się popularnością około 22 proc. badanych.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

MADRYT

Tak to tak, a nie to nie. Rada Ministrów przyjęła we wtorek (3 marca) projekt ustawy, która ma przeciwdziałać napaściom seksualnym oraz przemocy ze względu na płeć. Koalicja socjalistów (PSOE) oraz lewicowego bloku Unidas Podemos (UP) opracowała przepisy, które zakończą rozróżnianie w hiszpańskim prawie „nadużycia” od „napaści seksualnej”.

Prawo zakłada kary więzienia od 1 do 4 lat za przestępstwa przeciwko „wolności seksualnej” zarówno kobiet jak i mężczyzn, którzy wyraźnie nie wyrazili zgody na podjęcie kontaktu seksualnego. Hiszpańskie media nazywają to potocznie prawem „solo sí es sí”, co można przetłumaczyć jako „tylko wyraźna zgoda na stosunek seksualny oznacza zgodę”. Według nowego prawa kary mogą się różnić, w zależności od rodzaju przestępstwa.

(EuroEFE.EURACTIV.es)

LONDYN

Nieszczęścia chodzą parami. Po grudniowej porażce w wyborach do Izby Gmin, Partię Pracy czeka kolejne wyzwanie. W maju odbędą się kolejne wybory lokalne. Z wewnętrznych analiz laburzystów wynika, że ugrupowanie może stracić nawet do 300 miejsc w lokalnych radach. Partia Pracy może np. utracić władzę w Sheffield w hrabstwie Yorkshire, gdzie sprawuje władzę od 75 lat.

Do 2 kwietnia członkowie i sympatycy Partii Pracy głosują w wyborach na nowego lidera ugrupowania, który zastąpi Jeremy’ego Corbyna. Kto ma największe szanse na sukces?

Kto zastąpi Jeremy’ego Corbyna w Partii Pracy?

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

DUBLIN

Co z Dniem Świętego Patryka? Parady i festiwale z okazji Dnia Świętego Patryka w Irlandii powinny zostać odwołane, aby uniknąć potencjalnego rozprzestrzeniania się koronawirusa, zasugerował jeden z wiodących międzynarodowych wirusologów.

Profesor John Oxford powiedział we wtorek, że rząd powinien zareagować podobnie jak chińskie władze, które ograniczyły obchody Nowego Roku w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa.

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

WARSZAWA

Antypartyjna partia? „Nie zapisałem do PSL-u. Jestem raczej na etapie tworzenia swojej partii – powiedział w „RMF FM” poseł Paweł Kukiz, lider ruchu Kukiz’15. Nowe ugrupowanie polityka ma się nazywać K-15. W jaki sposób Kukiz, który w wyborach prezydenckich w 2015 r. zdobył 20 proc. poparcia motywuje swoje działanie?

„[Chcę] dać jasny sygnał wyborcom, że nie zapisałem się do PSL-u. Ludzie niestety nie mają pojęcia o elementarnych zasadach ustrojowych i uważają, że jeżeli ktoś startuje z list jakiejś partii, to jest członkiem tej partii”, powiedział w rozmowie z RMF FM Paweł Kukiz.

(Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

BRATYSŁAWA

Kto w rządzie a kto poza? Liderzy ugrupowań, które zamierzają utworzyć nową koalicję rządową spotkali się we wtorek z prezydent Zuzaną Čaputovą. W grze nadal jest kilka scenariuszy. I tak np. centrowa partia Za Ludi (Na rzecz Ludzi) byłego prezydenta Andreja Kiski wolałaby stworzyć koalicję bez głoszącej konserwatywne i antyimigranckie hasła antysystemowej partii Sme Rodina (Jesteśmy Rodziną).

Opozycja triumfuje, Smer-SD oddaje władzę

Z kolei lider zwycięskiego ugrupowania Igor Matovič (Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości; OLaNO) chciałby koalicji czterech partii ze względu na zapewnienie większej stabilności dla rządu.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

PRAGA

Czesi nie są sceptyczni wobec zmian klimatycznych. 84 proc. Czechów uważa, że ​​zmiany klimatu spowodowane działalnością człowieka zagrażają przyszłości ludzkości, wynika z nowego badania agencji STEM.

Ponadto większość Czechów (79 proc.) uważa, że ​​rząd powinien spróbować osiągnąć cel neutralności klimatycznej. Jednak z drugiej strony prawie połowa badanych nie do końca wie co właściwie oznacza termin „neutralność węglowa”.

Stanowisko opinii publicznej jest sprzeczne z działaniami rządu, który wyraził zgodę na dążenie przez Unię Europejską do neutralności klimatycznej, aby zyskać dostęp do finansów z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. 

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

BUKARESZT

Déjà vu. Komisje rumuńskiego parlamentu rozpoczęły we wtorek nową rundę przesłuchań potencjalnych ministrów. W ubiegłym tygodniu prezydent Klaus Iohannis wyznaczył obecnego ministra finansów Florina Citu do utworzenia nowego rządu. 

Zgłoszeni kandydaci na ministrów są identyczni  – z wyjątkiem ministra finansów – jak skład rządu Ludovica Orbana, która na początku lutego br. utracił wotum zaufania w parlamencie. 

(EURACTIV.ro)

LUBLANA

Do trzech razy sztuka? Parlament Słowenii zatwierdził we wtorek Janeza Janszę, lidera centroprawicowej Słoweńskiej Partii Demokratycznej (SDS), na stanowisko premiera. Będzie to jego trzecia kadencja. Jansza poprzednio przewodził rządowi w latach 2004-2008 i 2012-2013. SDS jest największą partią w parlamencie. Za kandydaturą Janszy głosowało 52 deputowanych, przeciw było 32, a sześciu wstrzymało się od głosowania.

Nowy premier zastąpił centrolewicowego premiera Marjana Szareca, który zrezygnował w styczniu z funkcji szefa mniejszościowego rządu.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)