Codzienny briefing z europejskich stolic – środa 29 stycznia

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Jakie są efekty wizyty unijnej komisarz Very Jourovej? Austriacka i niemiecka skrajna prawica zamierzają zacieśnić współpracę. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „The Capitals”.

 

 

WARSZAWA

Jakie efekty wizyty Jourovej? Nie było dialogu, tylko dwa monologi – tak według źródeł „Wyborczej” wyglądało spotkanie wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Very Jourovej z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą.

Vera Jourova spotkała się ze Zbigniewem Ziobrą

WIEDEŃ

Skrajna prawica z Austrii i Niemiec łączy siły. Były minister spraw wewnętrznych Austrii w latach 2017-2019 z ramienia Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ), Herbert Kickl, przebywał we wtorek w Berlinie, gdzie szukał możliwości zacieśnienia współpracy z Alternatywą dla Niemiec (AfD). 

Podczas wspólnej konferencji prasowej były wiceprzewodniczący AfD i deputowany do Bundestagu Alexander Gauland powiedział, że FPÖ i AfD są najbliższymi sobie ugrupowaniami „pod względem kultury politycznej oraz języka”. We wtorek nie ogłoszono szczegółów współpracy, jednak Gauland podkreślił, że w centrum zainteresowania obu partii znajdą się z pewnością kwestie polityki migracyjnej, jak i ochrony granic. Kickl z kolei skrytykował niemieckiego ministra spraw wewnętrznych Horsta Seehofera za niespójne działania w zakresie ochrony granic.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

HELSINKI

W Turku (południowy-zachód Finlandii) zdewastowano synagogę, a w Tampere podpalono flagę Izraela. Do zdarzeń doszło w czasie, gdy prezydent Sauli Niinistö przebywał w Polsce podczas uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez żołnierzy radzieckich. 

Sprawcy pomalowali ściany synagogi w Turku czerwoną farbą. Do podpalenia flagi w Tampere przyznało się małe neonazistowskie ugrupowanie „Ku wolności”.

Prezydent określił te incydenty jako „niepokojące”. „Mogą one sugerować coraz poważniejszy problem z antysemityzmem fińskiego społeczeństwa”, dodał Niinistö. 

(Pekka Vanttinen | EURACTIV.com)

BERLIN

Pierwsze zakażenia koronawirusem. Chorzy nie byli w Chinach. W Niemczech potwierdzono pierwsze przypadki zakażenia nowym wirusem ostrego zapalenia płuc, którego epidemia wybuchła w chińskim mieście Wuhan w prowincji Hubei. Nikt z chorych nie był jednak w Azji. Zarazili się od współpracownicy jednego z nich, która przyjechała z Chin.

Oznacza to, że doszło do pierwszego przeniesienia się koronawirusa 2019-nCoV z człowieka na człowieka już na terenie Europy. Wcześniej potwierdzone 3 zakażenia wirusem we Francji nastąpiły u osób, które wróciły z okolic Wuhan.

(Michał Strzałkowski | EURACTIV.pl

Niemcy: Pierwsze zakażenia koronawirusem. Chorzy nie byli w Chinach

MADRYT

Powroty z Wuhan. Rząd potwierdził we wtorek, że jest w kontakcie z władzami francuskimi i brytyjskimi w celu koordynowania powrotu kilkudziesięciu obywateli uwięzionych w Wuhan z powodu wybuchu epidemii koronawirusa. Komisja Europejska uruchomiła unijny mechanizm mający zapewnić wsparcie konsularne i finansowe w celu bezpiecznego sprowadzenia do Europy przebywających w Wuhan obywateli państw członkowskich.

(Beatriz Rios | EURACTIV.com)

PARYŻ

Czy przemoc może być częścią demokracji? Robert Badinter, człowiek który w trakcie sprawowania funkcji ministra sprawiedliwości przyczynił się w 1981 r. razem z prezydentem François Mitterrandem do zniesienia we Francji kary śmierci, skrytykował brutalizację życia politycznego nad Sekwaną. 

Ten uznany prawnik a w przeszłości także wieloletni senator (do 2011 r.) powiedział w wywiadzie dla France 5, że falom demonstracji społecznych – niezależnie od ich ideologicznej proweniencji – nie mogą towarzyszyć akty przemocy, wandalizmu i nienawiści. „Nie może być tak, że demonstrujący paradują po ulicach z głową prezydenta Macrona przytwierdzoną do kija”.

„Za tym symbolem kryje się impuls. A jest nim nienawiść, wola wyrządzenia fizycznej krzywdy. Ci, którzy ulegają niezdrowym emocjom, znajdują się już poza demokracją”, przekonywał w telewizyjnym studio Badinter. „Pamiętam okrzyk faszystowskiego generała w Toledo: E viva la muerte. Moim zdaniem – czy nam się to podoba, czy nie – to ten sam gatunek”, podsumował Robert Badinter.

(EURACTIV.FR)

BRUKSELA

Niekończąca się historia. Europejskie media „żyją” sprawą nieślubnego dziecka poprzedniego króla Belgów Alberta II Koburga, tymczasem po 248 dniach od majowych wyborów Belgia nadal pozostaje bez rządu. Obecny monarcha, Filip I, postanowił przedłużyć do 4 lutego mandat dwójki mediatorów Georges’a-Louis Bouchez z liberalnego Ruchu Reformatorskiego (MR) oraz Joachimowi Coensowi z Chrześcijańskich Demokratów i Flamandów (CD&V). Jak zauważają belgijskie media to niespodzianka, biorąc pod uwagę, że działania obu polityków nie posunęły nawet o milimetr rozmów dotyczących utworzenia stabilnej koalicji rządowej. 

(Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

DUBLIN

Manifest wyborczy Sinn Féin. Nacjonalistyczna partia Sinn Féin zobowiązała się do przeprowadzenia szeregu ambitnych reform w ramach kampanii wyborczej przed przypadającymi na 8 lutego wyborami parlamentarnymi w Irlandii. 

W manifeście zapowiedziano obniżenie podatków dla osób zarabiających poniżej 30 tys. euro, rozpoczęcie największego w historii programu inwestycji mieszkaniowych, zatrudnienie co najmniej 2,5 tys. pielęgniarek i położnych oraz ok. 1 tys. lekarzy i lekarek. Koszty oszacowano na kwotę 358 mln euro, oczywiście bez programu mieszkaniowego.

Szacunki wybudowania ponad 100 tys. nowych mieszkań komunalnych mają pochłonąć w ciągu pięciu lat ponad 6,5 mld euro.

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

RZYM

Trudne czasy dla Airbnb. Dwójka parlamentarzystów z centrolewicowej Partii Demokratycznej (PD) złożyła propozycję uregulowania wynajmu mieszkań na krótki okres za pośrednictwem platform internetowych, np. Airbnb. W przypadku przeforsowania nowego prawa, włoskie gminy zostaną zobligowane do przyznawania licencji dla wynajmujących turystom więcej niż trzy pokoje. Propozycja zmian przewiduje także wydawanie określonej liczby licencji rocznie, a także ściśle określone limity pobytów.

„Good job”. Prezydent Włoch Sergio Mattarella pochwalił wysiłki Komisji Europejskiej na rzecz promowania koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym. „UE bardzo skutecznie kładzie nacisk na ponowne wykorzystywanie surowców i zrównoważoną gospodarkę”, podkreślił prezydent. 

(Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

BRATYSŁAWA

Ostatnia zmiana przed wyborami? Do wyborów parlamentarnych pozostały już tylko 33 dni. Tymczasem w rządzie Petera Pellegriniego doszło do kolejnej roszady. Pani prezydent przyjęła rezygnację ministra środowiska. Na jego miejsce do czasu wyborów wyznaczono ministra transportu Árpáda Érseka (wywodzącego się z konserwatywnego ugrupowania Most). Premier uważa, że ​​będzie to ostatnia zmiana w jego rządzie. Czy na pewno?

Problemy pana przewodniczącego. Z danych ujawnionych z telefonu komórkowego Mariána Kočnera wynika, że przewodniczący Rady Narodowej Andrej Danko (Słowacka Partia narodowa) utrzymywał kontakt telefoniczny z Aleną Zsuzsovą, oskarżoną o pośrednictwo między Kocznerem a wykonawcami zabójstwa

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

SOFIA

Oskarżony prezydent? Czy prezydent Rumen Radew może obawiać się utraty stanowiska? W poniedziałek (27 stycznia) prokuratura opublikowała nagrania – wykonane podczas podsłuchu dowódcy lotnictwa Tsanko Stoykowa – z których wynika, że prezydent mógł popełnić przestępstwo.

W trakcie kilkuminutowego nagrania można usłyszeć jak Stoykow, pełniący urząd dowódcy sił powietrznych – mówi o dokumentach, których komisja antykorupcyjna domaga się od sił powietrznych w związku z kontrolą dotyczącą możliwego konfliktu interesów żony prezydenta Desislavy Radewy.

Rozmowy miały zostać nagrane w kwietniu 2019 r. W jednej z nich, jak utrzymuje prokuratura, prawdopodobnie nagrano także samego prezydenta. Rumen Radew często krytykuje status quo w Bułgarii. Polityk zaprzeczył wszelkim wykroczeniom.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUDAPESZT/BELGRAD

Migranci u bram. Węgierskie media informują, że we wtorek nad ranem, około godziny 5:30 około 50 migrantów próbowało sforsować ogrodzenie na węgierskiej granicy od strony Serbii w miejscowości Roeszke. Policja oddała kilka strzałów ostrzegawczych.

Telewizja M1 podała, że części spośród około 50 migrantów udało się przedostać na terytorium Węgier, niektórych zatrzymano, ale większość pozostała na terenie Serbii. Policja ustawiła między Roeszke a Segedynem kilka punktów kontrolnych, na których są zatrzymywane i sprawdzane wszystkie pojazdy

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr(EURACTIV.rs)

BUKARESZT

Wyniki słabsze niż przewidywano. Rumunia zakończyła 2019 r. z większym deficytem budżetowym niż prognozowano. Powodem są przede wszystkim niższe od spodziewanych wpływy do budżetu i wyższe wydatki na płace w sferze budżetowej oraz dla emerytów. I tak ubiegły rok zamknięto z deficytem sięgającym 4,6 proc. PKB, podczas gdy w 2018 r. było to 2,8 proc.

„Koniec z przywilejami”. Parlament przegłosował we wtorek ustawę, która pozbawi sędziów, posłów oraz innych pracowników budżetówki tzw. specjalnych emerytur. Jednak, jak zauważają media, to zagranie obliczone na zdobycie popularności wśród współobywateli, ponieważ w ustawie nie uwzględniono przywilejów dla wojska i policji, których wydatki pochłaniają niemal 90 proc. emerytur specjalnych. Ustawę musi zaakceptować prezydent.

(Bogdan Neagu, EURACTIV.ro)