Codzienny briefing z europejskich stolic – środa 27 lutego

Berlin | The Capitals

Berlin | The Capitals

Brexit może zostać przełożony, na Słowacji jest nowa faworytka marcowych wyborów prezydenckich, a w Chorwacji spada poparcie dla populistów – między innymi o tym piszemy dziś w środowej edycji The Capitals.

 

BERLIN

AfD wygrywa z wywiadem: Skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) wygrała w sądzie z kontrwywiadowczym Federalnym Urzędem Ochrony Konstytucji (BfV). AfD oskarżyła  urząd o zniesławienie, twierdząc, że zostało przeciwko niej wszczęte dochodzenie w ramach przeciwdziałania organizacjom ekstremistycznym. Sąd administracyjny w Kolonii stwierdził, że BfV przekroczył swoje uprawnienia, a jego interwencja „wprowadziła w błąd opinię publiczną”.

PRAGA

Inwestycje pod lupą: Czeskie ministerstwo handlu przygotowuje mechanizm kontrolny, który ma sprawdzać ryzyko związane z bezpośrednimi inwestycjami zagranicznymi (FDI). Według Czeskiej Agencji Prasowej państwo będzie odpowiedzialne za zatwierdzanie zagranicznych inwestycji w strategicznych sektorach czy przy projektach infrastrukturalnych.

Bogata stolica: Z badania Eurostatu wynika, że w 2017 r. Praga była jednym z najbogatszych regionów per capita w UE. Stawce przewodził Londyn Wewnętrzny (626% średniej unijnej), dalej uplasował się Luksemburg (253%), Irlandia (220%), Hamburg (202%) oraz Region Brukseli (196%).

LONDYN

Brexit zostanie odroczony? Premier Theresa May zapewniła parlamentarzystów, że w przypadku odrzucenia przez nich umowy brexitowej lub w razie gdyby Londyn opuścił UE bez umowy, będą oni mieli możliwość zagłosować w sprawie przedłużenia negocjacji z Brukselą.

„Jeżeli Izba ponownie odrzuci umowę wynegocjowaną z UE i nie poprze wyjścia z UE 29 marca, 14 marca gabinet przedłoży wniosek o głosowanie nad przedłużeniem obowiązywania artykułu 50”, powiedziała premier May w środę (26 lutego).

MADRYT

„Jestem więźniem politycznym”: Jordi Cuixart, przywódca organizacji kulturalnej, któremu grożą zarzuty za wzniecanie protestów przed nielegalnym referendum niepodległościowym w Katalonii, stwierdził przed hiszpańskim Sądem Najwyższym, że jest „więźniem politycznym”.

Ciuxart „z dumą” bronił przeprowadzone w 2017 roku referendum, stwierdzając, że był to „największy w Europie przykład obywatelskiego nieposłuszeństwa”.

WARSZAWA

Kandydaci na komisarzy: Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja. „Rzeczpospolita” donosi też, że PiS przygotowuje listę osób, które mogłyby objąć stanowisko unijnego komisarza. Są to minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, sekretarz stanu ds. europejskich Konrad Szymański, wicemarszałek sejmu Adam Bielan, europoseł Tomasz Poręba czy minister spraw wewnętrznych Joachim Brudziński.

ATENY

Socjaliści powiedzieli „nie” Tspirasowi: Socjalistyczna partia PASOK oraz centrowe Potami, które w Parlamecie Europejskim należą do francji Socjalistów i Demokratów, odrzuciły propozycję premiera Alexisa Tsiprasa, aby utworzyć wspólny „progresywny ruch” przed wyborami do PE. Burmistrz Salonik Giannis Boutaris również zaprzeczył jakoby miał kandydować do PE z ramienia rządzącej Syrizy.

BRATYSŁAWA

Šefčovič nie jest już faworytem: Rośnie sondażowe poparcie dla prawniczki Zuzany Čaputovej przed wyborami prezydenckimi na Słowacji, które zaplanowane są na 16 marca. Według ostatnich badań Čaputová przewodzi stawce. Za nią jest unijny komisarz Maros Šefčovič, a trzeci kandydat, Robert Mistrik, wycofał swoja kandydaturę i popiera Čaputovą.

Socjaldemokratyczna partia Smer-SD, która nominowała Šefčoviča, ostro atakuje Čaputovą. „Adopcja dzieci przez homoseksualistów, legalizacja związków partnerskich, aborcja… Czy to są wartości Čaputovej? Dla takich ludzi nie ma już żadnej świętości”, napisał na Facebooku wiceprzewodniczący partii Juraj Blanar.

BUKARESZT

Przesłuchania prokuratorów: Kandydaci na szefa Prokuratury Europejskiej byli przesłuchiwani przez europsosłów w trakcie posiedzeń Komisji Sprawiedliwości oraz Kontroli Budżetowej. Podczas głosowania w tej drugiej komisji, była szefowa rumuńskiego wydziału ds. zwalczania korupcji Laura Corduta Kovesi otrzymała najwięcej głosów (12, a francuski kandydat Jean-Francois Bohnert 11). Głosowanie w Komisji Sprawiedliwości odbędzie sie dzisiaj.

LUBLANA

Rozłam na prawicy: Centroprawicowa partia Nowa Słowenia (EPL) zdecydowała się na samodzielny start w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W poprzednich wyborach startowała w koalicji ze Słoweńską Partia Ludową (EPL) i w 2014 r. obie partie zdobyły 2 mandaty. Nowa Słowenia chce teraz sama przejąć głosy wyborców centroprawicowych.

ZAGRZEB

Problemy pani prezydent i populistów: Według najnowszych sondaży prezydent Kolinda Grabar-Kitarović, której kadencja kończy się pod koniec roku, cieszy się zaufaniem jedynie 48 proc. wyborców, co oznacza spadek o 12 proc. w porównaniu z poprzednim sondażem. Z kolei  poparcie dla populistycznej partii Żywy Mur, która utrzymuje bliskie związki z włoskim Ruchem 5 Gwiazd, spadło do 12,4 proc., ale nadal cieszy się ona dużym zaufaniem wśród ludzi do 30 roku życia.

BELGRAD

Nowa Inicjatywa: Serbski Ruch Europejski wraz z Centrum Polityki Zagranicznej zaprezentowaly Nową Inicjatywę Polityki Zagracznej. Wyzwa ona do porozumienia ponad podziałami w kwestii serbskiej polityki zagranicznej i pozycji państwa na arenie międzynarodowej.

Jej autorzy chcą normalizacji relacji między Serbią a Kosowem, przyspieszenia na drodze do UE oraz rozwoju współpracy i dobrosąsiedzkich relacji z państwami NATO.