Codzienny briefing z europejskich stolic – środa 12 lutego

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Spekulacje na temat potencjalnego następcy Annegret Kramp-Karrenbauer w CDU. Albania popiera dążenia Kosowa do międzynarodowego uznania. Amerykanie zapowiadają wstrzymanie inwestycji w Kosowie do czasu unormowania relacji z Serbią. Mniej niż połowa Polaków za powiązaniem wypłaty unijnych środków od stanu praworządności. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „The Capitals”.

 

BERLIN

Kto nowym szefem CDU? Rezygnacja Annegret Kramp-Karrenbauer jest porażką projektu Angeli Merkel, która chciała zapobiec wojnie sukcesyjnej w CDU. Kto zatem może objąć przywództwo w CDU? „Jest jeszcze za wcześnie, by rozstrzygać, kto mógłby zastąpić Annegret Kramp-Karrenbauer. Nikt nie zgłosił oficjalnie swojej kandydatury na stanowisko przewodniczącego CDU, jednak na giełdzie nazwisk wymienia się trójkę kandydatów: Friedricha MerzaJensa Spahna i Armina Lascheta. Politykiem, który może zostać kandydatem na kanclerza z ramienia chadecji podczas kolejnych wyborów do Bundestagu, jest również szef CSU i premier Bawarii Markus Söder„, przekonuje Lidia Gibadło z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM).

Kto zastąpi Annegret Kramp-Karrenbauer?

Tymczasem wybory CDU są niezdecydowani. Pierwsze sondaże wskazują, że faworytami sympatyków chadecji są kolejno Laschet (26 proc.), Söder (25 proc.) i Merz (24 proc.). Spahn zajmuje dopiero czwarte miejsce z 11 proc. poparciem.

Merz i Spahn lepiej radzą sobie wśród młodszych członków CDU poniżej 30 roku życia, podczas gdy Laschet najlepiej wypada w grupie pomiędzy 30 a 60 lat. Söder i Laschet cieszą się największym poparciem wśród wyborców powyżej 60 lat.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

TIRANA

Pierwsza wizyta. Nowy premier Kosowa Albin Kurti wybrał się z pierwszą wizytą do sąsiedniej Albanii. Spotkanie z premierem Edim Ramą było okazją do omówienia współpracy regionalnej. Spotkanie uwydatniło różnice na temat współpracy np. w kontekście powołania tzw. strefy „mini Schengen” na Bałkanach Zachodnich.

Kurti przyznał, że rozmawiał z Ramą na temat ułatwień granicznych dla mieszkańców obu państw, jednak rząd w Tiranie nie wykazuje – jak na razie – zainteresowania podobną inicjatywą. Powodem, jak przekonuje Edi Rama, jest chęć poszerzenia współpracy na inne kraje Bałkanów Zachodnich. „Idźmy dalej, nie ograniczajmy się tylko do naszych państw, by Serbia ani żadne inne państwo nie mogło nam zarzucić chęci zbudowania Wielkiej Albanii”, podkreślił premier Rama.

Pomimo różnić Edi Rama zaznaczył chęć współpracy z Kosowem. „W 100 proc. popieramy walkę Kosowa o uznanie na arenie międzynarodowej”, dodał polityk.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

PODGORICA

Wjazd w mundurze zabroniony. Służby graniczne Czarnogóry uniemożliwiły przekroczenie granicy serbskiemu ministrowi obrony Aleksandarowi Vulinowi oraz członkom jego otoczenia. Powodem była próba wjechania do Czarnogóry w serbskich mundurach wojskowych.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

PRISZTINA

Amerykański szantaż. Telewizja RTK informuje, że USA postanowiły zawiesić wszystkie duże projekty inwestycyjne w Kosowie, dopóki rząd w Prisztinie nie zdecyduje o anulowaniu 100 proc. ceł na import towarów z Serbii. 

Serbia i Kosowo: Wizyta specjalnego wysłannika USA

Przebywający z końcem stycznia w Serbii i Kosowie specjalny wysłannika USA ds. dialogu Belgrad-Prisztina Richard Grenell potwierdził chęć inwestowania przez USA w Kosowie podczas rozmowy z premierem Albinem Kurtim. Zaznaczył jednak, że warunkiem otrzymania wsparcia jest unormowanie relacji z Serbią.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

WARSZAWA

Kontrowersyjna praworządność. Z najnowszego sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” wynika że 41,3 proc. ankietowanych zgodziłaby się na powiązanie unijnych środków od stanu praworządności. Przeciwnego zdania jest 47,2 proc. badanych, a 11,5 proc. nie ma zdania. Największymi przeciwnikami tego rozwiązania są wyborcy Konfederacji (88 proc. przeciwko), podczas gdy dwie trzecie wyborców PiS-u jest podobnego zdania. Najwięcej osób opowiadajćych sie za powiązaniem unijnych funduszy z praworządnością jest wśród wyborców Lewicy (79 proc.) i Koalicji Obywatelskiej (70 proc.).

Debata o praworządności w Polsce

BELGRAD

Jest miejsce dla migrantów. Serbski komisarz ds. Uchodźców i migracji Vladimir Cucić powiedział w rozmowie z agencją BETA, że w ośrodkach recepcyjnych (przyjmujących osoby ubiegające się o status uchodźcy) na terenie Serbii jest wystarczająco dużo miejsca dla migrantów. Urzędnik zdementował doniesienia sugerujące, że ​​liczba migrantów przekracza możliwości Serbii.

(EURACTIV.rs)

HELSINKI

Płaca minimalna dzieli, a nie łączy. Komisja Europejska poczyniła we wtorek (14 stycznia) pierwszy krok w kierunku ustanowienia na poziomie unijnym europejskiej płacy minimalnej. Inicjatywa ta wzbudza spore emocje wśród fińskich pracodawców i pracobiorców. Finlandia należy do kilku państw UE, w których nie istnieje minimalna pensja.

Z najnowszego badania przeprowadzone przez magazyn „Uutissuomalainen” wynika, że 52 proc. Finów opowiada się za minimalnym wynagrodzeniem godzinowym w wysokości 10 euro. Pomysł popierają zwłaszcza młodzi ludzie w przedziale wiekowym od 18 do 29 lat. Około 25 proc. badanych jest przeciwnych temu pomysłowi, a 22 proc. nie ma zdania. 

Najwięcej zwolenników minimalnej stawki znajduje się wśród wyborców Partii Zielonych i Partii Finów (w przeszłości Prawdziwi Finowie) – po 58 proc. Na lewicy poparcie przekracza minimalnie 50 proc., podczas gdy wyborcy Partii Koalicji Narodowej (48 proc.) i Partii Centrum (40 proc.) wykazują nieco mniejszy entuzjazm dla propozycji. Zdecydowanie przeciwne są fińskie związki zawodowe.  

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Komisja Europejska rozpoczyna konsultację w sprawie europejskiej płacy minimalnej

LUBLANA

Ostatnia wizyta. Ustępując prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović (prezydent elekt Zoran Milanović złoży ślubowanie 18 lutego) wybiera się z ostatnią roboczą wizytą do Słowenii. Prezydent Borut Pahor potwierdził, że będzie to „nieformalne i robocze spotkanie”, podsumowujące ostatnie lata ścisłej współpracy. 

 (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

WIEDEŃ

Łagodzenie stanowiska. Kanclerz Sebastian Kurz wypowiadał się zdecydowanie negatywnie na temat dotychczasowych propozycji nowego budżetu UE. Jednak im bliżej specjalnego szczytu poświęconego budżetowi (20 lutego), polityk łagodzi swoje stanowisko zostawiając przestrzeń dla znalezienia kompromisu.

Wideń do tej pory stał na stanowisku, że propozycja KE z 2018 r., przewidująca wydatki na poziomie 1,11 proc. dochodu narodowego brutto (DNB) państw UE jest zdecydowanie za wysoka.

We wtorkowym wywiadzie dla internetowej telewizji oe24.tv Kurz powiedział, że obecne widełki negocjacyjne wahają się „od 1 do 1,11 procent”. Kanclerz dodał, że jest optymistą i liczy na porozumienie, które usatysfakcjonuje wszystkie strony. Dodał przy tym, że 1,11 proc. DNB byłoby zbyt dużym obciążeniem dla austriackich podatników.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

MADRYT

Koronawirus zakłóca Mobile World Congress. Za 12 dni w stolicy Katalonii zaplanowano rozpoczęcie corocznego Mobile World Congress (24-27 lutego) – największego na świecie wydarzenia branży nowych technologii. Jednak szalejąca od kilku tygodni epidemia koronowirusa może skutecznie zakłócić organizację wydarzenia.

Każdy dzień przynosi informacje o wycofaniu się kolejnych firm z imprezy. We wtorek rezygnację ze względu na obawy o bezpieczeństwo i zdrowie swoich pracowników ogłosiły Intel i Vivo. Wcześniej z imprezy wycofały się m.in. Amazon, Sony, LG i Ericsson.

Mimo tego władze miasta nie rozważają odwołania lub przełożenia kongresu, a organizatorzy – stowarzyszenie GSMA – zapowiada zwiększenie środków bezpieczeństwa dla wystawców i odwiedzających.

(Fernando Heller (EuroEFE.EURACTIV.es)

RZYM

Koronawirus nie zagraża Schengen. Włoski minister zdrowia Roberto Speranza uważa, że nic nie uzasadnia ograniczenia swobody przemieszenia się ludzi w obrębie strefy Schengen w powodu epidemii koronawirusa. Minister podkreślił podczas wystąpienia w parlamencie, że służby we wszystkich krajach UE „nieustannie pracują”, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom Unii. 

Speranza dodał, że we Włoszech tylko między 5 a 10 lutego odbyło się 5 tys. lotów, spośród których sprawdzono łącznie 620 tys. pasażerów.

Pod koniec stycznia rząd nakazał zawieszenie wszystkich lotów z i do Chin. „Zakaz będzie obowiązywał, dopóki nie spadnie liczba zachorowań”, powiedział minister spraw zagranicznych Luigi Di Maio.

(Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

DUBLIN

Przełamana hegemonia. Lewicowa partia Sinn Fein uzyskała w sobotnich wyborach parlamentarnych najwyższy wynik w swojej historii. Dwa rozdające od prawie wieku karty na irlandzkiej scenie politycznej ugrupowania – Fianna Fail i Fine Gael – pozwolą Sinn Fein na próbę utworzenia nowego rządu.

W liczącym 160 miejsc Zgromadzeniu Irlandii będzie bardzo trudno o jakąkolwiek koalicję. Bezwzględnej większości nie daje ani teoretyczny sojusz Fianna Fail i Fine Gael, ani porozumienie którejś z tych partii z Sinn Fein. W każdym przypadku zabraknie głosów.

Sinn Fein spróbuje utworzyć rząd

ATENY

Zagrożenie dla drzew. Stolica Grecji zmaga się z inwazją owadów z rodziny kózkowatych (Xylotrechus chinensis – chrząszcze wielożerne), które atakują miejskie drzewa. Ofiarą padło już ponad 300 morw, a kolejnych 1 tys. (także z innych gatunków) jest zagrożonych. Najczęściej stoją one w centralnych miejscach miasta, często przy głównych arteriach komunikacyjnych. 

Mieszkańcy obwiniają władze miasta za spóźnioną reakcję. Zastępca burmistrza Aten ds. zieleni i oświetlenia mówi o „katastrofie ekologicznej”.

(Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)

BUDAPESZT

Protesty przeciwko reformie nauczania. Wydziały humanistyczne publicznych uniwersytetów w całym kraju napisały list protestacyjny, w którym domagają się modyfikacji nowego programu nauczania. Naukowcy zarzucają zmianom zbytnią ideologizację nauki oraz przeładowanie treściami. 

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)