Codzienny briefing z europejskich stolic – poniedziałek 9 marca

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Włoska Lombardia objęta kordonem sanitarnym. Prezydent Portugalii poddany kwarantannie. Wysokie grzywny za brak poddanie się kwarantannie w Czechach. Jakie są rekomendacje Głównego Inspektoratu Sanitarnego w Polsce? Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „The Capitals”.

 

 

RZYM

Kordon sanitarny. W nocy z soboty na niedzielę premier Giuseppe Conte ogłosił specjalny dekret, który ma na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się epidemii koronawiursa. Włochy są najbardziej dotkniętym epidemią krajem Europy. Tylko w niedzielę zanotowano we Włoszech 130 zgonów. Tym samym liczba ofiar śmiertelnych wzrosła z 233 do 366. W całym kraju zarażonych jest ponad 7,3 tys. osób.

W Lombardii zamknięte zostaną kina i teatry, a działanie restauracji radykalnie ograniczone. Przepisy poza Lombardią dotkną 14 prowincji w północnych Włoszech: Modena, Parma, Piacenza, Reggio Emilia, Rimini, Pesaro i Urbino, Wenecja, Padwa, Treviso, Asti i Alessandria, Novara, Verbano Cusio Ossola i Vercelli. Nikt nie może opuścić tych „czerwonych stref” ani wjechać do nich.

LIZBONA

Prezydent objęty kwarantanną. Prezydent Marcelo Rebelo de Sousa odwołał wszystkie wystąpienia publiczne i pozostanie w domu, poinformowało w niedzielę biuro głowy państwa. Polityk spotkał się wcześniej z uczniami szkoły, do której uczęszcza osoba zakażona koronawirusem.

Biuro prezydenta podało, że 71-letni polityk nie ma żadnych objawów zakażenia Covid-19, a ucznia, u którego wykryto koronawirusa, nie było wśród osób obecnych na spotkaniu w pałacu prezydenckim.
W oświadczeniu prezydenckiego biura podkreślono, że Marcelo Rebelo de Sousa poddał się kwarantannie, aby „dać przykład podjęcia właściwych środków zapobiegawczych”.

(Joana Haderer, Lusa.pt)

WIEDEŃ

Przygotowani na każdy scenariusz. Do niedzielnego wieczora potwierdzono 102 przypadki zakażenia koronawirusem. Jak dotąd przebadano 4,5 tys. osób. Rząd przygotowuje się ewentualne pogorszenie sytuacji, a każde sygnał traktowany jest niezwykle poważnie. Dlatego po wykryciu zakażenia u pracownika jednego z przedszkoli natychmiast zdecydowano o zamknięciu placówki oraz poddaniu kwarantannie wszystkich pracowników oraz podopiecznych.

Kanclerz Sebastian Kurz (Austriacka Partia Ludowa; ÖVP) powiedział, że spodziewa się, że konieczne będą dalsze działania. Polityk podkreślił jednak, że jeszcze nie czas na odwoływanie wszystkich wydarzeń publicznych. „Nie chcemy wywoływać niepotrzebnej paniki. Nasze służby pracują bardzo dobrze. Kontrolujemy sytuację”. 

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

MADRYT

Uniknąć wariantu włoskiego. Podczas cotygodniowego spotkania Rady Ministrów (każdy wtorek) rząd zastanowi się nad podjęciem nowych działań, które zabezpieczą zdrowie obywateli przed rozwojem epidemii koronawirusa.

Liczba ofiar koronawirusa Covid-19 powiększyła się do 19 osób (głównie osoby w przedziale wiekowym między 73 a 92 lata), które wcześniej borykały się z innymi problemami zdrowotnymi.  Liczba zakażonych do niedzieli włącznie wynosiła 589 osób. Rząd chce uniknąć podejmowania działań wzorowanych na Włoszech, gdzie w niedzielę zdecydowano o otoczeniu najbardziej dotkniętej epidemią Lombardii oraz innych 11 prowincji kordonem sanitarnym.

(Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)

WARSZAWA

Już 11 potwierdzonych przypadków koronawirusa. Wczoraj do północy w Polsce potwierdzono 11 przypadków zakażenia wirusem Covid-19. W niedzielę wieczorem podano bowiem informacje o trzech najnowszych zdiagnozowanych pacjentach. Stan jednego z nich – mężczyzny po 70-tce, który trafił do szpitala we Wrocławiu – określono jako ciężki.

“Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób, organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych” – informuje GIS w niedzielnym komunikacie.

drugim tego dnia komunikacie “w trosce o wspólne bezpieczeństwo zdrowotne” GIS “rekomenduje unikanie uczestnictwa w imprezach masowych oraz zaniechanie podróży, zwłaszcza do krajów o wysokim ryzyku zakażenia koronawirusem”.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

BRATYSŁAWA

Dmuchanie na zimne. Do pięciu wzrosła liczba zakażonych koronawirusem na Słowacji. Ze względów bezpieczeństwa zdecydowano o zamknięciu na tydzień ok. 50 szkół w regionie Bratysławy oraz na 14 dni dwóch stołecznych szkół wyższych.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk

PRAGA

Grzywny za brak kwarantanny. Od soboty Czesi, którzy wracają z Włoch, muszą obowiązkowo poddać się dwutygodniowej kwarantannie. W przypadku niepodporządkowania się decyzji władz należy liczyć się z uiszczeniem niebagatelnej grzywny: nawet do 3 mln koron (ok. 506 tys. zł). Dla porównania, grzywny za niepoddanie się kwarantannie we Włoszech wynoszą 206 euro. W Czechach stwierdzono 32 przypadki zachorowań koronawirusem. 

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

BUKARESZT

Zakaz imprez masowych. Gorączka związana z koronawirusem nie opuściła Rumunii, gdzie do niedzieli odnotowano 15 przypadków zachorowań. Rząd zdecydował się na zakaz organizacji imprez masowych z udziałem więcej niż 1 tys. osób. Mniejsze wydarzenia będą wymagały specjalnego zezwolenia lokalnych władz. Ponadto Rumuńska Federacja Piłki Nożnej ogłosiła, że ​​mecze ligowe do odwołania odbędą się bez udziału kibiców. 

(EURACTIV.ro)

BERLIN

Pomoc dla uchodźców. Do wczesnego ranka w poniedziałek (9 marca) trwały rozmowy między rządzącą koalicją. Ostatecznie CDU/CSU oraz SPD zgodziły się na przyjęcie od 1 tys. do 1,5 tys. dzieci uchodźców, którzy przebywają w obozach na greckich wyspach Morza Egejskiego. Są to dzieci, które wymagają pilnej pomocy lekarskiej lub takie, które są pozbawione opieki dorosłych. Ich wiek nie przekracza 14 lat.

W ubiegły czwartek Bundestag zagłosował przeciwko propozycji złożonej przez partię Zielonych, by przyjąć kilka tysięcy kobiet i dzieci, które przebywają w obozach dla uchodzćów w Grecji.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

ZAGRZEB

Gest premiera. Premier Andrej Plenković powiedział w weekend, że jego kraj jest gotowy ulżyć Grecji poprzez przyjęcie części najmłodszych uchodźców, którzy przebywają w greckich obozach. „Chorwacja zawsze kiedy mogła próbowała postępować humanitarnie. Kiedyś pomagaliśmy przybyszom z Bośni i Hercegowiny. Wydaje mi się, że nikt rozsądny nie sprzeciwi się pomocy najmłodszym z potrzebujących”, podkreślił szef rządu. 

Chorwacja pośrednikiem? Tymczasem rosyjski ambasador Anvar Azimow powiedział, że Chorwacja może przyczynić się do zainicjowania dobrych relacji między Unią Europejską a Rosją. Zagrzeb przewodzi w tym półroczu w Radzie UE. Azimow podkreślił, że UE oraz Rosja powinny dążyć do zacieśnienia wspólnych relacji w najbliższych latach. Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow ma w kwietniu przylecieć do Zagrzebia na rozmowy ze swoim chorwackim odpowiednikiem. 

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

SZTOKHOLM

Deportowany z Turcji. Jimmie Åkesson, przewodniczący populistycznej partii Szwedzkich Demokratów został aresztowany w Turcji, w pobliżu miasta Edirne niedaleko granicy z Grecją, gdzie rozdawał ulotki uchodźcom, którzy zmierzają do państw UE. Polityka eskortowano na lotnisko, po czym odesłano samolotem do Szwecji. 

W ulotkach napisano, że „Szwecja nie jest zainteresowana przyjmowaniem nowych uchodźców”. Henrik Gustafsson, sekretarz prasowy Demokratów Szwecji skrytykował deportację Åkessona. „Turcja jest państwem, które absolutnie nie powinno mieć wpływu na europejską politykę imigracyjną”, powiedział Gustafsson. Jednak politycy pozostałych ugrupowań krytykują inicjatywę Åkessona, „który wykorzystuje tragedię uchodźców do własnych celów politycznych”. 

Szwedzcy Demokraci jest partią, która obecnie zasiada w ławach opozycji. Z sondaży przeprowadzonych pod koniec lutego ugrupowanie cieszyło się poparciem sięgającym 23,4 proc. wyborców – o 0,2 proc. więcej niż współrządząca krajem socjaldemokracja. 

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

BELGRAD

Pierwszy przypadek. Ministerstwo zdrowia poinformowało w piątek (6 marca) o pierwszym przypadku infekcji koronawirsuem w tym kraju. Zakażonym jest 43-letni mieszkaniec położonego na północy Serbii miasta Subotica. O sprawie poinformował na specjalnej konferencji prasowej szef resortu zdrowia Zlatibor Lonczar.

Mężczyzna podróżował ostatnio do Budapesztu. Wszyscy, którzy mieli z nim kontakt przejdą testy na obecność koronawirusa.

Tymczasem władze poinformowały, że w kraju przebywa obecnie około 6 tys. uchodźców. Ich liczba nie zwiększyła się jak na razie, pomimo sytuacji na granicy grecko-tureckiej. Wszyscy uchodźcy i migranci przebywają w ośrodkach na południu kraju.

(EURACTIV.rs)

PODGORICA/TIRANA

Rząd Czarnogóry rozpoczął kampanię przeciwko małżeństwom dzieci. Władze koncentrują się szczególnie na społeczności romskiej. 

Pierwsi uchodźcy z Syrii dotarli do granic Albanii. to grupa około 50 osób, której udało się dotrzeć do miasta Gjirokastra, w południowej Albanii przy granicy z Grecją. Nie wiadomo, czy Syryjczycy wyruszyli do Europy przed otwarciem tureckich granic przez prezydenta RecepaTayyipa Erdoğana.

Drenaż służby zdrowia. Albańskie pielęgniarki wolą zarabiać w euro niż w lekach albańskich. Dlatego tylko w latach 2016-2018 2064 pielęgniarki zdecydowały się na opuszczenie ojczyzny na rzecz pracy w Niemczech. Informację podał Federalny Instytut Statystyczny. W 2016 r. zarejestrowano 87 podań o pracę. Rok później już 735 a w 2018 1242.

Liczbę zagranicznych pielęgniarek w Niemczech szacuje się na 10 350, wedle danych za 2018 r. Po Albankach najliczniej reprezentowane są Bośniaczki, Serbki i Filipinki.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)