Codzienny briefing z europejskich stolic – poniedziałek 3 lutego

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Fiński minister spraw zagranicznych uważa, że po brexicie wzrośnie rola Afryki i Ameryki Południowej w relacjach z Europą. W Kosowie po pięciu miesiącach od wyborów powstanie nowy rząd. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „The Capitals”.

 

 

HELSINKI

Więcej Afryki i Ameryki Południowej. Fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto uważa, że po brexicie Afryka i Ameryka Południowa będą miały większe znaczenie dla Unii Europejskiej. Ta zmiana ma być wynikiem silniejszej roli Francji i Hiszpanii w nowej UE. 

Haavisto udzielił wywiadu jednej z fińskich gazet. Szef dyplomacji powiedział m.in., że wyjście Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty jest smutnym dniem dla wszystkich Europejczyków. Według ministra wyjście Wielkiej Brytanii z UE może osłabić sankcje wobec Rosji, „ponieważ odchodzi kraj, który odegrał dużą rolę w ich egzekwowaniu”.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

PRISZTINA

Koniec niepewności. Dwie największe partie Kosowa osiągnęły w niedzielę (2 lutego) porozumienie ws. utworzenia nowego rządu. Lider lewicowego Samostanowienia Albin Kurti oświadczył, że w ramach umowy zostanie premierem, a jego partia utworzy koalicję z centroprawicową LDK i innymi ugrupowaniami. Przedterminowe wybory parlamentarne odbyły się w Kosowie w październiku 2019 r.

Nowa koalicja będzie dysponowała 77 ze 120 mandatów. Parlament zagłosuje w poniedziałek nad wotum zaufania dla rządu.

W skład nowej koalicji wejdzie również sześć partii reprezentujących Serbów, Turków, Bośniaków i inne mniejszości etniczne.

Dokąd zmierza Kosowo po wyborach?

BERLIN

Aktywiści okupowali elektrownie węglową. Około 120 aktywistów okupowało elektrownię węglową Datteln 4 w Zagłębiu Ruhry. Protestujący sprzeciwiali się wydobyciu węgla. Akcję przerwała w niedzielę niemiecka policja, ale aktywiści zapewniają, że w przyszłości będą organizowali podobne działania. Za protestem stoi ruch Ende Gelaende.

Datteln 4 jest najnowszą z niemieckich elektrowni węgla kamiennego. Budowa pochłonęła 1,5 mld euro, nie obowiązuje jej jednak przyjęty niedawno niemiecki plan klimatyczny, w którym rząd Angeli Merkel zobowiązał się do wycofania z pozyskiwania energii z węgla do 2038 r.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de

Niemcy mają plan odejścia od węgla brunatnego

WIEDEŃ

Groźby kanclerza. Sebastian Kurz grozi zawetowaniem budżetu UE oraz misji ratowania migrantów na Morzu Śródziemnym (Sophia). Podczas gdy „Grupa Przyjaciół Spójności” debatowała 1 lutego w Portugalii, kanclerz Kurz określił jako „niedopuszczalną” obecną propozycję Wieloletnich Ram Finansowych UE. Polityk podkreślił w sobotnim wywiadzie dla austriackiego radia publicznego, że „nie zgodzi się na zwiększenie składki jego kraju”. Kurz dodał, że Wiedeń nie jest osamotniony i inni płatnicy netto (Niemcy, Holandia, Szwecja i Dania), również rozważają skorzystanie z prawa weta. 

Tymczasem wciąż nie wiadomo, czy UE zdecyduje się na reaktywację misji Sophia na Morzu Śródziemnym. O tym pomyśle dyskutowali przywódcy państw, które wzięły udział w zorganizowanej przed dwoma tygodniami konferencji w Berlinie poświęconej sytuacji w Libii. Kurz stwierdził, że Austria sprzeciwi się takiej propozycji, ponieważ może ona być postrzegana przez migrantów jako „zaproszenie do Europy”. W poniedziałek (3 lutego) Kurz spotka się z Angelą Merkel, aby przedyskutować obie sprawy. 

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

LIZBONA

Strefa niskoemisyjna. Ratusz w Lizbonie planuje utworzyć w lipcu i sierpniu strefę bezemisyjną w mieście. Burmistrz Fernando Medina uzasadnił decyzję kwestiami środowiskowymi i podkreślił, że przyczyni się ona do znacznego ograniczenia zanieczyszczenia, przy „rocznej oszczędności około 60 tys. ton dwutlenku węgla”.

Dostęp do ruchu w centrum dzielnicy Baixa-Chiado w centrum Lizbony będzie dostępny wyłącznie dla mieszkańców oraz kierowców ze specjalnymi przepustkami w godzinach 06:30 – 00:00.

(Tomás Santos | Lusa.pt) 

Hiszpania chce ograniczyć ruch samochodowy w miastach

PARYŻ

List do brytyjskich przyjaciół. „Do brexitu doszło, ponieważ zbyt często europejscy przywódcy robili z Europy kozła ofiarnego, nie chcąc mierzyć się z własnymi porażkami”, powiedział w piątek Emmanuel Macron z okazji wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE.

Prezydent Francji w liście do swoich „brytyjskich przyjaciół” przypomniał także o historycznych więzach między dawnymi sojusznikami i zapewnił Wielką Brytanię o ciągłej przyjaźni narodu francuskiego. „Drodzy brytyjscy przyjaciele, opuszczacie Unię Europejską, ale nie opuszczacie Europy”, napisał Macron. „Kanał La Manche nigdy rozdzielił naszych losów; brexit też tego nie zrobi”.

Francuski prezydent poinformował, że przyzna Londynowi Legię Honorową w 80. rocznicę przemówienia generała Charlesa de Gaulle’a, apelującego z brytyjskiej stolicy do francuskiego ruchu oporu. 

„Przyjadę do Londynu w czerwcu, aby przyznać miastu Legię Honorową, w hołdzie ogromnej odwadze całego kraju i ludzi” podczas II wojny światowej”. 

(EURACTIV.FR)

Jaka Unia Europejska dzień po brexicie?

DUBLIN

Dobre sondaże. Na czele sondaży przed zaplanowanymi na koniec tygodnia wyborami parlamentarnymi w Irlandii znajdują się niepodległościowe Sinn Féin oraz republikańska Fianna Fáil. Oba ugrupowania mogą liczyć na 24 proc. poparcia. 

Na trzecim miejscu znajduje się partia premiera Leo Varadkara z 21 proc. poparciem. Dla Fine Gael oznacza to spadek o 7 pproc. w porównaniu do sondaży sprzed kilku tygodni. 

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

RZYM

Rolnictwo migrantami stoi. Według specjalnej wysłanniczki ONZ Hilal Elver ponad połowę pracowników zatrudnionych we włoskim rolnictwie stanowią migranci, z których większość nie ma pozwolenia na pracę.

Elver spędziła we Włoszech 11 dni, odwiedzając regiony: Lacjum, Lombardię, Toskanię, Piemont, Apulię i Sycylię. W swoim raporcie końcowym urzędniczka Narodów Zjednoczonych napisała m.in., że pracownicy włoskiego sektora rolniczego pracują zbyt długo, w trudnych warunkach a do tego za zbyt niskie wynagrodzenie”.

(Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

SOFIA

Strażnicy węgla. Wygląda na to, że Bułgaria nie porzuci w bliżej określonej przyszłości produkcji energii z węgla. W piątek (31 stycznia) parlament nakazał rządowi podjęcie działań w celu ochrony mocy produkcyjnych elektrowni węglowych, niezależnie od stanowiska Komisji Europejskiej.

Propozycję zgłosiła Bułgarska Partia Socjalistyczna, ale poparły ją pozostałe ugrupowania. „Rząd będzie bronił elektrowni węglowych i bułgarskich górników”, powiedziała w parlamencie minister energii Temenuzhka Petkova.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUDAPESZT

„Wygrać XXI w”. Ponieważ Węgry i Węgrzy należeli do przegranych w XX w., teraz musimy wykorzystać nasze szanse, by nie powiedzieć tego samego o XXI w., powiedział Gergely Gulyás, szef gabinetu premiera Viktora Orbana, podczas  zorganizowanego przez na forum zorganizowanym przez Stowarzyszenie Rakoczego. 

Według Gulyása podpisanie traktatu z Trianon w 1920 r. było największym błędem w XX wieku. Traktat formalnie zakończył wojnę między Węgrami a państwami Ententy. W jego wyniku dwie trzecie terytorium Węgier znalazło się w granicach państw sąsiednich. 

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLANA

Nowy rząd bez wyborów. Milan Kučan, były prezydent Słowenii, uważa, że ​uda się sformułować nowy rząd bez konieczności przeprowadzania przedterminowych wyborów parlamentarnych. 

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Premier podał się do dymisji

ZAGRZEB

Zapowiedź trudnej koabitacji? „Ktoś, kto jeszcze nie objął jeszcze urzędu nie powinien zabierać głosu ws. działań rządu”, powiedział w niedzielę (2 lutego) premier Andrej Plenković, nazywając komentarze nowo wybranego prezydenta Zorana Milanovicia „trywialnymi”.

Co skłoniło premiera do wygłoszenia tak zdecydowanej opinii? Milanovic, który ma objąć urząd 19 lutego, skrytykował premiera za to, że w sobotni wieczór nie wziął udziału w ceremonii otwarcia projektu „Rijeka – europejska stolica kultury 2020”.

Milanović wygrał wg exit poll wybory prezydenckie

BELGRAD

Większe zaangażowanie. Wysoki przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Josep Borrell powiedział podczas pierwszej wizyty w Serbii, że jest zdecydowanym zwolennikiem integracji Bałkanów Zachodnich z UE. Hiszpan podkreślił, że UE musi odgrywać bardziej aktywną rolę mediatora w dialogu między Belgrad a Prisztiną. Borrell zapowiedział powołanie specjalnego unijnego przedstawiciela do rozmów między zwaśnionymi państwami.

(EURACTIV.rs)