Codzienny briefing z europejskich stolic – poniedziałek 27 stycznia

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Z polityki do bankowości: były wicekanclerz z posadą w Deutsche Banku. Matteo Salvini kończy weekend wyborczy w dwóch włoskich regionach z sukcesem i porażką. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „The Capitals”.

 

 

BERLIN

Z polityki do banku. Były przewodniczący SPD oraz były wicekanclerz Sigmar Gabriel niedługo rozpocznie karierę bankowca. Gabriel ma zasiąść w radzie nadzorczej Deutsche Bank, poinformował w piątek (24 stycznia). Na następnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy banku 20 maja br. kandydatura byłego polityka zostanie poddana weryfikacji.

Informacja o nowym miejscu pracy Gabriela wywołała w Niemczech duże poruszenie, zwłaszcza w koalicyjnej SPD. Wprawdzie minęło przewidziane prawem 18 miesięcy od czasu pełnienia ostatniej funkcji publicznej, jednak politycy Partii Socjaldemokratycznej – jak Cansel Kiziltepe – uważają, że posunięcie to niszczy wiarygodność ugrupowania. 

„Sigmar Gabriel nie jest ekspertem bankowym. Najwyraźniej został powołany do rady nadzorczej, aby jego kontakty polityczne były korzystne dla Deutsche Bank (…). Były przywódca SPD nie powinien tego robić”, powiedziała Kiziltepe

(Sarah Lawton | EURACTIV.de

WIEDEŃ

Drugi oddech? Tymczasem przeżywająca trudne chwile w ostatnich miesiącach Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPÖ) może, przynajmniej na jakiś czas odetchnąć. A to za sprawą wyborów lokalnych w kraju związkowym Burgenland (wschód Austrii).

W październikowych wyborach parlamentarnych SPÖ zdobyła 21,2 proc, a sondaże z kolejnych miesięcy wskazywały na spadek poparcia m.in. na rzecz Zielonych. Jednak w niedzielę (27 stycznia) SPÖ przekroczyła 50 proc. i zyskała absolutną większość.

Komentatorzy zgodnie wskazują na Hansa-Petera Doskozilowa jako na głównego ojca sukcesu. Były minister obrony jest najbardziej realnym kandydatem na nowego lidera SPÖ, choć on sam wielokrotnie zaprzeczał jakimkolwiek ambicjom. 

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

RZYM

Alarm odwołany? Nadal trwa liczenie głosów, ale według danych z poniedziałku z godziny 8:36 (4492 na 4520 policzonych komisji), wynika, że to centrolewica prowadzi w wyborach w regionie Emilia-Romania. Według wciąż jeszcze niepotwierdzonych rezultatów nowym przewodniczącym władz regionu dotychczas zajmujący to stanowisko Stefano Bonaccini z centrolewicowej Partii Demokratycznej (51,4 proc. głosów). Lucia Borgonzoni z prawicowej Ligi otrzymała 43,7 proc.

W Kalabrii w wyborach na gubernatora regionu prowadzi Jole Santelli z prawicowej Forza Italia, którą popierały także inne ugrupowania centroprawicy włącznie z Ligą. Zdobywając około 55,4 proc. głosów. Santelli wygrywa z kandydatem centrolewicy Filippo Callipo (30,2 proc.).

MADRYT

Wsparcie dla pokojowej transformacji. Uznawany przez ponad 50 państw z całego świata za tymczasowego prezydenta Wenezueli, Juan Guaidó od kilku dni przebywa w Europie. Ten wenezuelski polityk podczas swojego europejskiego tournée spotkał się m.in. z premierem Borisem Johnsonem, wysokim przedstawicielem UE ds. bezpieczeństwa i polityki zagranicznej Josepem Borrellem oraz gościł w Davos podczas Światowego Forum Ekonomicznego, by w ostatni weekend zawitać do Hiszpanii, gdzie zamieszkuje znaczna diaspora Wenezuelczyków.

Poparcie Hiszpanii dla demokratycznej transformacji w Wenezueli przekazała w sobotę nowa szefowa hiszpańskiej dyplomacji Arancha González Laya. Jednak z Guaidó nie spotkał się premier Pedro Sanchez, co wywołało nieprzychylne komentarze opozycji, oskarżające rządzącą koalicję socjalistów (PSOE) i lewicowej Unidas Podemos o wspieranie Nicolasa Maduro. 

(EUROEFE.EURACTIV.es)

PARYŻ

Jaka przyszłość największego dworca? Najbliższe wybory samorządowe we Francji (marzec 2020 r.) są okazją do dyskusji nt. przyszłości największego dworca kolejowego w Europie. Przez Gare du Nord każdego dnia przewija się ok. 1 mln pasażerów. Zdaniem wielu to zdecydowanie za dużo i czas przenieść dworzec na przedmieścia stolicy.

Tak sugerują np. obaj kandydaci na mera Paryża z ramienia prezydenckiego ugrupowania Naprzód Republiko! (LREM) I tak np. Cédric Villani widziałby Gare du Nord w Saint Denis. Oznaczałoby to poważne zmiany dla podróżujących z Brukseli lub Londynu, którzy musieliby wykonać co najmniej jedną przesiadkę więcej przed dotarciem do stolicy. 

Jakie szansą mają wizje kandydatów LREM na realizację? Raczej niewielkie. Na czele sondaży znajduje się obecna mer Paryża Anne Hidalgo (23 proc.) przed europarlamentarzystką Rachidą Dati (20 proc.). Kandydaci LREM zajmują trzecie i czwarte miejsce. 

(EURACTIV.FR)

DUBLIN

Obietnice Zielonych. Przed zaplanowanymi na 8 lutego przedterminowymi wyborami parlamentarnymi ugrupowanie Zielonych zapowiedziało wprowadzenie bezwarunkowego dochodu podstawowego, zapewnienia studentom bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską, a także większego zaangażowana w dostęp do zrównoważonych źródeł energii dla ponad 1 mln irlandzkich domów. 

Zieloni podkreślają także, że planują wywiązać się ze zobowiązań określonych w ramach porozumienia klimatycznego z Paryża, ściśle współpracując z Komisją Europejską w sprawie opracowania krajowego planu działania w zakresie energii i klimatu na 2030 r.

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

ATENY

Najwięcej niedopałków. Nie tworzywa sztuczne ani plastik, ale niedopałki papierosów są najczęściej znajdowanymi śmieciami na greckich plażach, wynika z raportu przygotowanego przez Fundację Laskarides, która prowadzi program na rzecz czystych plaż i wód morskich.

(Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)

HELSINKI

Ocena w dół. Agencja ratingowa Fitch obniżyła prognozy dotyczące fińskiej gospodarki. Obecnie agencja ocenia fińską gospodarkę na AA+. To nadal niezła ocena, ale analitycy agencji zwracają uwagę na kilka mankamentów, jak rosnące zadłużenie kraju oraz pogarszające się statystyki demograficzne. 

Liczba urodzeń w Finlandii w 2019 r. spadła do najniższego poziomu od około 150 lat. Również współczynnik dzietności, który wynosi 1,35 dziecka, jest na najniższym historycznym poziomie. Przed gabinetem Sanny Marin wiele pracy. Nowa szefowa rządu zobowiązała się do inwestycji socjalnych m.in. w zakresie polepszenia opieki zdrowotnej, rynku pracy oraz edukacji o wartości 3 mld euro. do 2023 r.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

WARSZAWA

Zmiana warty. Nowym szefem Platformy Obywatelskiej został Borys Budka. O przywództwo w PO ubiegali się ponadto Bartłomiej Sienkiewicz, Bogdan Zdrojewski, Tomasz Siemoniak. Na Budkę zagłosowało 78,77 proc. działaczy Platformy. Frekwencja wyniosła 76,4 proc.

PRAGA

Nowe przywództwo. Zmiany liderów także w dwóch czeskich ugrupowaniach politycznych. Politycy Unii Chrześcijańskiej i Demokratycznej – Czechosłowacka Partii Ludowej ((KDU-ČSL; EPL) powierzyli szefostwo partii byłemu ministrowi rolnictwa Marianowi Jureczce.

Tymczasem Zieloni, obecnie poza czeskim parlamentem, postawili na kolektywne przywództwo kobiety i mężczyzny – Magdalenę Davis i Michała Berga

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

BUDAPESZT

Zwycięstwo Fideszu. W wyborach na burmistrza Győr, szóstego co do wielkości miasta na Węgrzech, zwyciężył kandydat rządzącego Fideszu, András Dézsi Csaba

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BELGRAD

Kolej priorytetem. Specjalny wysłannik prezydenta USA Donalda Trumpa do rozmów normalizacyjnych między Belgradem a Prisztiną, Richard Grenell, powiedział, że „umowa o przywróceniu ruchu kolejowego między Serbią a Kosowem jest ważna dla obu państw”. Szczegóły porozumienia zostaną ujawnione na spotkaniu zaplanowanego na poniedziałek (27 stycznia).

(EURACTIV.rs)

SARAJEWO

Turyści z Wuhan. Służby graniczne nadal nie mają żadnych szczegółowych instrukcji dotyczących postępowania z autobusem przewożącym chińskich turystów z Wuhan, gdzie wybuchła epidemia koronawirusa. Autobus znajduje się obecnie w Chorwacji. U żadnego z turystów nie wykryto jak dotąd objawów wirusa. 

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Chiński koronawirus zbija ceny ropy naftowej