Codzienny briefing z europejskich stolic – poniedziałek 24 lutego

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Koronawirus we Włoszech przyczyni się do zamknięcia strefy Schengen? Skrajna prawica może nie wejść do lokalnego parlamentu w Hamburgu. Były wicekanclerz Austrii Heinz-Christian Strache zapowiada powrót do polityki, a do Serbii dotarła pierwsza część rosyjskiego przeciwlotniczego systemu rakietowo-armatniego Pancyr. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „The Capitals”.

 

 

RZYM

Co ze strefą Schengen? We Włoszech rośnie liczba zakażonych pochodzącym z Chin koronawirusem COVID-19, który wywołuje niewydolność układu oddechowego. Włoskie władze wprowadziły już specjalne środki bezpieczeństwa.

Włochy walczą z koronawirusem: 2 ofiary i ponad 100 chorych

We Włoszech stwierdzono już ponad 150 przypadków zakażeń, trzy osoby zmarły. W rejonach na północy kraju wprowadzono specjalne środki bezpieczeństwa, 11 gmin znajdujących się w dwóch północnych regionach – Lombardii i Wenecji Euganejskiej – uznano za „czerwoną strefę” i zamknięto. W niedzielę wczesnym wieczorem austriackie władze nie wpuściły do kraju dwóch pociągów jadących z Włoch. „W tej chwili nie ma podstaw do zamknięcia granic”, powiedział premier Giuseppe Conte, dodając, że tymczasowe przywrócenie kontroli granicznej miałoby druzgocący wpływ na gospodarkę kraju.

(Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

SOFIA

MSZ ostrzega. Bułgarskie ministerstwo spraw zagranicznych wydało komunikat ostrzegający Bułgarów mieszkających lub podróżujących do Włoch, aby nie odwiedzali obszarów dotkniętych przez koronawirusa. Na co dzień we Włoszech mieszka i pracuje kilkadziesiąt tysięcy Bułgarów.

(Georgi Gotev, EURACTIV.com)

BERLIN

Porażka skrajnej prawicy. Niedzielne wybory landowe w Hamburgu padły łupem socjaldemokratów i Zielonych. Według sondażu exit pool SPD zdobyła 37,5 proc. głosów. Burmistrzem Hamburga pozostanie polityk tego ugrupowania Peter Tschentscher. Socjaldemokraci zdobyli o 8,1 pkt. proc. mniejsze poparcie niż pięć lat temu. Tymczasem dwukrotnie swój wynik w porównaniu do poprzedniego głosowania poprawili Zieloni z poparciem szacowanym na 25,5 proc. Na chadeków z CDU zagłosowało według prognoz, 11,5 proc.

Wszystko wskazuje na to, że poza parlamentem znalazła się Alternatywa dla Niemiec (AfD), na którą głosowało 4,7 proc. (-1,4 pproc.). Hamburg był pierwszym landem zachodnich Niemiec, gdzie w 2015 r. ugrupowanie to wprowadziło swoich przedstawicieli do lokalnego parlamentu.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PODGORICA

Secesja oznacza wojnę. Prezydent Czarnogóry Milo Đukanović uważa, że wszelkie próby oderwania się Republiki Serbskiej od Bośni i Hercegowiny doprowadzą do konfliktu zbrojnego. Polityk dodał, że jeżeli społeczność międzynarodowa w porę nie zareaguje, to sytuacja może niebezpiecznie eskalować. 

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BUKARESZT

Pierwszy krok. W poniedziałek (24 lutego) w parlamencie dojdzie do głosowania ws. wotum zaufania dla nowego rządu. Istnieją jednak uzasadnione obawy, że głosowanie będzie nieważne z powodu braku wymaganego kworum. Przedstawiciele kilku partii zapowiedzieli zbojkotowanie procedury. 

Ludovic Orban znów z misją utworzenia rządu

O wotum zaufania dla swojego gabinetu będzie ubiegał się lider centroprawicowej Partii Narodowo-Liberalnej (PN-L) Ludovic Orban, Ten sam, który na początku lutego stracił poparcie parlamentu. Niezrażony porażką Orban zgłosił identyczny skład osobowy nowego rządu. W Rumunii ten krok jest komentowany jako wstęp do przeprowadzenia przedterminowych wyborów parlamentarnych. Na nowe głosowanie liczą niemal wszystkie ugrupowania z lewej i prawej strony sceny politycznej. Do urzeczywistnienia nadziei potrzeba dwóch nieudanych prób sformowania nowego rządu. Początek już dziś?

(EURACTIV.ro)

WIEDEŃ

Powrót wicekanclerza. Zaledwie kilka miesięcy potrwał rozbrat Heinza-Christiana Strache z polityką. Były wicekanclerz i lider skrajnie prawicowej Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ) zapowiedział właśnie swój powrót.

Do maja 2019 r. Strache był najbardziej wpływowym skrajnie prawicowym politykiem Austrii. To pod jego kierownictwem FPÖ awansowała na drugą siłę w krajowym parlamencie, wchodząc do koalicji rządowej z chadekami kanclerza Sebastiana Kurza. Jednak ujawnienie nagrań z Ibizy przekreśliło tę błyskotliwą karierę. Strache najpierw ustąpił ze stanowisk rządowych, a następnie zrezygnował z członkostwa w partii. 

Teraz polityk zapowiada powrót na scenę polityczną. W 2020 r. Strache powalczy w wyborach lokalnych w Wiedniu razem ze swoją nowym ugrupowaniem.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

BELGRAD

Bratnia pomoc. Pierwsza część rosyjskiego przeciwlotniczego systemu rakietowo-armatniego Pancyr została dostarczona do Serbii. Poinformował o tym w sobotę minister obrony Serbii Aleksandar Vulin.

PARYŻ

Wiara to podstawa. „Mam duże szanse na zostanie prezydentem Republiki. Uważam, że Francuzi mają dość aktualnej sytuacji”, powiedziała Marine Le Pen w niedzielę w politycznym show stacji RTL i dziennika Le Figaro „Grand Jury RTL-LCI-Le Figaro”.

Marine Le Pen już nie chce frexitu

Francuzi „zrozumieli, że musimy skończyć z ultraliberalizmem, z nieuczciwą konkurencją, masową imigracją, niepewnością, rozluźnieniem struktur społecznych, bezkarnością naszych elit i dyktatem międzynarodowych kół finansowych”.

Wybory prezydenckie odbędą się we Francji wiosną 2022 r. A już w marcu br. wybory samorządowe. W trakcie trwającej właśnie kampanii wyborczej ciężkie chwile przechodzi ugrupowanie prezydenta Emmanuela Macrona.

Seksualny skandal w wyborach mera Paryża

(EURACTIV.FR)

DUBLIN

Sinn Féin i IRA. Przedstawiciele Sinn Féin zaprzeczają jakoby Irlandzka Armia Republikańska (IRA) nadal miała wpływ na kierownictwo polityczne ugrupowania. 

W liczącym 160-miejsc Zgromadzeniu Irlandii politycy lewicowej Sinn Féin zdobyli 37 mandatów. Obecnie trwają próby zbudowania rządzącej koalicji, jednak jak dotąd partiom nie udało się porozumieć.

Żaden z kandydatów na premiera nie uzyskał większości

W tym tygodniu dojdzie do rozmów między liderami konserwatywnej Fianna Fail (FF), która dotąd była główną siłą opozycyjną (38 mandatów w nowej kadencji) oraz dotychczas rządzącej centroprawicowej Fine Gael (FG), która zdobyła 36 miejsc w parlamencie.

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

HELSINKI

Solidarność. Finlandia przyjmie 175 uchodźców, którzy przebywają obecnie w ośrodkach w Grecji, na Cyprze, Malcie i we Włoszech. To głównie dzieci i rodziny z Syrii i Afganistanu. Decyzja rządu jest komentowana jako gest solidarności z Grecją, która od wielu miesięcy apeluje o pomoc pozostałych państw Unii Europejskiej w związku z przepełnieniem ośrodków dla migrantów i uchodźców na wyspach Morza Egejskiego.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

WARSZAWA

Spada wskaźnik dobrobytu. Inflacja w Polsce jest jedną z najwyższych w UE – wynika z danych Eurostatu, a według danych GUS jest ona najwyższa od ośmiu lat. Eksperci zwracają uwagę, że rośnie ona nadspodziewanie szybko, ale rządzący uspokajają, że to tylko przejściowy wzrost. Jednak wskaźnik dobrobytu Polaków już spada.

Inflacja w Polsce rośnie

Ultimatum dla neo-KRS. Do połowy marca nowa Krajowa Rada Sądownictwa ma czas na przesłanie odpowiedzi na pytania Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa, od których zależy dalsze członkostwo polskiej KRS w tej organizacji. Neo-KRS nie wyklucza, że uprzedzi ewentualną decyzję Sieci i sama z niej wystąpi.

Apel Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa do neo-KRS 

BRATYSŁAWA

Brak porozumienia to dobra wiadomość. Niepowodzenie ubiegłotygodniowego szczytu ws. nowego budżetu UE jest dobra wiadomością dla Słowaków, powiedział premier Peter Pellegrini. „Oznacza to, że nasz kraj nie straci 2 mld euro”. Na Słowacji trwa kampania wyborcza. Wybory parlamentarne już w najbliższy weekend. Premier dodał, że nie mógł zaakceptować żadnej z propozycji, które pojawiły się na stole, ponieważ godziły one w interesy Słowacji.

Szczyt budżetowy bez porozumienia

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk

BUDAPESZT

Wolne sądy i Romowie. Ponad 2 tys. osób wzięło w niedzielę udział w Budapeszcie w demonstracji na rzecz wolnych sądów, w której uczestniczyli także przedstawiciele organizacji romskich. Skandowano „Nikt nie stoi ponad prawem!”.

Protest ma związek m.in. z wypowiedziami przedstawicieli rządu na temat wysokich odszkodowań przyznanych Romom z Gyoengyoespata (na północy Węgier) za segregację w szkole. Premier Viktor Orban powiedział, że gdyby tam mieszkał, zadałby pytanie, dlaczego przedstawiciele pewnej grupy etnicznej mają dostać znaczne sumy bez wykonywania jakiejkolwiek pracy.

Doradca premiera Laszlo Horvath oświadczył później, że w sprawie szkoły w Gyoengyoespata segregacja jest tylko pretekstem, by inicjująca procesy o odszkodowania „fundacja finansowana z granicy” mogła osiągnąć swoje cele polityczne.

Marcin Szewczyk: Sytuacja Romów polepsza się, ale wciąż jest daleko do ideału

We wrześniu 2019 roku sąd apelacyjny w Debreczynie uznał, że poprzez bezprawne oddzielenie uczniów w Gyoengyoespata naruszono ich prawo do równego traktowania i prawomocnie przyznał im odszkodowania za każdy rok szkolny – w sumie 100 mln ft (ok. 300 tys. euro).

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)