Codzienny briefing z europejskich stolic – poniedziałek 2 marca

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Bałkany w obliczu nowego kryzysu migracyjnego. Francuski rząd zamierza przeforsować ustawę emerytalną z pominięciem parlamentu. Helsinki do 2035 r. zamierzają stać się miastem neutralnym klimatycznie. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „The Capitals”.

 

 

SOFIA

Premier pośrednikiem. Informacje o tym, że Ankara nie będzie już przeciwdziałać przedostawaniu się uchodźców drogą morską lub lądową z Syrii do krajów europejskich wzbudziła niepokój wśród przywódców państw bałkańskich. W rozwiązanie sytuacji postanowił zaangażować się premier Bułgarii Bojko Borysow, który przygotowuje spotkanie przywódców w celu rozwiązania problemu migrantów”.

Turcja grozi Europie przepuszczeniem uchodźców z Syrii

Borysow w piątek rozmawiał telefonicznie z tureckim prezydentem Recepem Erdoganem. Politycy mają spotkać się w poniedziałek (2 marca). Na bułgarskiej granicy jeszcze panuje spokój, ale w sąsiedniej Grecji służby graniczne zablokowały drogę kilkusetosobowej grupie uchodźców, którzy z tureckiego terytorium chcieli się przedostać do Unii Europejskiej.

Grecja nie wpuszcza nowych syryjskich uchodźców

O inicjatywie Bułgarii poinformowana została już Chorwacja, która sprawuje rotacyjną prezydencję w Radzie UE. Premier Bułgarii podkreślił, że UE „musi zrobić wszystko, aby pomóc Turcji w opiece nad uchodźcami”.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

ZAGRZEB

Plan awaryjny.  Minister spraw wewnętrznych Davor Bozinovic powiedział, że Chorwacja jest gotowa na kolejną falę migracyjną na swoich granicach. „Mamy plany na wypadek pogorszenia sytuacji, ale jest to problem, który należy rozwiązać poprzez kanały dyplomatyczne”, powiedział.

Tymczasem przewodniczący Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Ranko Ostojić podkreślił, że UE nie wyciągnęła lekcji z 2015 r. i powinna „opracować poważny plan na wzór planu Junckera”. Unijny komisarz ds. migracji Margaritis Schinas poprosił Bozinovicia o zwołanie  w poniedziałek w Berlinie nadzwyczajnego spotkania ministrów spraw wewnętrznych państw członkowskich. 

Potrzebujemy, aby UE usiadła do rozmów i zaczęła negocjować konkretne zarysy europejskiej polityki migracyjnej, ponieważ obecne zasady nie są użyteczne dla nikogo”, dodał Bozinovic. 

(Karla Junicic, EURACTIV.hr)   

PARYŻ

41 tys. poprawek na nic? Opozycja próbowała zablokować procedowanie ustawy dotyczącej zmian w systemie emerytalnym. W tym celu zgłoszono łącznie prawie 41 tys. poprawek. Tymczasem rząd Edouarda Philippe’a planuje skorzystać z możliwości uchwalenia zmian z pominięciem parlamentu. 

Rząd poinformował, że doprowadzi do przyjęcia zmian w drodze dekretów. Philippe oświadczył w sobotę (podczas 12-ego dnia obrad) w Zgromadzeniu Narodowym, że zgodnie z art. 49 ust. 3 francuskiej konstytucji i po uzyskaniu upoważnienia rady ministrów „rząd weźmie odpowiedzialność za reformę”. Oznacza to, że reforma zostanie przyjęta w pierwszym czytaniu bez głosowania w parlamencie.

To oświadczenie premiera wywołało oburzenie deputowanych, w szczególności należących do FI oraz skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego (dawniej Frontu Narodowego) Marine Le Pen. FI ogłosiła zamiar złożenia wniosku o wotum nieufności dla rządu.

(EURACTIV.FR)

HELSINKI

Ambitna stolica. Helsinki nie ukrywają swoich ambicji w zakresie ekologii. Fińska stolica zamierza do 2035 r. stać się miastem całkowicie neutralnym dla środowiska. W tym celu ogłoszono międzynarodowy konkurs z pulą nagród sięgającą 1 mln euro. Zadanie konkursowe? Przebudowanie miejskiego systemu ciepłowniczego.

Helsinki obecnie pozyskują ciepło dla mieszkańców w niezbyt sprzyjający dla środowiska sposób. Kilka elektrociepłowni odpowiada na ponad 50 proc. emisji CO2. Do tego dochodzi spalanie gazu ziemnego (35 proc.), ale także biomasy.

Nadsyłane propozycje w ramach Helsinki Energy Challenge będą oceniane pod kątem ich wpływu na klimat, kosztów, harmonogram realizacji i wykonalności a także bezpieczeństwa. Finlandia do końca 2029 r. musi przestać spalać węgiel – wtedy w życie wchodzi bezwzględny zakaz rządu.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

BERLIN

Potrzeba czynu. Zieloni i Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD) nie zamierzają czekać z założonymi rękami aż powtórzy się tragedia jak ta z 19 lutego br. gdy w miejscowości Hanau niedaleko Frankfurtu nad Menem prawicowy ekstremista zastrzelił 9 osób w dwóch lokalach z sziszą, a następnie popełnił samobójstwo.

Oba ugrupowania złożyły w weekend propozycje mające na celu rozwiązanie problemu rasizmu w Niemczech. Na początek proponują utworzenie stanowiska „pełnomocnika ds. rasizmu”. SPD zamierza umieścić tę propozycję w programie najbliższych rozmów koalicyjnych z CDU zaplanowanych na 8 marca.

Z obozu współkoalicjantów z Bundestagu dochodzą umiarkowane głosy zainteresowania propozycją SPD i Zielonych. Politycy CDU/CSU sugerują zaostrzenie przepisów w zakresie dostępu do broni lub wzmocnienie nadzoru podejrzanych ekstremistów. Kolejny punkt sporny między koalicjantami?

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

WIEDEŃ

Parytety skuteczne, ale… Krajowa wersja ustawy parytetowej liczy już sobie dwa lata. Ustawodawca nakazał wszystkim spółkom giełdowym oraz pozostałym firmom, które zatrudniają ponad 1 tys. pracowników zapewnienie zatrudnienia w proporcjach co najmniej 70 proc. do 30 proc. – niezależnie od płci.

Od tego czasu zatrudnienie kobiet w badanych przedsiębiorstwach wzrosło o 5,5 proc., jednak wciąż nie widać wpływu nowego prawa na zarządy firm, gdzie liczba kobiet nieznacznie spadła.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

MADRYT

Nowe zachorowania. W całej Hiszpanii według stanu na sobotę wieczór było 52 zakażonych koronawirusem, podczas gdy w niedzielę (1 marca) służby sanitarne poinformowały o 73 potwierdzonych przypadkach zakażenia. Chorzy obecnie przebywają na terenie 13 z 17 wspólnot autonomicznych. Najwięcej chorych przebywa we wspólnocie autonomicznej Walencji (15), 12 w Andaluzji, 10 w Madrycie.

W niedzielę dziennik „El Pais” opublikował wyniki sondażu, z którego wynika, że 44,7 proc. mieszkańców kraju jest „bardzo zaniepokojonych” wybuchem epidemii koronawirusa.

(Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)

BRUKSELA

Drugi potwierdzony przypadek. Obecność koronawirusa stwierdzono w niedzielę w Antwerpii u Belgijki, która wróciła z Francji. To drugi przypadek w kraju. Rząd nie zdecydował się dotąd na podjęcie konkretnych działań w związku z epidemią.

„Próbujemy zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa w naszym kraju, ale z pewnością nie zamierzamy z wyprzedzeniem zamykać szkół”, powiedziała minister zdrowia Maggie De Block. Jeżeli jednak dojdzie do nowych zakażeń w Belgii zostanie wprowadzony trzeci stan zagrożenia, w którym zostaną zamknięte instytucje publiczne.

W weekend odbyło się nadzwyczajne posiedzenie rządu poświęcone wirusowi zwołane przez belgijską premier Sophie Wilmès (MR).

(Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

DUBLIN

Przymusowe ferie. Koronawirus dotarł na Zieloną Wyspę. Jedna ze szkół w Irlandii będzie zamknięta przez najbliższe dwa tygodnie. U jednego z uczniów potwierdzono zakażenie koronawirusem COVID-19.

Chodzi o szkołę ponadpodstawową w Glasevin w Dublinie. Wszyscy uczniowie i nauczyciele pozostaną w izolacji przez 14 dni do końca okresu inkubacji koronawirusa.

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

WARSZAWA

Dzisiejsze posiedzenie Sejmu, zwołane w trybie pilnym, poświęcone będzie informacji rządu ws. koronawirusa. Weźmie w nim udział Andrzej Duda, na którego wniosek zostało ono zwołane.

W Polsce do wczorajszego wieczora nadal nie potwierdzono, żadnego zachorowania na koronawirusa. Jednak  Główny Inspektor Sanitarny wydał Polakom zalecenie powstrzymania się od podróży do Chin, Hongkongu, Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.

Koronawirus tematem dzisiejszego spotkania w BBN i posiedzenia Sejmu

RZYM

UE sprawdzi pomoc publiczną. Komisja Europejska poinformowała w piątek (28 lutego) zamiar sprawdzenia legalności przekazania w grudniu ubiegłego roku 400 mln euro przez włoski rząd na rzecz linii lotniczych Alitalia. 

Pomoc finansowa miała wesprzeć działanie krajowego przewoźnika, wzmocnić jego sytuację finansową. Włosi noszą się z zamiarem sprzedania krajowych linii lotniczych zagranicznemu inwestorowi.

(EURACTIV.com)

LIZBONA

Radom, Modlin czy Baranów? Co najmniej kilkanaście lat trwała w Portugalii debata nad wybudowaniem nowego lotniska pod Lizboną. Ostatecznie zdecydowano się na miejscowość Montijo, która jest położona na przedmieściach stolicy. Prace mają wystartować jeszcze w tym miesiącu, jednak istnieje duże ryzyko, że władze lokalne zablokują start inwestycji

(Carla Jorge and Jorge Eusébio | Lusa.pt)

BRATYSŁAWA

Sztuka przegrywania. Były premier i lider ugrupowania Kierunek Socjalna-Demokracja (Smer SD), które w sobotnim głosowaniu (29 lutego) utraciło miano najpopularniejszego ugrupowania politycznego, Robert Fico nie zamierza zrezygnować z zajmowanego stanowiska. Jednak poważne zagrożenie dla władzy Fico stanowi premier Peter Pellegrini, który uzyskał więcej głosów od wyborców.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk

W wyborach parlamentarnych na Słowacji wygrał opozycyjny, konserwatywny ruch Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości (OLaNO). Według wyników z 99,9 proc. komisji wyborczych na to ugrupowanie zagłosowało 25 proc. wyborców. Rządzący dotąd lewicowy Smer-SD poparło 18,3 proc. głosujących.

Opozycja triumfuje, Smer-SD oddaje władzę

PRAGA

Coraz bliżej Polski. Minister Zdrowia Adam Vojtiech poinformował w niedzielę o trzech potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Wszyscy zainfekowani przebywali wcześniej we Włoszech. Testy mają zostać potwierdzone przez laboratorium w Berlinie.

Czeski minister zdrowia Adam Vojtiech poinformował w niedzielę na konferencji, że pacjenci są odizolowani na oddziałach zakaźnych w Pradze i w Uściu nad Łabą, w północno-zachodnich Czechach.

(Ondřej Plevák  | EURACTIV.cz)

BUKARESZT

Szansa na wsparcie. Sześć rumuńskich regionów znalazło się na wstępnej liście Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST). Komisja Europejska planuje przeznaczyć do 10 proc. z 7,5 mld euro na pomoc Rumunii w zamykaniu kopalń oraz wspieranie nowych innowacyjnych sektorów gospodarki.

(EURACTIV.ro)

LUBLANA

Styczniowa nadwyżka. Przychody państwa wyniosły w styczniu br. 904,5 mln euro, a wydatki 893,6 mln euro. To dobry rezultat, ponieważ rok temu w analogicznym okresie deficyt wydatków wyniósł 52,4 mln euro.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BELGRAD

Niedługo wybory. Prezydent Aleksandar Vucic powiedział, że jak tylko wróci z Waszyngtonu ogłosi datę wyborów parlamentarnych w kraju. Stanie się to najprawdopodobniej 4 marca. 

Vucic powiedział w sobotę (29 lutego), że kampania wyborcza potrwa nie więcej niż 50 dni. Poprzednie wybory parlamentarne odbyły się w kwietniu 2016 r. Głosowanie zakończyło się zwycięstwem Serbskiej Partii Postępowej ówczesnego premiera… Aleksandara Vucicza. Jego lista uzyskała 48 proc. głosów i 131 miejsc w 250-osobowym Zgromadzeniu Narodowym. 

(EURACTIV.rs)

SARAJEWO

Podzieleni na pół. Tylko połowa Bośni i Hercegowiny świętuje przypadający na 1 marca Dzień Niepodległości. Święto obchodzone jest głównie przez etnicznych Bośniaków i Chorwatów w administrowanych przez nich częściach kraju. W tych kontrolowanych przez Serbów 1 marca jest zwykłym dniem roboczym.

Republika Serbska świętuje swoje powstanie 9 stycznia. 

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)