Codzienny briefing z europejskich stolic – poniedziałek 17 lutego

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Portugalia chciałaby rozwoju relacji Unii Europejskiej i Indii. Serbia i Kosowo osiągnęły historyczne porozumienie. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „The Capitals”.

 

 

LIZBONA

Kierunek Indie. Portugalia ma zamiar pogłębić relacje Unii Europejskiej z Indiami. Taką deklarację wygłosił podczas wizyty w New Delhi prezydent Marcelo Rebelo de Sousa. Polityk powiedział, że stosunki między UE a Indiami będą centralnym punktem portugalskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Portugalia przejmuje przewodnictwo w Radzie UE w pierwszej połowie 2021 r.

(Inês Lima | Lusa.pt)

BERLIN

Cierpkie słowa. Podczas otwarcia 56. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa prezydent Niemiec stwierdził, że obecna amerykańska administracja „odrzuca ideę społeczności międzynarodowej”. Frank-Walter Steinmeier skrytykował też to, w jaki sposób politykę zagraniczną prowadzą Rosja i Chiny.

Prezydent Niemiec ostro skrytykował USA
Najmocniej jednak niemiecki prezydent skrytykował Moskwę. „Rosja, bez baczenia na prawo międzynarodowe, dokonała nie tylko aneksji Krymu. Znowu uczyniła też przemoc militarną i przesuwanie granic na kontynencie europejskim środkiem uprawiania polityki. Skutkiem tego są niepewność, nieprzewidywalność, konfrontacja i utrata zaufania” – powiedział.

BELGRAD

Przełamanie lodów? Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa stała się także sceną dla porozumienia między Serbią i Kosowem. Prezydenci Aleksandar Vuczić i Hashim Thaci podpisali w piątek 14 lutego list intencyjny w sprawie przywrócenia połączeń kolejowych i otwarcia dróg między obydwoma krajami.

(EURACTIV.rs)

WIEDEŃ

Tymczasem przy okazji 56. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa kanclerz Sebastian Kurz spotkał się z założycielem i prezesem największego na świecie pod względem liczby użytkowników serwisu społecznościowego Markiem Zuckerbergiem. Podczas rozmowy polityk wyraził pogląd, że duże amerykańskie koncerny cyfrowe powinny opłacać podatki w Europie. Kurz zaznaczył, że Austria wprowadziła już krajowy podatek cyfrowy i potwierdził, że jego rząd będzie popierał stworzenie podobnego rozwiązania na poziomie UE lub OECD.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Tymczasem Mark Zuckerberg podkreślił w Monachium, że Facebook jest gotowy płacić w Europie wyższe podatki, o ile nowe reguły opracuje OECD.

Zuckerberg: Facebook gotowy płacić w Europie wyższe podatki

BRATYSŁAWA

Rządy prawa. „UE jest wspólnotą wartości, o których przestrzeganie powinni zadbać przywódcy poszczególnych państw”, powiedziała podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Zuzana Čaputová. Prezydent Słowacji argumentowała, że w sytuacji, gdy politycy nie chcą wziąć odpowiedzialności za wspólne wartości Unii, uzasadnione jest myślenie o uzależnieniu wypłacania funduszy UE od przestrzegania praworządności. „Musimy zdawać sobie sprawę, że w sprawach dotyczących środowiska oraz praworządności nasze działania mają wpływ na przyszłe pokolenia”.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk

PARYŻ

Były rzecznik francuskiego prezydenta zrezygnował z ubiegania się o stanowisko mera Paryża. Powodem jest ujawnienie sekstaśmy z jego udziałem. Nową kandydatką rządzącej krajem partii Naprzód Republiko (LREM) została była minister zdrowia.

Seksualny skandal w wyborach mera Paryża

42-letni Benjamin Griveaux był jednym z faworytów wyznaczonych na marzec wyborów na mera francuskiej stolicy. Były bliski współpracownik prezydenta Emmanuela Macrona prezentował się dotychczas w kampanii wyborczej jako przykładny mąż i ojciec. Chętnie też akcentował wartości rodzinne.

ZAGRZEB

Warto rozmawiać. Chorwacja postrzega Rosję jako partnera, z którym warto rozmawiać, podkreślił szef dyplomacji Gordan Grlić Radman. Pod koniec kwietnia do Zagrzebia przybędzie szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow.

„W naszym interesie jest wiedzieć, jakie jest stanowisko Rosji wobec kluczowych spraw Europy i świata. Dbamy o relacje partnerskie”, podkreślił Grlić Radman. Chorwacja sprawuje w pierwszym półroczu br. rotacyjną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. 

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Chorwacka prezydencja w UE: Nie tylko rozszerzenie na Bałkany Zachodnie

DUBLIN

Nowi obywatele. Ponad sześćdziesięciu brytyjskich urzędników pracujących w Komisji Europejskiej wystąpiło o irlandzki paszport, aby kontynuować pracę w Brukseli. Sytuacja ta budzi nowe obawy odnośnie spadkowej tendencji dotyczącej liczby Irlandczyków pracujących w unijnych instytucjach w UE. Komisja Europejska opublikowała niedawno dane, z których wynika że od marca 2017 r., gdy Wielka Brytania uruchomiła art. 50 Traktatu UE, już 120 obywateli brytyjskich wystąpiło o irlandzki paszport.

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

RZYM

Bez zmian. W sobotę doszło do spotkania premiera Giuseppe Conte z prezydentem Sergio Mattarellą. Szef rządu zdementował pojawiające się w mediach informacje jakoby w najbliższej przyszłości miało dojść do rekonstrukcji rządu w związku z wycofaniem poparcia dla koalicji przez ugrupowanie Italia Viva Matteo Renziego. „Pracujemy w dotychczasowym składzie”, podkreślił Giuseppe Conte.

 (Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

Salvini stracił immunitet. Co dalej?

HELSINKI

Oszczędni Finowie. Sprawująca w drugim półroczu 2019 r. prezydencję w Radzie UE Finlandia wykorzystała zaledwie 55 mln z zarezerwowanych na ten cel 81,3 mln euro. Recepta na oszczędności? Unikanie przerostu zatrudnienia i zmniejszenie do minimum organizacji kosztownych spotkań, które w wielu przypadkach zastąpiły wideokonferencje. Finowie skończyli również ze znaną w przeszłości praktyką wręczania drobnych prezentów.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

WARSZAWA

Prawie dwa lata uników. Po niemal dwóch latach Kancelaria Sejmu opublikowała w piątek listy poparcia dla sędziów wybranych do nowej KRS. Wcześniej tego dnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie opublikował uzasadnienia wyroków uchylających postanowienia prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Sejm opublikował listy poparcia do KRS. Co będzie dalej?

PRAGA

Unijny średniak. Rząd poinformował, że do połowy listopada 2019 r. nie dokonano transpozycji sześciu unijnych dyrektyw do czeskiego porządku prawnego, w tym budzącej największe kontrowersje dotyczącej posiadania broni palnej, która powinna być włączona do prawodawstwa do połowy stycznia 2020 r. Czechy pod tym względem nie odbiegają od unijnej średniej. Pradze udało się w ubiegłym roku zmniejszyć „deficyt transpozycji” o 0,5 proc.

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

SOFIA

Przeciwko Zielonemu Ładowi. Dwie duże organizacje związkowe – Konfederacja Niezależnych Związków Zawodowych (CITUB) i Konfederacja Pracy „Podkrepa” – są gotowe do rozpoczęcia protestów przeciwko Europejskiemu Zielonemu Ładowi. Związki zawodowe – jak przekonują ich przedstawiciele – nie są przeciwko transformacji gospodarki. Nie zgadzają się jednak na proponowaną intensywność procesu. 

„Bułgaria nie może poprzeć deklarowanego zamiaru zmniejszenia emisji CO2 o 55 proc. do 2030 r. w porównaniu z poziomem z 1990 r.”, powiedział prezydent CITUB Plamen Dimitrow. Związkowiec argumentuje, że na zbyt szybkim tempie ucierpi krajowa gospodarka. Obie centrale zachęcają rząd do rzetelnej oceny wpływu EZŁ na krajową gospodarkę. 

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUDAPESZT

System naczyń połączonych. Premier Viktor Orbán powiedział w wygłoszonym w niedzielę w Budapeszcie przemówieniu podsumowującym rok, że w związku ze stagnacją gospodarczą w strefie euro nadchodzą trudne czasy dla węgierskiej gospodarki. 

Wzrost gospodarczy w 2019 r. wyniósł na Węgrzech 4,9 proc., jednak w piątek rząd obniżył swoją prognozę na 2020 r. z 4 proc. do 3,5 proc. – najniższego tempa od czterech lat. „Będziemy musieli skoncentrować nasze wysiłki na utrzymaniu miejsc pracy w 2020 r., a może także w kolejnych latach. W tej sytuacji potrzebne są obniżki podatków. Obniżymy więc  m.in. podatek dla małych firm”, dodał polityk bez podawania szczegółów. 

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BRUKSELA

Ponowny restart. Flamandzki polityk Koen Geens (CD&V) zrezygnował w piątek (14 lutego) wieczorem z powierzonej mu przez króla Belgów Filipa I misji utworzenia belgijskiej koalicji rządowej. Od majowych wyborów parlamentarnych minęło już 267 dni, w trakcie których nie udało się zbudować stabilnej większości. Geens pełnił funkcję królewskiego mediatora od 31 stycznia br.

(Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)