Codzienny briefing z europejskich stolic – poniedziałek 10 lutego

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen z problemami finansowymi. Rząd Finlandii zapowiada wydłużenie urlopu rodzicielskiego. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „The Capitals”.

 

 

PARYŻ

Co łaska na kampanię. Liderka nacjonalistycznej francuskiej partii Zjednoczenie Narodowe (RN) Marine Le Pen, ogłosiła podczas weekendowej wizyty w departamencie Żyrondy zamiar uruchomienia zbiórki wśród sympatyków ugrupowania z przeznaczeniem na bieżącą działalność oraz najbliższe kampanie wyborcze. Oznaczałoby to powtórzenie manewru z 2019 r., gdy partia Marine Le Pen pozyskała w ten sposób 4 mln euro na kampanię przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Problemy z gotówką biorą się z niechęci udzielenia przez jakikolwiek bank pożyczki Zgromadzeniu Narodowemu. Ponadto ugrupowanie mierzy się z niespłaconymi długami. W ubiegłym tygodniu media poinformowały o podaniu RN do sądu przez jedną z rosyjskich firm za niezwrócenie pożyczki w wys. 9,14 mln euro udzielonej w 2014 r. Blisko 640 milionów rubli (9,14 mln euro) pożyczył ówczesnemu Frontowi Narodowemu First Czech Russian Bank (FCBR).

Tymczasem przewodnicząca Zgromadzenia Narodowego, a w przeszłości zwolenniczka wyjścia Francji z Unii Europejskiej, ogłosiła, że jej ugrupowanie nie będzie już forsować takiego rozwiązania. Stwierdziła jednak, że na brexicie Bruksela straci więcej od Londynu.

(EURACTIV.FR)

Marine Le Pen już nie chce frexitu

HELSINKI

Równe prawa, równy urlop. Rząd Sanny Marin ogłosił zamiar wydłużenia i zrównania płatnego urlopu dla ojców i matek. Urlop rodzicielski trwałby po 7 miesięcy. Obecnie w Finlandii matkom przysługuje 4,5 miesiąca urlopu macierzyńskiego, a ojcom 2,5 miesiąca. Dodatkowo istnieje możliwość skorzystania z dodatkowych 6 miesięcy, które mogą być podzielone między oboje rodziców.

Rząd nadal przewiduje możliwość podzielenia się częścią urlopu rodzicielskiego z drugim z rodziców do 69 dni z przysługujących 7 miesięcy. Rząd szacuje, że reforma pochłonie dodatkowe 100 mln euro.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

BERLIN

Przejściowe rozwiązanie. Thomas Kemmerich z Wolnej Partii Demokratycznej (FDP) pozostanie na stanowisku premiera lokalnego rządu w Turyngii do czasu wyboru następcy. Polityk wybrany na premiera Turyngii przy poparciu CDU i prawicowo-populistycznej Alternatywy dla Niemiec (AfD), złożył w sobotę rezygnację.

Jak na razie jedynym kandydatem na opuszczone przez Kemmericha stanowisko pozostaje sprawujący funkcję premiera Turyngii do końca poprzedniej kadencji Bodo Ramelow z Lewicy (Die Linke), jednak polityk ten będzie musiał zmierzyć się z podobnym dylematem, co w przypadku nieudanej elekcji z poprzedniego tygodnia: z brakiem wystarczającego poparcia. Koalicja Lewicy z Zielonymi oraz Socjaldemokratyczną Partia Niemiec (SPD) nie dysponuje większością, aby przeforsować swojego kandydata.

Do wyboru Ramelow potrzebuje czterech głosów. Jak na razie głosowania na kandydata tzw. koalicji „czerwono-czerwono-zielonej” odmawiają przedstawiciele chrześcijańskiej demokracji (CDU) oraz FDP.

Tymczasem w weekend lider AfD Alexander Gaulad poinformował, że członkowie jego ugrupowania zagłosują za wyborem Ramelowa, aby „wywołać tę samą burzę, co w Kemmerichem”.

Co dalej z Turyngią?

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

WIEDEŃ

Kto wręczył łapówkę? Przez wiele lat tajemnicą poliszynela był fakt nieuczciwego wyłonienia zwycięzcy przetargu z 2003 r. na zakup 18 myśliwców wielozadaniowych przez austriacką armię. Siedemnaście lat temu Austria zdecydowała się na zakup 18 odrzutowców „Eurofighter” od koncernu Airbus. Przez te wszystkie lata podejrzewano, że mogło dojść do wręczenia łapówki, ponieważ oferta szwedzkiego Saaba była znacznie korzystniejsza. Przypuszczenia właśnie się potwierdziły. 

Airbus przyznał się do nadużyć związanych ze sprzedażą myśliwców Austriakom. Otwartym pytaniem pozostaje, kogo udało się skorumpować. Obecna minister obrony Klaudia Tanner (ÖVP) zażądała odszkodowania od europejskiego koncernu, a w najbliższych tygodniach zostanie wszczęte nowe dochodzenie. Poprzednie z 2017 r. zostało umorzone. 

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

MADRYT

Pokaz jedności. Wszyscy 22 ministrowie koalicji rządzącej hiszpańskich socjalistów (PSOE) oraz lewicowego bloku Unidas Podemos (UP) spotkali się na weekendowym, wyjazdowym posiedzeniu rządu w Quintos de Mora, około 150 km na południe od Madrytu.

Nieformalnemu spotkaniu, którego celem były rozmowy na temat kluczowych reform, przewodniczył premier Pedro Sánchez. Najważniejszą sprawą dla rządu i trwałości mniejszościowej koalicji pozostaje uchwalenie budżetu na 2020 r. W 2019 r. Hiszpania korzystała z prowizorium budżetowego, po tym jak w lutym ubiegłego roku pierwszy gabinet Pedro Sancheza stracił poparcie wśród ugrupowań hiszpańskich niepodległościowców.

PSOE i UP zapowiadają sukcesywne realizowanie prosocjalnych obietnic z kampanii wyborczej. To głównie przyjęcie i wdrożenie planu walki z ubóstwem i nierównościami społecznymi.

(EuroEFE.EURACTIV.es)

DUBLIN

Wyborczy remis. Według wyników exit poll aż trzy partie zdobyły w wyborach w Irlandii niemal równe poparcie. Sensacją jest przede wszystkim wysoki wynik lewicowej partii Sinn Feinn, która według sondaży powyborczych zajęła drugie miejsce.

Trzy partie z niemal równym poparciem w wyborach

ATENY

Premier Kyriakos Mitsotakis wmurował kamień węgielny pod drugie co do wielkości lotnisko w Grecji, które w ciągu najbliższych lat powstanie na Krecie. Ma ono obsługiwać 9 mln pasażerów rocznie.

Port lotniczy Kasteli w Heraklionie zostanie zbudowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) przy udziale rządu (46 proc.), greckiego potentata na rynku budowlanym GEK TERNA (33 proc.) oraz indyjskiej spółki GMR Airport (21 proc.). Inwestycja jest kredytowana przez Europejski Bank Inwestycyjny oraz banki komercyjne.

(Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)

SZTOKHOLM

Szybsza pomoc wojskowa. Rząd proponuje zmiany, których celem ma być umożliwienie podejmowania szybszych decyzji w przypadku udzielenia wsparcia wojskowego dla sąsiedniej Finlandii. Oba kraje współpracują już na tym polu, a Helsinki przyjęły podobne przepisy już w 2017 r.

Chodzi o wzmocnienie obronności obu krajów oraz ich zdolności do wspólnych działań wojskowych. Jednak według ministra obrony Petera Hultqvista, jeśli Finlandia zostanie zaatakowana, decyzja o pomocy – i przystąpieniu do wojny – nadal wymagałaby zgody parlamentu. 

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

BRATYSŁAWA

Niebezpieczne głosy z zagranicy. „Większość głosujących za granicą popiera opozycję”, powiedziała minister spraw wewnętrznych Denisa Saková (Smer-SD). Przed kilkoma dniami w mediach pojawiło się nagranie, w którym Pani minister ostrzegała przed ryzykiem, jakie dla  wyniku lutowych wyborów parlamentarnych może przynieść 60 tys. głosów słowackich emigrantów. 

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

PRAGA

Babiš rośnie w siłę. Rządząca partia ANO premiera Andreja Babiša wygrałaby wybory parlamentarne, gdyby odbyły się one w ostatnią niedzielę, wynika z sondażu przeprowadzonego przez Kantar na zlecenie czeskiej Telewizji Publicznej. ANO może liczyć na 30 proc. poparcie (o 1,5 pproc. więcej niż w listopadzie). Na drugim miejscu z 16,5 proc. znalazła się Partia Piratów, a na trzecim Obywatelska Partia Demokratyczna z 12,5 proc. 

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

BUDAPESZT

Nowy szyld. Opozycyjne ugrupowanie Polityka Może Być Inna (LMP) (należąca do Europejskiej Partii Zielonych) zmieniła nazwę, dodając do nie krótkiej już nazwy słowa: „Węgierska Partia Zielonych”. Ta kosmetyczna zmiana ma na celu wysłanie wyborcom wiadomości, że w ich kraju istnieje ugrupowanie, które „walczy o środowisko”.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

SOFIA

Państwowy monopol. Parlament przegłosował w piątek (7 lutego) prawo zakazujące przeprowadzania prywatnych loterii. Poprawki do ustawy hazardowej przyjęto bez debaty.

BUKARESZT

Nowy premier czy wybory? Lider Partii Narodowo-Liberalnej (PNL; EPP) Ludovic Orban otrzymał ponownie od prezydenta Klausa Iohannisa (również PNL) misję utworzenia rządu, po przegłosowaniu w ubiegłym tygodniu przez parlament wotum nieufności, jednak parlamentarzyści PNL opowiadają się za przeprowadzeniem nowych wyborów, dlatego mogą zagłosować przeciwko poparciu dla swojego lidera. Mimo tego Orban w poniedziałek (10 lutego) przedstawi proponowany skład nowego gabinetu. 

(Bogdan Neagu | EURACTIV Romania)

Rząd upadł po zaledwie 3 miesiącach