Codzienny briefing z europejskich stolic – piątek 31 stycznia

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Kraje Nordyckie zamierzają stworzyć wspólny elektroniczny dowód osobisty. Sejm zamierza pozbawić Senatu dysponowania pieniędzmi przeznaczonymi na wspieranie Polonii, a szef klubu poselskiego Alternatywy dla Niemiec stracił immunitet ze względu na podejrzenie popełnienia oszustw podatkowych. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „The Capitals”.

 

 

WARSZAWA

Polityczne porachunki? Sejmowa komisja finansów publicznych przegłosowała w czwartek poprawkę do budżetu, zgodnie z którą pieniędzmi przeznaczonymi na Polonię nie będzie już dysponował Senat. Powodem ma być upolitycznienie izby wyższej polskiego parlamentu.

(Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

HELSINKI

Nordycki dowód osobisty. Kraje z Północy Europy zamierzają zacieśnić współpracę. Zainicjowany w 2017 r. przez Radę Nordycką program utworzenia wspólnego elektronicznego dowodu osobistego dla Finlandii, Szwecji, Danii, Norwegii i Islandii nabiera tempa.

Nordycki dowód tożsamości oprócz wygody, zapewniałby konkretne korzyści, jak np. ułatwienia w otwarciu konta bankowego. Jak na razie najmniej zaawansowani w pracach nad stworzeniem systemu informatycznego są Duńczycy i Norwegowie. Mocno na rzecz wspólnego dowodu osobistego lobbują za to Finowie. Anna-Maja Henriksson i Thomas Blomqvist ze Szwedzkiej Partii Ludowej apelują o przyśpieszenie prac we wszystkich krajach w ramach rządowych planów digitalizacji.

Nordycka unia paszportowa rozwijała się w trzech etapach. Dania, Norwegia, Szwecja i Finlandia zniosły potrzebę posiadania paszportów w podróżach obywateli swoich krajów już w 1952 r. Dwa lata później poszerzono współpracę o możliwość podjęcia pracy bez konieczności posiadania pozwolenia. W 1966 r. do „inicjatywy paszportowej” dołączyła Islandia. 

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

PRISZTINA

UE nie rywalizuje z USA. Wysoki przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, Josep Borrell, powiedział po przybyciu do stolicy Kosowa, że jego wizyta ma na celu pomoc w dialogu między Prisztiną a Belgradem. „Nie konkurujemy z USA. Będziemy współpracować z Waszyngtonem i specjalnym wysłannikiem prezydenta Trumpa w celu normalizacji stosunków między dwoma bałkańskimi krajami”. 

UE przeznacza miliony na poprawę jakości powietrza w Kosowie

Podczas swojej pierwszej wizyty w Kosowie Josep Borrell zainauguruje duży projekt finansowany przez Unię Europejską, który ma poprawić efektywność ekologiczną elektrociepłowni Kosovo B – największego producenta energii elektrycznej w Kosowie.

 (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

SOFIA

Tylko bez sztuczek. Bułgarski parlament zobowiązał w czwartek specjalną uchwałą rząd i bank centralny, by nie dopuszczały do zmian centralnego kursu lewa przez cały poprzedzający wejście do strefy euro. W tym czasie Bułgaria będzie podlegać unijnemu mechanizmowi kursów walutowych ERM II.

„Jeżeli nie osiągniemy porozumienia o wejściu (do strefy euro) przy takim kursie, to nie wejdziemy” – oświadczył minister finansów Władisław Goranow.

Uchwałę przyjęto przy 140 głosach poparcia i 60 przeciwko. Powodem jej przyjęcia było złożenie w parlamencie projektu nowelizacji ustawy o Bułgarskim Banku Narodowym (BGN). Znaczna większość ekspertów finansowych uważa, że nowelizacja zalegalizowałaby możliwość dokonania w ramach ERM II zmiany sztywnego od 23 lat kursu lewa, a ewentualny nowy niekorzystny centralny kurs wyraźnie obniżyłby w momencie wejścia do strefy euro realną wartość oszczędności obywateli.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BERLIN

Polityk AfD bez immunitetu. Prokuratura prowadzi dochodzenie przeciwko szefowi klubu poselskiego AfD Alexandrowi Gaulandowi z powodu oszustwa podatkowego. Bundestag uchylił jego immunitet. Parlamentarzyści przychylili się do wniosku prokuratury we Frankfurcie „o wydanie zgody na przeprowadzenie zleconych przez sąd rewizji”.

Prokuratura we Frankfurcie nad Menem wszczęła w marcu 2019 r. dochodzenie przeciwko Gaulandowi z powodu oszustwa podatkowego.

Po głosowaniu doszło do przeszukania mieszkań Gaulanda we Frankfurcie i Poczdamie. Rzecznik grupy parlamentarnej AfD twierdzi, że zastosowane środki są nieproporcjonalne do sprawy, ponieważ chodzi o „zwykły błąd w deklaracjach podatkowych”. 

(Sarah Lawton | EURACTIV.de

BUDAPESZT

Więcej żołnierzy na granicy. Rząd postanowił podwoić liczbę żołnierzy chroniących południową granicę Węgier. Decyzję podjęto po wzroście presji migracyjnej na granicy z Serbią. 

Pomnik cierpienia kobiet. Rada Miasta postanowiła jednogłośnie, że w stolicy Węgier powstanie pomnik upamiętniający cierpienie kobiet podczas wojen. Burmistrz Budapesztu Gergely Karácsony zauważył, że wojny miały nie tylko wpływ na żołnierzy biorących udział w walkach, ale także na ludność cywilną. 

Jednym z przejawów tego cierpienia była przemoc seksualna w czasie wojen wobec kobiet. Na Węgrzech jest szczególnie silna pamięć o gwałtach dokonywanych przez sowieckich żołnierzy na węgierskich kobietach w trakcie II wojny światowej. 

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

LUBLANA

Matka wszystkich sporów. Na jeden dzień dymisja premiera Marjana Šarca oraz próby związania nowej koalicji zejdą na dalszy plan. Powodem jest dzisiejsze ogłoszenie przez Trybunał Sprawiedliwości UE orzeczenia ws. sporu słoweńsko-chorwackiego dotyczącego niewielkiego fragmentu granicy w okolicy Zalewu Pirańskiego na Adriatyku.

W grudniu rzecznik generalny TSUE uznał, że reprezentowana przez niego instytucja nie jest władna, aby tę sprawę rozstrzygnąć. TSUE zbierze się o 9 rano.

TSUE nie rozpatrzy sporu granicznego między Chorwacją a Słowenią?

WIEDEŃ

Pierwsze szczegóły ws. reformy podatków. Reforma podatkowa jest sztandarowym projektem koalicji Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP) oraz Zielonych (Die Grünen). Rząd planuje obniżyć podatki dla osób prawnych, zwiększając jednocześnie daniny związane z ochroną środowiska, jak np. w odniesieniu do emisji CO2. 

W czwartek rząd Sebastiana Kurza przedstawił szczegóły. Reforma wejdzie w życie od 2021 r. Pierwszy przedział podatkowy zostanie obniżony z 25 do 20 proc. Drugi z 35 do 30 proc., a trzeci (dla najzamożniejszych) w 2022 r. z 42 do 40 proc. Wciąż nie wiadomo jednak, jakie zmiany nastąpią w kontekście podatku ekologicznego czy lotniczego, o który upominają się Zieloni. Wciąż trwają prace specjalnie powołanej grupy roboczej.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

MADRYT

Hiszpania w pobrexitowej erze. W czwartek w Madrycie doszło do spotkania premiera Pedro Sancheza z głównym unijnym negocjatorem ds. opuszczenia przez Wielką Brytanię UE Michelem Barnier. Podczas rozmowy poruszono wiele kwestii dotyczących priorytetów Hiszpanii w kontekście brexitu, w tym m.in. sprawę Gibraltaru. Unijny urzędnik chciał poznać stanowisko Madrytu na kwestie kontroli ruchu granicznego z tym brytyjskim terytorium zamorskim, podatków oraz współpracy między służbami.

Jednak Barnier spotkał się także z innymi politykami, także z tymi reprezentującymi koalicyjny blok Unidas Podemos (UP).

Po wizycie w stolicach państw UE Barnier przedstawi w poniedziałek (3 lutego) projekt dokumentu z głównymi wytycznymi negocjacyjnymi, który musi zostać ratyfikowany 25 lutego podczas posiedzenia Rady do Spraw Ogólnych UE.

(Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)

LIZBONA

Czas na strajk. W piątek w Lizbonie odbędzie się strajk pracowników budżetówki. Powodem jest zbyt niska – ich zdaniem – propozycja podwyżek zaproponowana przed rząd Antonio Costy. Do strajku dojdzie na tydzień przed ostatecznym głosowaniem nad budżetem na 2020 r.

Pierwsza nadwyżka budżetowa od 45 lat

Strajkujący argumentują, że propozycja podwyżek o 0,3 proc. jest zdecydowanie zbyt niska. W 2019 r. poprzedni gabinet Costy zdecydował się na poniesienie płacy minimalnej z 600 do 635 euro. 

(Denise Fernandes | Lusa.pt)

PARYŻ

Minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian spotkał się w czwartek w Paryżu z unijnym komisarzem ds. zarządzania kryzysowego Janezem Lenarčicem. Podczas spotkania poruszono m.in. sytuację w Syrii i państwach Sahelu. Obaj urzędnicy zgodzili się do konieczności kontynuowania przekazywania pomocy humanitarnej oraz zapewnienia poszanowania prawa międzynarodowego w rejonach konfliktu.

Podczas rozmów nie mogło zabraknąć tematu koronawirusa. UE uruchomiła na wniosek Francji Mechanizm Ochrony Ludności. Chodzi o to, aby ułatwić ewakuację z Chin obywateli państw członkowskich.

KE uruchamia Mechanizm Ochrony Ludności ws. koronawirusa

Pierwszy samolot z Wuhan z obywatelami państw Unii już wylądował. Jednocześnie Air France, podobnie jak inne europejskie linie lotnicze, poinformowało o zawieszeniu do 9 lutego lotów z Chinami.

(EURACTIV.FR)

RZYM

Pierwszy przypadek koronawirusa. W czwartek stwierdzono dwa pierwsze przypadki koronawirusa we Włoszech. Chorzy to dwoje chińskich turystów, którzy nocowali w hotelu w Rzymie. Przebywają od środy w stołecznym szpitalu zakaźnym, dokąd trafili z objawami choroby. Informację ogłosił premier Giuseppe Conte. Rząd poinformował o zawieszeniu lotów z i do Chin.

(Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

WHO ogłasza globalny alert ws. koronawirusa

PRAGA

Uzależnieni od alkoholu. Z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Zdrowia wynika, że Czesi piją za dużo alkoholu. Szacuje się, że co dziesiąty obywatel tego kraju nadużywa napojów procentowych. Przeciętny Czech wypija rocznie 14,4 litrów czystego spirytusu, co stanowi dwukrotność światowej średniej. Statystyki zawyżają mężczyźni, którzy wypijają czterokrotnie więcej niż kobiety. Z alkoholi wciąż największą popularnością cieszy się piwo.

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

Kto w UE wydaje najwięcej na alkohol?

BUKARESZT

Wniosek o wotum nieufności. Partia Socjaldemokratyczna (PSD) nie rezygnuje z próby zakończenia rządów premiera Ludovica Orbana. Tym razem za pretekst posłużyła sprawa zmian w kodeksie wyborczym. Rząd chciałby wprowadzenia wprowadzenia głosowania w dwóch turach w wyborach na burmistrzów miast. Wniosek o wotum nieufności dla rządu autorstwa PSD znalazł poparcie wśród posłów Demokratycznego Związku Węgrów w Rumunii (UDMR). 

(EURACTIV.ro)