Codzienny briefing z europejskich stolic – piątek 21 lutego

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Litwini chcą objęcia unijnymi sankcjami bliskiego współpracownika prezydenta Rosji. Mateusz Morawiecki proponuje nowe europejskie podatki, a w Portugalii parlament opowiedział się za legalizacją eutanazji. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „The Capitals”.

 

 

WILNO

Polując na kucharza. Litewscy parlamentarzyści starają się, aby unijna lista sankcji, która obejmuje wysokich rangą przedstawicieli rosyjskiego aparatu władzy, została poszerzona o kolejne nazwisko. Chodzi o Jewgienija Prigożyna, znanego także jako kucharz Władimira Putina (firma kateringowa „Konkord” z Petersburga zapewnia dostawy ekskluzywnych potraw na Kreml).

Prigożyn zasłynął z finansowania „farmy trolli” w Petersburgu czy najemników walczących w Donbasie i Afryce w ramach tzw. grupy Wagnera. W październiku 2019 r. amerykańskie władze nałożyły sankcję na Prigożyna, jego firmy i współpracowników.

WARSZAWA

Nowe europejskie podatki? „Warto, aby wśród źródeł dochodów własnych UE pojawił się podatek cyfrowy, podatek od jednolitego rynku czy śladu węglowego”, podkreślił premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z dziennikarzami w Brukseli przed rozpoczęciem szczytu UE w sprawie wieloletniego budżetu na lata 2021-2027.

(Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

LIZBONA

Pierwszy krok. Parlament zagłosował w czwartek za legalizacją eutanazji i wspomaganego samobójstwa dla osób nieuleczalnie chorych. Posłowie przyjęli pięć projektów zgłoszonych przez partie lewicowe i centrolewicowe.

Przepisy zaproponowane przez rządzącą Partię Socjalistyczną, zbliżone do pozostałych projektów, stwierdzają, że eutanazji mogą się poddać pacjenci powyżej 18. roku życia „w sytuacji ekstremalnego cierpienia, z nieuleczalnym urazem lub śmiertelną i nieuleczalną chorobą”.

Prośbę o przeprowadzenie eutanazji będzie musiało podpisać dwóch lekarzy, z których przynajmniej jeden musi być specjalistą w zakresie choroby, na którą cierpi pacjent. Pozwolenie będzie musiał także wyrazić psychiatra. Prośba zostanie później rozpatrzona przez specjalną komisję. Projekt zakłada, że pacjenci muszą być mieszkańcami lub rezydentami Portugalii.

(Lusa.pt)

BERLIN

Potępienie prawicowego ekstremizmu. W odpowiedzi na środowe wydarzenia w Hanau w pobliżu Frankfurtu nad Menem, gdzie zamachowiec zastrzelił 10 osób, po czym popełnił samobójstwo, wielu Niemców wezwało do rozliczenia się z brutalnym prawicowym ekstremizmem w tym kraju. 

Według informacji ministra spraw wewnętrznych Hesji Petera Beutha istnieją przesłanki wskazujące na „motyw ksenofobiczny”. Prokuratura federalna prowadzi dochodzenie w tej sprawie. Jak poinformował prokurator federalny Peter Frank, podejrzany sprawca działał „z głęboko rasistowskich pobudek”.

Wielu niemieckich polityków potępiło rasizm, jak i prawicowy ekstremizm. W krótkim oświadczeniu kanclerz Angela Merkel powiedziała: „Rasizm jest trucizną, nienawiść jest trucizną. Trucizna ta jest już winna zbyt wielu zbrodni, do których należą zamachy NSU, morderstwo szefa rejencji Kassel, Waltera Luebckego i morderstwa w Halle związane z zamachem na synagogę”.

Prezydent Niemiec zapewnił, że stoi po stronie wszystkich ludzi, którzy są zagrożeni przez rasistowską nienawiść. Wyraził przekonanie, że większość Niemców potępia ataki z Hanau. „Nie poprzestaniemy stawać w obronie pokojowego współistnienia w naszym kraju”, powiedział Frank-Walter Steinmeier.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de

PRISZTINA

Grenell nadal zadba o dialog. Richard Grennell, ambasador USA w Niemczech, który został nominowany w czwartek (20 lutego) na p.o. Dyrektora Wywiadu Narodowego, nadal będzie sprawował funkcję specjalnego wysłannika Donalda Trumpa ws. prowadzenia negocjacji pokojowych między Serbią i Kosowem.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

WIEDEŃ

Śledczy badają sprawę finansowania FPÖ. W trakcie zarejestrowanej rozmowy byłego wicekanclerza Heinza-Christiana Strache na Ibizie, której publikacja zatrzęsła w maju 2019 r. austriacką polityką, polityk wspomniał o metodzie ukrywania darowizn.

Chętni mieliby przekazywać środki stowarzyszeniom niebędącym w oficjalnej zależności od partii politycznych. W ten sposób miało dochodzić do obchodzenia ścisłych kontroli finansowania ugrupowań politycznych. Taki mechanizm miał być uskuteczniany przez Wolnościową Partię Austrii (FPÖ) za czasów Strache. 

Śledczy znaleźli cztery takie stowarzyszenia, kierowane przez bliskich współpracowników partii. Organizacje te otrzymały wielkie kwoty od takich firm, jak np. producent broni Steyr Arms. Śledczy podejrzewają, że darowizny były przeznaczane na cele partyjne. 

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

MADRYT

Pierwsze spotkanie już w środę. Premier Hiszpanii Pedro Sanchez zaakceptował propozycję szefa regionalnego rządu w Katalonii (Generalitat) Quima Torry, ws. daty pierwszego spotkania. Dojdzie do niego w najbliższą środę (26 lutego). Pierwotnie do rozmów miało dojść w poniedziałek (24 lutego).

Będzie to pierwsza runda rozmów między Madrytem a Barceloną dotycząca rozwiązania kryzysu politycznego w Katalonii. 

(EuroEFE.EURACTIV.es)

FRANCJA

„Do utraty tchu”. Prezydent Francji zapowiedział, że poświęci „tyle czasu, ile potrzeba, aby osiągnąć kompromis ws. nowego budżetu UE”. Z francuskiego punktu widzenia istotna jest kwestia ewentualnych cięć w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. W piątek (21 lutego) we Francji ruszają największe targi rolnicze. Od kilku miesięcy rolnicy wyrażają swój sprzeciw przeciwko ewentualnym cięciom w WPR czy umowie handlowej z krajami Mercosuru. Emmanuel Macron zaznaczył, że „będzie walczył o WPR, aby mogła ona sprostać ambicjom Francji”.

(EURACTIV.FR)

BRUKSELA

Niepoprawny karnawał. Minister spraw zagranicznych Izraela Israel Katz wezwał za pośrednictwem mediów społecznościowych Belgię do „potępienia i zakazania karnawału w Aalst”. Powodem ma być jego antysemicki charakter. W grudniu 2019 r. festiwal w Aalst (północno-zachodnia Belgia) usunięto z listy światowego dziedzictwa UNESCO w związku ze skargami o głoszone tamże hasła antysemickie. 

Trwający trzy dni festiwal karnawałowy znalazł się na cenzurowanym po tym, jak na jednej z platform podczas ubiegłorocznej edycji przedstawiono karykaturalne postaci z pejsami i dużymi nosami, które stały obok sejfu z pieniędzmi.

(Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

RZYM

Dwóch premierów. Premier Włoch Giuseppe Conte przyjął zaproszenie na spotkanie od lidera wspierającego koalicyjny rząd ugrupowania Italia Viva, byłego szefa rządu Matteo Renziego. „Moje drzwi są zawsze otwarte, zobaczymy się w przyszłym tygodniu”, powiedział Conte tuż po przyjeździe do Brukseli w czwartkowe przedpołudnie. 

Po spotkaniu z Renzim Conte uda się do parlamentu, aby przedstawić Agendę 2023 – szereg reform, które mają na celu ożywienie włoskiej gospodarki.

(Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

HELSINKI

Wzmożony ruch. Od 2017 r. około dwustu świadków Jehowy z Rosji złożyło wniosek o azyl w Finlandii. Według fińskiej służby imigracyjnej około 90 proc. wniosków zostało odrzuconych. Pechowcy są deportowani do Rosji, a pozostali czekają na ewentualne rozpatrzenie sprawy. Skąd nagły wzrost wniosków o azyl od członków tej grupy?

W 2016 r. Rosja uchwaliła nowe ustawodawstwo przeciw terroryzmowi, a już rok później świadkowie Jehowy zostali wciągnięci na listę jako organizacja terrorystyczna. Jednocześnie zakazano ich działalności. 

Amnesty International informuje o prześladowaniach świadków Jehowy, a nawet torturach. Praktyki te potępił Europejski Trybunał Praw Człowieka.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

BRATYSŁAWA

„Jak dobrze mieć sąsiada…” „Jeszcze nie zapoznałem się z pismem, wydaje mi się, że priorytetem Słowacji jest rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich”, powiedział premier Czech Andrej Babiš przed rozpoczęciem specjalnego szczytu UE poświęconego budżetowi. 

Babiš został poproszony o reprezentowanie Słowacji podczas czwartkowej części szczytu, ponieważ premier Słowacji Peter Pellegrini wziął udział w jednej z ostatnich debat telewizyjnych przed zaplanowanymi na przyszły tydzień wyborami parlamentarnymi. 

Czy rolnictwo to rzeczywiście priorytet dla Słowacji? Słowacka redakcja EURACTIV wskazuje raczej na politykę spójności…

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk

PRAGA

Niedyplomatyczne pismo. Minister spraw zagranicznych Tomáš Petříček skrytykował list ambasady chińskiej skierowany do byłego przewodniczącego Senatu Jaroslava Kubery. W piśmie skrytykowano pomysł Kubery dotyczący udania się z podróżą do Tajwanu.

Kubera zmarł nagle w styczniu. Jego następca znalazł pismo ambasady w biurze. Petříček wezwał już do MSZ ambasadora Chin i podkreślił, że „w ten sposób nie powinno uprawiać się dyplomacji”.

(Lukáš Hendrych | EURACTIV.cz)

SOFIA

Podatek turystyczny. Parlament przegłosował nowe prawo, które dotyczy serwisów pośredniczących w krótkoterminowym wynajmie pokoi i apartamentów, jak Airbnb czy Booking. Zgodnie z nowymi zasadami krótkoterminowy wynajem lokali w celach turystycznych będzie podlegał opodatkowaniu.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUDAPESZT

Europa wspiera węgierskich przestępców. Węgry powinny rozważyć zawieszenie jurysdykcji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i wycofanie się z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, powiedział Imre Vejkey, zastępca szefa koalicyjnej Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP)

Poseł stwierdził, że wyroki Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wspierają „węgierskich więźniów”. W ten sposób rząd w Budapeszcie komentuje sprawy przegrane przed ETPCz z obywatelami, którzy pozwali państwo za nieludzkie traktowanie spowodowane trudnymi warunkami w więzieniach (np. przeludnieniem cel). Rząd argumentuje, że Trybunał bardziej ceni prawa „przestępców” niż prawa obywateli. 

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BUKARESZT

Nowi szeryfowie. Prezydentem Klaus Iohannis podpisał nominacje dla nowych prokuratorów: szefa Krajowej Dyrekcji Antykorupcyjnej (DNA), Dyrekcji ds. Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej i Terroryzmu (DIICOT) oraz Prokuratora Generalnego.

Iohannis powiedział, że jest bardzo zadowolony z tych nominacji. Z o wiele większa rezerwą podchodzą do nich organizacje pozarządowe, a Najwyższa Rada Sądownictwa wydała negatywne opinie na temat dwóch z trzech powołanych na stanowiska osób.

(EURACTIV.ro)