Codzienny briefing z europejskich stolic – piątek 14 lutego

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Fińska minister spraw wewnętrznych krytykuje sposób traktowania uchodźców w UE. Wysoka inflacja na Węgrzech. Polska następna? We Francji najniższe bezrobocie od lat. Z jakim krajem Serbia nie chce współpracować w ramach strefy „Mini Schengen” na Bałkanach? Ursula von der Leyen odpowiadała na pytania komisji śledczej Bundestagu. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „The Capitals”.

 

 

HELSINKI

Reprezentująca Ligę Zielonych, szefowa MSW Maria Ohisalo uznała za haniebne traktowanie migrantów i uchodźców ubiegających się o azyl w Unii Europejskiej. Komentarz pani minister sprowokowała sytuacja uchodźców na greckich wyspach Morza Egejskiego. Maria Ohisalo przyznała, że jej resort analizuje możliwość przyjazdu do Finlandii dzieci pozostawionych w obozach bez rodziców. 

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Grecja: Powstaną zamknięte ośrodki dla uchodźców i migrantów

BUDAPESZT

Teraz Polska? Wysoka inflacja na Węgrzech przyczynia się do rekordowo niskiego kursu forinta względem euro. Ceny w kraju rosną o blisko 4-5 proc. rocznie. Styczniowa inflacja na Węgrzech wyniosła 4,7 proc. w skali roku oraz 0,9 proc. w skali kwartału. To zdecydowanie wyższe wyniki od prognozowanych przez analityków. Tempo wzrostu inflacji jest najwyższe od 8 lat.

Tymczasem szef Kancelarii Premiera Gergely Gulyas przekonuje, że „rząd jak dotąd chronił obywateli przed ryzykiem kursowym, dlatego kwestia kursu walutowego nie jest obecnie aż tak istotna”. Wedle kursów z piątkowego poranku za jedno euro trzeba średnio zapłacić 337 forintów. 

Dane o styczniowej inflacji w Polsce poznamy w piątkowe przedpołudnie.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

PARYŻ

Macron cudotwórca. Państwowy Instytut Statystyki i Badań Ekonomicznych (INSEE) poinformował w czwartek, że stopa bezrobocia we Francji jest najniższa od 2008 r. i wynosi 8,1 proc. Celem rządu jest osiągnięcie 7 proc. przed końcem kadencji prezydenta Emmanuela Macrona, tj. wiosną 2022 r. „To jest jak najbardziej realne”, skomentowała korzystną koniunkturę Minister Pracy Muriel Pénicaud

(EURACTIV.FR)

PRISZTINA

„Mini-Schengen” bez Kosowa. Telewizja 21 informuje, że w ubiegłym tygodniu Serbia rozpowszechniła projekt dotyczący współpracy regionalnej określanej mianem „Mini-Schengen”. TV21, powołując się na źródła dyplomatyczne, twierdzi że dokument trafił już w ręce niektórych ambasad i spotkał się z pozytywnym odbiorem. Z dokumentu wynika, że do współpracy zaproszono Macedonię Północną i Albanię. Na liście brak jednak Kosowa. Belgrad oczekuje, że regionalna współpraca przyczyni się m.in. do pogłębienia wymiany handlowej.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BERLIN

Błędy i wypaczenia szefowej Komisji. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen była w czwartek (13 lutego) przesłuchiwana przez komisję śledczą Bundestagu. Sprawa dotyczy zleceń dla doradców zewnętrznych z czasów, gdy Niemka pełniła funkcję minister obrony narodowej. 

Szefowa Komisji przyznała się, że podczas jej kadencji resort dopuścił się nieprawidłowości, „na które natychmiast zareagowano”. Do błędów miało dojść w fazie kompleksowej modernizacji Bundeswehry. Jak podkreśliła von der Leyen, „udało się osiągnąć wiele dobrych rzeczy, ale w wysiłkach na rzecz odbudowy popełniono również błędy”.

Powodem powołania przez Bundestag parlamentarnej komisji śledczej były sprawozdania Federalnego Trybunału Obrachunkowego ws. naruszeń przepisów prawnych i wykonawczych przy korzystaniu z kosztownych usług doradczych. Zadaniem komisji śledczej jest zbadanie transakcji pod kątem finansowym, prawnym i wojskowym oraz zbadanie odpowiedzialności na poziomie zarządzania.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de

WIEDEŃ

Bezpieczny Wiedeń. Szef dyplomacji Alexander Schallenberg (ÖVP) ogłosił w czwartek, że kontrole przeprowadzone po cyberataku sprzed kilku tygodni na systemy informatyczne ministerstwa nie wskazały kradzieży danych. Wciąż jednak trwa dochodzenie w sprawie ustalenia sprawców. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że zleceniodawcą mógł być pewien „podmiot państwowy”. Atak na systemy informatyczne MSZ rozpoczął się 4 stycznia br. 

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Cyberatak na MSZ

MADRYT

Jak ogień z wodą. Relacje między premierem Pedro Sanchezem (PSOE) i Pablo Casado (Partia Ludowa; PP) liderem największego ugrupowania opozycyjnego nie należą do najlepszych. Politycy nie zgadzają się w niemal wszystkich kluczowych kwestiach, np. rozwiązania konfliktu w Katalonii, i nie szczędzą sobie wzajemnych uszczypliwości za pośrednictwem mediów. Mimo tego szef PP został zaproszony w najbliższy poniedziałek (17 lutego) do Pałacu Moncloa (siedziba premiera).

Casado skrytykował przed kilkoma dniami Sancheza za brak zaproszenia do rozmów, które rząd w Madrycie zamierza przeprowadzić z katalońskimi niepodległościowcami. W rozmowach z ramienia rządu weźmie udział m.in. wicepremier Pablo Iglesias (Unidas Podemos).

Casado podkreślił, że Katalonia nie powinna dzielić ugrupowań dochowujących wierności hiszpańskiej konstytucji i poprosił „przynajmniej” o uwzględnienie punktu widzenia jego ugrupowania w rozmowach.

(EuroEFE.EURACTIV.es)

WARSZAWA

Wniosek KE “niedopuszczalny”. Rząd przekazał wczoraj – w ostatnim możliwym terminie – odpowiedź do TSUE ws. wniosku KE o zastosowanie środków tymczasowych mających na celu zawieszenie działania Izby Dyscyplinarnej SN.

Polska przekazała TSUE odpowiedź ws. wniosku KE o środki tymczasowe
Obchody rocznic w Rosji. W 80. rocznicę zbrodni katyńskiej i 10. rocznicę katastrofy prezydenckiego Tu-154 w Katyniu i Smoleńsku mogą pojawić się delegacje przedstawicieli najwyższych władz państwowych z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim na czele.
Rocznica katastrofy smoleńskiej: Duda i Morawiecki polecą do Rosji?

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

PRAGA

Rozszerzenie UE to nie problem. Przewodniczący izb niższych parlamentów państw Trójkąta sławkowskiego (Czechy, Słowacja, Austria) spotkali się w czwartek w Bratysławie ze swoimi odpowiednikami z Serbii i Czarnogóry. Czech Radek Vondráček z rządzącej partii ANO powiedział, że kraje Bałkanów „zasługują na to, aby stać się pełnoprawnymi państwami UE. Polityk dodał, że Praga będzie wspierała ich aspirację, próbując przekonać francuskich polityków do zmiany zdania ws. rozszerzenia UE”. 

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

SOFIA

W trosce o obywateli. Prokuratura nakazała rządowi zweryfikowanie sposobu spalania odpadów przez cztery największe elektrownie cieplne w kraju. Powodem jest zaniepokojenie negatywnym wpływem działania elektrowni na okolicznych mieszkańców. Władze muszą sprawdzić czy obiekty posiadają odpowiednie filtry do oczyszczania powietrza oraz odpowiednie pozwolenia na spalanie odpadów.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKARESZT

Tajemnicze dekrety. Jakie reformy przyjął rząd na ostatnim posiedzeniu przed przegłosowaniem przez parlament wotum nieufności dla gabinetu Ludovica Orbana? Na to pytanie bezskutecznie próbują odpowiedzieć obserwatorzy rumuńskiej sceny politycznej. Na dzień przed głosowaniem w parlamencie rząd przyjął szereg dekretów, co wzbudziło oburzenie opozycji. Do tej pory jednak nie zostały one opublikowane mimo że od sprawy upłynął już ponad tydzień.

Premier Ludovic Orban powiedział w ubiegły piątek, że niektóre projekty, które uznano za niezbędne ze względu na konieczność dostosowania się do prawa unijnego, zostaną przekształcone w propozycje ustaw i przesłane do parlamentu pod rozwagę posłów.

(EURACTIV.ro)

ZAGRZEB

Zemsta jest słodka. Burmistrz Zagrzebia Milan Banić polecił zwolnić miejskich urzędników powiązanych z rządzącą Chorwacką Wspólnota Demokratyczną (HDZ) zatrudnionych w instytucjach miasta. Wydarzenie miało miejsce po tym, jak przed kilkoma dniami odrzucono plan rozwoju chorwackiej stolicy. Z informacji prasy wynika, że kilka wysoko postawionych osób związanych z premierem Andrejem Plenkovićem może również stracić pracę.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)