Codzienny briefing z europejskich stolic – czwartek 6 lutego

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Portugalia kończy ze „złotymi wizami” w Lizbonie i Porto. W Rumunii przegłosowano wotum nieufności dla rządu Orbana, a Czechy rezygnują z obietnicy przeznaczania 2 proc. PKB na wydatki związane z obroną. Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „The Capitals”.

 

 

LIZBONA

Koniec „złotych wiz”. Parlament przegłosował w środę ustawę ograniczającą wydawanie tzw. „złotych wiz” dla obywateli spoza Unii Europejskiej w Lizbonie i Porto.

Złote wizy wprowadzono w Portugalii pod koniec 2012 r. Warunkiem ich otrzymania było zainwestowanie w tym kraju 1 mln euro, nabycie nieruchomości za co najmniej 500 tys. euro lub stworzenie 30 miejsc pracy.

Mechanizm miał za zadanie m.in. wspierać rozwój inwestycji w regionach o niskiej gęstości zaludnienia, czyli skłonienia potencjalnych kupców do zainteresowania się lokalizacjami innymi niż dwa największe miasta w kraju: Lizbona i Porto.

Ze statystyk Urzędu ds. Obcokrajowców i Granic (SEF) w Lizbonie wynika, że tą droga w 2019 r. udało się pozyskać ponad 742 mln euro na inwestycje. Najwięcej „złotych wiz” otrzymali obywatele Chin (4467), Brazylii (863), Turcji (380), RPA (320) i Rosji (296).

Z szacunków SEF wynika, że ponad 90 proc. złotych wiz wyemitowano w efekcie nabycia przez wnioskujących nieruchomości.

(Denise Fernandes and Lucília Tiago | Lusa.pt)

Czy ulgi podatkowe skłonią Portugalczyków do powrotu do kraju?

BERLIN

Polityczna sensacja w Turyngii. Przedstawiciel liberalnej partii FDP został premierem tego położonego na wschodzie Niemiec kraju związkowego. Poparli go jednak nie tylko przedstawiciele chadeckiej CDU, ale także skrajnie prawicowej AfD.

Liberałowie dokonali w landtagu w Erfurcie (stolicy Turyngii) niemożliwego. Zdobyli stanowisko premiera dla swojego przedstawiciela Thomasa Kemmericha, choć w liczącym 90 miejsc lokalnym parlamencie mają zaledwie 5 mandatów.

Liberał premierem Turyngii. Ale z poparciem skrajnej prawicy

BUKARESZTI po rządzie. Rumuński parlament przegłosował w środę wotum nieufności wobec mniejszościowego rządu lidera Partii Narodowo-Liberalnej (PNL) Ludovica Orbana. Przeciwko obecnemu gabinetowi głosowało 261 posłów w 465-osobowej Izbie Deputowanych.Wniosek o wotum nieufności wniosła do parlamentu opozycyjna Partia Socjaldemokratyczna (PSD), oskarżając rząd Orbana o próbę zmiany prawa wyborczego, bez konsultacji społecznych, przed zaplanowanymi na czerwiec wyborami samorządowymi.

(Bogdan Neagu, EURACTIV.ro)

Orban premierem Rumunii

PRAGA

Jeden za wszystkich…? Czechy rezygnują z obietnicy przeznaczania 2 proc. PKB na wydatki związane z obroną; według premiera Andreja Babisza i wicepremiera Jana Hamaczka wydatki na armię na tym poziomie byłyby zbyt wysokie.

Dziennik „Lidove Noviny” wskazuje, że Czechy znajdują się na piątym od końca miejscu na liście państw członkowskich NATO pod względem wysokości nakładów na obronę. Wicepremier Hamáček zaproponował ograniczenie wydatków na armię do 1,4 proc. PKB i utrzymanie tego pułapu w przyszłości.

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

WIEDEŃ

Zadowolenie kanclerza. Opinie polityków bywają zmienne zależnie od okoliczności. Austriacki kanclerz jeszcze w poniedziałek (3 lutego) w Berlinie groził zawetowaniem Wieloletnich Ram Finansowych UE. Zarówno Niemcy, jak i Austria są przeciwne propozycji KE z 2018 r., przewidującej wydatki na poziomie 1,11 proc. dochodu narodowego brutto (DNB) państw UE. Są w stanie się zgodzić na równo 1 proc.

Nie minęły jednak trzy dni, a po środowym spotkaniu z szefem Rady Europejskiej Charlesem Michelem, Sebastian Kurz powiedział, że jest „zadowolony ze stanu negocjacji”. Wyraził przy tym nadzieję, że obecnie wypracowany kompromis będzie stanowił podstawę do „pogłębionych rozmów” podczas specjalnego szczytu UE poświęconego budżetowi, który rozpocznie się 20 lutego.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Szef Rady Europejskiej zwołuje specjalny szczyt budżetowy UE

MADRYT

O „uczciwe ceny”. Trwają protesty hiszpańskich rolników przeciwko polityce rządu Pedro Sancheza. W środę odbyły się kilkutysięczne demonstrację w Madrycie oraz w prowincji Tarragona. Uczestnicy protestów domagają się niezmiennie poprawy rentowności pracy w rolnictwie. Delegacja protestujących weszła do siedziby Ministerstwa Rolnictwa, przekazując żądania. We wtorek minister Luis Planas obiecał podjęcie szybkich działań.

Organizatorzy madryckiej manifestacji zapowiedzieli, że w czwartek i piątek odbędą się kolejne protesty w innych miastach kraju, m.in. w Kordobie, Maladze i Grenadzie, na południu Hiszpanii. Z kolei na 14 lutego wyznaczono termin blokady dróg w Walencji.

(EuroEFE.EURACTIV.es)

PARYŻ

Cicha satysfakcja. Rząd przyjął z zadowoleniem propozycje Komisji Europejskiej dotyczące zmian w procesie akcesyjnym. „Wniosek Komisji jest ważnym krokiem naprzód. To pozytywny sygnał, ale nie oznacza on naszej automatycznej zgody”, powiedziała Amélie de Montchalin, francuska sekretarz stanu ds. Unii Europejskiej.

(EURACTIV.FR)

Nowe zasady procesu akcesyjnego: Będzie trudniej o członkostwo w UE?

LUBLANA

Słowenia z zadowoleniem przyjmuje propozycję reformy procesu rozszerzenia UE, poinformowało słoweńskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W komunikacie prasowym podkreślono, że w jak najkrótszym czasie państwa członkowskie UE powinny wypracowac kompromis umożliwiający rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Albania i Macedonią Północną.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BELGRAD

Unijny komisarz ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa, Oliver Varhelyi, odwiedzi Serbię i Czarnogórę w dniach 6-7 lutego i spotka się z najwyższymi politykami obu krajów.

W Belgradzie Varhelyi spotka się z prezydentem i premierem Serbii Aleksandarem Vučiciem i Anną Brnabić. Tematem rozmów będą z pewnością kwestie dotyczące polityki rozszerzenia UE. Serbia jest w trakcie procesu akcesyjnego. Nie wiadomo jednak, czy w związku z propozycją zmian polityki akcesyjnej, dojdzie do jakichkolwiek zmian na drodze tego kraju do Wspólnoty.

(EURACTIV.rs)

DUBLIN

Mało zielonej polityki na „zielonej wyspie”. Lider irlandzkiej Partii Zielonych, Eamon Ryan, uważa, że zagadnienia dotyczące klimatu nie zostały w wystarczający sposób uwzględnione w programach innych ugrupowań przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi.

Były minister komunikacji, energii i zasobów naturalnych ma nadzieję, że jego formacji uda się w najbliższych wyborach zdobyć 15 miejsc w 166-osobowej izbie niższej parlamentu.

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

ATENY

O greckich reformach. Unijny komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni rozpoczyna w czwartek dwudniową wizytę w Atenach poświęconą kwestiom gospodarczym i fiskalnym Grecji. Włoch poza spotkaniami służbowymi dotyczącymi reform w Grecji, wystąpi w parlamencie, a także wygłosi przemówienie dotyczące Nowego Zielonego Ładu.

Tymczasem w środę lewicowa koalicja Syriza przedstawiła w parlamencie projekt ustawy zakładającej podniesienie płacy minimalnej. Były premier Alexis Tsipras podkreślił, że coraz więcej państw UE podwyższa minimalne wynagrodzenie (ostatnio Polska, Portugalia i Hiszpania) dlatego Grecja nie może dłużej zwlekać z tą „tak potrzebną reformą”.

Projekt Syrizy zakłada podwyżkę minimalnego wynagrodzenia w dwóch etapach o 7,5 proc. w ciągu najbliższych dwóch lat.

(Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)

HELSINKI

Ostatnia przystań. Podczas gdy kolejne europejskie miasta eksperymentują z zakazami dotyczącymi wjazdu samochodów do centrów miast, Finlandia staje się europejską przystanią dla używanych, a przez to emitujących znaczne ilości spalin, samochodów z innych państw.

Szacunki mówią o liczbie 50 tys. pojazdów sprowadzonych do kraju w ubiegłym roku. Trend zwyżkowy utrzymuje się od kilku lat. W 2017 r. sprowadzono 30 tys. pojazdów, podczas gdy rok później już o 10 tys. więcej.

Większość używanych samochodów pochodzi ze Szwecji (60 proc.), która znacznie wyprzedza Niemcy (23 proc.). Średnia wieku samochodu w Finlandii wzrosła do ponad 12 lat. Do najpopularniejszych należą Mercedes, Volvo i BMW, najczęściej z silnikiem Diesla.

Import używanych samochodów jest problematyczny pod wieloma względami. Negatywnie wpływa na bezpieczeństwo ruchu drogowego, ale przyczynia się także do emitowania dużych ilości spalin. Ruch drogowy jest odpowiedzialny za około 20 proc. emisji CO2 w Finlandii.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

BUDAPESZT

Epidemia grypy. O 72 proc. zwiększyła się liczba zgłaszających się do przychodni z objawami zarażenia wirusem grypy w porównaniu do poprzedniego tygodnia.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

PRISZTINA

Pomocna Rosja. Władimir Putin powiedział w środę, że Rosja robi wiele dla osiągnięcia stabilności na Bałkanach. „Rosja robi wiele, aby ustabilizować sytuację w regionie Bałkanów. Jesteśmy zobowiązani do pomocy w osiągnięciu satysfakcjonującego kompromisu między Belgradem a Prisztiną ws. Kosowa w oparciu o rezolucję 1244 ONZ”, powiedział Putin.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)