Codzienny briefing z europejskich stolic – czwartek 5 marca

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Węgierska polityka migracyjna wzorem dla UE? Happy end w Turyngii? Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „The Capitals”.

 

 

BUDAPESZT

Trendsetterzy z Węgier. Stanowisko Węgier wobec nielegalnej migracji stało się powszechnie akceptowanym podejściem w Europie”, powiedział premier Viktor Orbán podczas praskiego szczytu Grupy Wyszehradzkiej. „Zapoczątkowaliśmy politykę przeciwko migracji muzułmanów”, dodał szef węgierskiego rządu. 

Lider Fideszu powiedział, że Węgrzy od 2015 r. skutecznie starają się chronić swoich granic, jednak obecnie – w przeciwieństwie do przeszłości – „nasze podejście spotyka się ze zrozumieniem”. Recepta Viktora Orbana na kryzys migracyjny? Korzystanie z węgierskich doświadczeń z 2015 r.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Koniec zielonej wyspy. Po Polsce koronawirus dotarł do kolejnych państw regionu. Na Węgrzech potwierdzono w środę dwa pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem – poinformował premier Viktor Orban. Zainfekowane osoby to irańscy studenci uczący się w tym kraju.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Pierwszy przypadek stwierdzony w Polsce

PRAGA

Wyszehradzka solidarność. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił wczoraj po spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej w Pradze, że wobec rozszerzającej się epidemii koronawirusa wymiana doświadczeń i informacji zarówno w Grupie Wyszehradzkiej, jak i w ramach Unii Europejskiej jest bezcenna.

“Podczas dzisiejszego spotkania premierów w Pradze poruszyliśmy kilka najważniejszych kwestii. Pierwsza sprawa to oczywiście koronawirus – wymiana doświadczeń i informacji w ramach V4 jest w tej chwili bezcenna. Jesteśmy świadomi zagrożenia, rozmawialiśmy o tym, jak zminimalizować ryzyka dla obywateli, jak i wpływ koronawirusa na nasze gospodarki” – przekazał szef polskiego rządu na Facebooku.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

BERLIN

Happy end. Bodo Ramelow (Die Linke) wybrany na premiera Turyngii. Głosowanie odbyło się w środę (4 marca). Polityk lewicy uzyskał wymaganą liczbę głosów w trzecim podejściu, gdy swoje głosy oddało 85 posłów. Za 64-letnim Ramelowem opowiedziało się 42 posłów, 23 głosowało przeciwko niemu, a 20 wstrzymało się od głosu.

Przewodniczący AfD i kandydat tej partii na urząd premiera Turyngii Bjoern Hoecke uczestniczył w pierwszej i drugiej turze głosowania. W trzeciej już nie wziął udziału, wycofując swoją kandydaturę.

Wybór Ramelowa kończy kryzys polityczny w Niemczech spowodowany wyborem na premiera Turyngii polityka FDP Thomasa Kammericha. Jego kandydaturę poparli posłowie AfD oraz CDU, co wywołało polityczne trzęsienie ziemi. Lutowe głosowanie zostało odebrane w Niemczech jako złamanie „kordonu sanitarnego” wokół Alternatywy dla Niemiec.

Teraz przed Ramelowem konieczność sformowania rządu, który zajmie się opracowaniem tegorocznego budżetu. Nowe wybory w landtagu w Turyngii odbędą się 25 kwietnia 2021 r.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

MADRYT

Przedwczesny optymizm? Minister Finansów Nadia Calviño powiedziała w środę, że spodziewa się niewielkiego wpływu epidemii koronowirusa na hiszpańską gospodarkę. Pani minister przyznała, że na obecnym etapie „trudno jest oszacować” realne skutki wpływu wirusa COVID-19 na sytuację gospodarczą w kraju, jednak – jak zaznaczyła – podejrzewa, że będzie on „raczej ograniczony”. 

Do tej pory w Hiszpanii potwierdzono ponad 160 przypadków zachorowań, z czego dwie osoby zmarły.

(EuroEFE.EURACTIV.es)

DUBLIN

Materializm europejski. Premier Leo Varadkar przyznał podczas spotkania w Trinity College w Dublinie, że Irlandia ponosi stosunkowo „niewielkie koszty” w UE, podczas gdy korzyści są „naprawdę ogromne”, zwłaszcza te niematerialne, które wynikają np. ze wspólnego rynku towarów i usług. 

„Nasz wkład do europejskiego budżetu (315 mln euro w 2018 r.) jest naprawdę niewielki, gdy pomyślimy o tych wszystkich korzyściach, z których korzystamy dzięki członkostwu”.

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

RZYM

Włoska sanacja. Włochy zmieniają sposób uprawienia dyplomacji w Brukseli. W niedługim czasie przedstawicielstwo tego kraju przy UE będzie publikowało spis spotkań z lobbystami. Rozmowy z nimi odbywać się będą tylko, gdy interesariusze zarejestrują chęć porozmawiania z dyplomatami. Zmiany mają posłużyć większej przejrzystości.

Jak dotąd na podobne działania zdecydowało się kilka państw członkowskich, w tym Niemcy, Rumunia, Holandia, Chorwacja i Finlandia. Podobnie wyglądają działania w ramach rotacyjnej prezydencji w Radzie UE.

Jeżeli ktokolwiek pomyślał, że to koniec to jest w grubym błędzie. Włosi nie zamierzają poprzestać na tak błahej sprawie jak publikacja spisu spotkań z lobbystami. Domagają się także fundamentalnej zmiany stylu uprawienia polityki w unijnych instytucjach. Podsekretarz stanu w MSZ Manlio Di Stefano podkreślił, że to tylko pierwszy krok do większej przejrzystości w procesie decyzyjnym Rady Europejskiej. Dyplomata dodał, że konieczne jest zapewnienie dostępu do dokumentów przygotowywanych przy okazji szczytów liderów państw członkowskich. 

 (Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

HELSINKI

Empatia rosyjskiego ministra. Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow powiedział podczas wizyty w Helsinkach, że jego kraj nie przerwie operacji wojskowej w Syrii do czasu ostatecznego „pokonania przeciwnika”. Dyplomata przyznał, że rozumie trudności Unii Europejskiej związane ze zwiększoną po raz kolejny liczbą uchodźców, którzy próbują przedostać się na Stary Kontynent, jednak – jak zaznaczył Ławrow – „Rosja nie może zrezygnować z walki z terroryzmem”. 

Według rosyjskiego ministra winę za obecną sytuację ponosi Turcja, która nie dotrzymała porozumienia zawartego przed dwoma laty w Soczi. Z kolei szef fińskiego MSZ Pekka Haavisto, zaapelował o natychmiastowe zawieszenie broni w regionie Idlib. 

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Erdogan krytykuje UE w sprawie uchodźców

WARSZAWA

Malkontenctwo Polski i Grety T.? Komisja Europejska do września przedstawi plan dotyczący zwiększenia celu redukcji emisji dwutlenku węgla. Polska wyraziła rozczarowanie planami KE w tej dziedzinie, a aktywistka Greta Thunberg uznała je za mało ambitne. Jakie są przyczyny niezadowolenia?

Polska rozczarowana projektem unijnego prawa klimatycznego
(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

BRATYSŁAWA

Rozmowy wystartowały. Wybory parlamentarne na Słowacji odbyły się w ubiegłą sobotę, a już w środę prezydent Zuzana Čaputova wyznaczyła liderowi zwycięskiego ugrupowania Igorowi Matoviczowi (Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości (OLaNO) misję sformułowania nowego rządu. 

Po pierwszych rozmowach jest coraz bardziej prawdopodobne, że w nowej koalicji rządowej znajdzie się ugrupowanie Sme Rodina Borisa Kollara. Pod znakiem zapytania stanęły dalsze rozmowy z centrową partią byłego prezydenta Andreja Kiski – Za Ludi (Na rzecz Ludzi). Polityk ten zapowiadał, że nie chciałby współpracować z formacją Kollara.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

SOFIA

Dysonans poznawczy.  Najnowsze badanie Eurobarometru przyniosło niepokojące wyniki odnośne praktyk Bułgarów w kwestii segregowania odpadów. Mniej niż jedna czwarta badanych (23 proc.) przyznała, że w ostatnich sześciu miesiącach podjęła się trudnego zadania segregacji odpadów.

Jednocześnie 82 proc. ankietowanych uważa, że ubrania powinny być tanie i łatwo dostępne, bez względu na ewentualne negatywne skutki masowej produkcji dla środowiska oraz warunków pracy w fabrykach. Najnowsze wyniki Eurobarometru są pełne niespodzianek. Ośmiu na dziesięciu badanych przyznało, że zmiany klimatu są dla nich bardzo poważnym problemem.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

LUBLANA

Ukryci w glinie. Trzydziestka migrantów z Iraku, Syrii, Iranu i Afganistanu uniknęła śmierci po tym, jak służby graniczne odnalazły ich ukrytych w pociągu z Serbii, który transportował glinę. Migranci byli ukryci w wagonach. W środku znaleziono dwunastkę dzieci w wieku od 5 do 14 lat, kobietę w ciąży, a także trójkę osób, których wymagały natychmiastowej pomocy medycznej.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

ZAGRZEB

Więcej środków na obronność. Inwestycje w europejski przemysł obronny to poprawa bezpieczeństwa obywateli państw członkowskich, dlatego potrzeba więcej środków z unijnego budżetu na ten cel, powiedział w środę (4 marca) wicepremier i minister obrony Damir Krsticevic podczas międzyparlamentarnej konferencji w Zagrzebiu, w której wzięli udział unijni przedstawiciele agencji zajmujących się obronnością. 

(Karla Juničić | EURACTIV.hr)

BELGRAD

Głosowanie tuż, tuż. Wybory parlamentarne w Serbii odbędą się 26 kwietnia, poinformował w środę prezydent kraju Aleksandar Vuczić. Opozycja już wcześniej zapowiedziała bojkot. Faworytem wyborów jest Serbska Partia Postępowa, z której wywodzi się głowa państwa. SNS dysponuje 154 mandatami w 250-osobowym Zgromadzeniu Narodowym.

Politycy ugrupowań opozycyjnych oskarżają Vuczicia i jego sojuszników o autorytaryzm, tłumienie wolności mediów, korupcję i powiązania z mafią.

(EURACTIV.rs)

Szansa na normalizację relacji Kosowa z Serbią?

PRISZTINA

Wsparcie UE to za mało. Prezydent Hashim Thaci powiedział po powrocie z wizyty w USA, że jego kraj powinien skorzystać na zainteresowaniu Waszyngtonu rozwiązaniem konfliktu z Serbią. Thaci przyznał, że jego kraj nie może polegać wyłącznie na mediacji Unii Europejskiej, które nie jest w stanie skłonić pięciu swoich członków do uznania niepodległości Kosowa. 

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)