Codzienny briefing z europejskich stolic – czwartek 30 stycznia

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Belgijski dwugłos ws. Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). W Katalonii odbędą się przedterminowe wybory regionalne, a w Bułgarii parlament odrzucił wniosek o wotum nieufności wobec rządu. Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „The Capitals”.

 

 

BRUKSELA

Dwugłos ws. kurdyjskiej partii. „Stanowisko rządu belgijskiego jest jednoznaczne: Partia Pracujących Kurdystanu (PKK) jest organizacją terrorystyczną”, powiedział minister spraw zagranicznych Philippe Goffin (Ruch Reformatorski; MR).

Stanowisko rządu rozmija się z orzeczeniem Sądu Kasacyjnego, który orzekł, że PKK nie jest grupą terrorystyczną i nie może być ścigana na podstawie ustawodawstwa dotyczącego terroryzmu. Decyzja ta może na nowo poróżnić Brukselę i Ankarę. W przeszłości na tle stosunku do PKK dochodziło już między tymi krajami do napięć dyplomatycznych. 

W marcu 2019 r. sąd apelacyjny odmówił pociągnięcia do odpowiedzialności ok. 30 osób podejrzewanych o związki z PKK. Wówczas tureckie MSZ wezwało do siebie belgijskiego ambasadora w celu złożenia wyjaśnień.

Przyczyną sporu jest belgijskie prawo. Zgodnie z nim do kategorii „terroryzm” nie zaliczają się siły zaangażowane w konflikty zbrojne. UE, USA, a przede wszystkim Turcja, wcześniej uznały PKK za ugrupowanie terrorystyczne.

(Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

BELGRAD

Nic dziwnego. Wtorkowe nielegalne przekroczenie granicy węgiersko-serbskiej przez ponad 50-ciu migrantów nie dziwi Radoša Đurovica, dyrektora serbskiej organizacji pozarządowej Asylum Protection Center. „Sytuacja ta raz jeszcze przypomina nam, jak bardzo zdesperowani są ludzie, których często odsyła się z Węgier”. Đurovic zwrócił uwagę, że obecnie w Serbii przebywa ok. 6 tys. migrantów i jest to podobna liczba to analogicznego okresu w 2019 r.

(EURACTIV.rs)

WIEDEŃ

Utrudnienia w ruchu lotniczym. Kolejne linie lotnicze zawieszają połączenia do Chin. Do Lufthansy dołączyły inne linie należące do tego niemieckiego przewoźnika, Swiss oraz Austrian Airlines. Samoloty wyżej wymienionych linii nie będą latać do i z Chin kontynentalnych do 9 lutego włączenie. Powodem jest epidemia koronawirusa.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

KE uruchamia Mechanizm Ochrony Ludności ws. koronawirusa

MADRYT

Przedterminowe wybory. Premier autonomicznego rządu Katalonii (Generalitat) Quim Torra zapowiedział przedterminowe wybory do regionalnego parlamentu. Powodem są narastające różnice między katalońskimi ugrupowaniami niepodległościowymi tworzącymi lokalną koalicję rządową: bloku Razem Dla Katalonii (JxCat) oraz Republikańskiej Lewicy Katalonii (ERC).

W poniedziałek przewodniczący lokalnego parlamentu Roger Torrent z ERC zatwierdził decyzję o odebraniu mandatu deputowanego katalońskiego premierowi. Było to przyczyną bezpośrednią obecnego kryzysu, chociaż nieporozumienia między ugrupowaniami narastały od co najmniej kilku miesięcy.

Decyzja o pozbawieniu Torry mandatu deputowanego została podjęta przez władze parlamentu Katalonii po orzeczeniach hiszpańskiego Sądu Najwyższego i państwowej komisji wyborczej (JEC). Orzekły one, że po grudniowym skazaniu premiera regionu na karę 1,5-rocznego zakazu sprawowania urzędów publicznych nie może on dłużej zasiadać w parlamencie.

Przed rozwiązaniem izby Quim Torra chciałby, aby deputowani przegłosowali regionalny budżet na najbliższy rok. Jednocześnie polityk potwierdził gotowość do spotkania z premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem w celu omówienia kwestii związanych z rozwiązaniem kryzysu politycznego w Katalonii. Do rozmów ma dojść 6 lutego w Barcelonie.

(F. Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)

ZAGRZEB

Za planem bliskowschodnim Trumpa. Norweska minister spraw zagranicznych Ine Eriksen Søreide podkreśliła w Zagrzebiu, że jej kraj wspiera pokojowe rozwiązanie zaproponowane przez USA ws. rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

(Tea Trubić Macan | EURACTIV.hr)

LIZBONA

Rozwój a środowisko. Portugalia ma największe w UE złoża litu, pierwiastka który jest istotnym ogniwem w produkcji baterii do samochodów elektrycznych. Unijna komisarz ds. spójności Elisa Ferreira  podkreśliła, że przy wydobyciu litu Lizbona musi wziąć pod uwagę kwestie środowiskowe.

Zainteresowanie portugalskim litem rozpoczęło się w 2016 r. Od tego czasu do odpowiednich urzędów złożono ponad 30 wniosków na eksplorację i badania. Jednak stowarzyszenia ekologiczne oraz lokalne społeczności opowiedziały się przeciwko dalszym pracom poszukiwawczym ze względu na dobro środowiska naturalnego.

Rząd opowiada się za dalszymi poszukiwaniami złóż, argumentując że lit jest potrzebny w przeprowadzeniu transformacji energetycznej. Więcej o portugalskim licie przeczytają Państwo tutaj.

(Maria de Deus Rodrigues, Lusa.pt)

BUDAPESZT

Najlepszą decyzją jest brak decyzji. Członkostwo rządzącego na Węgrzech Fideszu nie będzie przedmiotem obrad najbliższego Zgromadzenia Politycznego Europejskiej Partii Ludowej (EPL), które zaplanowano na 3-4 lutego. O sprawie donosi dziennik „Népszava”. Lider EPL Donald Tusk miał poinformować o tym członków frakcji 20 stycznia.

Fidesz jest zawieszony w EPL od marca 2019 r.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

SOFIA

Sukces rządu. Bułgarski parlament odrzucił w środę złożony przez opozycję wniosek o wotum nieufności dla koalicyjnego rządu premiera Bojko Borysowa. Do głosowania doszło ze względu na tzw. kryzys wodny w mieście Pernik. Za wnioskiem zagłosowało 109 posłów, przeciw 124.

Według wnioskodawców (Bułgarskiej Partii Socjalistycznej, BSP; oraz ugrupowania tureckiej mniejszości Ruch na rzecz Praw i Swobód, DPS) rząd Borysowa swoją bezczynnością pogłębił trudności z zaopatrzeniem ludności w wodę, nie podejmując odpowiednio wcześnie działań na rzecz zapobieżenia kryzysowi wodnemu w Perniku i umyślnie ukrywał realną sytuację z uwagi na wybory samorządowe, które odbyły się w listopadzie 2019 roku.

W Perniku, położonym ok. 20 km na zachód od Sofii, od 18 listopada ub.r. obowiązują drastyczne ograniczenia dostaw wody pitnej dla ludności. Woda jest dostępna przez 6 godzin dziennie. Ograniczenia obowiązują również szkoły, przedszkola i szpitale. Władze sanitarne przestrzegły przed niebezpieczeństwem wybuchu epidemii żółtaczki.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

PARYŻ

Francuskie baterie. Prezydent Emmanuel Macron odwiedzi w czwartek fabrykę produkującą baterie do pojazdów elektrycznych w Nersac niedaleko Angouleme w Charentes (na zachodzie kraju). Fabryka w Nersac ma docelowo zatrudniać ponad 200 osób.

Na początku grudnia Komisja Europejska zatwierdziła finansowe wsparcie dla kilku państw europejskich z przeznaczeniem na wsparcie badań i innowacji w obszarze produkcji baterii m.in. do samochodów elektrycznych.

Nowy fundusz opiewa na kwotę 3,2 mld euro. Inicjatywa ma przyczynić się do przełamania monopolu państw azjatyckich na rynku producentów baterii elektrycznych. Projekt został zgłoszony wspólnie przez Belgię, Finlandię, Francję, Niemcy, Włochy, Polskę i Szwecję.

(EURACTIV.FR)

Nobel za baterie litowo-jonowe. Europa w tyle w ich produkcji

ATENY

Greckie wsparcie. Nikos Dendias, minister spraw zagranicznych Grecji spotkał się w Zagrzebiu ze swoim chorwackim odpowiednikiem Gordanem Radmanem. „Ateny popierają starania Chorwacji ws. dołączenia do strefy euro, Schengen oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD)”, podkreślił szef greckiej dyplomacji. 

(Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)

HELSINKI

Największa transakcja w historii. KONE, fińska firma specjalizująca się w produkcji wind i ruchomych schodów, złożyła we współpracy z funduszem CVC Capital Partners ofertę na zakup części firmy Thyssenkrupp odpowiadającej za produkcję technologii windowych. Analitycy branżowi spodziewali się tego ruchu. Jednak to, co może dziwić, to proponowana cena, opiewająca na 17 mld euro, a więc o co najmniej 1 mld więcej niż oczekiwano.

Thyssenkrupp przeżywa w ostatnich miesiącach trudne chwile. Firma poniosła kilka porażek inwestycyjnych w USA i Brazylii. Pozbycie się części odpowiadającej za produkcję wind ma przynieść ulgę dla korporacyjnych finansów. Gdyby transakcja powiodła się, byłoby to największe tego typu wydarzenie w historii Finlandii. W 2015 r. Nokia przejęła za 15 mld euro francuski Alcatel-Lucent. 

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

WARSZAWA

Katastrofalne prognozy demograficzne. Polska będzie się wyludniać, gwałtownie przybywać będzie emerytów, a dzieci będzie coraz mniej. Tak źle jeszcze nie było.

Główny Urząd Statystyczny opublikował właśnie wstępne dane demograficzne za 2019 r. Powiedzieć, że jest źle, to nic nie powiedzieć. Jest fatalnie.

Przyrost naturalny był najniższy od II wojny światowej. Pod koniec ubiegłego roku w kraju mieszkały 38 383 osoby, czyli o 28 tys. mniej niż rok wcześniej.

Dane GUS o demografii.

PRAGA

Sprzedaż danych. Dziennikarze z redakcji Vice i PCMag ujawnili, że znany na świecie producent darmowego oprogramowania antywirusowego, Avast, sprzedawał dane swoich użytkowników.

Dziennikarze ustalili, że firma Jumpshot, spółka zależna Avasta, oferowała swoim klientom informacje o odwiedzanych przez użytkowników antywirusa stronach. Jumpshot potwierdził, że z jego usług korzystały firmy takie jak Microsoft, Yelp, Sephora, Google, Expedia, IBM, L’Oréal, McKinsey czy Pepsi.

Dziennikarze Vice’a i PCMag zwrócili uwagę, że użytkownicy Avasta do lipca 2019 roku musieli wyrazić zgodę podczas instalacji programu na przekazywanie danych firmom trzecim.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

LUBLANA

Wszystko w rękach prezydenta. Po dymisji premiera Marjana Šarca, prezydent Borut Pahor wziął na siebie ciężar przeprowadzenia konsultacji z liderami poszczególnych ugrupowań ws. sformułowania nowej koalicji rządzącej. Prezydent rozmawiał z Šarcem oraz  z marszałkiem parlamentu Deanem Židanem, po których zapowiedział chęć kontynuowania konsultacji. 

Premier podał się do dymisji

Rozpoczną się one we wtorek. Faworytem na stanowisko premiera jest Janez Janša, lider konserwatywnej Słoweńskiej Partii Demokratycznej (SDS; EPL), największego ugrupowania w parlamencie. Jeżeli powiedzie mu się utworzenie nowego rządu, wówczas nie dojdzie do przedterminowych wyborów. 

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BERLIN

Michael Müller nie będzie starał się o reelekcję na stanowisku szefa berlińskich struktur Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD). O sprawie poinformowały w środę (29 stycznia) niemieckie media.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de