Codzienny briefing z europejskich stolic – czwartek 27 lutego

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Marine Le Pen rozsiewa dezinformację w sprawie epidemii koronawirusa. Jarosław Kaczyński przygotowuje wyborców PiS na porażkę Andrzeja Dudy? Szwecja w sporze dyplomatycznym z Chinami z powodu wydawcy i księgarza. Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „The Capitals”.

 

 

PARYŻ

Czy Marine Le Pen czyta prasę? Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Przewodnicząca Zjednoczenia Narodowego (RN), która aspiruje do najwyższego urzędu we Francji, powiedziała w środowym porannym wywiadzie dla „France Inter”, że „w sprawie epidemii koronawirusa Unia Europejska „nabrała wody w usta”. Dlatego nie wiemy – jak przekonuje Le Pen – jakie są wytyczne Brukseli, a jedyne co wiadomo, to potępienie tych polityków, którzy mówią o konieczności lepszej kontroli granic”. Według liderki RN dowodzi to „ideologizacji UE i wiary w świat bez granic liderów organizacji, która może się źle skończyć”.

Włochy dostaną od KE budżetową dyspensę z powodu epidemii koronawirusa?

Czy UE rzeczywiście postępuje tak, jak przedstawia to wiodąca polityk znad Sekwany? W sprawie granic Unia może jedynie odwołać się do Rady Europejskiej, tj. do szefów poszczególnych państw, o czym Le Pen jako była europarlamentarzystka (do 2017 r.) powinna doskonale wiedzieć.

Unia codziennie publikuje sprawozdania na temat epidemii, a przedstawiciele Komisji Europejskiej są do dyspozycji dziennikarzy każdego dnia na konferencjach prasowych. Komisja Europejska zaangażowała się ponadto w ściągnięcie obywateli państw członkowskich z Chin pod koniec stycznia oraz sfinansowała badania nad poszukiwaniem szczepionki.

(EURACTIV.FR)

BELGRAD

Nieustraszony minister. Tymczasem szef serbskiej dyplomacji Ivica Dacic dał przykład niebywałej odwagi. Udał się bowiem z wizytą do Chin, które przodują w statystyce zarażonych oraz ofiar epidemii koronawirusa. 

Polityk przekazał swojego chińskiemu odpowiednikowi Wangowi Yi wyrazy solidarności i wsparcia w walce z epidemią. Minister powiedział, że pomimo „obecnej trudnej sytuacji” prezydent Serbii Aleksandar Vucic jest gotowy uczestniczyć w zaplanowanym w dniach 15-16 kwietnia szczycie państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin

Dacic powiedział także, że jest dumny z tego, że jest pierwszym ministrem spraw zagranicznych, który odwiedził Chiny w tak „szczególnych okolicznościach”. Szef dyplomacji podkreślił, że jego wizyta jest potwierdzeniem wyjątkowych relacji strategicznych i przyjaźni, jakie łączą oba kraje. 

(EURACTIV.rs)

BUKARESZT

Pierwszy przypadek. Koronawirus dotarł do kolejnego kraju w Europie. Władze potwierdziły w środę późnym wieczorem pierwszy przypadek zakażenia. Jak poinformował minister zdrowia, chorobą zaraził się mężczyzna mieszkający na południu kraju. „Mężczyzna miał bezpośredni kontakt z obywatelem Włoch, który podróżował do Rumunii na początku tego miesiąca”, powiedział dziennikarzom szef rumuńskiego resortu zdrowia Victor Costache.

Jeszcze jedna próba. Prezydent Rumunii Klaus Iohannis poinformował w środę, że desygnował na premiera Florina Citu, dotychczas pełniącego obowiązki ministra finansów. Citu ma utworzyć rząd przejściowy, który powinien pracować do wyborów parlamentarnych w listopadzie.

Citu jest politykiem Partii Liberalnej. Ukończył ekonomię i pracował w sektorze bankowym. Ma 10 dni na utworzenie nowego rządu.

(EURACTIV.ro)

RZYM

Dał nam przykład… jak uniknąć rozprzestrzeniania choroby. Najlepszym sposobem na zatrzymanie rozsiewania choroby jest… samoizolacja. Tak przekonuje gubernator Lombardii Attilio Fontana, który dał przykład odpowiedzialnej i obywatelskiej postawy. Polityk ogłosił w środę wieczorem, że przez najbliższe dwa tygodnie będzie przebywał w samoizolacji, ponieważ u jego bliskiej współpracownicy wykryto koronawirusa.

Lombardia ze stolicą w Mediolanie jest tym włoskim regionem, w którym stwierdzono najwięcej przypadków choroby. Polityk złożył oświadczenie w mediach społecznościowych, mówiąc: „wybieram samoizolację, by bronić mieszkańców Lombardii”. Fontana podkreślił, że robi to wyłącznie w ramach prewencji, gdyż jego test na obecność koronawirusa okazał się negatywny.

(Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

ATENY

Koronawirus w Rumunii, ale także w Grecji. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w środę pierwszy przypadek choroby w kraju. Zarażoną jest 38-letnia Greczynka, która przyjechała z obszaru północnych Włoch.

(Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)

BUDAPESZT

Węgry jeszcze bezpieczne. Do Węgier nie dotarł jeszcze koronawirus, ale za granicą przebywają obywatele, u których wykryto wirusa. Pierwszy przypadek dotyczy mężczyzny, który przebywa na statku u wybrzeży Japonii, jak poinformowało MSZ. Drugi przypadek dotyczy kobiety, która jest obecnie w Austrii.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

WARSZAWA

Jaka przyszłość bez Dudy? „Mamy stabilną większość w Sejmie i nic tego nie zmieni. Można rządzić przy prezydencie z konkurencyjnej partii politycznej. Jest to oczywiście trudniejsze, ale zapewniam, że możliwe”, powiedział w wywiadzie dla tygodnika „Gazeta Polska” prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Kampania wyborcza wystartowała zaledwie kilka dni temu a z sondaży prezentowanych w mediach wynika, że zwycięstwo obecnego prezydenta nie jest oczywistością.

W sondażu dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM, wynika że w II Andrzej Duda przegrałby z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Tylko czy lider PSL przetrwa I turę?

(Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

BRATYSŁAWA

Nowy premier? Sondażami żyje także Słowacja. Już w sobotę odbędą się tam wybory parlamentarne. Kto ma szansę na tekę premiera? Z badania przeprowadzonego przez czeski „Denik N„, wynika, że największe szanse na zostanie nowym szefem rządu ma lider ugrupowania Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości (OĽaNO), Igor Matovič.

Z sondażu wynika, że słowackie ugrupowania opozycyjne mają szanse na stworzenie rządu i przełamanie kilkuletniej władzy partii Kierunek – Socjalna Demokracja (Smer SD). W głosowaniu wygrałoby partia OĽaNO przed rządzącym Smerem i nacjonalistyczno-populistyczną Partią Ludową Nasza Słowacja.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

ZAGRZEB

Gotowi na euro. Minister finansów Zdravko Marić ogłosił, że ​​Chorwacja z powodzeniem zrealizowała 19 reform w sześciu różnych obszarach, które obiecała przeprowadzić przed przystąpieniem do przedsionka strefy euro – mechanizmu kursów walutowych zwanego także ERM II.

Marić uważa, że ​​pozostałe wymagania jego kraj wypełni do zakończenia chorwackiej prezydencji w Radzie UE, tj. do końca pierwszej połowy 2020 r.

(Tea Trubić Macan | EURACTIV.hr)   

SZTOKHOLM

Uwolnić wydawcę. Chiny znają ze swojej historii wojny opiumowe czy dyplomację pingpongową. Czas na spór dyplomatyczny o wydawcę i księgarza. Stosunki dyplomatyczne między Sztokholmem a Pekinem pogorszyły się w ostatnich dniach z powodu szwedzko-chińskiego księgarza Gui Minhaia, który który został skazany w Chinach na 10 lat więzienia za „dostarczanie informacji obcym wywiadom”.

Szwecja we wtorek (25 lutego) zażądała od Chin uwolnienia chińskiego wydawcy, który od 1992 r. jest posiadaczem szwedzkiego obywatelstwa. Gui jest krytycznym wobec chińskich władz wydawcą oraz księgarzem.

Do Szwecji Gui przyjechał w 1988 roku na studia, a na powrót do Chin zdecydował się kilka lat później, gdy nastąpiła lekka odwilż polityczna. W Hongkongu założył niezależne wydawnictwo oraz księgarnię, które dystrybuowały zakazane w Chinach kontynentalnych książki krytyczne wobec komunistycznego reżimu oraz jego przywódców.

W 2015 r. wydawca zniknął podczas urlopu w Tajlandii, aby rok później przyznać się w chińskiej telewizji do przejechania motorem nastolatki. Za to przestępstwo został skazany na dwa lata. Ponownie Gui został aresztowany w 2018 roku.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

LIZBONA

Sprawiedliwa transformacja w praktyce. Komisja Europejska zasugerowała w środę (26 lutego) zamknięcie dwóch dużych zakładów termoelektrycznych. Sugestia jest związana z programem wspierania redukcji szkodliwych emisji w państwach członkowskich UE. Obie fabryki miałyby przestać działać do 2023 r. Zakłady zatrudniają 650 pracowników i pracownic. KE sugeruje, by rząd przygotował się do ubiegania o dofinansowanie ze środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji z przeznaczeniem na wsparcie dla zwalnianych pracowników – szkolenia i zdobycie przez nich nowych kwalifikacji zawodowych.

(Ana Matos Neves | Lusa.pt)

LONDYN

Następca Corbyna wygra w cuglach. Z najnowszego sondażu YouGov i Sky News wśród członków Partii Pracy, wynika że głosowanie na przewodniczącego ugrupowania wygra faworyt partyjnego establishmentu Keir Stramer. Polityk cieszy się poparciem 53 proc. ankietowanych. Do zwycięstwa w I turze głosowania, które potrwa do 2 kwietnia potrzeba 50 proc. + 1 głosu. Ogłoszenie wyników 4 kwietnia.

Kto zastąpi Jeremy’ego Corbyna w Partii Pracy?

Z sondażu wynika, że drugie miejsce przypadnie Rebecce Long-Bailey – bliskiej współpracowniczce byłego lidera laburzystów Jeremy’ego Corbyna – która uzyskałby 31 proc. Trzecia z kandydatek Lisa Nandy może liczyć na 16 proc. głosów. 

(Benjamin Fox, EURACTIV.com)

BERLIN

Sędziowie za prawem do wolnego wyboru. Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe uchylił zakaz dotyczący działalności firm, które oferują pomoc w samobójstwie. Sędziowie uznali, że narusza on wolność wyboru w sprawie decydowania o własnym życiu.

Zakaz działalności firm oferujących eutanazję uznany za niekonstytucyjny

Prawo z 2015 r. zakazywało działalności firm oferujących wsparcie we wspomaganym samobójstwie, jednak prezes TK w Karlsruhe Andreas Vosskuehle powiedział podczas odczytania wyroku, że ustawa ta jest niezgodna z prawem obywatela do decydowania o własnej śmierci. Powodem jest ograniczanie możliwości zwrócenia się o pomoc do osoby trzeciej.

WIEDEŃ

Szybka dymisja. Siegfried Stieglitz nie jest już prezesem krajowej spółki ASFINAG (kontrola dróg krajowych i autostrad). Powodem odwołania są podejrzenia dotyczące niewłaściwego trybu powołania. Stieglitz został mianowany w 2017 r. przez ówczesnego ministra transportu Norberta Hofera (FPÖ), a obecnie szefa partii. Przed kilkoma dniami prokuratura ujawniła, że na krótko przed nominacją Stieglitz przelał na konto jednej z fundacji wspierających działalność FPÖ 20 tys. euro.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)