Codzienny briefing z europejskich stolic – czwartek 23 stycznia

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Portugalskie związki zawodowe przeciwko europejskiej płacy minimalnej. Parlament Tunezji i ambasada we Włoszech zaprotestowały przeciwko zachowaniu Matteo Salviniego. Mieszkańcy wysp Morza Egejskiego protestują przeciwko migracji. Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „The Capitals”.

 

 

LIZBONA

Sprzeciw wobec zaangażowania KE. Trzy z czterech największych central związkowych w Portugalii – w tym największa z nich Główna Konfederacja Portugalskich Pracowników (CGTP) – opowiedziały się przeciwko rozpoczęciu przez Komisję Europejską konsultacji społecznych w sprawie ustanowienia płacy minimalnej w UE. Związki argumentują, że ustalanie płacy minimalnej znajduje się w wyłącznej dyspozycji rządów państw członkowskich Wspólnoty.

(Denise Fernandes, Lusa.pt)

Komisja Europejska rozpoczyna konsultację w sprawie europejskiej płacy minimalnej

RZYM

Salvini wzburzył Tunezję. Parlament Tunezji i jej ambasada w Rzymie potępiły w środę zachowanie lidera prawicowej włoskiej Ligi Matteo Salviniego, który podczas kampanii wyborczej w Bolonii zadzwonił do mieszkania rodziny tunezyjskich imigrantów i zapytał, czy handlują narkotykami.

„To rasistowskie i haniebne postępowanie, które pogarsza relacje między Rzymem a Tunisem”, oświadczył wiceprzewodniczący parlamentu w Tunisie Osama Sghaier.

Trwają ostatnie dni przed zaplanowanymi na niedzielę wyborami samorządowymi w regionie Emilia-Romania. Matteo Salvini w czasie wizyty w Bolonii został zaprowadzony przez matkę zmarłego narkomana do bloku na peryferiach, w którym według niej mieszkają pochodzący z Tunezji handlarze narkotyków. W otoczeniu kamer i mikrofonów przywódca Ligi i były szef MSW zadzwonił domofonem do jednego z mieszkań i mężczyznę, który mu odpowiedział, zapytał, czy prawdą jest to, że zajmuje się rozprowadzaniem narkotyków w dzielnicy.

(Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

BELGRAD

Stare długi. Do 2041 r. Serbia będzie spłacała pożyczki zaciągnięte w czasach Jugosławii m.in. przez marszałka Josipa Broz Tito. W 2020 r. państwo wciąż musi uregulować część długu o wartości 241 mln euro.

Serbia wciąż spłaca pożyczki z czasów byłej Jugosławii.

Serbowie chcą do UE. Według Ministerstwa ds. integracji z Unią ponad połowa Serbów zagłosowałaby za przystąpieniem do UE. Z badania przeprowadzonego na zlecenie ministerstwa wynika, że za integracją opowiedziałoby się 54 proc. społeczeństwa, a 24 proc. zagłosowałoby przeciwko. W jaki sposób zmieniły się preferencje Serbów na przestrzeni ostatnich dwóch lat? Po odpowiedź zapraszamy tutaj.

(EURACTIV.rs)

BERLIN

AfD nie rezygnuje. W tydzień po uzgodnieniu koalicji rządzącej w Turyngii między Socjaldemokratami (SPD), Zielonymi i Lewicą (Die Linke), skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) nie składa broni. Ugrupowanie zamierza na początku lutego wysunąć kontrkandydata na szefa lokalnego rządu wobec uzgodnionego przez zielono-czerwoną koalicję Bodo Ramelowa. Polityk ten stoi na czele lokalnego rządu od 2014 r.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de

WIEDEŃ

Spokojnie, nic się nie stało. Minister spraw zagranicznych Alexander Schallenberg nadal nie poinformował o tożsamości sprawcy/sprawców cyberataku na serwery austriackiego MSZ, do jakiego doszło na początku stycznia. Szef dyplomacji twierdzi, że żadne wiadomości nie zostały ujawnione ze względu na „dobro śledztwa”. 

MSZ zapewnia jednocześnie, że hakerom nie udało się wykraść żadnych danych.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Cyberatak na MSZ

MADRYT

Przysługa dla niepodległościowców? Koalicyjny rząd socjalistów (PSOE) i lewicowej grupy Unidas Podemos (UP) jest otwarty na rozmowy ws. zmian w kodeksie karnym. Głównym celem zmian miałoby być zmniejszenie kar w przypadku popełnienia przestępstw z paragrafu buntu i rebelii przeciwko rządowi centralnemu, a więc tych, za które w październiku skazano katalońskich niepodległościowców w procesie przed Sądem Najwyższym. 

Analitycy polityczni na półwyspie Iberyjskim twierdzą, że to posunięcie jest sygnałem rządu przede wszystkim dla Republikańskiej Lewicy Katalonii (ERC), od której poparcia zależy w znacznej mierze stabilność mniejszościowego rządu Pedro Sancheza. Lider ERC Oriol Junqueras przebywa w więzieniu w związku z rolą, jaką odegrał w organizacji referendum niepodległościowego w Katalonii w październiku 2017 r.

(EuroEFE.EURACTIV.es)

PARYŻ

Wadliwa ustawa o mowie nienawiści. Ustawa o mowie nienawiści jest obecnie dyskutowana we francuskim parlamencie. Prawa ma zobowiązywać operatorów internetowych do usunięcia z zarządzanych przez siebie platform wszelkich obraźliwych treści w ciągu 24 godzin. W przeciwnym razie operatorom grozi kara, która morze sięgnąć nawet 1,25 mln euro.

Jednak tekst ustawy budzi nad Sekwaną kontrowersje, ponieważ – jak przekonują – krytycy może doprowadzić do selektywnej cenzury operatorów internetowych. Nie brakuje także głosów, że ustawa może być sprzeczna z prawem europejskim.

(EURACTIV.FR)

ATENY

Mieszkańcy wysp protestują. Mieszkańcy greckich wysp protestowali w środę (22 stycznia) przeciwko negatywnemu wpływowi migrantów i uchodźców na życie lokalnych społeczności. W strajku wzięło udział kilka tys. mieszkańców wysp Lesbos, Samos i Chios, na których znajdują się obozy dla uchodźców. W ramach protestu zamknięto sklepy i wstrzymano usługi publiczne. Demonstranci przeszli ulicami miasteczek.

Na czwartek zaplanowano kontynuację protestów. Według gubernatora regionu Morza Egejskiego Kostasa Moutzourisa na greckich wyspach przebywa obecnie ponad 50 tys. migrantów oczekujących na rozpatrzenie wniosków azylowych.

(Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)

SZTOKHOLM

Atom dzieli parlament. W środowe popołudnie parlament przegłosował zatrzymanie procedury zamknięcia elektrowni jądrowej Ringhals 1 i 2 przez państwowy koncern energetyczny Vattenfall.

Reaktor R2 w elektrowni Ringhals zamknięto po 44 latach pod koniec ubiegłego roku z powodu wysokich kosztów utrzymania oraz niskich cen energii. Reaktor miał działać jeszcze przez pięć lat.

Jednak głosowanie niczego nie zmieni w praktyce. Vattenfall przypomina, że elektrownie nie posiadają pozwolenia na dalsze działanie, a i produkcja energii w ten sposób stała się nieopłacalna ze względów ekonomicznych. Szwedzkie dzienniki komentują, że głosowanie miało wymiar symboliczny i pokazało, że energia jądrowa ponownie znalazła się w centrum zainteresowania rządu.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

WARSZAWA

Wniosek o orzeczenie legalności orzeczenia o legalności. Trzy połączone „stare” Izby Sądu Najwyższego mają dziś wydać orzeczenie ws. legalności i niezależności od polityków tych sędziów, których powołała nowa KRS. PiS uważa jednak, że SN nie ma prawa takiej uchwały wydać, bo może to oznaczać „wchodzenie w kompetencje Sejmu” i zwrócił się o rozstrzygnięcie do Trybunału Konstytucyjnego.

Absurdalny chaos wokół polskich sądów

BUDAPESZT

Potrzeba 150 mld. Minister ds. Innowacji i Technologii László Palkovics powiedział, że Węgry będą potrzebowały 150 mld euro, aby osiągnąć do 2050 r. neutralność klimatyczną. Według ministra największe koszty poniosą główni emitenci gazów cieplarnianych.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

SOFIA

Program 600 plus. Absolwenci uniwersytetów, którzy zdecydują się na karierę naukową w Bułgarii mogą liczyć na otrzymanie stypendiów w wysokości 600 euro. Nowe świadczenie będzie dostępne od kwietnia. Warunkiem otrzymania środków jest wykazanie zamieszkiwania przez ostatnie sześć miesięcy za granicą.