Codzienny briefing z europejskich stolic – czwartek 13 lutego

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Matteo Salvini stanie przed sądem. Warszawa oraz inne miasta UE apelują o bezpośredni dostęp do unijnych funduszy z pominięciem rządów. Rząd Słowacji planuje przed zaplanowanymi na koniec lutego wyborami parlamentarnymi przegłosować wprowadzenie 13. emerytury. Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „The Capitals”.

 

 

RZYM

„Non, Je ne regrette rien”. W środę (12 lutego) Senat zagłosował za postawieniem przed sądem byłego wicepremiera i lidera prowadzącej w sondażach Ligi Matteo Salviniego. Senatorowie przychylili się do wniosku o odebranie immunitetu politykowi w związku z zarzutem  przetrzymywania latem 2019 r. migrantów na łodzi Straży Przybrzeżnej. Salvini sam wcześniej przyznał, że chciałby pójść do sądu i „powiedzieć światu”, że jego polityka migracyjna „uratowała dziesiątki tysięcy istnień ludzkich”.

Były wicepremier jest oskarżany o nielegalne przetrzymywanie migrantów na łodzi u wybrzeży Sycylii przez kilka dni w sierpniu 2019 roku. Około 116 osób pozostawało wtedy na pokładzie Gregoretti przez prawie tydzień. „Zrobię to ponownie, jak tylko wrócę do rządu”, powiedział polityk po głosowaniu.

(Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

Włosi blokują kolejny statek z migrantami

BUDAPESZT/BRUKSELA/WARSZAWA

Spotkanie burmistrzów. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski uczestniczył w Brukseli w spotkaniu wraz z burmistrzami Budapesztu i Bratysławy. Kilka tygodni temu podpisali oni „Pakt Wolnych Miast”, aby wspólnie działać w obronie europejskich wartości, zagrożonych – ich zdaniem – w związku z poczynaniami krajowych rządów. 

Przy okazji wyboru nowego szefa Komitetu Regionów UE, przedstawiciele wspomnianych stolic państw Grupy Wyszehradzkiej oraz innych kilkunastu miast Wspólnoty zaapelowali do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen o bezpośredni dostęp do unijnych funduszy dla samorządów na realizację założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Moment nie jest przypadkowy – w Brukseli trwają intensywne rozmowy na temat kształtu budżetu na lata 2021-27. Szczyt w tej sprawie odbędzie się 20 lutego.

Komitet Regionów ma nowego przewodniczącego

„Miasta mogą być najważniejszymi sojuszami UE w walce ze zmianami klimatu”, powiedział burmistrz Budapesztu Gergely Karacsony, podkreślając, że dwa najważniejsze wyzwania dla Wspólnoty to walka z globalnym ociepleniem i kryzys demokracji środkowoeuropejskich.

(Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl, Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BRATYSŁAWA

Korupcja wyborcza? Na niecałe trzy tygodnie przed wyborami rząd zatwierdził w poniedziałek (10 lutego) dwie kosztowne reformy – podwojenie zasiłku na dziecko i wprowadzenie 13. emerytury. Parlament zagłosuje nad zatwierdzeniem reform w ramach przyspieszonej procedury legislacyjnej. Opozycja określa poczynania rządu mianem „korupcji wyborczej”.

Wybory parlamentarne na Słowacji zaplanowano na 29 lutego br.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

HELSINKI

Ważne rozmowy. Dyrektorzy obu nordyckich firm telekomunikacyjnych, Nokii Rajeev Suri i Ericssona Börje Ekholm, spotykają się w czwartek z kanclerz Angelą Merkel. Stawka spotkania jest wysoka. Niewykluczone, że od rezultatu będzie zależała ostateczna decyzja Niemiec ws. wyboru firmy, która zbuduje u naszych zachodnich sąsiadów sieć 5G. Na rozmowy nie zaproszono przedstawiciela chińskiego Huawei. 

Bundestag zablokuje udział Huawei w budowie sieci 5G?

Na przełomie stycznia i lutego Francja zdecydowała o wyborze obu skandynawskich firm kosztem chińskiego koncernu w kontekście rozwoju sieci piątej generacji, ale Wielka Brytania nie wykluczyła Huawei – pomimo zastrzeżeń USA – z przetargów.

Europejskie firmy zbudują sieć 5G we Francji

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

BELGRAD

Czarna polewka. Nie udało się w ubiegłym roku. Prawdopodobnie nie uda się również w 2020 r. Interpol odrzucił w 2019 r. wniosek Kosowa o włączenie tego kraju do swoich struktur. W tym roku Prisztina nie spróbuje się nawet ubiegać o akces. Jak poinformował szef MSZ Glauk Konjufca „nasi zagraniczni partnerzy zasugerowali nam, byśmy w tym roku nie ponawiali wniosku”. 

(EURACTIV.rs)

BERLIN

Nie ma czasu do stracenia? Część polityków niemieckiej chadecji uważa, że wybory nowego przewodniczącego ugrupowania powinny odbyć się jeszcze przed wakacjami. Wprawdzie Annegret Kramp-Karrenbauer zapowiedziała, że pokieruje partią do czasu wyłonienia nowego szefa CDU (prawdopodobnie podczas zjazdu zaplanowanego na grudzień), jednak nie brakuje głosów, że to zbyt odległy termin a słabe przywództwo może się odbić na sytuacji w partii.

Kto zastąpi Annegret Kramp-Karrenbauer?

Szef siostrzanej bawarskiej CSU, Markus Söder, podziela te obawy, podczas gdy inny ważny polityk Wolfgang Schäuble (przewodniczący Bundestagu) jest przeciwny. Twierdzi bowiem, że CDU nie może uginać się pod presją medialną”. 

Annegret Kramp-Karrenbauer planuje w przyszłym tygodniu odbyć spotkania z kandydatami na fotel lidera CDU. Wśród nich znajdą się Friedrich Merz oraz minister zdrowia Jens Spahn. Obaj w środę (12 lutego) zgłosili chęć ubiegania się o przywództwo w partii.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de

SOFIA

Euro gorsze niż nasza lewa. Bułgaria jest na dobrej drodze, by dołączyć do strefy euro. Jednak nie wszyscy są zwolennikami wspólnej europejskiej waluty. Prorosyjska partia Wola (Воляzamierza storpedować plany rządu Bojko Borysowa. Lider ugrupowania Wesselin Mareszki rozpoczął właśnie kampanię ws. zorganizowania referendum dotyczącego przyjęcia przez Bułgarię euro. 

Mareszki jest bliskim sojusznikiem m.in. Marine Le Pen, która pojawiła się w Sofii przed ubiegłorocznymi wyborami do Parlamentu Europejskiego, aby wesprzeć partię Wola. W Bułgarii prawo wymaga podpisu co najmniej 48 parlamentarzystów pod wnioskiem referendalnym, który musi być poparty przez 400 tys. Bułgarów. 

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

MADRYT

Nic się nie stało. Premier Pedro Sánchez określił w środę Juana Guaidó, który ogłosił się w styczniu 2019 r. tymczasowym prezydentem Wenezueli, mianem „lidera opozycji” w tym kraju. Sanchez bronił jednocześnie jednego z ministrów swojego rządu José Luisa Ábalosa, który spotkał się z krytyką za spotkanie z wiceprezydent Wenezueli Delcy Rodríguez na lotnisku Barajas w Madrycie.

Bliska współpracowniczka Nicolasa Maduro – podobnie jak inni wysocy rangą przedstawiciele rządu w Caracas – mają zakaz wjazdy na terytorium Unii Europejskiej. Dlatego opozycja od kilkunastu dni przekonuje, że Madryt wspiera łamiącego prawa człowieka Maduro. 

(EUROEFE.ES/EURACTIV.com)

PARYŻ

Francuski trop. Prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie zabójstwa maltańskiej dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii w 2017 r. Śledczy zamierzają zbadać trop przepływów finansowych jednego z podejrzanych w sprawie – biznesmena Yorgena Fenecha. Istnieje podejrzenie, że środki z prowadzonej przez niego we Francji działalności gospodarczej mogły zostać wykorzystane do korumpowania maltańskich urzędników, a nawet na opłacenie sprawców zamachu, w którym w październiku 2017 r. zginęła Caruna Galizia. 

Kontrowersje wokół śledztwa dotyczącego wyjaśnienia sprawców zbrodni zmusiły w styczniu br. do dymisji premiera Josepha Muscata.

(EURACTIV.FR)

Robert Abela nowym premierem Malty

BRUKSELA

Nie zabraknie kwestii rządów prawa. „Jest rzeczą oczywistą, że podczas rozmowy poruszę kwestię praworządności i wolności prasy”, powiedział premier Flandrii Jan Jambon (Nowy Sojusz Flamandzki; N-VA) w sprawie swojej wizyty w Budapeszcie. Polityk spotka się z premierem Viktorem Orbanem oraz ministrem spraw zagranicznych Peterem Szijjarto

(Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

PRAGA

Nowy ombudsman. Parlament zdecydował w środę o wyborze nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Zostanie nim Stanislav Křeček, obecny zastępca Rzecznika. Kandydaturę Křečka wysunął prezydent Miloš Zeman. Nowy RPO jest znany ze swoich kontrowersyjnych wypowiedzi na temat praw mniejszości, zwłaszcza społeczności LGBT i Romów. 

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

LONDYN

Inwestycje na pocieszenie. Premier Wielkiej Brytanii ogłosił plany wielkich inwestycji, jakie mają zostać zrealizowane po brexicie. Oprócz 30-kilometrowego mostu między Szkocją a Irlandią Północną to także kolej dużych prędkości, jaka miałaby połączyć Londyn z północną Anglią.

Plany zbudowania mostu przez Morze Irlandzkie istniały już od kilku lat, ale dopiero teraz kancelaria premiera Borisa Johnsona poinformowała, że są one poważnie rozpatrywane. Potwierdził to rzecznik prasowy rządu James Slack.

Na razie to dopiero prace koncepcyjne, ale koszt realizacji tej inwestycji oszacowano wstępnie na 20 mld funtów, choć jeszcze w 2018 r. mówiono o 15 mld funtów. „Plan jest ambitny, ale to dlatego, że premier i rząd chcą być w kwestii projektów infrastrukturalnych ambitni” – tłumaczył Slack.

Premier chce budowy mostu między Szkocją a Irlandią Północną