Clément Beaune: „Dotrzymam słowa, jeszcze pojadę do Kraśnika”. Szantaż powodem rezygnacji z wizyty?

Clement Beaune, Francja

"Zamierzam wrócić do Polski", obiecał francuski sekretarz stanu ds. europejskich Clément Beaune, deklarując, że nie zrezygnuje z walki o prawa osób LGBT w naszym kraju. / Zdjęcie: Facebook. @france.diplomatie

Francuski minister ds. europejskich, który do środy przebywał z wizytą w Polsce, zapowiedział, że zdąży jeszcze spełnić swoją obietnicę w sprawie odwiedzenia jednej ze „stref wolnych od LGBT”. Zasugerował też, że przedstawiciele polskich władz użyli wobec niego szantażu, by zrezygnował z przyjazdu do Kraśnika.

 

Clément Beaune wyjaśnił swoje wcześniejsze stwierdzenie, że polskie władze uniemożliwiły mu wizytę w jednej ze „stref wolnych od ideologii LGBT”, do których odwiedzenia zobowiązał się w grudniu ubiegłego roku.

„Dałem do zrozumienia polskim władzom, że chciałbym pojechać do Kraśnika, jednak mi na to nie pozwoliły. To znaczy nie powstrzymały mnie fizycznie, ale użyły presji politycznej”, powiedział minister na antenie radia France Inter po powrocie do Francji.

„Powiedziano mi, że jeśli pozostanę przy swoich pierwotnych planach, to muszę liczyć się z tym, że nie będę mógł odbyć żadnych oficjalnych, politycznych spotkań”, wytłumaczył, dodając, że chodziło głównie o spotkania z polskimi ministrami.

Unia Europejska strefą wolności dla osób LGBTIQ. Parlament przyjął rezolucję

W głosowaniu wzięło udział 679 posłów: 492 było za, 141 przeciw, a 46 wstrzymało się. 

„Presja polityczna” czy sytuacja epidemiczna?

Jak zauważa portal Politico, jest to nieco inna wersja wydarzeń od tej, którą Beaune i jego rzecznik przedstawiali w poniedziałek (8 marca). Stwierdzili wtedy, że wykluczając możliwość wizyty francuskiego ministra w Kraśniku, polski rząd powoływał się na względy epidemiczne. Wersja ta została zdementowana przez MSZ.

„To oczywista nieprawda. Nikt z polskich władz nie zabraniał ani nie uniemożliwiał francuskiemu wiceministrowi wizyty w Kraśniku”, napisał na Twitterze sekretarz stanu w MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Zapowiedział też, że ministerstwo będzie wyjaśniać kwestię tych insynuacji z ambasadą Francji w Warszawie.

O co zatem chodziło? Według informacji, które zdobył Onet, wizyta Beaune’a w Kraśniku rzeczywiście została odwołana ze względu na naciski polskich władz. Epidemiczne restrykcje miały tu posłużyć jako pretekst. Przedstawiciele rządu mieli jednak zasugerować stronie francuskiej, że wyjazd ministra do Kraśnika wywołałby polityczny skandal, co przełożyłoby się na dodatkowe pogorszenie relacji między Warszawą i Paryżem.

Jak twierdzi portal, polskie władze naciskały na Clementa Beaune’a, aby zrezygnował nie tylko z zaplanowanej wizyty w Kraśniku, ale i w ogóle z pomysłu odwiedzania gmin, które przyjęły uchwały przeciwko tzw. „ideologii LGBT”.

Polski rząd uniemożliwił Clémentowi Beaune'owi wizytę w Kraśniku? MSZ: "Oczywista nieprawda"

Francuski minister twierdzi, że przyczyną jego rezygnacji z wizyty w „strefie wolnej od LGBT” był brak zgody polskich władz. Polski resort dyplomacji zaprzecza: „Nikt niczego mu nie zabraniał”.

Beaune: Wrócę do Polski, nie poddam się

Clément Beaune ogłosił swój zamiar odwiedzenia polskich „stref wolnych od LGBT” na łamach francuskiego magazynu Têtu, dokonując „coming outu”. Powiedział wówczas, że stawia sobie za cel przeciwdziałanie „państwowej homofobii” w Polsce i na Węgrzech.

„Nie chcę, żeby mówiono, że walczę ze „strefami wolnymi od LGBT”, ponieważ jestem gejem. Obraźliwe byłoby dla mnie stwierdzenie, że walczę tutaj o siebie”, wyjaśnił. „Niemniej jednak jako minister mam większą odpowiedzialność i muszę walczyć o tolerancję”, dodał.

W czasie wizyty w Polsce w wywiadzie dla OKO.press zapowiedział, że podejmie kolejną próbę realizacji swojej agendy w obszarze praw LGBT w Polsce. „Zamierzam wrócić do Polski, będą więc pewnie inne okazje, a nie zamierzam się poddawać”, obiecał.

„Chcę podkreślić, że nie zamierzam rezygnować z tej walki”, zadeklarował. „Oczywiście ten temat jest dla mnie ważny ze względów osobistych, ale nie jest to moja prywatna agenda. To agenda europejska, dotycząca wartości zakorzenionych w traktatach, fundamentów projektu politycznego jakim jest UE”, oświadczył minister.

Francja: Coming out Clémenta Beaune'a. Minister chce wspierać polską społeczność LGBT

Beaune chciałby na początku przyszłego roku wybrać się z wizytą do polskich „stref wolnych od ideologii LGBT”.

UE „strefą wolności dla osób LGBTIQ”

Uchwały o „samorządach wolnych od ideologii LGBT” lub Samorządową Kartę Praw Rodzin przyjęły jednostki administracyjne pokrywające prawie jedną trzecią terytorium kraju (31 proc.) i zamieszkane przez ponad 12 mln osób (ok. 32 proc. populacji kraju). Deklaracje te miały stanowić wypowiedzenie walki „poprawności politycznej oraz homo-propagandzie”, a także „seksualizacji polskich dzieci”, za którą uważana jest edukacja seksualna w szkołach.

W odpowiedzi na te kroki, rozumiane jako wyraz stygmatyzacji mniejszości seksualnych, Parlament Europejski przyjął w czwartek (11 marca) rezolucję ustanawiającą w Unii Europejskiej strefę wolności dla osób LGBTIQ. Twórcy jej projektu rezolucji podkreślali, że prawa osób LGBTIQ są prawami człowieka, a ich poszanowanie gwarantują traktaty unijne oraz Karta praw podstawowych Unii Europejskiej.