Cichanouska gotowa zostać narodowym przywódcą? Białoruś potrzebuje aksamitnej rewolucji? / STOLICE

Kandydatka na prezydenta Białorusi Swiatłana Cichanouska podczas wiecu wyborczego w Baranowiczach, 2 sierpnia 2020 r. [Facebook, Страна Для Жизни, @strana888]

Kandydatka na prezydenta Białorusi Swiatłana Cichanouska podczas wiecu wyborczego w Baranowiczach, 2 sierpnia 2020 r. [Facebook, Страна Для Жизни, @strana888]

Cichanouska jest gotowa wziąć odpowiedzialność za Białoruś? Ukraina wzywa Mińsk do dialogu. Premier Czech mówi o aksamitnej rewolucji na Białorusi. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

MIŃSK

Gotowa, by zostać narodowym liderem. „Jestem gotowa brać na siebie odpowiedzialność i być przywódcą narodu”, oświadczyła w opublikowanym w niedzielę mediach społecznościowych nagraniu Swiatłana Cichanouska. Kandydatka w wyborach prezydenckich na Białorusi przebywa obecnie na Litwie.

„Wszyscy chcemy wyjść z tego miejsca, w którym znaleźliśmy się 26 lat temu”, podkreśliła Cichanouska w nagraniu, mówiąc o rządach Łukaszenki. „Jestem gotowa wziąć na siebie odpowiedzialność i być przywódcą narodu. Musimy doprowadzić do normalności, wypuścić więźniów politycznych i przygotować nowe wybory prezydenckie”, oświadczyła.

Wybory, jak zapowiada Cichanouska, muszą być uczciwe, demokratyczne i zostać zaakceptowane przez świat. Dziękując protestującym na ulicach Białorusi, Cichanouska dodała, że ów świat widzi dziś jak potrafią zorganizować się i walczyć o swoje.

(EURACTIV.pl)

Białoruś: Swiatłana Cichanouska schroniła się na Litwie

W trakcie wczorajszych wieczornych i nocnych protestów współpracownicy wyborczej rywalki Aleksandra Łukaszenki informowali, że stracili z nią kontakt. Swiatłana Cichanouska po kilku godzinach przekazała, że jest bezpieczna. Rano okazało się, że znajduje się na Litwie.

 

Swiatłana Cichanouska wczoraj (10 sierpnia) udała …

Protesty i rozmowy z Putinem. Nawet pół miliona osób mogło zebrać się wczoraj wieczorem na Placu Niepodległości w Mińsku w proteście przeciwko dalszym rządom Alaksandra Łukaszenki. Zwolennicy przemian na Białorusi zajęli nie tylko plac, przy którym znajdują się budynki administracji rządowej, ale również przylegające do niego ulice.

Demonstrujący w stolicy, których większość źródeł szacuje jednak na ok. 200 tys., domagali się wolnych wyborów i dymisji prezydenta oraz uwolnienia wszystkich zatrzymanych zarówno w czasie kampanii, jak i trakcie protestów powyborczych.

Wcześniej w tym samym miejscu odbył się wiec poparcia dla urzędującego od 26 lat prezydenta, tyle, że znacznie mniej liczny. Sam Alaksandr Łukaszenka uznał, że było to 50 tys., ale wg. agencji prasowych jego zwolenników było tylko kilka tysięcy.

Białoruś: Nawet 500 tysięcy przeciwników Łukaszenki na ulicach Mińska 

Nawet pół miliona osób mogło zebrać się wczoraj w Mińsku w proteście przeciwko dalszym rządom Alaksandra Łukaszenki. Zwolennicy przemian na Białorusi zajęli nie tylko plac, przy którym znajdują się budynki administracji rządowej, ale również przylegające do niego ulice. 

Tymczasem Łukaszenka przekonuje, że „w razie przeprowadzenia nowych wyborów prezydenckich Białoruś zginie jako państwo i jako naród”. Słowa padły podczas niedzielnej manifestacji poparcia dla obecnego prezydenta. Wcześniej tego dnia rozmawiał ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem już po raz drugi tej samej doby.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Rozmowa Łukaszenka-Putin: Rosja pomoże w zagwarantowaniu bezpieczeństwa, jeśli Białoruś poprosi

Prezydenci Białorusi i Rosji odbyli rozmowę telefoniczną. Jak informowały potem obie kancelarie, dotyczyła ona głównie regionalnego bezpieczeństwa. Putin miał Łukaszence obiecać pomoc w tej kwestii.

KIJÓW

Wezwanie do dialogu. „Nie można zagłuszać głosu wielotysięcznych protestów”, oświadczyło w niedzielę (16 sierpnia) biuro prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, komentując powyborczą sytuację w sąsiedniej Białorusi.

W opublikowanym w niedzielę wieczorem oświadczeniu wezwano władze w Mińsku do poszanowania praw obywateli, podkreślając, że zależy od tego przyszłość nie tylko państwa, ale też polityków.

Ukraina członkiem Programu Rozszerzonych Możliwości NATO

Współpraca Ukrainy z NATO wkracza na nowy poziom. Kraj przystąpił do Programu Rozszerzonych Możliwości Sojuszu.

Zielona Polska. W niedzielę władze poinformowały o kolejnym rekordowym wyniku zakażeń koronawirusem. Potwierdzono 1637 nowych infekcji SARS-CoV-2 w ciągu minionych 24 godzin. Wszystkich objęto kwarantanną. Według oficjalnych danych na Ukrainie potwierdzono w sumie dotychczas 91 356 przypadków zakażenia.

Tymczasem w piątek (14 sierpnia) rząd Ukrainy zmienił kryteria kwalifikacji krajów do tzw. zielonej i czerwonej strefy pod względem sytuacji epidemicznej. Zgodnie z piątkowymi danymi ministerstwa ochrony zdrowia Polska znów znalazła się w tzw. zielonej strefie.

Rząd zdecydował, że za kraj o znacznym rozprzestrzenianiu się koronawirusa uznawane jest państwo, w którym liczba nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców odnotowywana w ciągu ostatnich 14 dni jest większa od analogicznej liczby na Ukrainie. Na Ukrainie wskaźnik ten wynosi obecnie 45,6.

Spis krajów zaliczanych do tzw. czerwonej i zielonej strefy jest opracowywany przez ministerstwo ochrony zdrowia i aktualizowany co siedem dni.

Osoby przybywające z krajów tzw. czerwonej strefy (poza pewnymi wyjątkami) są zobowiązane do poddania się samoizolacji. W tzw. czerwonej strefie jest 70 krajów, w tym spośród tych sąsiadujących z Ukrainą – Rumunia, Rosja i Mołdawia.

(EURACTIV.pl)

Spotkanie Maas-Ławrow. O czym rozmawiali ministrowie?

Jeśli sąd potwierdzi ustalenia prokuratury, że morderstwo Gruzina w Berlinie w 2019 r. dokonało się na zlecenie władz Rosji, to Moskwa może spodziewać się adekwatnej reakcji Berlina, ostrzegł Heiko Maas.

PRAGA

Na Białorusi potrzeba powtórki z 1989 r. „Na Białorusi nie może się stać to, co w Czechosłowacji w 1968 roku, a UE musi zachęcać Białorusinów, by nie bali się przeprowadzić swojej aksamitnej rewolucji, takiej jak ta z 1989 r.”, oświadczył w niedzielę za pośrednictwem mediów społecznościowych premier Czech Andrej Babisz.

W 1968 r. wojska ZSRR i innych państw Układu Warszawskiego dokonały interwencji w Czechosłowacji, kończąc próby demokratyzacji systemu socjalistycznego. Oficjalnym uzasadnieniem interwencji był list grupy komunistów czechosłowackich wzywający do pomocy w obliczu kontrrewolucji.

(EURACTIV.pl)

Czechy: Pandemia nie odpuszcza. Nowy rekord zakażeń SARS-CoV-2

koCzechy na początku lipca symbolicznie pożegnały koniec epidemii koronawirusa wielką kolacją w Pradze, jednak tamtejsze Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę, że w kraju jest aktualnie rekordowa liczba 5046 aktywnych przypadków zakażeń SARS-CoV-2.

MOSKWA

Trump nie chce rozmawiać. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow rozmawiali w niedzielę (16 sierpnia) przez telefon na temat propozycji Moskwy zorganizowania wideoszczytu pod egidą ONZ dotyczącego Iranu, poinformowała agencja Reutera.

Pomysł organizacji szczytu wyszedł od prezydenta Władimira Putina. Według rosyjskiego prezydenta w rozmowach mieliby wziąć udział przedstawiciele USA, Rosji oraz pozostałych sygnatariuszy umowy nuklearnej JCPOA podpisanej w Wiedniu w 2015 r., a więc Wielka BrytaniaFrancjaChinyNiemcyIran i UE.

Amerykański prezydent Donald Trump podczas sobotniej konferencji prasowej oświadczył, że prawdopodobnie nie weźmie udziału w takim spotkaniu.

(EURACTIV.pl)

Rosyjski dyplomata: Zatrzymanie Rosjan na Białorusi to "tylko pretekst"

Moskwa oczekuje szybkiego zwolnienia zatrzymanych.

RZYM

Nie potańczą. Rząd zdecydował w niedzielę o zamknięciu dyskotek w całym kraju. „To potencjalne miejsca szerzenia się koronawirusa”, przekonują przedstawiciele władz. Postanowiono, że władze regionów nie mogą uchylić tego rozporządzenia. Gabinet premiera Giuseppe Conte przekonuje, że nie pozostawi przedsiębiorców bez wsparcia finansowego.

(EURACTIV.pl)

Włochy: Premier i sześcioro ministrów objęci śledztwem ws. walki z epidemią

Premier Giuseppe Conte oraz sześcioro jego ministów otrzymali zawiadomienie o objęciu ich dochodzeniem w sprawie działań podjętych po wybuchu epidemii COVID-19.

MADRYT

Trzy niebezpieczne wspólnoty. W niedzielę, podobnie jak w sobotę, ministerstwo zdrowia Hiszpanii nie podało dobowej liczby zakażeń koronawirusem. Jednak z niedzielnych szacunków regionalnych władz medycznych wynika, że w ciągu 24 godzin w Hiszpanii zostało zainfekowanych co najmniej 2,5 tys. osób. Najwięcej infekcji notuje się w trzech wspólnotach autonomicznych: Katalonii, Kraju Basków oraz Andaluzji.

W Katalonii zanotowano ponad 1 tys. infekcji, w Kraju Basków ponad 600, w Andaluzji blisko 500. W piątek wieczorem władze poinformowały, że od początku pandemii doszło w kraju do ponad 342 tys.

Hiszpania: We wtorek rekordowe 6 tysięcy zakażeń SARS-CoV-2

Najwięcej nowych zgonów powiązanych z chorobą COVID-19 zarejestrowano we wspólnotach autonomicznych Madrytu, Aragonii oraz w Katalonii.

Zakaz palenia już w całym kraju. W piątek pisaliśmy o wprowadzeniu zakazu palenia w pięciu hiszpańskich wspólnotach autonomicznych. Z powodu obaw o rozprzestrzenianie koronawirusa wraz z dymem papierosowym władze m.in. Wysp Kanaryjskich zdecydowały o zakazie palenia w przestrzeni publicznej.

Jednak od piątku (14 sierpnia) nakaz obejmuje już niemal cały kraj. Wszędzie tam, gdzie nie można zachować co najmniej dwumetrowego dystansu. Hiszpański minister zdrowia Salvador Illa przekazał w piątek, że wszystkie hiszpańskie wspólnoty autonomiczne zamkną kluby nocne oraz wprowadzą zakaz palenia w miejscach publicznych, również na świeżym powietrzu, gdy utrzymanie bezpiecznego, dwumetrowego dystansu jest niemożliwe. Ma to pomóc zahamować wzrost zakażeń koronawirusem.

(EURACTIV.pl)

Hiszpania: Dwa oblicza króla. Kiedyś oszukał generała Franco. Teraz Juan Carlos stanie przed sądem za korupcję?

Symbol hiszpańskiej transformacji demokratycznej – Juan Carlos – stanie przed sądem za korupcję?

PARYŻ

Priorytet dla pokoju. „Wznowienie procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie, który zapewni sprawiedliwe rozwiązania, pozostaje priorytetem”, napisał w niedzielę w mediach społecznościowych prezydent Francji Emmanuel Macron. Polityk rozmawiał wcześniej z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem.

(EURACTIV.pl)

Francja wzmacnia obecność wojskową na Morzu Śródziemnym

Prezydent Emmanuel Macron poinformował, że Francja wzmocni swoją obecność wojskową we wschodniej części Morza Śródziemnego. Decyzja ta spowodowana jest nasilającym się konfliktem między Grecją a Turcją o dostęp do kluczowych surowców.

 

Prezydent Emmanuel Macron podjął decyzję o zwiększeniu obecności francuskiej marynarki …

LONDYN

Miliony szczepionek więcej. Brytyjski rząd zawarł dwa kolejne kontrakty na zakup 90 mln potencjalnych szczepionek przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2, poinformowano w piątek (14 sierpnia). W ramach wsparcia badań nad wynalezieniem szczepionki Londyn zawarł już 6 umów z firmami biotechnologicznymi. Wielka Brytania zapewniła sobie już dostawę 340 mln szczepionek.

(EURACTIV.pl)

Wielka Brytania: Zakontraktowano ponad 250 mln dawek szczepionek przeciwko SARS-CoV-2

Rząd Borisa Johnsona tłumaczy, że zamówienia te są przede wszystkim sposobem na zagwarantowanie finansowania badań nad szczepionką i produkcji dużej liczby dawek jeszcze przed zakończeniem testów klinicznych.