Migracje: Chorwacja nie zrobi brudnej roboty za UE / Briefing z Europy

Chorwacja-Unia-Europejska-migracja-komisja-europejska-polska-białoruś-polexit-gaz-energia-

Chorwacki minister spraw wewnętrznych o nielegalnej imigracji: Nie zrobimy brudnej roboty za UE | Sondaż: Polacy chcą być w Unii Europejskiej | Austria: Opozycja powołuje komisję śledczą ds. korupcji w partii Kurza | Czechy: Zamknięcie dużej firmy energetycznej z powodu rosnących cen gazu | Fińskie firmy leśne naruszyły unijne prawo antymonopolowe? | Portugalia: Parlament zostanie rozwiązany, jeśli nie przyjmie budżetu | Wieczny prokurator na Węgrzech | We Włoszech pracownik bez przepustki zdrowotnej nie otrzyma wynagrodzenia | Starcia na północy Kosowa | Prezydent Serbii: Serbia powstrzyma Kosowo, jeśli UE nie może | Między innymi o tym piszemy w czwartkowym briefingu z Europy |

 

 

ZAGRZEB

Chorwacki minister spraw wewnętrznych: Nie zrobimy brudnej roboty za UE. Europa nie jest przygotowana na nową falę migrantów, powiedział minister spraw wewnętrznych Davor Božinović, odrzucając zarzuty, że chorwacka policja wykonuje brudną robotę dla Unii Europejskiej.

„Wiele badań przeprowadzonych przez instytucje chorwackie i międzynarodowe ostrzega przed możliwym przybyciem dużej liczby migrantów w konsekwencji sytuacji w Afganistanie. Europa musi się na to przygotować. Jednak, szczerze mówiąc, UE nie jest w pełni przygotowana” – powiedział Božinović.

Minister przyznał, że w przypadku nowej fali migrantów na barki Chorwacji spadnie ogromny ciężar. Wówczas mogą pojawić się pytania, co Chorwacja zrobiła, aby zapewnić, że migranci nie przechodzą masowo przez jej terytorium, co podważyłoby jej zdolność do ochrony zewnętrznej granicy UE.

Božinović podkreślił, że pomimo wysiłków policji migranci byli w stanie przedostać się przez chorwacką granicę, która z Bośnią i Hercegowiną ma ponad tysiąc kilometrów. Zauważył, że te nielegalne przekroczenia granicy nie są przypadkowe ani nie stanowią zagrożenia dla migrantów, miejscowej ludności i straży granicznej.

Božinović powiedział, że jest to wyzwanie dla bezpieczeństwa przeciwko zorganizowanej przestępczości, którego nie należy lekceważyć, podkreślając, że do tej pory aresztowano 4 tys. osób. Powiedział, że MSW odnotowuje wzrost liczby wniosków azylowych, a jednocześnie często spotyka się z zarzutami, że odmawia migrantom dostępu do azylu. Dodał, że 80 proc. osób ubiegających się o azyl nie czeka na wynik tego procesu, ale „po prostu znikają”.

Odrzucił zarzuty, że Chorwacja wykonuje brudną robotę dla UE, zauważając, że migranci próbujący dostać się do Austrii lub Niemiec i tak musieliby przejechać przez Chorwację, niezależnie od tego, czy jest członkiem UE, czy nie.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Kinga Wysocka)

Czescy policjanci będą ochraniać węgierską granicę

Szef czeskiego MSW Jan Hamáček potwierdził, że policjanci rozpoczną dwumiesięczną „misję” 15 października.

WARSZAWA

Sondaż: Polacy chcą być w Unii Europejskiej. Aż 90 proc. Polaków dobrze ocenia obecność Polski w UE, wynika z najnowszego sondażu Kantar. Mimo to rządząca drugą kadencję Zjednoczona Prawica wciąż cieszy się najwyższym poparciem, choć zdania Polaków ws. zagrożenia polexitem są  podzielone niemal równo. Szczegóły poniżej. 

Sondaż: Polacy chcą być w Unii Europejskiej

Aż 90 proc. Polaków dobrze ocenia obecność Polski w UE.

PARYŻ

Francuski minister finansów twierdzi, że projekt “Francja 2030” pomoże stworzyć “dziesiątki tysięcy miejsc pracy”. Poproszony o komentarz na temat planu inwestycyjnego zaprezentowanego przez prezydenta Emmanuela Macrona we wtorek (12 października), francuski minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire obiecał, że plan wygeneruje dodatkowe 45 mld euro.

„Każde euro zainwestowane dzięki temu planowi wygeneruje 1,50 euro”, powiedział Le Maire gazecie „Le Parisien”. Pytany o wielkość inwestycji, minister zadeklarował, że 30 mld euro przewidziane w planie inwestycyjnym prezydenta Macrona będzie „wystarczające, aby zadziałać jako dźwignia finansowa i pozwoli sektorowi prywatnemu inwestować więcej”.

Ogólnie rzecz biorąc, plan “Francja 2030” ma przyczynić się do powstania “dziesiątek tysięcy miejsc pracy, nawet jeśli na ten moment nie możemy oszacować dokładnych liczb”, stwierdził Le Maire.

Minister bronił planu inwestycyjnego Macrona w obliczu zarzutów o “wykorzystywanie” pieniędzy przez rząd. „Ci, którzy nas potępiają tak naprawdę zostawili po sobie pustą kasę, poziom bezrobocia sięgający 10 proc. oraz zerowy przyrost gospodarczy”, zauważył, twierdząc, że „teraz jest odpowiedni moment na inwestowanie, ponieważ stopy procentowe są niskie”.

(Magdalena Pistorius | EURACTIV.fr, tłum. Marlena Nowakowska)

Parlament Grecji zatwierdził pakt obronny z Francją

Porozumienie podpisali pod koniec września w Paryżu grecki premier i francuski prezydent. Ateny na jego mocy m.in. kupią trzy francuskie fregaty.

WIEDEŃ

Opozycja powołuje komisję śledczą ds. korupcji w partii Kurza. Opozycyjne ugrupowania w Radzie Narodowej porozumiały się w środę w sprawie powołania parlamentarnej komisji śledczej, która zbada sprawy korupcyjne w rządzącej Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP). Decyzja opozycji zapadła po tym, jak prokuratura antykorupcyjna (WKStA) rozpoczęła w ubiegłym tygodniu śledztwo przeciwko wówczas jeszcze kanclerzowi Austrii Sebastianowi KurzowiSzczegóły poniżej. 

(Oliver Noyan | EURACTIV.de| tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Austria: Opozycja powołuje komisję śledczą ds. korupcji w partii Kurza

W ubiegłym tygodniu prokuratura antykorupcyjna (WKStA) ogłosiła wszczęcia śledztwa korupcyjnego przeciwko Sebastianowi Kurzowi, który w następstwie tego kroku zrzekł się funkcji kanclerza Austrii.

HELSINKI

Fińskie firmy leśne naruszyły unijne prawo antymonopolowe? Komisja Europejska sprawdza, czy niektóre fińskie firmy z branży leśnej prowadziły kartele lub stosowały inne niedozwolone praktyki biznesowe.

Organy ochrony konkurencji KE wkroczyły wczoraj do siedzib fińskich firm Stora Enso, UPM i Metsä Fibre w Helsinkach. Te trzy firmy odpowiadają łącznie za 4 proc. światowej produkcji pulpy drzewnej. Kontrole przeprowadzono bez wcześniejszego ostrzeżenia, ale we współpracy z fińskim Urzędem ds. Konkurencji i Konsumentów.

W wydanym komunikacie Komisja określiła inspekcje jako „kroki wstępne”, które nie muszą wcale oznaczać, że firmy działały niezgodnie z prawem o ochronie konkurencji. Juuli Broms z Urzędu ds. Konkurencji i Konsumentów w rozmowie z fińskim publicznym nadawcą (YLE) nie ukrywał, że takie kontrole są „standardową praktyką” w razie „podejrzenia” naruszenia przepisów. Jeśli owe podejrzenia się potwierdzą, firmy mogą zostać ukarane grzywną w wysokości nawet 10 proc. całego obrotu.

Według KE podobne inspekcje przeprowadzono w firmach z sektora drzewnego w „kilku” państwach członkowskich UE. Komisja nie ujawniła jednak, które były to państwa.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

UE: Finlandia chce uznania energii jądrowej jako ekologicznego źródła energii

Dotychczas za takie źródło energii uznano energię wiatrową i słoneczną.

RZYM

Pracownik bez przepustki zdrowotnej nie otrzyma wynagrodzenia. Nowy dekret podpisany przez premiera Mario Draghiego zawiera szczegóły dotyczące certyfikatów covidowych, które będą obowiązkowe dla każdego pracownika sektora publicznego i prywatnego we Włoszech od najbliższego piątku (15 października).

Prawo do otrzymania przepustki zdrowotnej będzie miał każdy, kto został zaszczepiony przeciw COVID-19, jest ozdrowieńcem lub uzyskał negatywny wynik testu na koronawirusa w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zgodnie z nowymi regulacjami, osoba, która nie posiada certyfikatu zdrowotnego, nie może zostać pod żadnym pozorem zwolniona z pracy. Nie oznacza to jednak, że nie będzie żadnych poważnych konsekwencji dla takich pracowników – rzeczywiście każdy, kto nie jest w posiadaniu zaświadczenia covidowego, zostanie uznany za „bezpodstawnie nieobecnego” i nie otrzyma wynagrodzenia za dany dzień pracy.

Nowe wytyczne są elastyczne w odniesieniu do tego, jak często pracodawcy powinni sprawdzać przepustki zdrowotne. Mogą zdecydować się na losowe, rotacyjne kontrole w stosunku do liczby personelu nie mniejszej niż 20 proc. lub sprawdzać certyfikaty przy wejściu lub wyjściu z miejsca pracy każdego dnia.

Restrykcje dotyczące pracowników wprowadzone we Włoszech są jednymi z najsurowszych na świecie i miały na celu zwiększenie liczby szczepień wśród dorosłych w wieku produkcyjnym. Dane pokazują jednak, że nie są one tak skuteczne, jak przewidywał rząd.

W trzecim tygodniu września, zaraz po ogłoszeniu przez gabinet Draghiego, że od października każdy pracownik będzie miał obowiązek posiadania certyfikatu zdrowotnego, liczba szczepień pierwszą dawką szczepionki wzrosła z 50 tys. do 70 tys., a w następnym tygodniu osiągnęła 80 tys. W kolejnym tygodniu liczba szczepień powróciła jednak do średniej 50 tys. dziennie.

Obecnie 77,3 proc. całej populacji Włoch otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Ponad osiem milionów osób, z których wiele jest w wieku produkcyjnym, nie zostało jeszcze zaszczepionych.

(Viola Stefanello | EURACTIV.it)| tłum. Monika Mojak)

Włochy: Po zamieszkach w Rzymie władze zdelegalizują neofaszystowskie ugrupowanie Forza Nuova?

Agresywni antyszczepionkowcy powiązani z faszystowską partią Forza Nuova wdarli się do siedziby centrali związków zawodowych i ją zdemolowali.

LIZBONA

Parlament zostanie rozwiązany, jeśli nie przyjmie budżetu? Prezydent Portugalii ostrzegł wczoraj, że nieprzyjęcie przyszłorocznego budżetu „najprawdopodobniej” doprowadzi do rozwiązania parlamentu i przedterminowych wyborówSzczegóły poniżej. 

(Inês Escobar Lima, Lusa.pt | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Prezydent Portugalii: Jeśli parlament nie przyjmie budżetu, będą wybory

Obecny gabinet „nie może dalej rządzić z tegorocznym budżetem, nieuwzględniającym wszystkich unijnych funduszy”, wyjaśnia Marcelo Rebelo de Sousa.

PRAGA

Duża firma energetyczna została zamknięta z powodu rosnących cen gazu. Bohemia Energy, jeden z największych dostawców energii w Czechach, niespodziewanie ogłosił natychmiastowe zamknięcie z powodu rosnących cen gazu ziemnego i energii elektrycznej. Firma dostarcza energię do około 900 000 klientów.

„Do tego drastycznego kroku zmusiły nas ciągle gwałtownie rosnące ceny energii na rynku hurtowym, obecnie trzykrotnie wyższe niż w ubiegłym roku”, oznajmiło przedsiębiorstwo w wydanym wczoraj oświadczeniu.

To bezprecedensowa sytuacja na czeskim rynku energetycznym. Poszkodowanym w wyniku upadku firmy gospodarstwom przez najbliższe pół roku pomagać będą tak zwani „dostawcy ostatniej szansy”. Na liście takich dostawców znajdują się największe firmy energetyczne w Czechach, w tym państwowy dostawca ČEZ.

„Najważniejsze jest to, że ludzie nie muszą się martwić”, podkreślił na konferencji prasowej premier Czech Andrej Babiš.

Szef rządu wezwał wszystkich dostawców energii do dołożenia wszelkich starań, aby kryzys energetyczny nie uderzył w obywateli. Ponadto zwrócił się do czeskiego Urzędu Regulacji Energetyki o rozważenie czasowego obniżenia cen energii dla byłych klientów Bohemia Energy, tak, aby zapobiec wykorzystywaniu przez nowych dostawców trudnej sytuacji konsumentów.

Babiš zamierza także zaproponować radykalną obniżkę podatku od energii z obecnych 21 proc. do 0 proc. Sceptyczna wobec takich praktyk jest jednak Komisja Europejska, która zaleca w tej kwestii rozsądek i umiarkowanie.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Czechy: Wyborcza porażka premiera Babiša osłabi więzi między Pragą i Budapesztem?

Mimo że Andrej Babiš przekonuje, że dostanie od prezydenta Miloša Zemana misję utworzenia nowego rządu, szanse na to są niewielkie.

BUDAPESZT

Wieczny prokurator. Minister sprawiedliwości Judit Varga przedstawiła w środę projekt ustawy, zgodnie z którym prokurator generalny mógłby zostać usunięty tylko większością dwóch trzecich głosów parlamentu.

Obecnie stanowisko to zajmowane jest przez Pétera Polta, często krytykowanego za stronniczość wobec rządu. Polt – dawniej członek rządzącej partii Fidesz – pełni obecnie trzecią kadencję jako prokurator generalny, a jego nominacja została przedłużona w 2019 r. o kolejne dziewięć lat, do 2028 r.

Jest on oskarżany przez polityków opozycji o wspieranie rządu Viktora Orbana poprzez zaniechanie prowadzenia dochodzeń w sprawach, które mogą być problematyczne dla Fideszu.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex | tłum. Paulina Borowska)

Węgry: Burmistrz Budapesztu wycofuje się z prawyborów opozycji. Nie będzie rywalem Orbána

Burmistrz Budapesztu Gergely Karácsony zrezygnował w piątek (8 października) z ubiegania się o stanowisko kandydata na premiera węgierskiej opozycji.

 

 

„Postanowiłem zakończyć moją kampanię i wycofać się z kandydowania. Doszedłem do wniosku, że jeśli tego nie zrobię, Viktor Orbán pozostanie premierem”, oświadczył Karácsony.

„Wierzę, …

BRATYSŁAWA

Słowacja pomoże uniknąć kryzysu energetycznego na Ukrainie. Ukrainie grozi odcięcie od dostaw rosyjskiego gazu, co może doprowadzić do kolejnego kryzysu energetycznego. Komisja Europejska chce zapewnić jej stabilne dostawy w przyszłości, z pomocą Słowacji, która może zwiększyć możliwości rewersowego przepływu i dostaw gazu na Ukrainę.

Przywódcy UE zadeklarowali większe wsparcie dla Ukrainy podczas wspólnego szczytu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim we wtorek (12 października). Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​przepływy zwrotne mogą pochodzić ze Słowacji, która od września 2014 r. ma połączenie międzysystemowe z Ukrainą. „Jesteśmy gotowi być częścią tego europejskiego rozwiązania”, napisał na Twitterze premier Słowacji Eduard Heger.

Zwiększenie przepustowości rewersu ze Słowacji nie jest rozwiązaniem tej sytuacji, powiedziała Katarína Mathernová, zastępca dyrektora generalnego ds. polityki sąsiedztwa i negocjacji w sprawie rozszerzenia.

„Słowacja ma zdolności do rewersu gazu ziemnego, które nie są wykorzystywane. Chodzi o to, by przygotować się na sytuację, w której zapotrzebowanie na dostawy na Ukrainę stanie się pilne. Rozwiązaniem jest zapewnienie Ukrainie wystarczającej ilości gazu na przyszłość.” Powiedziała Mathernová w rozmowie z EURACTIV Słowacja.

Tylko Słowacja spośród wszystkich państw członkowskich UE może zapewnić fizyczny zwrotny przepływ gazu ziemnego na Ukrainę. „Ani Węgry, ani Polska, ani Rumunia nie mają podobnego połączenia. Unia Europejska oferuje  przepływ ze Słowacji jako polityczne rozwiązanie tej sytuacji. To stawia Słowację na pozycji kluczowego dostawcy gazu dla Ukrainy” – podsumowuje Katarina Mathernová.

(Irena Jenčová | EURACTIV.sk | tłum. Kinga Wysocka)

Szczyt UE – Ukraina: Unia bada możliwości zapewnienia gazu Ukrainie

Prezydent Wołodymyr Zełenski powtórzył obawy Ukrainy związane z Nord Stream 2. Szefowa KE Ursula von der Leyen zapewniła, że Unia będzie bronić bezpieczeństwa energetycznego wschodniego sąsiada.

SOFIA | SKOPJE

Macedońscy Bułgarzy wezwali władze w Sofii, by ta była stanowcza wobec Skopje. Macedońskie Organizacje bułgarskie wezwały Sofię, aby ta nie rezygnowała ze swojego zdecydowanego stanowiska w sprawie Macedonii Północnej oraz pozwoliła jej na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z UE dopiero po rozwiązaniu kwestii równości, języka i historii.

„To stanowisko musi zostać należycie zrozumiane przez wszystkie kraje UE, dla których niektóre wzorce dotyczące polityki rozszerzenia wciąż uniemożliwiają dostrzeżenie oczywistości” – twierdzą bułgarskie organizacje w Macedonii Północnej, które w środę napisały list otwarty do władz w Sofii.

„Mowa nienawiści wobec Bułgarów w Republice Macedonii Północnej ma większy wpływ na życie bułgarów macedońskich niż na ludność w Republice Bułgarii” – dodano.

Twórcy listu oświadczyli również: „My, nie mniej niż nasi rodacy w Bułgarii, trzymamy się prawdy dotyczącej naszej historii. Dlatego oczekujemy, że rozsądne i jasne stanowisko Sofii będzie stanowczo i kategorycznie bronione”.

Stwierdzili też, że nie chcą już być traktowani jako obywatele „drugiej kategorii” i walczą o rzeczy podstawowe – „o to żeby nasze dzieci można było nazywać Bułgarami, żebyśmy mogli, jak wszyscy inni obywatele Republiki Macedonii Północnej, pracować w pełni i w równym stopniu dla państwa, dla jego wzrostu gospodarczego, politycznego i społecznego”.

„Ważne jest również, aby poparto nasz wniosek o rejestrację Bułgarów jako narodu wymienionego w Konstytucji Republiki Macedonii Północnej, ponieważ tych, którzy mają zaszczyt być obywatelami Bułgarii jest tutaj znacznie ponad 120 tys.” – czytamy w liście.

List podpisało więcej niż sześć organizacji macedońskich Bułgarów, a także macedońska partia polityczna Obywatelska Unia Demokratyczna (GDS).

Bułgarski prezydent Rumen Radew wyraził natomiast oczekiwanie, że Skopje podpisze z Bułgarią nową umowę zawierającą sześć konkretnych zobowiązań związanych z prawami Bułgarów w Macedonii Północnej, wspólną historią i językiem nienawiści.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg | tłum. Paweł Natorski)

UE: Czego potrzeba do odblokowania negocjacji akcesyjnych z Macedonią Północną?

Czego potrzeba do rozwiązania kryzysu w relacjach Bułgarii z Macedonią Północną.

BUKARESZT

Rozmowy koalicyjne. Desygnowany na premiera Dacian Ciolos, lider ugrupowania USR, spotkał się w środę z szefami centroprawicowej partii PNL i partii mniejszości węgierskiej UDMR, po raz pierwszy od czasu głosowania nad wotum nieufności, które doprowadziło do upadku rządu Florina Citu w zeszłym tygodniu.

Ciolos chce utworzenia koalicji rządzącej z tymi partiami, ale wczorajsze rozmowy nie przyniosły znaczących rezultatów. Poprzednia koalicja rządząca, tworzona przez te partie, rozpadła się ze względu na sprzeciw USR wobec decyzji byłego premiera Florina Citu – obecnie przewodniczącego PNL – na zdymisjonowanie jednego z jej ministrów.

USR następnie poparła wniosek o wotum nieufności wobec rządu, nadal chcąc pozostać w koalicji, ale z innym premierem.

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro | tłum. Paulina Borowska)

Rumunia: Jest kandydat na nowego premiera

Dacian Cioloș ma teraz 10 dni na sformowanie gabinetu, przygotowanie programu rządzenia i zwrócenie się do parlamentu o udzielenie wotum zaufania.

BELGRAD | PRISZTINA

Vučić: Serbia powstrzyma Kosowo, jeśli UE nie może. Prezydent Serbii Aleksandar Vučić oświadczył w środę podczas spotkania z Serbami z Kosowa w Rašce, że zaapelował do specjalnego przedstawiciela UE ds. negocjacji Belgrad-Prisztina, Miroslava Lajčaka, „aby powstrzymać Prisztinę, a jeśli nie są w stanie – to Serbia ją powstrzyma”.

„Powiedzieli mi, że nad tym pracują”, wyjaśnił Vučić, dodając że Prisztina miała wsparcie dla operacji policyjnej w północnym Kosowie z co najmniej jednego zachodniego kraju.

Serbski polityk oświadczył zgromadzonym: „cokolwiek się stanie, Serbia i Belgrad będą z wami”. Podkreślił, że niektóre zachodnie mocarstwa chcą „destabilizacji” tego obszaru, aby łatwiej manipulować procesami i osłabiać Serbię.

Duża liczba Serbów z Kosowa zwracała się do Vučicia, prosząc go, aby wprost powiedział, czy Serbia „będzie ich chronić”, ponieważ „nie mogliby dłużej znosić terroryzmu”.

Natomiast wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell wezwał 13 października do pilnego zakończenia przemocy w północnej części Kosowa.

„Jednostronne i nieskoordynowane działania zagrażające stabilności są nie do przyjęcia. Wszystkie otwarte kwestie muszą być rozwiązywane w ramach dialogu wspieranego przez UE” – napisał na Twitterze Borrell. Dodał, że jest w stałym kontakcie z władzami w Belgradzie i Prisztinie.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com | tłum. Paweł Natorski)

Mecz Polski z Albanią: Zamieszki stadionowe na Bałkanach często mają podłoże polityczne

Wtorkowy mecz został przerwany niedługo po bramce dla polskiej reprezentacji. W cieszących się po golu polskich piłkarzy zaczęły lecieć różne przedmioty, przede wszystkim plastikowe butelki.

SARAJEWO

Bośniaccy przywódcy o kryzysie w kraju. Byli Przewodniczący Prezydium Bośni i Hercegowiny Dragan Čović (Chorwacka Unia Demokratyczna Bośni i Hercegowiny) i Bakir Izetbegović (Partia Akcji Demokratycznej) po raz kolejny dyskutowali na temat zmian systemu wyborczego w kraju.

Przyznali, że kraj znajduje się w najgorszym kryzysie od czasów wojny (z lat 90 XX w.), a ich partie mają różne wizje zmian w ordynacji wyborczej.

Čović i jego partia nie popiera usunięcia przedrostków etnicznych, co Izetbegović uważa za jedyne słuszne działanie.

Miałoby ono wzmocnić państwo po orzeczeniu Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, zgodnie z którym obywatele Bośni i Hercegowiny są dyskryminowani jeżeli nie przynależą do jednej z 3 grup etnicznych (boszniackiej, chorwackiej lub serbskiej).

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr, tłum. Kamila Wilczyńska)

Bośnia i Hercegowina upamiętniła 26. rocznicę masakry w Srebrenicy

Kolejne ofiary spoczęły w Centrum Pamięci Potočari.

PRISZTINA

Serbowie z Kosowa atakują policję. Wielu Serbów z miasta Mitrovica na północy kraju zaatakowało policję podczas operacji przeciwko nielegalnemu przemytowi, w wyniku czego sześciu funkcjonariuszy policji zostało rannych.

W środę (13 października) kosowska policja rozpoczęła operację antyprzemytniczą w całym kraju. Policja poinformowała, że ​​w północnej części Mitrowicy, mieście zamieszkanym przez ludność serbską, funkcjonariusze zostali zaatakowani, gdy sprawdzali towary w sklepach i aptekach, domagając się okazania dokumentacji, potwierdzających legalne źródło ich pochodzenia.

Według doniesień medialnych, Serbowie z okolicy spalili dwa samochody i zablokowali jedną z głównych dróg w mieście. Przynajmniej jeden z samochodów należał do urzędu celnego. Pięciu rannych policjantów jest pochodzenia albańskiego, jeden jest Serbem.

Podczas operacji aresztowano trzy osoby: narodowości albańskiej, bośniackiej i serbskiej. Serbski rząd potępił operację antyprzemytniczą jako prowokację wobec Serbii. Premier Ana Brnabic wezwała społeczność międzynarodową do powstrzymania „szalonej polityki” premiera Kosowa Albina Kurtiego. Petar Petkovic, wysoki rangą urzędnik państwowy, zapewnił Serbów kosowskich, że „Serbia i prezydent Aleksandar Vucic stoją za nimi”.

Kurti wyjaśnił, że akcja antyprzemytnicza została przeprowadzona w ścisłej współpracy między prokuraturą a policją. Wezwał Serbów kosowskich, aby nie dawali się nabrać na dezinformację publikowaną przez niektóre media w języku serbskim, które chronią przestępczość, korupcję i przemyt, i starali się, aby sytuacja wyglądała na konflikt polityczny i etniczny.

(Bledar Qalliu | Exit.al | tłum. Kinga Wysocka)

Szczyt Ruchu Państw Niezaangażowanych wrócił do Belgradu. Vučić: Serbia nie przeniesie ambasady do Jerozolimy

W dniach 11-12 października odbył się w Belgradzie specjalny szczyt Ruchu Państw Niezaangażowanych, związany z 60. rocznicą pierwszej konferencji organizacji, która miała miejsce w stolicy Serbii.

TIRANA

Amerykański ambasador wzywa do śledztwa ws. wycieku danych osobowych obywateli. Ambasador USA w Albanii Yuri Kim wezwał prokuratorów do zbadania przypadków naruszenia prywatności obywateli w związku z masową publikacją danych osobowych przed kwietniowymi wyborami parlamentarnymi.

Na kilka tygodni przed wyborami do mediów wyciekła baza danych zawierająca dane osobowe ponad 910 tys. osób, takie jak nazwiska, numery telefonów, pracodawców, preferencje wyborcze i inne kwestie dotyczące ich życia osobistego.

Twierdzono, że pochodziła ona z krajowego systemu ewidencji ludności i należała do rządzącej Partii Socjalistycznej. Ambasador stwierdził, że władze powinny podjąć działania w tej sprawie, pozwalając obywatelom na swobodne głosowanie bez “strachu czy presji lub nielegalnego nakłaniania”.

(Alice Taylor | Exit.al | tłum. Paulina Borowska)