Chorwacja: Milanović wygrał wg exit poll wybory prezydenckie

Zoran Milanović, źródło: Flickr/SDP Hrvatske (CC BY 2.0)

Były socjaldemokratyczny premier Zoran Milanović zostanie według tzw. sondaży exit poll nowym prezydentem Chorwacji. Pokonał tym samym urzędującą centroprawicową panią prezydent.

 

Według exit poll na Zorana Milanovicia zagłosowało 53,25 proc. wyborców. To były premier z ramienia Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji (SDP). Natomiast na rywalkę Milanovicia – urzędującą centroprawicową prezydent Kolindę Grabar-Kitarović z Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ) – miało zagłosować 46,5 proc. uprawnionych do oddania głosu.

Wstępne, już oficjalne wyniki wyborów, dają nawet większą przewagę Milanoviciowi. Po policzeniu głosów z 55 proc. okręgów wyborczych – jego poparcie wynosiło 54 proc, a Grabar-Kitarović – 46 proc.

Ewentualna ostateczna porażka urzędującej prezydent to poważny cios dla rządzącej HDZ, ponieważ wybory prezydenckie uważano za plebiscyt zaufania społecznego do centroprawicy. Słabszy wynik urzędującej prezydent w I turze głosowania (również wygrał z nią wówczas Milanović) tłumaczono bowiem odebraniem jej głosów przez startującego jako kandydat niezależny, ale o prawicowych poglądach popularnego piosenkarza Miroslava Škoro, który ostatecznie zajął 3. miejsce i nie wszedł do II tury głosowania.

Choć Kolindzie Garabar-Kitarović udało się przejąć część głosów Škoro, to jednak badania socjologiczne pokazywały, że wielu z nich poprze jednak Milanovicia lub zostanie 5 stycznia w domu i nie odda głosu. Na frekwencję wpływ miało także to, że w Chorwacji do niedzieli trwały świąteczne ferie i wiele osób było dziś w drodze powrotnej z narciarskich wyjazdów.

Chorwacja rozpoczęła prezydencję w UE

Po raz pierwszy w swojej historii Chorwaci będą przewodniczyć pracom Unii Europejskiej. Zagrzeb staje przed dwoma poważnymi wyzwaniami – brexitem i negocjacjami unijnego budżetu na lata 2021-2027.

 

Chorwacja do przejęcia unijnej prezydencji od Finlandii przygotowywała się już od dłuższego czasu. Pierwszy …

Kim jest Zoran Milanović?

Milanović stał na czele rządu w latach 2011-2016, gdy SDP po raz drugi odsunęło od władzy rządzącą od uzyskania przez Chorwację niepodległości HDZ. Za jego rządów zwiększono swobodę dla środowisk LGBT i poprawiono sytuację osób zadłużonych hipotecznie we frankach szwajcarskich.

Wcześniej Milanović był urzędnikiem w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, gdzie odpowiadał za sprawy związane z obronnością kraju. Był także członkiem misji obserwacyjnych ONZ w Górskim Karabachu na Zakaukaziu.

Urząd prezydenta w Chorwacji ma ograniczone w stosunku do rządu i premiera prerogatywy. Głowa państwa nie ma nawet prawa weta wobec ustaw przyjętych przez parlament. Ma natomiast pewien wpływ na politykę zagraniczną oraz obronną. Jest również cywilnym zwierzchnikiem sił zbrojnych. Kadencja prezydencka trwa w Chorwacji 5 lat.

Chorwacja sprawuje od 1 stycznia półroczne rotacyjne przewodnictwo w pracach Unii Europejskiej. W grudniu odbędą się tam też wybory parlamentarne, które będą najważniejszym w tym roku testem poparcia dla rządzącej HDZ.

TSUE nie rozpatrzy sporu granicznego między Chorwacją a Słowenią?

Od 1991 r. Słowenia i Chorwacja spierają się o niewielki fragment granicy w okolicy Zalewu Pirańskiego na Adriatyku. Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE uznał jednak, że reprezentowana przez niego instytucja nie jest władna, aby tę sprawę rozstrzygnąć.

 

To byłoby rozwiązanie korzystne …