Ameryka i Europa są podzielone czy traktować Chiny jako „zagrożenie” czy „wyzwanie” dla bezpieczeństwa | Między innymi o tym piszemy w środowym briefingu z Europy.
BRUKSELA
Brak zgodności. „Rosnący wpływ Chin zmienia kształt świata, co ma bezpośrednie konsekwencje dla naszego bezpieczeństwa i demokracji”, powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w wywiadzie dla Athens-Macedonian News Agency (ANA).
Dodał, że „chińska polityka wymuszania będzie stanowić zagrożenie i wyzwanie dla bezpieczeństwa Zachodu”.
Kilka tygodni wcześniej w Davos Stoltenberg ostrzegł, że kraje zachodnie nie powinny przehandlować bezpieczeństwa za zysk ekonomiczny. Wskazał na ryzyko, jakie niesie ze sobą pozostawienie bliskich więzi gospodarczych z Rosją i Chinami bez kontroli.
Niektóre państwa Europy i Ameryka mają rozbieżne podejście co do tego, czy określać Pekin – podobnie jak Moskwę – „zagrożeniem” dla bezpieczeństwa. W zeszłym roku przywódcy NATO podkreślili, że Chiny stanowią wyzwanie, na które trzeba odpowiedzieć. Szczegóły poniżej.
(Alexandra Brzozowski, Oliver Noyan, Théo Bourgery | EURACTIV.com, EURACTIV.de, EurActiv.fr | Tłumaczenie Paulina Borowska)
HELSINKI
Superkomputer. W Finlandii w poniedziałek rozpoczął pracę LUMI, najpotężniejszy superkomputer w Europie i trzeci najpotężniejszy na świecie.
Sprzęt znajduje się w położonym w mieście Kajaani centrum danych należącym do fińskiego CSC-IT Centre for Science. LUMI (Large Unified Modern Infrastructure) to efekt pracy w ramach inicjatywy EuroHPC Joint Undertaking, zapoczątkowanej w 2018 r. przez UE, kilka państw członkowskich i prywatnych partnerów. Celem współpracy jest stworzenie systemu superkomputerów w Europie.
LUMI jest rozmiarów boiska do koszykówki i posiada moc równą dwóm milionom laptopów. Komputer należy do EuroHPC i jest obsługiwany przez konsorcjum dziesięciu krajów. Szczegóły poniżej.
(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com | Tłumaczenie Aleksandra Krzysztoszek)
LIZBONA
Bez pośpiechu. Unia Europejska powinna skupić się na udzielaniu Ukrainie pomocy, a nie debatować w tej chwili nad perspektywami jej przystąpienia do bloku, uważa premier Portugalii António Costa.
„Aby okazać jednoznaczne i natychmiastowe wsparcie, nie trzeba koniecznie teraz rozpoczynać negocjacji w sprawie procedury, która może potrwać wiele lat. Francuski prezydent (Emmanuel – red.) Macron mówił nawet o dekadach. Ja bym aż takich słów nie użył, ale na pewno potrwa to bardzo, bardzo długo”, stwierdził António Costa.
„Najgorzej to dać fałszywą nadzieję, po której jest jeszcze większe rozczarowanie. Tak więc potrzeba mniej teoretycznych debat, a więcej praktycznych rozwiązań”, ocenił w wywiadzie dla „Financial Timesa”, udzielonym podczas wizyty w Londynie w miniony weekend. Szczegóły poniżej.
(Sónia Ferreira | Lusa.pt | Tłumaczenie Aleksandra Krzysztoszek)
PARYŻ
Pozytywny sygnał. Francja jest zdania, że Ukrainie trzeba dać „pozytywny sygnał” w sprawie szans na członkostwo w UE. Unia „musi być otwarta na kandydaturę Ukrainy”, uważa minister ds. europejskich.
Clément Beaune stwierdził wczoraj na antenie radia France Inter, że Europa musi „najszybciej jak to możliwe dać pozytywny sygnał” Ukrainie w sprawie perspektyw jej członkostwa w UE, nawet jeśli „rozpoczęcie procesu akcesyjnego trochę potrwa”. Szczegóły poniżej.
(Davide Basso | EurActiv.fr | Tłumaczenie Aleksandra Krzysztoszek)
WARSZAWA
Drogo, coraz drożej. Największe wzrosty cen w maju odnotowano w województwie opolskim, łódzkim oraz wielkopolskim. Drożyzna najwolniej daje się we znaki na Podkarpaciu – wynika z analizy prowadzonej przez UCE Research i Wyższe Szkoły Bankowe.
W maju najbardziej dało się odczuć wzrost cen oleju. Kosztował on o 57,9 proc. więcej niż rok temu Masło zdrożało w maju o 52,7 proc.
Ponadto, w górę poszła mąka, o 47,7 proc., a co za tym idzie dużo droższe jest pieczywo – rok do roku o prawie 30 proc.
Drogie są też pasze, więc drożeje i mięso. Wołowina poszła w górę w maju o 36 proc. r/r. Drób zdrożał – o 25,1 proc. r/r. Z kolei wieprzowina podrożała o 12,7 proc. r/r. I jak przewidują eksperci to nie koniec podwyżek. Szczegóły poniżej.
(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)