Kolejne państwo UE w sporze dyplomatycznym z Chinami? / Briefing z Europy

chiny-słowenia-litwa-tajwan-unia-europejska-polska-niemcy-rosja-ukraina-usa-putin-scholz

Na zdjęciu premier Słowenii Janez Janša. / Foto via [EPA-EFE/EURACTIV.com]

Premier Janez Janša ogłosił, że Słowenia i Tajwan pracują nad „wymianą przedstawicieli”, podobnie jak to miało miejsce w przypadku Litwy | Dania poluzuje restrykcje związane z COVID-19? Między innymi o tym piszemy w środowym briefingu z Europy.

 

WEBINARIUM: „Fit for 55: Jakie wyzwania czekają Polskę?”

 

LUBLANA

Premier Janša Chinom się nie kłania? Premier Janez Janša ogłosił, że Słowenia i Tajwan pracują nad „wymianą przedstawicieli”, podobnie jak to miało miejsce w przypadku Litwy. Jednocześnie skrytykował reakcję Chin na decyzję Wilna o otwarciu przedstawicielstwa dyplomatycznego w Tajpej.

„Wymiana przedstawicieli nie odbywałaby się na poziomie ambasad, ale na tym samym poziomie, który już istnieje w wielu krajach UE”, powiedział Janša w wywiadzie telewizyjnym. Szef słoweńskiego rządu zaznaczył, że Słowenia poprze każdą suwerenną decyzję Tajwańczyków. Szczegóły poniżej. 

(Zlatko Midžić | sta.si | tłum. Paulina Borowska)

Kolejne państwo UE w sporze dyplomatycznym z Chinami? Słowenia chce zacieśnić relacje z Tajwanem

Słoweński premier Janez Janša ogłosił, że Słowenia i Tajwan pracują nad „wymianą przedstawicieli”.

BERLIN

Dobra pamięć. „Nie zapominamy o tym, że agresorem jest w tym przypadku Rosja”, zapewniła niemiecka minister obrony Christine Lambrecht w trakcie wtorkowego (18 stycznia) spotkania z szefem NATO. Stwierdziła, że stanowisko Niemiec w sprawie sytuacji Ukrainy jest jasne.

„Nie ma wątpliwości, że rozmieszczenie przez Rosję wojsk na granicy z Ukrainą narusza wszelkie zasady pokojowych stosunków”, powiedziała wywodząca się z SPD minister podczas wspólnej konferencji prasowej z Jensem Stoltenbergiem w Berlinie. „Nie zapomnieliśmy: agresorem jest Rosja”, dodała.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zasugerował we wtorek, że Niemcy w razie ataku Rosji na Ukrainę mogą zgodzić się na objęcie sankcjami gazociągu Nord Stream 2. „To ważna zmiana kursu”, komentuje FAZ. Szczegóły poniżej.

(Julia Dahm | EURACTIV.de, tłum. Mateusz Kucharczyk)

Niemcy: Scholz "koryguje kurs" wobec Nord Stream 2. Zgodzi się na sankcje?

Jeśli Rosja napadnie Ukrainę, „będzie musiała zapłacić wysoką cenę”, przy czym pod uwagę brane są różne opcje, oznajmił kanclerz Niemiec Olaf Scholz po spotkaniu z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem.

PARYŻ

Marine Le Pen wizja Europy. Marine Le Pen, liderka skrajnie prawicowej partii zjednoczenie Narodowe (RN) przedstawiła swój pomysł na “Europę narodów”. Jak powiedziała, jej plan jest sprzeczny z “niepokojącym” projektem prezydenta Emmanuela Macrona, który odzwierciedla ambicję euroentuzjastów „zapominających o ludziach i dominujących nad narodami”.

Le Pen wzięła na celownik UE i jej politykę graniczną. Unia Europejska jest nie tylko zniewolona przez Niemcy, ale także przez “prywatne interesy”, w tym międzynarodowe koncerny i lobby. Dzieje się to ze szkodą dla “interesu ogólnego”, przekonywała Le Pen.

Liderka RN oskarżyła Brukselę o chęć “wymazania wszystkiego, co […] mogłoby przypominać nam o naszych korzeniach, o naszej tożsamości” i “narzucenia swoich praw” państwom członkowskim. W tym sensie “wyraża uznanie dla aktu oporu” rządów Polski i Węgier, które “odmówiły podporządkowania się dyktatowi Brukseli”, w przeciwieństwie do przywódców francuskich.

Le Pen uważa również, że zaplanowane na kwiecień br. wybory prezydenckie we Francji mają kluczowe znaczenie dla Europy, która jej zdaniem jest “zrujnowana” przez UE i potrzebuje “głębokiej odnowy”.

(Davide Basso | EURACTIV.fr, tłum. Monika Mojak)

Francja: Éric Zemmour skazany za podżeganie do nienawiści

Sąd w Paryżu wymierzył Zemmourowi 10 tys. euro grzywny za jego wypowiedź o nieletnich migrantach pozbawionych opieki.

WIEDEŃ

TSUE: Austriacka polityka naturalizacyjna niezgodna z prawem UE. Praktyka odrzucania wniosków o obywatelstwo, która skutkuje utratą obywatelstwa UE, jest sprzeczna z unijnym prawem, orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy działań austriackich organów ds. naturalizacji, które doprowadziły do tego, że za drobne wykroczenia drogowe była obywatka Estonii stała się bezpaństwowcem. Szczegóły poniżej. 

(Oliver Noyan | EURACTIV.de | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

TSUE: Austriacka polityka naturalizacyjna niezgodna z prawem UE. Estonka została bezpaństwowcem

Praktyka odrzucania wniosków o obywatelstwo, która skutkuje utratą obywatelstwa UE, jest sprzeczna z unijnym prawem, orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE. 

HELSINKI

Finlandia nie bojkotuje Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Minister nauki i kultury Antti Kurvinen zapowiedział w rozmowie z publicznym nadawcą YLE, że weźmie udział w zbliżających się Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie.

Do Chin uda się jednak dopiero pod koniec imprezy, przed ceremonią zamknięcia. Decyzja ta oznacza, że w przeciwieństwie do coraz większej liczby krajów Finlandia wyśle na Igrzyska politycznego przedstawiciela. Szczegóły poniżej. 

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com, tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Finlandia nie zbojkotuje Igrzysk Olimpijskich w Pekinie

W przeciwieństwie do coraz większej liczby krajów Finlandia wyśle na Igrzyska politycznego przedstawiciela.

KOPENHAGA

Czas na poluzowanie restrykcji? Najwyższy czas przemyśleć restrykcje związane z COVID-19 – powiedziała premier Danii Mette Frederiksen, powołując się na spadek liczby pacjentów na oddziałach intensywnej opieki medycznej (OIOM).

Liczba przyjęć na duńskie OIOMy osiągnęła najwyższy poziom, 82, w dniu 6 stycznia. Od tego czasu obserwowalny był jej stały spadek. „Liczba ciężko chorych pacjentów na oddziałach intensywnej terapii stale spada pomimo wysokiego wskaźnika infekcji. Zwłaszcza w regionie Kopenhagi, gdzie odnotowaliśmy najwyższy wskaźnik infekcji. Więc ogólnie jest to bardzo dobry znak”, powiedział Anders Perner, lekarz na oddziale intensywnej terapii w Rigshospitalet w Kopenhadze.

Steffen Christensen, lekarz na oddziale intensywnej terapii w Szpitalu Uniwersyteckim w Aarhus, wyraził podobny optymizm. Jego zdaniem to znak, że skutki Omikrona nie są tak poważne, jak w przypadku innych wariantów COVID-19.

(Charles Szumski | EURACTIV.com | tłum. Kinga Wysocka)

Hiszpania chce traktować COVID-19 jak grypę

Hiszpańskie władze od miesięcy pracują nad zmianą podejścia do epidemii koronawirusa SARS-CoV-2.

TALLINN

W kierunku stabilizacji cen energii. Premier Estonii chce ustabilizować ceny energii elektrycznej poprzez zmiany na unijnym rynku emisji dwutlenku węgla. Zmiana mechanizmu unijnego rynku emisji dwutlenku węgla jest jednym z kilku sposobów na ustabilizowanie cen energii elektrycznej i rynku energetycznego, powiedziała premier Estonii Kaja Kallas.

Obecny mechanizm handlu emisjami CO2 w UE nie jest najlepszy i musi zostać ulepszony, aby wahania cen były mniej chaotyczne, powiedziała we wtorek premier w swoim przemówieniu w parlamencie (Riigikogu).

Rząd przedyskutował sytuację na rynku energii elektrycznej i zidentyfikował problemy do rozwiązania podczas posiedzenia 13 stycznia, dodała Kallas. Obejmują one przyspieszenie analizy potrzeby budowy elektrowni jądrowej w Estonii oraz szybkie rozwiązanie problemów związanych z przyłączaniem do sieci mocy energii odnawialnej.

Aby Estonia mogła pozyskiwać tańszą energię elektryczną z krajów skandynawskich, do 2030 roku planowane jest uruchomienie trzeciego połączenia między Estonią a Finlandią – podwodnego rurociągu Estlink 3. Kallas podkreśliła również, że wodór jest przyszłością energetyki.

(Charles Szumski | EURACTIV.com | tłum. Martyna Kompała)

Estonia: Jeden z „najbrudniejszych” producentów energii w Europie rozwija pierwsze morskie farmy wiatrowe

Estonia w ramach transformacji energetycznej chce inwestować w morskie farmy wiatrowe.

PRAGA

Andrej Babiš bez immunitetu? Komisja ds. immunitetu zarekomendowała czeskiemu parlamentowi pozbawienie immunitetu byłego premiera Andreja Babiša. Jeśli czeski parlament zastosuje się do zalecenia, a zapewne tak będzie, to Babišowi grozi oskarżenie w związku z domniemanym oszustwem w zakresie dotacji unijnych. Głosowanie w tej sprawie może odbyć się już w przyszłym tygodniu. Szczegóły poniżej. 

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Czechy: Były premeir Andrej Babiš bez immunitetu?

Babišowi grozi oskarżenie w związku z domniemanym oszustwem w zakresie dotacji unijnych.

Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie

  • Nowi premierzy Bułgarii i Macedonii Północnej chcą poprawy stosunków między państwami. Po rozmowach w Skopje szef rządu Bułgarii Kirił Petkow i jego macedoński odpowiednik Dimitar Kowaczewski stwierdzili, że ich „wspólnym celem jest stworzenie lepszej przyszłości” dla obu krajów. Wizyta Petkowa w Skopje miała miejsce zaledwie dwa dni po tym, jak macedoński parlament zatwierdził nowy gabinet, kierowany przez lidera socjaldemokratów Kowaczewskiego. Stosunki między państwami uległy pogorszeniu w 2020 r., kiedy Bułgaria zablokowała starania Macedonii Północnej o wejście do Unii Europejskiej.
  • Chiny: Human Rights Watch ostrzega sportowców Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, które rozpoczynają się 4 lutego, że będą musieli stawić czoła „orwellowskiemu państwu nadzoru”. Mogą narazić się na niebezpieczeństwo, jeśli będą udzielać wypowiedzi na rzecz Ujgurów. Jeśli zawodnicy staną w obronie praw człowieka lub będą krytyczni wobec chińskich władz, Międzynarodowy Komitet Olimpijski nie będzie w stanie będzie ich ochronić. „Chińskie prawo jest bardzo niejasne w kwestii przestępstw, które mogą być użyte do ścigania ludzi za korzystanie z wolności słowa. Ludzie mogą być oskarżeni o wywoływanie kłótni lub prowokowanie kłopotów. Istnieją wszelkie rodzaje przestępstw, które mogą być wymierzone w pokojowe, krytyczne komentarze. A w Chinach wskaźnik skazań wynosi 99 proc.” powiedziała Yaqiu Wang, analityczka Human Rights Watch.
  • Polska: Treść rozmów polskiej minister klimatu i środowiska Anny Moskwy i jej czeskiej odpowiedniczki pozostanie poufna do pełnego rozwiązania sporu wokół kopalni Turów. Taki komunikat wydano po pierwszej od czasu wyborów w Czechach rundzie negocjacji w tej sprawie.
  • Bułgaria: Ogłoszono rekordową liczbę nowych zakażeń koronawirusem – we wtorek (18 stycznia) przybyło ich aż 11 181. Jednocześnie 5 259 osób przebywało w szpitalach, z czego 554 na oddziałach intensywnej terapii. Odnotowano także 91 zgonów. Wśród 7-milionowej bułgarskiej populacji w pełni zaszczepionych jest poniżej 30 proc. mieszkańców.
  • Francja: Padł rekord dobowej liczby nowych infekcji koronawirusem. Stwierdzono prawie 465 tys. przypadków. Odsetek pozytywnych wyników testów na obecność SARS-CoV-2 w organizmie wynosi już prawie 24 proc.
  • Kanada: Ministerstwo zdrowia dopuściło do użytku pierwszy lek przeciw COVID-19, który może być stosowany w domu po przepisaniu przez lekarza, poinformowały w poniedziałek władze medyczne.
  • Australia: W ciągu ostatniej doby na COVID-19 zmarło 77 osób, poinformowały władze we wtorek. To najwięcej wywołanych koronawirusem zgonów od początku epidemii COVID-19 w tym państwie. W szpitalach w Wiktorii, drugim pod względem ludności stanie kraju, ogłoszono stan alarmowy.