Donald Tusk apeluje do CDU o zajęcie stanowiska ws. Fideszu Viktora Orbana / STOLICE

CDU, Merkel, Laschet, Tusk, Orban, Europejska, Partia Ludowa, Niemcy, Polska, Węgry

„Jasne stanowisko z waszej strony będzie decydujące i dlatego będzie na miarę złota”. „Jestem pewien, że nas i w tym wypadku nie zawiedziecie”, podkreślił Tusk, który od dawna już naciska na wykluczenie Fidesz z EPL. / Foto via [EPA/CHRISTIAN MARQUARDT]

Donald Tusk zaapelował do niemieckich chadeków o zajęcie jasnego stanowiska w konflikcie z partią Viktora Orbana. Kraje bałtyckie jednym głosem ws. zatrzymania Aleksieja Nawalnego. Szef MSZ Czech apeluje do UE o sankcje przeciwko Rosji. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „Stolic Europy”.

 

BERLIN

Nowy kanclerz? Delegaci Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) wybrali Armina Lascheta nowym przewodniczącym partii. W decydującym głosowaniu wygrał on z Friedrichem Merzem.

Zwycięzca ma szansę zostać kandydatem ugrupowania na kanclerza, ponieważ Angela Merkel zapowiedziała już rezygnację z polityki po zaplanowanych na jesień wyborach parlamentarnych. Jednak nie brakuje głosów, że kandydatem na szefa niemieckiego rządu z ramienia chadeków powinien zostać inny polityk. Więcej szczegółów poniżej. 

(Aleksandra Kuśnierkiewicz | EURACTIV.pl)

Niemcy: CDU ma nowego lidera. Partia Merkel wybrała kontynuację czy skręt w prawo?

Wynik wyborów prawdopodobnie rozpocznie nowy okres w dziejach Niemiec.

WARSZAWA

Czas na działanie. Donald Tusk zaapelował w sobotę do niemieckich chadeków o zajęcie jasnego stanowiska w konflikcie z partią Viktora Orbana. Pełniący funkcję przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej (EPL), powitał krótko delegatów CDU na ich wirtualnym kongresie. Nawiązał do konfliktu z Fidesz, jaki istnieje w największej ogólnoeuropejskiej partii.

Wszyscy w EPL cenią cierpliwość i wytrwałość CDU, ale jeśli chodzi o obronę „naszych wspólnych wartości” czekają EPL trudne decyzje, powiedział Donald Tusk, nie wymieniając jednak partii Viktora Orbana.

„Jasne stanowisko z waszej strony będzie decydujące i dlatego będzie na miarę złota”. „Jestem pewien, że nas i w tym wypadku nie zawiedziecie”, podkreślił Tusk, który od dawna już naciska na wykluczenie Fidesz z EPL. Na razie członkostwo węgierskiej partii jest jedynie zawieszone a jej wykluczenie nie powiodło się m.in. z powodu postawy niemieckich partii chadeckich – CDU i CSU.

Tusk przyznał, że zawsze mógł liczyć na CDU w staraniach o utrzymanie „wysokich standardów naszego życia publicznego”. „To wam w dużej mierze zawdzięcza się, że wolność, szczerość, transparencja, prawda i rozsądek nie przegrały w walce z autorytarnymi tendencjami, korupcją kłamstwem i populizmem”, mówił Tusk do niemieckich chadeków.

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Tusk ostrzega przed niebezpieczeństwem wyprowadzenia Polski z UE

Szef EPL Donald Tusk przewiduje, że PiS nie wyprowadzi Polski z UE dopóki sondaże będą wskazywały przewagę zwolenników Unii nad jej przeciwnikami. Uprzedza jednak, że będzie ono “ciężko pracować” i w końcu wyprowadzi Polskę z UE.  

TALLINN | RYGA| WILNO

Kraje bałtyckie jednym głosem. Estonia, Łotwa i Litwa oświadczyły, że zatrzymanie Aleksieja Nawalnego jest „całkowicie nieakceptowalne” i wezwały do natychmiastowego zwolnienia rosyjskiego opozycjonisty. Do uwolnienia Nawalnego rosyjskie władze wezwał też przewodniczący Rady Europejskiej.

„Bulwersujące aresztowanie lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego tuż po tym, gdy wrócił on do domu to kolejny dowód wysiłków Kremla, by systematycznie naruszać prawa człowieka i wolności demokratyczne”, ocenił prezydent Litwy Gitanas Nauseda. „Zachodnie demokracje nie mogą tego tolerować!”, podkreślił prezydent na Twitterze.

Estonia, Łotwa i Litwa wydały wspólne oświadczenie. Oceniły, że zatrzymanie Nawalnego jest „całkowicie nieakceptowalne”. „Żądamy natychmiastowego uwolnienia (Nawalnego)”, napisano w komunikacie, o którym poinformował szef litewskiego MSZ Gabrielius Landsbergis.

(Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

Rosja: Aleksiej Nawalny aresztowany zaraz po wylądowaniu w Moskwie

Polityk wracał do Rosji z Niemiec, gdzie spędził ostatnie kilka miesięcy na rekonwalescencji po otruciu nowiczokiem.

PRAGA

Minister spraw zagranicznych zaproponuje unijne sankcje za zatrzymanie Nawalnego. Minister spraw zagranicznych Czech Tomáš Petříček chce omówić możliwe sankcje na szczeblu UE wobec Rosji w związku z zatrzymaniem lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego.

„Aresztowanie Nawalnego ma podłoże polityczne. Został zatrzymany za swoje poglądy, a nie za to, o co formalnie go oskarżono. W ten sposób rosyjski reżim łamie międzynarodowe traktaty dotyczące praw człowieka”, powiedział Petříček w niedzielę po tym, jak Nawalny został zatrzymany po przyjeździe do Rosji.

„Postaram się zająć tą kwestią na następnym posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych UE. Zaproponuję dyskusję na temat możliwych sankcji”, dodał Petříček. Premier Andrej Babiš stwierdził, że „Rosja oddala się od wspólnoty państw demokratycznych”.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Aleksiej Nawalny wraca do Rosji. "Władze robią wszystko, aby zniechęcić mnie do powrotu"

Aleksiej Nawalny zapewnił, że ostatni etap rekonwalescencji po otruciu może odbyć już w domu.

PARYŻ

Niechętni paszportom szczepień. Francja „bardzo niechętnie” odnosi się do projektu europejskiego paszportu szczepionkowego, stwierdził w niedzielę sekretarz stanu ds. europejskich Clement Beaune.

Szef greckiego rządu Kyriakos Mitsotakis wezwał Unię Europejską we wtorek do przyjęcia „znormalizowanego” świadectwa szczepień, aby ożywić przemysł turystyczny zniszczony przez pandemię koronawirusa.

„Jesteśmy bardzo niechętni”, odpowiedział na propozycję premiera Grecji Beaune w radiu France Info. „Jeśli mówimy o dokumencie uprawniającym do podróży po Europie, to uważam, że jest to bardzo przedwczesne”, dodał.

(Louise Rozès Moscovenko  | EURACTIV.fr)

Koronawirus: Rząd Francji "na razie" przeciwny paszportom szczepień. Ale Francuzi opowiadają się za ułatwieniami

Francja „bardzo niechętnie” odnosi się do projektu europejskiego paszportu szczepionkowego, stwierdził w niedzielę sekretarz stanu ds. europejskich Clement Beaune.

WIEDEŃ

Na dłużej z lockdownem. Rząd Austrii poinformował w niedzielę, że obowiązujący od 26 grudnia trzeci ogólnokrajowy lockdown zostanie przedłużony do 8 lutego. Pierwotnie planowano, że restrykcje będą obowiązywać do 24 stycznia, a do 18 stycznia zamknięte miały pozostać szkoły, restauracje, bary i hotele.

Na przedłużenie lockdownu nalegał kanclerz Austrii Sebastian Kurz, który uznał, że ograniczy to ryzyko rozprzestrzeniania się brytyjskiego wariantu wirusa. Sektory turystyczny i gastronomiczny pozostaną zamknięte, otwarte będą jedynie sklepy sprzedające artykuły pierwszej potrzeby. Zakazane pozostaje wychodzenie z domu bez uzasadnionej potrzeby, poinformowano podczas konferencji prasowej.

„Mamy wciąż przed sobą dwa lub trzy trudne miesiące”, powiedział Kurz. Jak dodał, zniesienie restrykcji w planowanym terminie byłoby „beztroską, lub wręcz zaniedbaniem”. Władze Austrii złagodziły restrykcje i zakończyły okres drugiej kwarantanny 2 grudnia. Ponownie otwarto wówczas szkoły i sklepy oraz rozluźniono zasady dotyczące wychodzenia z domu, ale po wzroście liczby nowych zakażeń wprowadzono trzeci lockdown.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

Austria: Od 26 grudnia kolejny lockdown. "To jedyny sposób na pokonanie pandemii"

„Prognoza dla całej Europy jest dramatyczna”, argumentował w piątek kanclerz Sebastian Kurz.

BRUKSELA

Mniejsze ograniczenie niż się spodziewano. Ograniczenie dostaw szczepionek koncernu Pfizer i BioNTech do Belgii w najbliższym tygodniu będzie mniejsze, niż się spodziewano.

Poinformowała o tym belgijska grupa zadaniowa do spraw szczepień. Amerykańsko-niemiecki koncern tłumaczył pod koniec ubiegłego tygodnia, że musi czasowo zmniejszyć dostawy, bo chce wprowadzić modyfikacje w jednej z fabryk, która zaopatruje Europę, by w przyszłości moce produkcyjne były większe.

Grupa zadaniowa do spraw szczepień poinformowała, że nie wpłynie to na plan szczepień pierwszej grupy, czyli rezydentów i personelu domów opieki społecznej, hospicjów. Co nie zmienia faktu, że belgijskie władze poirytowała piątkowa informacja firm Pfizer i BioNTech.

(Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

Koronawirus: Sześć krajów UE oburzonych decyzją Pfizera ws. dostaw szczepionek

Ministrowie krajów północnej części Europy wyrazili nadzieję, że „Pfizer rozumie, iż stawką jest zaufanie do szczepień i nauki jako takiej”.

LONDYN

Eurostar nie przetrwa? Eurostar stoi w obliczu zagrożenia dla swojej przyszłości bez znacznego wsparcia rządu, ostrzegła firma w niedzielę.

Liczba pasażerów korzystających z usług kolejowych przez kanał La Manche spadła o 95 proc. z powodu pandemii COVID-19, co skłoniło szefostwo Eurostar do złożenia oświadczenia, że „bez dodatkowego finansowania ze strony rządu istnieje realne ryzyko dla przetrwania spółki Eurostar”.

Eurostar jest w większości własnością francuskiej kolei państwowej SNCF. Pociągi Eurostar, które łączą Wielką Brytanię z Europą kontynentalną, przewiozły 11 mln pasażerów w 2019 r.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

Dwie europejskie sieci szybkiej kolei – Eurostar i Thalys – połączą się?

Na fuzję dwóch spółek musiałaby jeszcze wyrazić zgodę Komisja Europejska, ponieważ powstałby europejski gigant kolejowy, który zdominowałby rynek transportu szynowego na duże odległości. Choć Eurostar i Thalys są już w pewnym stopniu powiązane, to jednak na razie działają jako odrębne …

HELSINKI | KOPENHAGA | OSLO

Mieszane wiadomości dla gazociągu Nord Stream 2. Kolejna zachodnia firma wycofała się z udziału w powstaniu rosyjskiego gazociągu na dnie Bałtyku. Nord Stream 2 stracił ubezpieczyciela.

Szwajcarska firma ubezpieczeniowa Zurich Insurance Group przestanie ubezpieczać budowę gazociągu Nord Stream 2 ze względu na groźbę sankcji USA. Spółka może zostać objęta nowymi sankcjami USA wobec firm świadczących usługi ubezpieczeniowe i certyfikacyjne dla rurociągu.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Niemcy ominą sankcje USA nałożone na Nord Stream 2?

Pod osłoną ochrony klimatu i środowiska Niemcy chcą ominąć sankcje USA na gazociąg Nord Stream 2.

RZYM

Sądny dzień. Premier Giuseppe Conte zwróci się w poniedziałek do Izby Deputowanych o głosowanie w sprawie wotum zaufania po opuszczeniu jego rządu przez ministrów z ugrupowania Italia Viva byłego premiera Matteo Renziego. Senat – izba wyższa włoskiego parlamentu – zagłosuje we wtorek w sprawie wotum nieufności.

(Daniele Lettig | EURACTIV.it)

Włochy: Kryzys rządowy. Partia Matteo Renziego opuszcza koalicję

Pozostałe partie rządzące nie kryją irytacji postawą koalicjanta. „To błąd, za który zapłacą wszyscy”, uważa wiceszef Partii Demokratycznej Andrea Orlando.

ATENY

#Metoo. Wybitna sportsmenka i wielokrotna medalistka igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata w żeglarstwie Sofia Bekatorou, opowiedziała o wykorzystywaniu seksualnym przez działacza sportowego podczas przygotowań do Igrzysk Olimpijskich w Sydney (2000).

Bekatorou początkowo nie ujawniła nazwiska działacza, jednak z ustaleń greckich mediów wynika, że sprawa dotyczy molestowania przez byłego pracownika Greckiej Federacji Żeglarskiej, który obecnie należy do rządzącej partii Nowa Demokracja.

(Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)

Pracownice PE uruchomiły bloga na temat molestowania seksualnego w pracy

Na konferencji prasowej w Brukseli oficjalnie zainaugurowano działalność specjalnej strony internetowej, na której znajdą się anonimowe historie osób, które molestowano seksualnie podczas pracy w Parlamencie Europejskim. Inicjatywa ta ma na celu walkę z przypadkami napastowania w instytucjach europejskich.
 
To europejska odsłona …

BUDAPESZT

Węgierscy eksperci sprawdzają szczepionkę. Proces produkcji szczepionek przeciwko koronawirusowi chińskiego producenta farmaceutycznego Sinopharm został sprawdzony w Pekinie przez ekspertów z Narodowego Instytutu Farmacji i Żywności i Zdrowia (OGYÉI), poinformowała w sobotę państwowa agencja informacyjna MTI.

„Udało nam się zobaczyć, czego chcieliśmy”, powiedział Ferenc Lukács, szef działu kontroli instytutu, który potwierdził, że produkcja odbywa się w nowoczesnej fabryce i w bezpiecznych warunkach.

Węgry „praktycznie” zawarły porozumienie z Sinopharm, co może oznaczać dostawę do miliona dawek szczepionki przy pierwszej dostawie po uzyskaniu zezwolenia od krajowego organu regulacyjnego, powiedział w czwartek rzecznik rządu Gergely Gulyás.

W minioną sobotę opozycyjna Koalicja Demokratyczna (DK) ogłosiła rozpoczęcie zbierania podpisów przeciwko rejestracji przez władze chińskiej szczepionki, która nie została zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków (EMA).

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Koronawirus: Węgry krytykują procedury UE i kupują chińską szczepionkę

Decyzja rządu węgierskiego oznacza zakup szczepionek z pominięciem unijnej procedury.

BRATYSŁAWA

Zamykają w domach i testują. Rząd Słowacji zdecydował w niedzielę, że zakaz wychodzenia z domu zostanie przedłużony do 7 lutego. Jednocześnie podjęto decyzję, że od poniedziałku do 27 stycznia na Słowacji przeprowadzone zostaną powszechne testy na obecność koronawirusa. Brak negatywnego wyniku będzie oznaczać obowiązkowe pozostawanie w domu.

Osoby z pozytywnym wynikiem lub te, które nie wezmą udziału w testach, nie będą mogły wychodzić do pracy, a osoby w wieku od 15 do 65 roku życia nie będą mogły wychodzić nawet na spacer. Pozostanie możliwość zrobienia niezbędnych zakupów w najbliższym sklepie, wyjście do apteki lub do lekarza. Jedno z rodziców będzie mogło odprowadzać dziecko do szkoły.

Minister zdrowia Marek Krajczi wyjaśnił, że w wyniku testów kraj zostanie podzielony na 36 powiatów z dobrymi wynikami, gdzie życie będzie mogło wracać do normy. Pozostałe 37 będą testowane do czasu aż zaczną spadać liczby zakażonych.

Masowe testy na Słowacji po raz pierwszy zostały zorganizowane na przełomie października i listopada 2020 r.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Słowacja powtórzy ogólnokrajowe testy na koronawirusa. Premier zarzuca koalicjantowi śmierć 4 tys. osób

Premier przedstawił wykresy dowodzące, że takie są koszty niesprowadzania przez ministra gospodarki odpowiedniej liczby dobrej jakości testów.

LUBLANA

Wotum nieufności wobec premiera Janšy przełożone. Wniosek o wotum nieufności wobec rządu premiera Janeza Jansy prawdopodobnie nie będzie głosowany w środę, jak pierwotnie planowano, ze względu na oczekiwanie na wynik testu na koronawirusa u szefa wywiadu (SOVA), Janeza Stuška.

Stušek uczestniczył w piątek w posiedzeniu parlamentarnej komisji ds. Nadzoru nad Służbami Wywiadowczymi, dlatego wszystkich dziewięciu członków komisji i około 20 innych pracowników obecnych na spotkaniu zostanie poddanych testom. W przypadku pozytywnego wyniku, wielu polityków czeka przymusowa kwarantanna, a głosowanie ws. wotum nieufności dla rządu będzie musiało zostać przełożone na inny termin.

Wniosek o wotum nieufności, z powodu nieskutecznej walki przez rząd z pandemią koronawirusa, ma potwierdzone poparcie 42 z 90 posłów w Zgromadzeniu Narodowym. Opozycja nominowała także kandydata na nowego premiera. Do powodzenia wniosku potrzeba jednak 46 głosów. 

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Kim jest Janez Janša – premier Słowenii, który chce bronić Polski i Węgier ws. budżetu?

Kim jest polityk, który „mógł być słoweńskim Vaclavem Havlem, ale postanowił być drugim Orbánem”?