Bułgaria zablokuje rozmowy akcesyjne Macedonii Północnej z UE? / STOLICE

Bułgaria, Macedonia Północna, Unia Europejska, pandemia, koronawirus

To nie pierwszy raz, gdy Sofia grozi zawetowaniem akcesji Macedonii Płn. do UE. [EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI]

Bułgaria zablokuje rozmowy akcesyjne Macedonii Północnej z UE? Jak z integracją imigrantów radzi sobie Portugalia? Kosowo dołączy do bałkańskiego „mini-Schengen”? Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

SOFIA

Bułgaria zablokuje negocjacje UE ze Skopje? Bułgaria nie może zatwierdzić ram negocjacyjnych UE dla Macedonii Północnej w ich obecnej formie, powiedziała w środę (28 października) minister spraw zagranicznych Ekaterina Zachariewa. Tzw. ramy negocjacyjne będą przedmiotem porządku obrad składającej się z ministrów ds. europejskich państw członkowskich UE Rady ds. Ogólnych, której posiedzenie zaplanowano na 10 listopada.

„Uważamy, że Traktat o przyjaźni, dobrym sąsiedztwie i współpracy między Bułgarią a Macedonią Północną nie jest skrupulatnie wdrażany”, powiedziała Zahariewa.

Jeśli rząd bułgarski zablokuje negocjacje z Macedonią Północną, powinien zrobić to samo z Albanią, biorąc pod uwagę, że oficjalne stanowisko Sofii głosi, że oba kraje powinny jednocześnie wstąpić do UE.

To nie pierwszy raz, gdy Sofia grozi zawetowaniem akcesji Macedonii Płn. do UE. W maju mówił o tym jednej z polityków rządzącej partii GERB z powodu braku postępów w pracach dwustronnego komitetu złożonego z historyków, którzy są odpowiedzialni za opracowanie najtrudniejszych kart ze wspólnej historii obu państw.

„Jeśli komisja historyczna nie wznowi pracy do czerwca, a władze w Skopje nadal będą fałszowały historię, Bułgaria nie zgodzi się na rozpoczęcie rozmów przedakcesyjnych UE z Macedonią Północną”, powiedział poseł do Parlamentu Europejskiego i członek partii Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii (GERB; EPL) premiera Bojko BorysowaAndrey Kovatchev rozmowie z bułgarską redakcją EURACTIV.

Więcej o nieporozumieniach na linii Sofia-Skopje piszemy poniżej. 

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Macedonia Płn. skończyła spór z Grecją. Teraz zacznie z Bułgarią?

Premier Bułgarii Bojko Borysow ostrzegł Macedonię Północną przed stosowaniem „antybułgarskiej retoryki”. Wezwał też rząd macedoński do zaprzestania zawłaszczania historii Bułgarii.
 

Chcąc rozwijać dobre relacje zapoczątkowane podpisaniem w 2018 r. układu o dobrym sąsiedztwie, Macedonia Północna i Bułgaria powołały wspólną komisję do …

Prezent od USA. Waszyngton zaproponował przekazanie Bułgarii dwóch samolotów Lockheed Martin F-16 w ramach procedury Excess Defense Articles. Samoloty, pochodzące z zasobów Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, Amerykanie przekażą bezpłatnie. Posłużą do szkolenia bułgarskiego personelu technicznego.

Ma to ułatwić opanowanie procedur związanych z obsługą statków powietrznych zachodniej produkcji. Dodatkowo propozycja, którą Bułgarzy przyjęli, pozwoli na przyspieszenie procesu szkolenia techników na terenie Bułgarii.

Inicjatywa jest związana z zamówieniem przez Bułgarię w lipcu 2019 r. ośmiu samolotów Lockheed Martin F-16 Block 70 za 1,2 mld dol. Bułgaria deklaruje ponadto chęć zakupu kolejnych ośmiu maszyn w ciągu najbliższych lat. Dostawy zamówionych maszyn potrwają do końca 2026 r. Nie można wykluczyć, że podobną propozycję otrzyma również Słowacja. Nasi południowi sąsiedzi zamówili w grudniu 2018 r. 14 fabrycznie nowych F-16 Block 70 za 1,6 mld euro.

(EURACTIV.pl)

Historyczne spory staną na drodze Macedonii Płn. do UE?

Codzienny przegląd informacji z europejskich stolic – 5 maja.

LIZBONA

Najlepsi w integracji? Portugalia jest jednym z dziesięciu krajów o najlepszej polityce integracyjnej dla migrantów, wynika z raportu przygotowanego przez Migrant Integration Policies Index (MIPEX), w którym uwzględniono 52 państwa. Jako mocne strony kraju rządzonego od 2015 r. przez premiera Antonia Costę wymieniono m.in. politykę antydyskryminacyjną i program łączenia rodzin.

Portugalia poprawiła w ostatnich latach politykę integracji migrantów, zwłaszcza jeśli chodzi o zdrowie i edukację, za co uzyskała w 2019 r. 81 na 100 przyznawanych punktów.

Portugalia znalazła się w w „10” najlepiej ocenianych państw razem z krajami nordyckimi, które są najchętniej wybieranymi kierunkami przez imigrantów. Portugalia wypada lepiej pod względem jakości polityki imigracyjnej niż sąsiednia Hiszpania czy Włochy.

MIPEX jest przygotowywany przez Centrum Stosunków Międzynarodowych w Barcelonie. Jest współfinansowany przez Komisję Europejską.

Lokalne media przypominają jednak, że wraz z nasileniem od 2019 r. działań straży granicznej u brzegów Hiszpanii, nielegalni migranci z Afryki coraz częściej kierują się w stronę południowej Portugalii.

To jednak w dalszym ciągu Hiszpania pozostaje głównym kierunkiem nielegalnych podróży migrantów z Afryki na Półwysep Iberyjski. O ile w tym roku do Portugalii dotarło ich blisko 100, to do jej zachodniego sąsiada już ponad 9 tys.

(Susana Venceslau, Lusa.pt)

UE: Co proponuje Komisja Europejska w nowym pakcie migracyjnym?

Komisja Europejska zaproponowała nowy tzw. pakt migracyjny, w którym zrezygnowała z obowiązkowego przyjmowania uchodźców, ale stawia na „obowiązkową solidarność”.

PRISZTINA

Zapraszają Kosowo. Premier Macedonii Północnej Zoran Zaew powiedział, że Kosowo zostanie zaproszone w piątek (30 października) do przyłączenia się do regionalnej inicjatywy „mini-Schengen”, którą w 2019 r. stworzyły wspólnie Serbia, Albania i Macedonia Północna. W trakcie piątkowego spotkania Zaew spotka się z premierem Albanii Edim Ramą, a także prezydentem Serbii Aleksandarem Vučiczem.

Mini-Schengen ma na celu usunięcie przeszkód w swobodnym przepływie osób, towarów, usług i kapitału w krajach tzw. Bałkanów Zachodnich.

Kosowo zgodziło się dołączyć do tzw. strefy w zeszłym miesiącu, kiedy Serbia i Kosowo podpisały w Waszyngtonie 4 września porozumienia pod auspicjami prezydenta USA Donalda Trumpa.

"Kult" prezydenta USA w Kosowie: Amerykofilia czy oportunizm? Prisztina chce "jeziora Trumpa"

Czy próby uhonorowania Donalda Trumpa to jedynie wyraz proamerykańskiej postawy Kosowian czy działanie obliczone przez władze kraju na konkretne korzyści?

WARSZAWA

Wicepremier oskarża. Prezes PiS, wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński oskarżył wczoraj w Sejmie opozycję o podjudzanie ludzi do masowych demonstracji narażając setki osób na śmierć z powodu koronawirusa, a opozycyjnych polityków nazwał przestępcami.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Koronawirus: Kaczyński w Sejmie oskarża opozycję

Prezes PiS, wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński oskarżył wczoraj w Sejmie opozycję o podjudzanie ludzi do masowych demonstracji narażając setki osób na śmierć z powodu koronawirusa, a opozycyjnych polityków nazwał przestępcami.

Empatia prezydenta? Tymczasem prezydent Andrzej Duda przyznał wczoraj, że nie dziwi go gniew i obawa protestujących kobiet, ale “z całą mocą” potępił akty agresji, napady na kościoły i wulgarne zachowania podczas trwających już tydzień demonstracji przeciwko decyzji TK ws. aborcji. Zadeklarował przy tym gotowość do udziału w pracach nad rozwiązaniem, “które będzie niosło spokój społeczny”.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Prezydent: Nie dziwię się gniewowi i obawie protestujących kobiet

Prezydent Andrzej Duda przyznał wczoraj, że nie dziwi go gniew i obawa protestujących kobiet, ale “z całą mocą” potępił akty agresji, napady na kościoły i wulgarne zachowania podczas trwających już tydzień demonstracji przeciwko decyzji TK ws. aborcji.

BERLIN

Wraca lockdown? „Krzywa zachorowań musi znowu się wypłaszczyć”, powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel ogłaszając nowe ograniczenia związane z epidemią koronawirusa. W środę w Niemczech zapadła decyzja o częściowym lockdownie. Ograniczenia będą obowiązywać do końca listopada.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Koronawirus: Dziś decyzja o lockdownie. Niemcy znów zamrożą gospodarkę?

Kanclerz Angela Merkel spotka się w środę z premierami lokalnych rządów.

PARYŻ

Wszystko zamknięte, tylko nie szkoły. Prezydent Emmanuel Macron w telewizyjnym orędziu zapowiedział wprowadzenie kolejnego ogólnokrajowego lockdownu w związku z ponownym gwałtownym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. Od najbliższego piątku do 1 grudnia. Więcej szczegółów poniżej. 

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

HELSINKI

Samochód elektryczny potrzebny od zaraz. Według raportu opublikowanego we wtorek (27 października) na zlecenie Ministerstwa Transportu i Komunikacji, emisje drogowe w Finlandii powinny jak najszybciej zostać zmniejszone o połowę w porównaniu do poziomów z 2005 r. Potrzeba także zwiększenia liczby samochodów elektrycznych.

Transport odpowiada za 20 proc. emisji gazów cieplarnianych w Finlandii. 94 proc. z nich pochodzi z ruchu drogowego. Tylko kilka proc. wytwarzane jest przez ruch samolotów.

Według raportu drastyczne ograniczenie emisji drogowych wymagałoby około 700 tys. samochodów elektrycznych na fińskich drogach w ciągu najbliższej dekady.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

"Nie chcemy marginalizacji mniejszych gospodarek". Finlandia przeciwna zmianom w europejskiej polityce konkurencji?

Rząd w Helsinkach opowiada się przeciwko budowie „europejskich czempionów”?

SZTOKHOLM

Powtórka z Finlandii? Włamanie do firmy Gunnebo z Göteborga – zajmującej się bezpieczeństwem oraz dostawcy oprogramowania – spowodowało wyciek ponad 38 tys. tajnych plików. Według publikacji Dagens Nyheter, znaczenie kradzieży danych zostanie ocenione dopiero w najbliższych dniach.

Okazuje się bowiem, że wykradzione informacje to najczęściej plany systemów alarmowych, skarbców bankowych i systemów bezpieczeństwa niektórych banków. Ze wstępnych informacji wynika, że hakerzy którzy weszli w ich posiadanie, przesłali je już do Darknetu. Wśród wykradzionych danych są także informacje dotyczące szwedzkiego parlamentu i urzędu skarbowego.

Przedstawiciele Gunnebo zaprzeczyli wszelkim zaniedbaniom. W oświadczeniu wydanym we wtorek (25 października) napisano, że od sierpnia pracowano nad złagodzeniem szkód. Odmówiono także zapłacenia okupu żądanego przez hakerów. Szwedzka policja prowadzi dochodzenie w sprawie.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Finlandia: Haker wykradł dane tysięcy pacjentów psychoterapii. Domaga się okupu

Haker zagroził, że do czasu zapłaty okupu będzie ujawniał codziennie dane stu kolejnych osób.

RZYM

Premier twierdzi, że konieczne są nowe obostrzenia. „Ograniczenia wprowadzone najnowszym dekretem są konieczne, aby sytuacja pandemiczna nie wymknęła się spod kontroli”, powiedział w środę (28 października) premier Giuseppe Conte.

„Jeśli chronimy zdrowie publiczne, chronimy również gospodarkę. Dekret ma na celu zachowanie krajowego systemu opieki zdrowotnej bez zagrażania gospodarce ”, powiedział szef rządu.

„Rząd ma świadomość, że są to surowe ograniczenia, ale są one konieczne, aby kontrolować liczbę infekcji. W przeciwnym razie sytuacja wymknęłaby się spod kontroli”, podkreślił Conte.

W Mediolanie i Turynie na północy Włoch doszło w poniedziałek do gwałtownych protestów przeciwko zaostrzeniu restrykcji w ramach walki z pandemią koronawirusa. Głównym powodem manifestacji są ograniczenia w pracy lokali gastronomicznych.

Tymczasem we Włoszech w środę potwierdzono 205 kolejnych zgonów związanych z COVID-19. Zarejestrowano prawie 25 tys. nowych zakażeń koronawirusem, poinformowało w środę ministerstwo zdrowia. Wykonano także ponad 200 tys. testów w ciągu 24 godzin, co jest nowym rekordem.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Włochy: Rząd wprowadza nowe obostrzenia. "Nie możemy tracić czasu"

„Sytuacja jest krytyczna, ale rząd jest i reaguje”, podkreślił premier Giuseppe Conte.

PRAGA

Krytyczna sytuacja w Czechach. Sytuacja epidemiczna w 10-milionowych Czechach jest coraz poważniejsza, z liczbą zakażeń koronawirusem praktycznie codziennie przekraczającą 10 tys. i szybko rosnącym bilansem zgonów. Rząd wprowadza nowe restrykcje, a na ulicach stolicy protestują przeciwnicy surowych ograniczeń. Więcej szczegółów poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Koronawirus: Krytyczna sytuacja w Czechach. Godzina policyjna i demonstracje w stolicy

Z danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób wynika, że w Czechach notuje się obecnie ponad 1300 przypadków COVID-19 na 100 tys. osób.

Ex-minister z odznaczeniem. Były minister zdrowia Czech Roman Prymula, który w ubiegłym tygodniu złamał rekomendowane przez niego samego restrykcje mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa, został odznaczony przez prezydenta Milosza Zemana Orderem Lwa Białego, najwyższym czeskim odznaczeniem państwowym. Prymulę uhonorowano za  wysiłki w walce z pandemią koronawirusa.

Premier Andrej Babisz zdymisjonował jednak w miniony weekend ministra zdrowia, ponieważ ten odwiedził w czwartek (22 października) wieczorem restaurację, która – według obowiązujących w Czechach zasad związanych z ograniczeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa – powinna być zamknięta. Minister nie miał przy tym obowiązkowej maski ochronnej.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Czechy: Minister Jana Maláčová nazwała premiera Babiša "debilem". Potem się wycofała

Kontrowersyjne słowa padły z ust minister po nagraniu wywiadu telewizyjnego, gdy myślała, że kamera jest już wyłączona.

BRATYSŁAWA

Jak Słowacja walczy z korupcją? Funkcjonariusze słowackiej Krajowej Agencji Kryminalnej (NAKA) zatrzymali w środę kilku przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości. Według mediów wśród zatrzymanych są sędziowie, w tym sędzia Sądu Najwyższego, i znany adwokat.

Oficjalnie nie podano, w jakiej sprawie przeprowadzono operację. W marcu przeprowadzono podobną akcję, gdy zatrzymano 13 sędziów. NAKA jest odpowiednikiem Centralnego Biura Śledczego w Polsce.

Wśród zatrzymanych są m.in. była wiceprzewodnicząca Sądu Najwyższego Jarmila Urbancova, sędzia Sądu Najwyższego Jozef Kolcun i była wiceprzewodnicząca Sądu Okręgowego w Bratysławie Katarina Bartlaska. Media piszą także o zatrzymaniu znanego prawnika Zoroslava Kollara, do którego przylgnęła opinia, że w sądach potrafi załatwić niemal wszystko.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

Słowacja: W parlamencie przepadła ustawa zaostrzająca prawo aborcyjne

We wtorek w słowackim parlamencie przewagą jednego głosu odrzucono projekt ograniczający dostępność aborcji.

ZAGRZEB

Nie będzie lockdownu? „Sytuacja jest pod kontrolą. Będziemy musieli balansować między ochroną zdrowia i zachowaniem działalności gospodarczej do czasu znalezienia szczepionki”, powiedział w środę premier Andrej Plenković. „Do tego czasu będziemy zaostrzać środki, ale postaramy się uniknąć wprowadzenia nowego lockdownu i restrykcji, z którymi mieliśmy do czynienia wiosną”, podkreślił.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

UE: Bułgaria i Chorwacja przyjęte do "przedsionka" strefy euro. Kiedy przyjmą wspólną walutę?

W piątek (10 lipca) lew bułgarski i chorwacka kuna stały się częścią mechanizmu kursu walutowego ERM II. Jest to bezpośredni „przedsionek” strefy euro, która liczy obecnie 19 członków. Kiedy oba kraje przejdą na wspólną europejską walutę?

BELGRAD

Jaki będzie nowy rząd? Parlament w środę (28 października) zaaprobował powołanie nowego rządu. Za wnioskiem o wotum zaufania dla gabinetu Any Brnabić opowiedziało się 227 posłów, przy 5 głosach sprzeciwu i 16 wstrzymujących się.

Prezydent Aleksandar Vuczić doprowadził do roszad personalnych w rządzie, jednak pozostawił Brnabić na stanowisku szefowej rządu. Jej nowy rząd będzie składał się częściowo z nowych ludzi. Istotną zmianą jest oddanie stanowiska ministra spraw zagranicznych przez Ivicę Daczicia – przewodniczącego Socjalistycznej Partii Serbii (SPS). Daczić został zamiast tego przewodniczącym parlamentu.

(EURACTIV.rs  betabriefing.com)

Serbia pod presją UE? Belgrad zmienia decyzję ws. ćwiczeń wojskowych na Białorusi

Serbia nie weźmie udziału w białoruskich manewrach przy polskiej granicy.