Bułgaria zbuduje nową elektrownię atomową? / STOLICE

Bułgaria, Macedonia Północna, Polska, Węgry, weto, Unia Europejska

Bułgaria odmówiła zatwierdzenia ram negocjacyjnych w sprawie unijnej akcesji Macedonii Północnej.

Bułgaria zbuduje nową elektrownię atomową? Remont+ na Węgrzech. W jaki sposób rząd wspiera rodziny? Energetyczny trójkąt. Chorwacja, Słowenia i Węgry rozbudowują sieć energetyczną. Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

TIRANA

Postkolonialna UE? „Zwalczanie korupcji jest wysiłkiem całego społeczeństwa i należy zwalczać je na różnych poziomach jednocześnie, z wyraźną wolą polityczną i solidnymi ramami instytucjonalnymi. Celem jest głębsza kulturalna zmiana w kierunku społeczeństwa, które w pełni ceni uczciwość”, napisał na Twitterze Luigi Soreca, ambasador UE w Tiranie.

Portal informacyjny exit.al zinterpretował wpis dyplomaty jako „nowe standardy w komunikacji” UE w Albanii. Exit.al skrytykował „głęboko kolonialny sposób myślenia o Albańczykach i ich podejściu do uczciwości, który – jak się wydaje – dominuje wśród unijnych urzędników wysokiego szczebla”.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Albania: Dlaczego zburzono budynek Teatru Narodowego w Tiranie?

Przeciwnicy premiera Ediego Ramy twierdzą, że wyburzenie budynku Teatru Narodowego jest symbolem sprawowania przez niego władzy.

SOFIA

Embargo na tom z Rosji? Bułgarski rząd uruchomi budowę nowego reaktora atomowego w istniejącej elektrowni jądrowej w Kozłoduju, poinformował premier Boiko Borysow podczas wizyty w tym naddunajskim mieście, gdzie elektrownia istnieje od 1974 roku. „Nowy reaktor powstanie na podstawie amerykańskiej technologii, sprecyzował premier”.

Na początku października wysoki rangą amerykański dyplomata Francis Fannon podczas wizyty w Sofii skrytykował nie tylko plan Bułgarii dotyczący przedłużenia gazociągu Turecki Potok do Serbii, lecz również plan budowy drugiej elektrowni atomowej w Belene z rosyjskimi reaktorami.

Według Fannona Bułgaria nie potrzebuje drugiej elektrowni atomowej w Belene z przestarzałymi według niego rosyjskimi reaktorami. „Po co Bułgaria miałaby stać się poligonem dla przestarzałej technologii”, pytał Amerykanin. Według niego Rosja chce „powiązać ze sobą partnerów na pół wieku naprzód i przeszkodzić im w stosowaniu nowszych technologii”.

Bułgaria obecnie posiada jedną elektrownię atomową w Kozłoduju, w której działają dwa reaktory o mocy 1000 megawatów, zapewniające 35 proc. zapotrzebowania kraju na energię elektryczną. Pomysł budowy kolejnego reaktora w Kozłoduju nie jest nowy; jego zwolennicy podkreślają, że w regionie istnieje gotowa infrastruktura przesyłowa, do której nie trzeba nowych inwestycji.

Jednocześnie od prawie dwóch lat trwa procedura wyboru inwestora dla elektrowni w Belene, również nad Dunajem. Mają tam powstać dwa bloki jądrowe z rosyjskimi reaktorami WWER 1000+ trzeciej generacji. Kandydatami na inwestora są rosyjski Rosatom oraz spółka chińska i południowokoreańska. Konkurs miał zostać rozstrzygnięty w połowie br. Resort energetyki tłumaczy opóźnienie problemami, spowodowanymi epidemią koronawirusa i brakiem możliwości organizowania konferencji z udziałem uczestników.

(EURACTIV.pl)

Cernavoda: USA rozbudują rumuńską elektrownię atomową?

Sprawa elektrowni Cernovoda to kolejny przykład rywalizacji między USA a Chinami?

BUDAPESZT

Remont+. Nowy program wspierania remontów domów i mieszkań uruchomi od 1 stycznia rząd Węgier, zapowiedziała w środę minister bez teki odpowiedzialna za rodziny Katalin Novak na konferencji prasowej w Budapeszcie.

Novak powiedziała, że państwo weźmie na siebie połowę kosztów remontu mieszkania rodziny z co najmniej jednym dzieckiem, nie więcej jednak niż 3 mln forintów (37 323 PLN). Warunkiem jest rozpoczęcie remontu po 1 stycznia i przedstawienie rachunków za materiały lub wykonane prace.

Novak oświadczyła, że celem rządu jest, by każda rodzina, które ma lub chce mieć dziecko, miała własny dach nad głową i nie martwiła się o tę kwestię, zastanawiając się na powiększeniem rodziny.

TSUE: Węgierska ustawa o szkolnictwie niezgodna z prawem. Rząd podporządkuje się orzeczeniu?

Viktor Orban od lat publicznie krytykuje George’a Sorosa, argumentując, że miliarder zamierza podważyć europejskie wartości swoimi liberalnymi poglądami na temat migracji.

Nowa Izba. W Warszawie i Budapeszcie oficjalnie zainaugurowała działalność Polsko-Węgierska Izba Gospodarcza. Jej celem jest wzmocnienie wymiany handlowej i relacji inwestorskich pomiędzy oboma krajami.

Jak wskazano w komunikacie, wzmocnienie wymiany handlowej oraz relacji inwestorskich na linii Polska-Węgry ma nastąpić m.in. dzięki rozpowszechnianiu informacji rynkowych i finansowo-ekonomicznych, które będą służyły promowaniu wzajemnego handlu i współpracy naukowo-technicznej oraz gospodarczej, a także oferowaniu usług firmom zainteresowanym działalnością na rynku polskim i węgierskim. Izba ma też pomagać w tworzeniu sieci kontaktów, organizować wydarzenia i spotkania biznesowe dla swych członków i partnerów, realizować programy szkoleniowe.

W ubiegłym roku polsko-węgierskie obroty handlowe osiągnęły wartość 10,4 mld euro, jednak założyciele Izby widzą dalsze możliwości w zacieśnianiu dwustronnych relacji biznesowych. „Chociaż Polska jest czwartym największym partnerem handlowym Węgier, a także trzecim dostawcą towarów, w ostatnich latach nie działał żaden bilateralny podmiot ukierunkowany na rozwój współpracy gospodarczej pomiędzy oboma krajami”, zaznaczono.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Węgry: Telex zastąpi Index. Na Węgrzech będą jeszcze niezależne media?

Telex tworzy 70 dziennikarzy, którzy w lipcu zrezygnowali z pracy w Indexie z obawy przed utratą przez ten portal niezależności.

BUDAPESZT | LUBLANA | ZAGRZEB

Energetyczny trójkąt. Minister spraw zagranicznych Chorwacji Gordan Grlić Radman, premier Słowenii Janez Janša i premier Węgier Viktor Orbán uczestniczyli w środę (14 października) w ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod budowę linii wysokiego napięcia Cirkovce-Pince, która połączy systemy elektroenergetyczne trzech krajów. Projekt obejmuje budowę 80-kilometrowej linii przesyłowej o mocy 400 kV. Zostanie ukończony do 2022 roku.

Budowa linii przesyłowej „ułatwi lepszą integrację rynku energii elektrycznej, sprzyjając dalszemu rozwojowi naszych państw”, powiedział Grlić Radman. Chorwacki rząd zainwestował w inicjatywę 20 mln euro.

„Wartość Europy Środkowej rośnie, a wzrost gospodarczy w UE przenosi się na wschód”, powiedział z kolei premier Viktor Orbán. „Kiedy wartość gospodarcza regionu rośnie, duże i silne kraje starają się robić z nimi interesy”, podkreślił węgierski premier, dając do zrozumienia, że inwestycja pozwoli w przyszłości ściągnąć nowych inwestorów do regionu.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Węgry: Redaktor naczelny największego niezależnego portalu zwolniony. Co z wolnością mediów?

Redaktor naczelny największego węgierskiego niezależnego portalu informacyjnego index.hu Szabolcs Dull został zwolniony. Miesiąc wcześniej Dull ostrzegał, że niezależność medium jest zagrożona.

 

 

„Kierownictwo index.hu przeanalizowało najnowsze wydarzenia i prezes zarządu zainicjował rozwiązanie umowy o pracę z redaktorem naczelnym Szabolcsem Dullem w ramach …

BERLIN

Kluczowe dni dla Niemiec? Niemcy wprowadzą nowe, bardziej restrykcyjne środki, by powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa, zapowiedziała w środę późnym wieczorem kanclerz Niemiec Angela Merkel. Nowe obostrzenia dotyczyć będą miast i regionów, gdzie jest największa liczba nowych zakażeń.

Merkel wyraziła zaniepokojenie gwałtownym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem w Niemczech. „Musimy to zatrzymać. W przeciwnym razie nic dobrego z tego nie wyniknie”, powiedziała kanclerz po naradzie z szefami rządów krajów związkowych RFN.

„Jestem przekonana, że to, co teraz zrobimy, zdecyduje o tym, jak wyjdziemy z tej pandemii”, podkreśliła Angela Merkel.

Nowe obostrzenia dotyczą m.in. rozszerzenia obowiązku noszenia masek ochronnych, ograniczenia liczby gości podczas prywatnych uroczystości, ograniczeń w kontaktach społecznych w przestrzeni publicznej i ograniczeń w działalności lokali gastronomicznych.

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Koronawirus: W Niemczech w kierunku turystyki jednodniowej?

Wczasowicze pochodzący z tych regionów w Niemczech, które uznawane są za obszary ryzyka, nie będą już mogli przenocować w hotelu?

PARYŻ

Godzina policyjna. W środę (14 października) prezydent Emmanuel Macron ogłosił wprowadzenie godziny policyjnej we Francji w niektórych miastach. To kolejne obostrzenie w walce z koronawirusem w tym kraju.

Godzina policyjna zostanie wprowadzona w niektórych miastach Francji, zapowiedział prezydent Emmanuel Macron w środowym (14 października) wywiadzie dla francuskich telewizji TF1 oraz France 2. To pierwsze wystąpienie Macrona skierowane do współobywateli dotyczące epidemii SARS-CoV-2 od 14 lipca br.

Na razie godzina policyjna w wybranych miastach będzie obowiązywać przez cztery tygodnie, ale rząd chciałby wydłużyć ten czas na półtora miesiąca, czyli do grudnia. Do tego potrzebna jest jednak zgoda parlamentu. Rząd za wszelką cenę chce uniknąć ogłoszenia ponownego lockdownu. Poprzedni, między marcem a majem br. – przyczynił się do skurczenia się francuskiego PKB o co najmniej 9,8 pkt proc. w 2020 r. Więcej szczegółów poniżej. 

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Koronawirus: Francja wprowadzi godzinę policyjną w miastach? "Naszym celem jest ograniczenie kontaktów prywatnych"

„Należy ograniczyć kontakty, ale życie społeczne musi być kontynuowane”, powiedział w środę Emmanuel Macron.

WIEDEŃ

A jednak kobiety? Nowe dane z austriackiego rynku pracy potwierdzają podejrzenia obserwatorów: konsekwencje gospodarcze kryzysu COVID-19 dotknęły kobiety w większym stopniu niż mężczyzn.

Od kwietnia bezrobocie wśród kobiet wzrosło gwałtowniej niż wśród mężczyzn. Jedynym wyjątkiem jest Wiedeń. „To powinno nas skłonić do myślenia: w miejscach z dobrą opieką nad dziećmi bezrobocie kobiet jest mniejsze”, powiedział szef wiedeńskiego Urzędu ds. Rynku Pracy.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

 

LONDYN

Ile kosztuje brexit? Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) prognozuje, że brytyjskie PKB spadnie w tym roku o 10,1 proc. Jednym z powodów głębszej recesji ma być kolejny lockdown. OECD szacuje, że Brexit może kosztować Wielką Brytanię 5 proc. PKB. Według ekspertów, brak porozumienia będzie oznaczał nową falę bezrobocia.

Eksperci OECD zwracają uwagę, że brak porozumienia handlowego z Unią Europejską może mieć bardzo negatywny wpływ na eksport i rynek pracy. Najbardziej dotkniętymi sektorami mają być transport i producenci samochodów, mięsa i tekstyliów.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com)

Brexit: Flandria powoła się na XVII-wieczny traktat, jeśli nie dojdzie do zawarcia umowy handlowej UE-Wielka Brytania

Czy w innych państwach członkowskich trwa teraz kwerenda archiwów z najstarszymi dokumentami?

DUBLIN

Koniec współpracy. Fermoy w hrabstwie Cork po 14 latach zakończyło umowę o partnerstwie z podkarpacką gminą Nowa Dęba. W lipcu 2019 r. radni Nowej Dęby przegłosowali uchwałę przeciwko „ideologii ruchów LGBT”.

O decyzji miasta Fermoy poinformował lokalny oddział irlandzkiej partii socjaldemokratycznej, który „z zadowoleniem przyjął tę decyzję”. Już w piątek (16 października) webinar poświęcony „Sytuacji osób LGBT+ w Polsce i w Europie”. EURACTIV.pl jest partnerem wydarzenia. Więcej szczegółów tutaj

(EURACTIV.pl)

Norwegia: Polskie gminy ze "strefami wolnymi od LGBT" nie otrzymają środków z funduszy norweskich?

Szefowa MSZ Norwegii Ine Eriksen zapowiedziała, że gminy, które przyjęły uchwały o strefach wolnych od LGBT, nie dostaną pieniędzy z funduszy norweskich.

RZYM

Szkoły nie do ruszenia? Premier Giuseppe Conte wyraził w środę (14 października) zaniepokojenie dalszym wzrostem zakażeń koronawirusem. Nie wykluczył, że w poszczególnych regionach restrykcje będą zaostrzone.

„Jeśli będzie wzrastać liczba zakażonych i chorych w szpitalach, zwłaszcza na intensywnej terapii, znowu będziemy mieli trudności. Musimy zatrzymać tę krzywą, a żeby to zrobić nie ma lepszego sposobu niż respektowanie reguł”.

Tymczasem szkoły we Włoszech nie zostaną zamknięte, pomimo stałego wzrostu codziennych zakażeń SARS-CoV-2, podkreśliła włoska minister edukacji Lucia Azzolina. „Wykonano ogromną pracę tego lata, aby uczniowie mogli wrócić do klas. Jeśli ktokolwiek sugeruje, że najlepszym rozwiązaniem byłoby pozostawienie wszystkich w domach, to moja odpowiedź brzmi nie”, powiedział Azzolina.

7 tys. 332 nowe zakażenia koronawirusem zanotowano ostatniej doby we Włoszech, podało tamtejsze ministerstwo zdrowia. Zmarły 43 osoby. To rekord zakażeń od początku pandemii. Poprzedni zanotowano w marcu. Wcześniej najwyższą dzienną liczbę zakażeń we Włoszech zarejestrowano 21 marca; było ich wtedy 6 tys. 557. Bilans zgonów od początku epidemii wzrósł do 36 tys. 289.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

Włochy: Szpitale wytrzymają przyrost nowych zakażeń SARS-CoV-2? Rząd wprowadza kolejne restrykcje

Premier Włoch Giuseppe Conte we wtorek ogłosił nowe ograniczenia.

MADRYT

Katalonia zamknie bary i restauracje. Regionalny rząd Katalonii (Generalitat) podjął nowe środki w celu zahamowania rozprzestrzeniania się koronawirusa, takie jak zamknięcie barów i restauracji na dwa tygodnie.

Bary, restauracje i kawiarnie będą mogły oferować jedzenie na wynos dopiero od piątku (16 października). Ponadto maksymalna pojemność centrów handlowych i w Katalonii zostanie zmniejszona do 30 proc., a w klubach fitness do 50 proc.

Zajęcia na uniwersytetach będą prowadzone wyłącznie w trybie online, natomiast nauczanie bezpośrednie zostanie zawieszone na co najmniej dwa tygodnie.

W Katalonii we wtorek (14 października) lokalne władze zdrowotne potwierdziły 1620 nowych infekcji w ciągu ostatnich 24 godzin. W regionie odnotowano również 23 nowe zgony, przy czym w szpitalach przyjęto łącznie 1024 pacjentów z COVID-19.

(EUROEFE)

Koronawirus: W jaki sposób Hiszpania i Portugalia zacieśnią współpracę regionalną?

Na Szczycie Iberyjskim zdecydowano o ułatwieniach w pracy służby zdrowia i administracji publicznej w rejonach nadgranicznych.

LIZBONA

Portugalia w złym stanie? W środę w Portugalii premier Antonio Costa ogłosił, że od czwartku (15 października) w kraju będzie obowiązywał stan klęski. Zapowiedział, że rząd będzie obserwował sytuację epidemiczną i w razie dalszego nasilania się infekcji nie wyklucza wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego.

Costa podkreślił, że między wtorkiem a środą w kraju zanotowano najwyższą od wybuchu epidemii dobową liczbę zakażeń – 2072. W sumie w kraju zanotowano już 91 193 przypadków infekcji.

Costa ogłosił również, że rząd wysłał do parlamentu projekt ustawy nakazującej obowiązkowe używanie masek ochronnych oraz aplikacji „StayawayCovid” dla urzędników służby cywilnej, szkół, wojska i policji.

W Portugalii na świeżym powietrzu nie może gromadzić się jednocześnie więcej niż 5 osób.

(Pedro Morais Fonseca and Sílvia Maia, Lusa.pt)

Portugalia: Dlaczego na dwa tygodnie wraca stan wyjątkowy?

Od połowy września, przez co najmniej dwa tygodnie, w Portugalii, obowiązywać będzie stan wyjątkowy.

BELGRAD

Ile procent osób miało już COVID? Część Serbów miała już koronawirusa, co oznacza, że ​​„jakaś odporność istnieje”, twierdzi epidemiolog Predrag Kon. Centralny Sztab Kryzysowy, którego Kon jest członkiem, szacuje, że liczba Serbów , którzy mogli już mieć zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 wynosi „od 15 do 20 proc.”.

„Obecnie ludzie są bardziej świadomi [sytuacji], a rozprzestrzenianie się wirusa zostało spowolnione. Ale to wciąż nie wystarczy, aby powstrzymać wzrost liczby infekcji. Problemem jest łamanie obostrzeń przeciwepidemicznych przez wiele osób”, powiedział Kon w środę (14 października) dziennikowi „Politika”.

Kon dodał, że ten tydzień pokaże, czy liczba zakażonych w Belgradzie wzrośnie. Według niego „każdego dnia w Serbii będzie około 200 nowych przypadków, a w niektóre dni z pewnością ta liczba będzie większa”.

(EURACTIV.rs  betabriefing.com)

Serbia: Współpraca z Chinami korzystna dla obu stron? / STOLICE

Codzienny briefing z europejskich stolic – 13 października.

SARAJEWO

Wraca mały ruch graniczny. Szesnaście małych przejść granicznych między Chorwacją a BiH, które były zamknięte od kwietnia, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, zostanie ponownie otwartych w czwartek (15 października), potwierdziła straż graniczna Bośni i Hercegowiny. 

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

25 lat od masakry w bośniackiej Srebrenicy

Ćwierć wieku temu wokół miasta Srebrenica we wschodniej części Bośni rozpoczęła się trwające kilkanaście dni masakra tysięcy muzułmańskich mężczyzn i chłopców, których dokonały paramilitarne oddziały bośniackich Serbów.