Bułgaria: Ostatni car odzyskał majątek. Wygrał sprawę w Strasburgu / Briefing z Europy

bułgaria, unia europejska, strasburg, symeon, węgry, orban, TSUE, Ziobro, pandemia, COVID, Niemcy, Merkel, USA

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Bułgaria naruszyła prawo własności, wprowadzając moratorium na komercyjne użytkowanie przez rodzinę królewską należących do nich gruntów leśnych. / Foto via Grey Geezer /Wikimedia [wik]

Były car wygrywa spór z Bułgarią | Polskie reakcje na wniosek KE do TSUE ws. kar finansowych | Angela Merkel na ratunek chadekom. CDU z rekordowo niskim poparciem | W Chorwacji ruszyła kampania uświadamiająca w temacie nieodpłatnej pracy domowej kobiet | Make Austria Green Again | Włochy rozważają możliwość zaproponowania nadzwyczajnego szczytu G20 w sprawie Afganistanu | W Czechach w ciągu miesiąca wyrzucono 14 tys. dawek AstryZeneki | Fiński rząd wprowadził nową, hybrydową strategię walki z pandemią COVID-19 | Chiny nie rezygnują z budowy elektrowni węglowej w Bośni i Hercegowinie | Między innymi o tym piszemy w środowym briefingu z Europy. |

 

 

SOFIA

Car wygrywa spór z Bułgarią. Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Bułgaria naruszyła prawo własności, wprowadzając moratorium na komercyjne użytkowanie przez rodzinę królewską należących do nich gruntów leśnych.

Według Trybunału kraj naruszył też prawo do rzetelnego procesu sądowego byłego cara Symeona Sakskoburggotskiego i jego siostry, ponieważ decyzję o przyznaniu moratorium przyjął bułgarski parlament i nie podlegała ona odwołaniu.

Sakskoburggotski wstąpił na tron jako car Symeon II 28 sierpnia 1943 r. w wieku sześciu lat, ale rodzina królewska została zmuszona do opuszczenia kraju po ustanowieniu totalitarnych rządów komunistycznych przez ZSRR.

W 2001 r., 55 lat po mianowaniu go carem, powrócił do Bułgarii i założył partię polityczną NDSV. Po wyborczym zwycięstwie został premierem i pozostał na tym stanowisku do sierpnia 2005 r.

W czasie sprawowania władzy Sakskoburggotski z siostrą odzyskali większość majątków należących do ich ojca, cara Borysa III. W 1946 r., na mocy niezgodnej z konstytucją ustawy o nacjonalizacji majątków rodziny carskiej zostały one zawłaszczone przez państwo.

Bułgarskie Zgromadzenie Narodowe nałożyło w 2009 r. – po objęciu władzy przez partię GERB Bojko Borysowa – moratorium na majątki rodziny, po tym jak okazało się, że Sakskoburggotskiemu w wyniku błędu niesłusznie zwrócono 450 ha lasów, nienależących do niego.

Stwierdzono także, że jako premier miał wykorzystać swoje stanowisko do przyspieszenia procedury odzyskania lasów. Zgodnie z wczorajszym orzeczeniem Trybunału, moratorium powinno zostać zniesione.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg | tłum. Paulina Borowska)

Bułgaria: Rząd Bojko Borysowa podsłuchiwał obywateli oraz polityków opozycji / Briefing z Europy

W Bułgarii rząd byłego premiera Bojko Borysowa podsłuchiwał opozycję | Będzie lockdown dla wybranych w Polsce? | Codzienny briefing z europejskich stolic – 28 lipca.

WARSZAWA

Polskie reakcje na wniosek KE do TSUE ws. kar finansowych. Wniosek Komisji Europejskiej do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie na Polskę kar finansowych jest w ocenie ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro “kolejnym przejawem agresji Komisji Europejskiej wobec Polski, próbą ograniczenia naszej suwerenności i zamachu na polski porządek prawny”. Szczegóły poniżej.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Polskie reakcje na wniosek KE do TSUE ws. kar finansowych

Wniosek Komisji Europejskiej do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie na Polskę kar finansowych jest w ocenie ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro “kolejnym przejawem agresji Komisji Europejskiej wobec Polski, próbą ograniczenia naszej suwerenności i zamachu na polski porządek prawny”.

BERLIN

Angela Merkel na ratunek chadekom. CDU z rekordowo niskim poparciem. Na niemal trzy tygodnie przed wyborami do Bundestagu, utrata władzy przez CDU/CSU jest coraz bardziej prawdopodobna. Ale w sondażach chadecy nadal tracą poparcie. Próbując nadać większą dynamikę kampanii, do wyborczej walki coraz aktywniej włącza się ustępująca kanclerz Angela Merkel. Szczegóły poniżej. 

(Nikolaus J. Kurmayer  | EURACTIV.de | tłum. Mateusz Kucharczyk) 

CDU z rekordowo niskim poparciem. Angela Merkel próbuje pomóc chadekom

Na niemal trzy tygodnie przed wyborami do Bundestagu, utrata władzy przez CDU/CSU jest coraz bardziej prawdopodobna.

PARYŻ

Dziś w Paryżu rusza proces 20 sprawców zamachów terrorystycznych z 13 listopada 2015. Proces w sprawie ataków terrorystycznych sprzed niemal 6 lat, które miały miejsce w sali koncertowej Bataclan, kilku restauracjach oraz na stadionie piłkarskim Stade de France, ma trwać 9 miesięcy i będzie toczył się w historycznym sądzie na wyspie Ile de la Cite w centralnej części Paryża.

W specjalnie przystosowanej w tym celu sali rozpraw, aby pomieścić ponad 1,7 tys. oskarżycieli, 300 prawników oraz 100 dziennikarzy, dziś zaczyna się proces 20 osób, w tym Salaha Abdeslama, ostatniego żyjącego terrorysty biorącego udział w zamachach.

14 spośród sądoznych pojawii się na rozprawie osobiście, a pozostałych sześciu będzie sądzonych, mających nakaz aresztowania, pod nieobecność, ponieważ służby wciąż nie mogą namierzyć ich miejsca pobytu.

Najprawdopodobniej niektórzy z nich zmarli, ukrywając się w Iraku i Syrii. Niewątpliwie, cała uwaga będzie skupiona na Abdeslamie, jedynym żyjącym zamachowcu. Abdeslam najpierw został osadzony w więzieniu w Belgii w marcu 2016 r.

Dwa lata później przetransportowano go do Francji. Został on oskarżony o popełnienie zabójstwa w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej charakter terrorystyczny, za co grozi mu dożywocie. W atakach z 13 listopada 2015 zginęło 130 osób, a setki zostały ranne.

(Mathieu Pollet | EURACTIV.fr | tłum. Marlena Nowakowska)

Francja reaguje na zamachy terrorystyczne

We Francji ogłoszenie stanu wyjątkowego trwającego ponad 12 dni wymaga ustawy, która konkretnie określi czas jego trwania.W związku z atakami terrorystycznymi w Paryżu prezydent Hollande już w piątek (13 listopada) ogłosił trzydniowy stan wyjątkowy na kontynentalnym terytorium kraju i na …

WIEDEŃ

Make Austria Green Again. Wicekanclerz Werner Kogler z partii Zielonych spotkał się wczoraj z przedstawicielami projektu na rzecz klimatu i 250 firm, zainicjowanego przez organizacje pozarządowe zajmujące się ochroną środowiska. Celem rozmów było uzgodnienie dalszej strategii zielonej transformacji Austrii.

„Musimy zadać kłam przekonaniu, że ochrona środowiska i gospodarka są sobie przeciwstawne”, stwierdził Kogler po spotkaniu. Dodał, że w Austrii „rozpoczęła się transformacja ekospołeczna”.

Organizacje biorące udział w projekcie wezwały austriacki rząd do podjęcia konkretnych kroków w walce z kryzysem klimatycznym oraz do przyjęcia przepisów, które ułatwią generowanie zysków firmom wytwarzającym produkty w sposób ekologiczny.

„Zmagamy się kryzysem klimatycznym”, podkreśliła obecna na spotkaniu Hanna Simons, wiceprzewodnicząca WWF Austria. Jej zdaniem Austria potrzebuje fundamentalnych zmian, aby odbudowa gospodarcza po pandemii była jak najbardziej przyjazna dla śroowiska. Aby zapewnić przejrzystość i wiarygodność, rząd powinien zatwierdzić przepisy o ochronie klimatu, wprowadzić „ekospołeczny” system podatkowy oraz wydać rozporządzenie dotyczące efektywności energetycznej, uważa Simons.

Karl Ochser, austriacki producent pomp cieplnych, dodał, że zielona transformacja pozwoli na stworzenie w Austrii setek tysięcy nowych miejsc pracy w Austrii. Według niego sektor przemysłu jest wiarygodnym partnerem w walce ze zmianami klimatycznymi.

Rząd planuje, że Austria osiągnie neutralność emisyjną do 2040 r., czyli o dekadę wcześniej, niż przewiduje cel przyjęty przez Unię Europejską. W ostatnich latach wartości emisji gazów cieplarnianych uległy stagnacji ze względu na wzrost emisji z sektora transportu.

(Oliver Noyan | EURACTIV.de | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Austria: Obrońcy praw człowieka krytykują zarzuty przeciwko informatorowi w aferze "Ibizagate"

Julian Hessenthaler przekazał niemieckim mediom nagrania z Ibizy, które doprowadziły do wybuchu największego od lat w Austrii skandalu korupcyjnego.

LONDYN

Nie będzie październikowego lockdownu. Ministrowie zaprzeczyli, jakoby rząd miał wprowadzić lockdown w październiku, aby ograniczyć gwałtowny wzrost liczby przypadków zachorowań na COVID-19.

W związku z doniesieniami medialnymi, rząd planuje przedłużyć szkolne wakacje w połowie października, jeśli liczba hospitalizacji utrzyma się na obecnym poziomie. Brytyjski Departament Edukacji napisał na Twitterze: „Nie jest prawdą, że rząd planuje lockdown w połowie semestru w październiku”.

Przepisy dotyczące dystansu społecznego i obowiązkowego noszenia masek zakończyły się w lipcu, chociaż nadal obowiązuje większość ograniczeń w podróżowaniu.

4 na 5 osób w Wielkiej Brytanii powyżej 16. r.ż. jest obecnie w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19, a rząd ma zacząć oferować osobom starszym i osobom o słabym układzie odpornościowym dawki przypominające w nadchodzących tygodniach.

(Benjamin Fox | EURACTIV.com | tłum. Martyna Kompała)

Wielka Brytania stworzy z Afgańczyków nowy pułk specjalny? Do dziś w brytyjskiej armii służą nepalscy Gurkhowie

Wzorem mogliby być służący w brytyjskiej armii od połowy XIX-wieku nepalscy Gurkhowie.

HELSINKI

Finlandia się otwiera. Fiński rząd wprowadził nową, hybrydową strategię walki z pandemią COVID-19. Władze planują znieść wszystkie przeciwepidemiczne restrykcje, gdy na koronawirusa w pełni zaszczepione będzie 80 proc. populacji.

Nowy plan to odpowiedź na rosnącą krytykę pod adresem rządu, a nawet protesty, zwłaszcza ze strony sektorów usług i kultury, które najbardziej straciły na ograniczeniach związanych z pandemią. Coraz więcej przedsiębiorców zaczynało ignorować przepisy, co doprowadziło do wzrostu liczby wykroczeń. Wiele z osób z niecierpliwością wyczekuje wprowadzenia w Finlandii systemu certyfikatów covidowych, który jest obecnie w przygotowaniu i ma zostać wdrożony w październiku.

Wcześniej premier Sanna Marin deklarowała, że aby można było mówić o likwidacji wszystkich obostrzeń, w pełni zaszczepić musi się 80-90 proc. obywateli. Według szacunków taki odsetek uda się osiągnąć w przyszłym miesiącu. Ministerstwo Spraw Społecznych i Zdrowia oraz Instytut Zdrowia i Opieki Społecznej wciąż różnią się w swoich stanowiskach co do restrykcji.

Rząd zdecydował się jednak zmienić strategię działania. Zamiast testowania, śledzenia kontaktów i obowiązku kwarantanny, teraz celem będzie zniesienie ograniczeń, przyspieszenie szczepień i podejście bardziej lokalne, czyli koncentracja na pojedynczych ogniskach koronawirusa.

Jak dotąd dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19 otrzymało ok. 53 proc. Finów, a co najmniej jedną ok. 73 proc. Wciąż obowiązuje ograniczenie pracy lokali gastronomicznych, które w Helsinkach muszą być zamykane o godzinie 23:00. W mocy pozostają także limity uczestników niektórych wydarzeń sportowych. Wkrótce jednak i te restrykcje będą zniesione.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Finlandia: Helsinki staną się anglojęzycznym miastem? Gospodarka potrzebuje wykwalifikowanej siły roboczej

Pomysł jest częścią toczącej się debaty na temat pogłębiającego się niedoboru wykwalifikowanej siły roboczej na fińskim rynku pracy.

RZYM

Włochy rozważają możliwość zaproponowania nadzwyczajnego szczytu G20 w sprawie Afganistanu. Włochy „weryfikują warunki, metody i czas nadzwyczajnego szczytu” krajów G20 poświęconego Afganistanowi, powiedział włoski minister spraw zagranicznych Luigi Di Maio w poniedziałkowym (6 września) przemówieniu w parlamencie, po powrocie z Tadżykistanu, Uzbekistanu, Pakistanu i Kataru.

Włochy proponują zorganizowanie wideokonferencji po Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, które odbędzie się pod koniec września w Nowym Jorku. Po zapewnieniu gotowości do rozmów Rosji, premier Mario Draghi rozmawiał we wtorek (7 września) z Xi Jinpingiem, aby sprawdzić gotowość Chin.

Wraz z partnerami, którzy już przenieśli swoje ambasady w Afganistanie do Doha, Włochy „rozważają utworzenie wspólnej obecności” w Kabulu, powiedział di Maio.

Byłoby to „jądro składające się z urzędników z kilku krajów pod patronatem UE lub ewentualnie ONZ, pełniąc głównie funkcje konsularne i służąc jako bezpośredni punkt kontaktowy”, powiedział.

To „innowacyjne rozwiązanie”, które przyda się również do kontynuowania ewakuacji uprawnionych do tego Afgańczyków, powiedział Di Maio.

(Daniele Lettig | EURACTIV.it | tłum. Martyna Kompała)

Afganistan: Talibowie ogłosili skład nowego rządu. Bez kobiet i mniejszości etnicznych

Talibowie, którzy w połowie sierpnia przejęli kontrolę nad Afganistanem, ponownie proklamowali swój Islamski Emirat.

PRAGA

W ciągu miesiąca wyrzucono 14 tys. dawek AstryZeneki. Czescy pracownicy służby zdrowia pozbyli się w ubiegłym miesiącu ponad 14 tys. dawek szczepionki AstraZeneca przeciwko COVID-19. Dawki magazynowano jako „rezerwa”, ale ich termin ważności upłynął.

Szczepionki AstraZeneca przekazano lekarzom rodzinnym do szczepienia w przychodniach. Pacjenci nie chcą jednak szczepić się tym preparatem. Większość woli szczepionki firm Pfizer lub Moderna.

„Po prostu nie było zainteresowania szczepionką AstraZeneca. Powiedziano nam, abyśmy zatrzymali te szczepionki i zobaczyli, co będzie dalej, w zależności od sytuacji”, powiedział regionalny koordynator szczepień Robin Šín na antenie Radiožurnál.

Czeskie ministerstwo zdrowia wydało w czerwcu zalecenie, by szczepionkę AstraZeneca podawać tylko osobom powyżej 65. roku życia. Według czeskich lekarzy taka rekomendacja ostatecznie wystraszyła i zniechęciła większość Czechów do preparatu brytyjsko-szwedzkiego producenta. Tym bardziej, że szczepionek Pfizera i Moderny jest pod dostatkiem.

Aby zminimalizować liczbę marnowanych szczepionek, uruchomiono projekt o nazwie „Bezpieczna szczepionka”. Jest to specjalna baza danych, w której lekarze ogólni publikują informacje o dostępnych dawkach szczepionek i tych, które wkrótce stracą ważność.

Rząd potwierdził już, że wszystkie dostarczone latem dawki szczepionki AstraZeneca będą przekazane innym krajom. Ponad 200 tys. dawek z Czech trafiło już do krajów azjatyckich. Rząd przekaże też te dawki szczepionki AstraZeneca, które zostały już zamówione i przybędą do Czech w najbliższych miesiącach.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

Koniec procesu o dostawy szczepionek na koronawirusa. KE i AstraZeneca zawarły ugodę

Firma dostarczy zaległe dawki szczepionki, a KE wycofa swój pozew.

BUDAPESZT

Potajemna koncesja dla biznesmenów. Las Vegas Casino, firma prowadząca najbardziej dochodowe krajowe kasyna, należąca do sojuszników rządu Istvána Garancsiego i Kristófa Szalay-Bobrovniczky’ego – męża rzeczniczki rządu Alexandry Szentkirályi – otrzymała koncesję na prowadzenie działalności, które wygasną dopiero w 2056 r.

Dotychczasowe koncesje miały wygasnąć w 2024 r. Nowelizacja ustawy pozwala jednak na wydanie takiego pozwolenia bez konieczności ogłoszenia przetargu na prawa do prowadzenia działalności. Pięć kasyn, należących do firmy, generuje 28,7 mln euro rocznie.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex | tłum. Paulina Borowska)

Węgry: Opozycja pokrzyżuje plany Orbanowi? Burmistrz Budapesztu grozi wetem ws. organizacji mistrzostw świata

Spór dotyczy budowy kampusu chińskiego uniwersytetu w węgierskiej stolicy.

BRATYSŁAWA

Sieć sklepów Lidl nowym liderem na Słowacji. Lidl po raz pierwszy w długoletniej walce wyprzedził swoją konkurencję jaką jest brytyjska sieć supermarketów Tesco.

Lidl od kilku już lat prosperował obiecująco jednak wciąż znajdował się na drugim miejscu pod względem całkowitych dochodów. Według ekspertów do sukcesu marki przyczyniło się m.in. dobre rozmieszczenie sklepów i dobra organizacja pracy w sklepach.

(Michal Hudec | EURACTIV.sk | tłum. Kamila Wilczyńska)

Słowacja wypłaci odszkodowania ofiarom przymusowej sterylizacji

Sprawie bliżej przygląda się Komisja Europejska.

BUKARESZT

Kryzysu politycznego ciąg dalszy. Rząd zatwierdził we wtorek nowelizację budżetu, zaledwie kilka godzin po tym, jak pięciu ministrów i wicepremier z partii USR PLUS złożyli dymisje. USR PLUS podtrzymuje swoje stanowisko, że chce pozostać w koalicji rządzącej, ale z innym premierem.

Obecny szef rządu – Florin Citu – zdymisjonował bowiem ministra sprawiedliwości, wywodzącego się z tego ugrupowania.

Jednak Citu otrzymał poparcie PNL, największej koalicyjnej partii. USR PLUS złożyła w ubiegłym tygodniu wniosek o wotum nieufności wobec rządu, ale PNL w porozumieniu z PSD blokują poddanie tego wniosku pod głosowanie.

Citu ma na razie pewną swobodę działania, ponieważ może mianować tymczasowych ministrów na 45 dni, zanim rząd będzie musiał zwrócić się do parlamentu o kolejne wotum zaufania.

Da mu to jednak wystarczająco dużo czasu, by wziąć udział w wyborach w PNL, w których ubiega się o przywództwo partii u boku obecnego prezydenta i byłego premiera Ludovica Orbana.

(Bogdan Neagu | EURACTIV.ro | tłum. Paulina Borowska)

Rumunia: Były lider socjaldemokratów wypuszczony z więzienia

Polityk twierdzi, że był „więźniem politycznym”.

ZAGRZEB

W Chorwacji ruszyła kampania uświadamiająca w temacie nieodpłatnej pracy domowej kobiet. Sieć organizacji społeczeństwa obywatelskiego pod nazwą „Czwarta zmiana – praca niewidoczna” rozpoczęła we wtorek kampanię mającą na celu podniesienie świadomości w temacie nieodpłatnej pracy domowej kobiet i zachęcenie do tworzenia polityki publicznej w celu osiągnięcia równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym kobiet i mężczyzn.

Kampania pokazuje do jakiego chaosu doszłoby, gdyby kobiety w Chorwacji przestały prasować, sprzątać, gotować, robić pranie, czy opiekować się dziećmi. „Czwarta zmiana – praca niewidoczna” twierdzi, że na taki scenariusz wskazują wyniki sondażu z 2017 roku przeprowadzonego przez socjolożkę Kseniję Klasnić.

Badanie wykazało, że w 83 proc. zbadanych przypadków wszystkie lub większość rutynowych prac domowych wykonują kobiety, w 16,6 proc. partnerzy w równym stopniu dzielą się obowiązkami domowymi, a w tylko 0,4 proc. przypadków mężczyźni zajmują się pracami domowymi samodzielnie.

Koronawirus uderzył przede wszystkim w kobiety: Bezrobocie, przemoc domowa, bezpłatna praca, utrata resztki praw reprodukcyjnych. Szczegóły poniżej. 

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Paweł Natorski)

PODGORICA

Byli ministrowie z krajów postjugosławiańskich wzywają UE i NATO do pomocy w rozwiązaniu kryzysu w Czarnogórze. „Jeszcze jedno miejsce konfliktu i kryzysu w Europie to ostatnia rzecz, o jakiej marzy teraz nasz kontynent i świat. Dlatego wzywamy instytucje UE oraz innych sojuszników do włączenia się w aktywny dialog polityczny z różnymi politycznymi i społecznymi interesariuszami w trwającym kryzysie w Czarnogórze, aby pomóc im osiągnąć pokojowe rozwiązanie nasilającego się konfliktu” – napisano w liście podpisanym przez byłych ministrów krajów regionu Bałkanów.

Pochodzący z krajów postjugosławiańskich politycy stwierdzili, że istnieją „alarmujące” podobieństwa pomiędzy napięciami w Czarnogórze spowodowanymi intronizacją nowego czarnogórskiego metropolity Joannicjusza a wydarzeniami, które doprowadziły do ​​wojen na Bałkanach w latach 90. Zauważono również, że pomimo niewielkich rozmiarów, Czarnogóra jest strategicznie bardzo ważna dla stabilności Europy Południowo-Wschodniej.

Sygnatariusze listu oświadczyli, że niedawne wydarzenia w bałkańskim państwie „nie mają nic wspólnego z religią, ani nawet z polityką czy ideologią”. „Są one kolejnym przejawem konfliktu między siłami, które uważają, że Czarnogóra nie powinna istnieć jako odrębne państwo, a tymi, którzy uważają, że Czarnogóra powinna pozostać niezależna ze wszystkimi atrybutami państwowości” – napisano w liście.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com, Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Paweł Natorski)

Czarnogóra: Zamieszki podczas ingresu prawosławnego arcybiskupa

W tle są polityczne spory o to jak blisko Czarnogóra powinna być z Serbią.

SARAJEWO

Chiny nie rezygnują z budowy elektrowni węglowej w Bośni i Hercegowinie. Chińskie firmy China Gezhouba Group Company (CGGC) oraz China Energy Engineering Group (GEDI) nie zrezygnują z realizacji projektu zakładającego budowę nowego bloku elektrociepłowni w Tuzli dzięki pożyczce wspieranej przez chiński rząd.

Zawirowania wokół inwestycji spowodowane były rezygnacją amerykańskiej firmy General Electric i niemieckiego Siemensa. Chińczycy proponują w zamian podjęcie produkcji oraz dostawy potrzebnych urządzeń przez chińskie firmy Shanghai Boiler Works i Shanghai Electric Group.

Bośnia i Hercegowina (BiH) jako jedno z nielicznych państw w Europie, które nadal opierają się na energii pochodzącej z węgla, uzasadniała inwestycję w nową elektrownię w Tuzli koniecznością zastąpienia istniejących bloków elektrociepłowni opartych na przestarzałych technologiach i chęcią zapewnienia niezależności energetycznej. Na projekt nieprzychylnie patrzy Unia Europejska, gdyż plany Wspólnoty zakładają odchodzenie od inwestycji w sektorze wydobywania węgla.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Paweł Natorski)

Dzięki współpracy z Afganistanem Chiny zdystansują USA i Europę? „Talibowie mają dostęp do jednego z najważniejszych minerałów na świecie"

W 2010 r. ujawniono, że na terenie Afganistanu znajdują się złoża mineralne o wartości prawie 1 biliona dolarów.

SKOPJE | BELGRAD

Premier Zaew: w przypadku aresztowania dyplomaty będą przestrzegane umowy międzynarodowe. Serbia będzie działać zgodnie ze wszystkimi międzynarodowymi porozumieniami, powiedział premier Macedonii Północnej Zoran Zaew o aresztowanych dyplomatach w sąsiedniej Serbii, dodając, że wymagane będą wszystkie akty prawne dla ochrony obywateli.

Dyplomata obecnie przydzielony do misji OBWE w Wiedniu został aresztowany w Serbii na wniosek władz w Erywaniu za rzekome pomaganie zbiegowi w ucieczce z Armenii. Według doniesień dyplomata został zatrzymany przez władze serbskie w dniu 27 sierpnia, gdy próbował dostać się z Serbii do Macedonii Północnej przez punkt kontrolny w Preszewie.

„Nie chcę wchodzić w szczegóły, dlaczego wystąpiono o międzynarodowy nakaz aresztowania i ekstradycję, opinia publiczna zostanie poinformowana przez właściwe organy”, dodał premier Zaew.

Media w Macedonii Północnej podały, że dyplomata został oskarżony o pomoc w ucieczce z Armenii byłemu ormiańskiemu urzędnikowi oskarżonemu o defraudację. Jednak Gor Abrahamyan, doradca Prokuratora Generalnego Armenii, zaprzeczył, że w sprawie zamieszany jest były ormiański urzędnik.

Według opozycyjnego portalu „Republika”, trzech macedońskich dyplomatów jest oskarżonych o zorganizowanie ekstradycji Lewona Sarkisjana, brata byłego prezydenta Armenii Serża Sarkisjana, z Erewania w 2018 roku.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Martyna Kompała)

Czas na Otwarte Bałkany. Za 2 lata bez granic pomiędzy Albanią, Macedonią Północną i Serbią

Do projektu nie chcą dołączyć Kosowo, Bośnia i Hercegowina oraz Czarnogóra.

PRISZTINA

Rosyjska kampania dezinformacyjna nie daje za wygraną. Opublikowane przez Kosowski Instytut Badań i Rozwoju Polityki (KIPRED) analizy nad rosyjskim dyskursem politycznym wskazują na kontynuację działań deprecjonujących suwerenność Kosowa.

Dezinformacja zmienia narrację o zbrodnich wojennych w byłej Jugosławii i oskarża Kosowo o prześladowanie Serbów i Serbskiego Kościoła Prawosławnego.

Według ekspertów z KIPRED władze Kosowa nie podejmują żadnych działań mogących pomóc w walce z rosyjską kampanią dezinformacyjną.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr | tłum. Kamila Wilczyńska)