Bułgaria i Rumunia: Niski poziom wyszczepienia. Sytuacja epidemiologiczna wymyka się spod kontroli / Briefing z Europy

bułgaria-rumunia-bakany-COVID-19-szczepienia-polska-rząd-duda-niemcy-bundestag-turów-unia-europejska-morawiecki-III-wojna

Od poniedziałku w całej Rumunii obowiązuje godzina policyjna. Po godz. 22 osoby niezaszczepione mogą przemieszczać się tylko w ściśle określonych celach (m.in. do lekarza i apteki). / Foto via [EURACTIV]

Rumunia wraz z Bułgarią mają najniższy odsetek zaszczepionych w całej UE. Sytuacja epidemiologiczna wymyka się w nich spod kontroli | Polska: Rekonstrukcja rządu dziś po południu | Rząd promuje swój Fundusz Polski Ład | Czechy chcą rozwiązania sprawy Turowa. Wysyłają do Polski list | Chiny nowym priorytetem NATO? „Globalny układ sił się zmienia” | Francja może osiągnąć neutralność węglową do 2050, ale nie powinna rezygnować z atomu | Węgry: Kandydat na premiera opozycji twierdzi, że rządzący Fidesz gromadził akta mające na celu zdyskredytowanie go | Między innymi o tym piszemy we wtorkowym briefingu z Europy |

SOFIA | BUKARESZT

Sytuacja epidemiologiczna wymyka się w nich spod kontroli. Bułgaria i Rumunia mają najniższy wskaźnik szczepień w całej UE, a sytuacja epidemiologiczna ponownie wymyka się w nich spod kontroli.

Bułgaria zajęła drugie miejsce w UE pod względem liczby zgonów związanych z COVID-19 w ostatnim miesiącu i ostatnie pod względem szczepień na SARS-CoV-2 – tylko 21 proc. Bułgarów jest w pełni zaszczepionych przeciwko koronawirusowi.

Eksperci powiedzieli EURACTIV.bg, że sytuacja jest spowodowana przez lekarzy rodzinnych, reakcję instytucji i podatność Bułgarów na fake newsy. Znaczna liczba lekarzy zaleciła, aby osoby z chorobami przewlekłymi nie były szczepione, podczas gdy w Europie Zachodniej osoby te były szczepione jako pierwsze. Znany bułgarski ekspert ds. chorób zakaźnych, Atanas Mangarow, bagatelizował wirusa od początku pandemii i był przeciwko szczepionkom na COVID-19.

„Nie byliśmy w stanie wyszkolić większości lekarzy zajmujących się szczepionkami. Przeoczono moment na przeprowadzenie kampanii dla lekarzy specjalistów latem 2020 r. – skomentowała epidemiolog Christiana Batselowa.

„Jestem zaskoczona tym, jak wielu lekarzy w Bułgarii nie rozumie, jak działają szczepionki. Lekarze bali się szczepić i ostatecznie odmówili szczepień swoim pacjentom”, powiedziała Batselowa. Według Bułgarskiej Unii Medycznej zaszczepionych jest około 70 proc. bułgarskich lekarzy, co jest jednym z najniższych współczynników w tej grupie zawodowej w UE.

Prawniczka medyczna Maria Sharkowa skomentowała, że ​​sceptycyzm dotyczący szczepień w Bułgarii nie jest nowym zjawiskiem: „Fake newsy przyczyniły się do sparaliżowania programu szczepień, korzystając z braku stabilizacji politycznej”. W Bułgarii w listopadzie po raz trzeci w ostatnich 12 miesiącach dojdzie do wyborów parlamentarnych. Kilka osób z różnych partii głośno poparło szczepienia, podczas gdy przywódcy polityczni milczeli, a nawet używali retoryki antyszczepionkowej, aby uzyskać poparcie elektoratu”, powiedziała Sharkowa.

Nawet niektórzy członkowie Rad Ekspertów, powoływani przez ministra zdrowia, pisali zalecenia w bezpośredniej sprzeczności z zaleceniami międzynarodowych stowarzyszeń zawodowych. Na przykład odradzali szczepienia kobietom w ciąży lub planującym zajście w ciążę w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

W ciągu ostatnich kilku tygodni liczba zakażeń koronawirusem w Rumunii gwałtownie wzrosła, podobnie jak liczba zgonów. W zeszłym tygodniu Rumunia odnotowała jeden z najwyższych współczynników zgonów na świecie i wystąpiła o pomoc UE, aby złagodzić część obciążenia systemu opieki zdrowotnej.

Lekarze i politycy obwiniają kampanie dezinformacyjne i sceptycyzm dotyczący szczepionek, ale przyczyny tej sytuacji są bardziej zróżnicowane. Rumuni mają długą historię braku zaufania do władz państwowych, a kierownictwo kampanii szczepień nie zrobiło nic, aby temu zaradzić.

Odpowiedzialny za kampanię szczepień uczyniono lekarza wojskowego. Ten ruch mógł pomóc na początku, ponieważ wojsko jest jedną z najbardziej zaufanych instytucji w Rumunii, jednak ministerstwo zdrowia zostało całkiem odsunięte na bok, a komunikacja z obywatelami była nie wystarczająca. Co więcej, podczas gdy kampania szczepień osłabła na początku lata, politycy ogłosili koniec pandemii, a kampanię szczepień uznano za sukces.

„Kampania zakończyła się sukcesem, praktycznie zatrzymaliśmy pandemię”, powiedział w czerwcu prezydent Klaus Iohannis. Uzasadnił i tak już niską liczbę dawek podawanych codziennie zmniejszoną liczbą infekcji, co utrzymywało wskaźnik absorpcji szczepionek na bardzo niskim poziomie.

Wraz ze wzrostem liczby infekcji we wrześniu, a zwłaszcza w październiku, pojawiły się kolejki w centrach szczepień, a także propozycje nowych ograniczeń i możliwości wprowadzenia obowiązku posiadania tzw. zielonej przepustki jako warunku wstępu do niektórych miejsc publicznych.

A już od poniedziałku w całej Rumunii obowiązuje godzina policyjna. Po godz. 22 osoby niezaszczepione mogą przemieszczać się tylko w ściśle określonych celach (m.in. do lekarza i apteki). Sklepy i restauracje czynne są tylko do godz. 21.

Rząd nakazał obligatoryjne noszenie masek w miejscach publicznych. Zakazana została organizacja wesel i innych imprez. Restrykcje te mają obowiązywać przez miesiąc, natomiast na dwutygodniowe przymusowe wakacje zostali wysłani uczniowie.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg, Bogdan Neagu | EURACTIV.ro | tłum. Kinga Wysocka)

Bułgaria: Rząd wprowadza obowiązkowy "paszport covidowy"

We wtorek Bułgaria odnotowała prawie 5 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem i ponad 200 zgonów z powodu COVID-19.

WARSZAWA

Rekonstrukcja rządu dziś po południu. Dziś o godz. 17:00 prezydent Andrzej Duda dokona zmian w składzie rady ministrów, zapowiedziała wczoraj Kancelaria Prezydenta. Oczekuje się, że poza powołaniem nowego ministra rozwoju, zmiany mają objąć jeszcze co najmniej dwa resorty: rolnictwa i klimatu. Szczegóły poniżej.

Rekonstrukcja rządu dziś po południu 

Dziś o godz. 17:00 prezydent Andrzej Duda dokona zmian w składzie rady ministrów, zapowiedziała wczoraj Kancelaria Prezydenta. Oczekuje się, że poza powołaniem nowego ministra rozwoju, zmiany mają objąć jeszcze co najmniej dwa resorty: rolnictwa i klimatu.

 

Rekonstrukcja rządu zapowiadana jest od …

Rząd promuje swój Fundusz Polski Ład. Premier Mateusz Morawiecki zapewnił wczoraj, że Rządowy Program Polski Ład jest dobrą odpowiedzią na kryzys wywołany pandemią COVID-19 i “propozycją wyjścia z tarapatów, w które popadł cały świat”. Podkreślił także, że “naprawione finanse publiczne pozwoliły zbudować fundament do skoku w nowoczesność”. Szczegóły poniżej.

(Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Rząd promuje swój Fundusz Polski Ład. Premier obiecuje skok w nowoczesność

Rządowy Fundusz Polski Ład zastąpi unijne pieniędze z KPO?

„Dyktat wersalski brukselski”. Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z dziennikiem „Financial Times” wezwał Unię Europejską, by – jeśli chce rozwiązać spór wokół praworządności – wycofała groźby sankcji prawnych i finansowych.

Morawiecki w ostrych słowach wypowiedział się o działaniach Unii Europejskiej wobec Polski. „Mam wrażenie, że negocjacje przebiegają tak, że Komisja Europejska przystawia Polsce pistolet do głowy. To jest dyskryminujące i przypomina dyktat Brukseli”, podkreślił premier. Szczegóły poniżej. 

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Morawiecki o sporze z UE w "Financial Times": Dyktat Brukseli i zablokowanie pomocy finansowej jak III wojna światowa

Według szefa rządu Komisja Europejska stawia żądania, „przystawiając Polsce pistolet do głowy”.

BERLIN

Start nowego Bundestagu. Dziś (26 października) ukonstytuuje się  nowy niemiecki Bundestag.

W nowym parlamencie Niemiec zasiądzie 735 deputowanych, czyli o 26 więcej niż w poprzednim. 30 procent z nich ma poniżej 40 lat – to dwa razy więcej niż w poprzednim.

Sesji inauguracyjnej przewodniczyć 79-letni Wolfgang Schaeuble. Polityk chadeckiej CDU zasiada w Bundestagu od 48 lat, co czyni go najdłużej urzędującym parlamentarzystą. Jest też jednym z najstarszych.

(Nikolaus J. Kurmayer | EURACTIV.de | tłum. Mateusz Kucharczyk)

Kai-Olaf Lang: Angela Merkel była kanclerzem jedności Europy [WYWIAD]

Politycy europejscy jeszcze zatęsknią za Angelą Merkel, mówi niemiecki politolog Kai-Olaf Lang z berlińskiej Fundacji Nauka i Polityka.

PARYŻ

Neutralność energetyczna tylko z atomem? Francja może osiągnąć neutralność węglową do 2050 r., jednak koszt produkcji energii elektrycznej zwiększy się, przekonują autorzy opublikowanego w poniedziałek raportu „Przyszłość Energetyczna 2050”, opracowanego przez francuskiego operatora sieci energetycznej RTE.

Raport analizuje sześć scenariuszy osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 r. we Francji. Eksperci wzięli również pod uwagę bezpieczeństwo dostaw do francuskiego systemu elektroenergetycznego.

W raporcie podkreślono, że budowa we Francji nowych reaktorów jądrowych jest uzasadniona ekonomicznie i tańsza niż bazowanie w 100 proc. na odnawialnych źródłach energii. RTE zdecydowanie odradza przedwczesne zamykanie reaktorów jądrowych w celu zmniejszenia udziału energii atomowej z 70 proc. do 50 proc. do 2035 r. oraz popiera dalszy rozwój odnawialnych źródeł energii.

Z raportu wynika, że rozwój francuskiej energetyki będzie kosztowny, a oprócz budowy nowych reaktorów konieczna jest rozbudowa sieci elektroenergetycznej.

(Clara Bauer-Babef | EURACTIV.fr, tłum. Mateusz Kucharczyk)

Podwyżki cen prądu i gazu w Europie. Receptą powstanie Unii Energetycznej?

Drastyczne podwyżki cen energii w całej Europie powodują wzrost kosztów energii dla konsumentów.

WIEDEŃ

Auf wiedersehen Kurz. Większość Austriaków uważa, że były kanclerz Sebastian Kurz, który na początku października zrezygnował ze stanowiska w związku z podejrzeniami o korupcję, powinien całkowicie wycofać się z polityki. Odejścia Kurza chce 65 proc. ankietowanych. Szczegóły poniżej. 

(Oliver Noyan | EURACTIV.de | Tłumaczenie Aleksandra Krzysztoszek)

Austriacy nie chcą już Kurza. Podejrzany o korupcję były kanclerz stracił popularność

Około 65 proc. Austriaków twierdzi, że Sebastian Kurz powinien raz na zawsze wycofać się z polityki.

HELSINKI

Chiny nowym priorytetem NATO? Chiny stanowią duże wyzwanie dla Europy i państw pozaeuropejskich, dlatego odpowiedź na rosnące wpływy tego mocarstwa będą jednym z priorytetów opracowywanej obecnie nowej koncepcji strategicznej NATO, powiedział podczas wizyty w Helsinkach sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.Szczegóły poniżej. 

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com | Tłumaczenie Aleksandra Krzysztoszek)

Chiny nowym priorytetem NATO? "Globalny układ sił się zmienia"

„Sojusznicy zdają sobie sprawę, że globalny układ sił się zmienia. Wzrost potęgi Chin ma znaczenie dla naszego bezpieczeństwa”, podkreślił szef NATO Jens Stoltenberg podczas wizyty w Finlandii.

RZYM

Włoscy politycy podzieleni w sprawie przyszłości kontrowersyjnego banku. Trwające od miesięcy negocjacje włoskiego rządu w sprawie sprzedaży państwowego banku Monte dei Paschi di Siena (MPS) międzynarodowej grupie bankowej Unicredit zakończyły się fiaskiem, poinformowano w niedzielę (24 października).

Najstarszy bank na świecie, MPS jest czwartym co do wielkości włoskim bankiem komercyjnym i detalicznym i od dawna był uważany za “zbyt duży, by upaść“, ale ledwo uniknął upadku gospodarczego w 2017 r. dzięki porozumieniu, które włoski rząd zawarł z Komisją Europejską.

Zgodnie z umową państwo mogło dokapitalizować MPS za 8,1 mld euro i kontrolować 68 proc. jego udziałów, ale musiałoby sprzedać bank z powrotem sektorowi prywatnemu do 31 grudnia 2021 r.

Teraz rząd Mario Draghiego będzie musiał najprawdopodobniej zwrócić się do Komisji o przedłużenie terminu, aby kontynuować negocjacje. Rozmowy rządu z Unicredit były od miesięcy źródłem debaty w koalicji rządzącej, ponieważ nowy potencjalny właściciel odmówił przejęcia zagrożonych aktywów MPS i nalegał, by rząd pokrył wszelkie zaległości MPS.

Teraz liderzy centrolewicowej Partii Demokratycznej cieszą się, że negocjacje zakończyły się niepowodzeniem. “Mam wrażenie, że Unicredit myślał, że bierze udział w sprzedaży”, powiedział sekretarz partii Enrico Letta.

Z kolei siły centroprawicowe wykorzystują okazję, by zaatakować Lettę za rzekomy konflikt interesów, ponieważ zwyciężył on niedawno bezapelacyjnie w wyborach uzupełniających do Izby Deputowanych z okręgu Siena-Arezzo, gdzie znajduje się siedziba MPS.

“Fiasko negocjacji w sprawie Monte dei Paschi nie jest dobrą wiadomością, nawet jeśli pokazuje, że rząd chce szukać najlepszego możliwego rozwiązania. Ci, którzy kibicują niepowodzeniu negocjacji, doskonale wiedzą, że nie możemy dalej mieć znacjonalizowanego MPS, jak gdyby nic się nie stało, i potrzebujemy nowego rozwiązania rynkowego”, podkreślił były eurodeputowany i podsekretarz ds. zagranicznych Benedetto Della Vedova.

(Viola Stefanello | EURACTIV.it I tłum. Monika Mojak)

Włochy po wyborach samorządowych: Największe miasta dla centrolewicy. Porażka prawicy

Słabe rezultaty w wyborach na burmistrzów włoskich miast odnotowała włoska prawica.

PRAGA

Czesi proszą Polskę o powrót do stołu negocjacyjnego i ostateczne rozwiązanie sprawy kopalni Turów. „Kontynuacja negocjacji leży w interesie wszystkich stron, zwłaszcza kraju libereckiego”, stwierdził wiceminister środowiska Vladislav Smrž w komentarzu dla portalu Aktuálně.cz, partnera EURACTIV.cz. Szczegóły poniżej. 

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz | Tłumaczenie Aleksandra Krzysztoszek)

Czechy chcą rozwiązania sprawy Turowa. Wysyłają do Polski list

„Nie można zostawić kwestii kopalni w Turowie nierozwiązanej, gdy obecny rząd ustępuje”, ocenił Petr Fiala, prawdopodobnie przyszły premier Czech.

BUDAPESZT

Kandydat na premiera opozycji twierdzi, że rządzący Fidesz gromadził akta mające na celu zdyskredytowanie go. Burmistrz Hódmezővásárhely Péter Márki-Zay wygrał prawybory zjednoczonej opozycji 17 października. To on będzie głównym kontrkandydatem Viktora Orbána w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych.

Márki-Zay przedstawił w poniedziałek obciążające dowody, które rzekomo zostały przygotowane przez Fidesz dla jego byłych przeciwników. Zamiast wykorzystać dokumenty, przekazali oni je właśnie do niego.

Koalicja Demokratyczna przekazała Péterowi Márki-Zayowi akta, które rzekomo otrzymała od Fideszu podczas kampanii prawyborczej, w celu zdyskredytowania Márki-Zaya. Partia twierdzi, pochodziły od radnego miejskiego Fideszu w Hódmezővásárhely.

Zapytany przez Telex, Fidesz odpowiedział tylko: „Myśleliśmy, że to już koniec, ale wygląda na to, że show [byłego premiera] Gyurcsányego trwa”.

Burmistrz opublikował później 67-stronicowe akta z redakcjami, które, jak powiedział, są niezbędne do ochrony prywatności osób, które nie wyraziły zgody na upublicznienie swoich danych osobowych. Większość jest kompilacją wcześniej opublikowanych artykułów na temat Pétera Márki-Zay.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com z Teleksem | tłum. Kinga Wysocka)

Węgry: Peter Marki-Zay kandydatem opozycji na premiera. To on będzie głównym rywalem Victora Orbana

Peter Márki-Zay to konserwatywny polityk, ojciec siódemki dzieci i praktykujący katolik.

BELGRAD

Serbia weźmie udział w międzynarodowej symulacji awarii jądrowej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Serbia weźmie udział w międzynarodowych ćwiczeniach, aby przetestować reakcję na poważną awarię symulowaną w elektrowni jądrowej Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, poinformowała w poniedziałek (25 października) Dyrekcja ds. Promieniowania i Bezpieczeństwa Jądrowego. Symulacja zostanie przeprowadzona we wtorek i środę.

Serbia uczestniczy w ćwiczeniu ConvEx-3 w stopniu zależnym od charakteru symulowanego wypadku i szacowanego ryzyka. Celem ćwiczenia jest przetestowanie systemów reagowania, które uczestniczące państwa mogą wykorzystać do reagowania na wypadek jądrowy lub radiacyjny, zapobiegając również skutkom niepożądanego zdarzenia.

Ćwiczenia prowadzą Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Serbia wykorzysta to ćwiczenie do przetestowania po raz pierwszy systemu wspomagania decyzji JRodos, który jest w stanie oszacować możliwą lokalizację chmury radioaktywnej, ocenić wpływ awarii jądrowej na ludność i środowisko oraz ocenić skuteczność środków ochrony.

(EURACTIV.rs | betabriefing.com | tłum. Kinga Wysocka)