Rosja „broni” Bułgarii przed krytyką USA / STOLICE

Bułgaria, Rosja, Unia Europejska, korupcja, wybory, wolnosc słowa, COVID19, szczepienia, pandemia

„Rozumiemy obawy naszych amerykańskich partnerów dotyczące łamania praw człowieka w wielu krajach na całym świecie, zwłaszcza w Rosji i Bułgarii. Jednak w odpowiedzi na raport Departament Stanu za 2020 r. po raz kolejny jesteśmy zmuszeni stwierdzić, że nie każdy jest gotowy, aby żyć według wartości i wzorców narzuconych po drugiej stronie oceanu”, napisano w oświadczeniu ambasady Rosji. / Foto via [EPA-EFE/PAVEL GOLOVKIN]

Rosja staje w obronie Bułgarii. Obowiązkowe szczepienia dla włoskich medyków i farmaceutów. Problemy premiera Holandii. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

SOFIA

Na odsiecz. Ambasada Rosji w Sofii broni bułgarskiego rządu przed krytyką Departamentu Stanu USA. Stany Zjednoczone ostro skrytykowały Bułgarię za przemoc policji, korupcję i naciski na wolność mediów.

Amerykańska dyplomatka Jessica Kim porównała kilka tygodni temu korupcję w Bułgarii do „pandemii, której nie można wyleczyć pojedynczą lub nawet podwójną szczepionką”.

Kim skomentowała zeszłoroczny raport Departamentu Stanu, w którym stwierdzono, że korupcja w Bułgarii jest zjawiskiem ze wszech miar powszechnym. Powiedziała, że ​​możliwość prowadzenia dochodzeń w sprawie nadużyć władzy została osłabiona przez wpływy oligarchów i brak wolności mediów.

Żaden z przedstawicieli bułgarskich władz nie skomentował do wczoraj (1 kwietnia)raportu, ale zamiast tego zareagowała rosyjska ambasada.

„Odnotowaliśmy niedawne oświadczenie ambasady USA w Bułgarii o niezdolności i braku woli politycznej władz tego kraju do walki z korupcją. Słuszność i trafność tych ostrych uwag, zwłaszcza w przededniu wyborów parlamentarnych, budzi duże wątpliwości. Uważamy, że takie wypowiedzi, nie poparte dowodami, rzucają cień zarówno na polityków, jak i urzędników wymiaru sprawiedliwości Republiki Bułgarii”, napisała na Facebooku rosyjska ambasada. W Bułgarii w niedzielę (4 kwietnia) odbędą się wybory parlamentarne.

„Rozumiemy obawy naszych amerykańskich partnerów dotyczące łamania praw człowieka w wielu krajach na całym świecie, zwłaszcza w Rosji i Bułgarii. Jednak w odpowiedzi na raport Departament Stanu za 2020 r. po raz kolejny jesteśmy zmuszeni stwierdzić, że nie każdy jest gotowy, aby żyć według wartości i wzorców narzuconych po drugiej stronie oceanu”, napisano w oświadczeniu ambasady Rosji.

Oświadczenie rosyjskiej ambasady skomentował w czwartkowej rozmowie z bTV bułgarski wicepremier Tomisław Donczew. 

„Całkowicie zgadzam się z niektórymi konkluzjami (raportu USA) (…), powiedział Donczew, dodając że nie zgadza się z konkluzją Stanów Zjednoczonych, że w Bułgarii istnieje zagrożenie dla wolności słowa.

Bułgaria przekazała w piątek (19 marca), że tamtejszym służbom specjalnym udało się rozbić groźną siatkę szpiegowską pracującą dla rosyjskiego wywiadu. Mieli oni wniknąć w struktury wojska, wojskowych służb specjalnych, itp. poszukując tajnych informacji odnoszących się do bezpieczeństwa i obronności kraju, ale też współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, UE i NATO.

Premier Bułgarii Bojko Borysow wezwał Rosję do zaprzestania działalności szpiegowskiej wymierzonej w bezpieczeństwo jego państwa.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

HELSINKI | LUKSEMBURG

Luksemburg: raj podatkowy dla fińskich firm i superbogaczy. Setki fińskich firm oraz potentatów biznesowych ulokowało swoje dochody w Luksemburgu w poszukiwaniu korzystniejszych warunków podatkowych. Zgromadzone środki szacuje się na dziesiątki miliardów euro.

Na ujawnionej w poniedziałek (29 marca) liście nazwisk przez dziennikarzy programu śledczego fińskiej telewizji publicznej są m.in. były dyrektor generalny Nokii Jorma Ollila i Ilkka Herlin, należący do rodziny Herlin, właścicieli Kone, wiodącej międzynarodowej firmy inżynieryjno-usługowej, która specjalizuje się w budowie wind i schodów ruchomych.

Europoseł i członek komisji ds. podatków Parlamentu Europejskiego, Eero Heinäluoma. nazwał ustalenia szokującymi. Heinäluoma wezwał UE do dążenia do większej przejrzystości i zajęcia się rajami podatkowymi.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Koronawirus: Polska i Dania nie wesprą firm korzystających z rajów podatkowych

Polska i Dania stanowczo wobec spółek ukrywających dochody w rajach podatkowych.

RZYM

Lekarze i farmaceuci na musiku. Rząd Mario Draghiego wprowadził w najnowszym dekrecie, który zacznie obowiązywać 7 kwietnia, obowiązek szczepień dla pracowników służby zdrowia i farmaceutów.

Dekret przewiduje nałożenie na wszystkich pracowników służby zdrowia i aptek obowiązku zaszczepienia się przeciw koronawirusowi. To wynik wcześniejszych informacji o przypadkach zakażeń powodowanych w szpitalach i ośrodkach medycznych przez przeciwników szczepień wśród medyków.

W przypadku odmowy pracownicy ci będą odsyłani do innych zadań zawodowych i muszą liczyć się z obniżką zarobków.

(Daniele Lettig | EURACTIV.it)

Włochy: Kolejka chętnych po szczepionkę Sputnik V

O podobnych zakupach myślą też inne regiony.

MADRYT

Nonstop szczepienia. Szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 będą kontynuowane w Hiszpanii w okresie wielkanocnym, ponieważ liczba zakażeń koronawirusem ponownie wzrosła, przekraczając próg 150 zakażeń na 100 tys. przypadków.

Władze medyczne Hiszpanii ogłosiły w środę zmiany w ogólnokrajowym programie szczepień przeciwko koronawirusowi. Przewiduje on przyspieszenie szczepień m.in. poprzez rezygnację z podawania drugiej dawki szczepionek ozdrowieńcom poniżej 65 lat.

Dotychczas hiszpański resort zdrowia zużył 8 mln dawek szczepionek z 9,6 mln otrzymanych. Podwójną dawkę przyjęło 2,7 mln obywateli.

(Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)

Hiszpania zalegalizowała eutanazję. Co zakłada nowe prawo?

Tym samym Hiszpania stała się czwartym krajem w Europie, gdzie eutanazja jest legalna.

PRAGA

Nadeszła premiera. Po miesiącach przygotowań „za zamkniętymi drzwiami” rząd zaprezentował Krajowy Plan Odbudowy, który zostanie sfinansowany ze środków z Funduszu Odbudowy UE. Jednak – jak przekonuje eurodeputowany Luděk Niedermayer – dokument nie jest tak szczegółowy, jak powinien.

Zgodnie z planem, większość środków trafi do infrastruktury transportowej, zwłaszcza kolei, czy na rozbudowę infrastruktury związanej z samochodami elektrycznymi. Rząd chce także kontynuować wspieranie termoizolacji budynków w dążeniu do zwiększenia efektywności energetycznej i obniżenia emisji gazów cieplarnianych.

Pozostałe rozdziały KPO koncentrują się na cyfryzacji, edukacji, rynku pracy i reformie emerytalnej.

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

HAGA

Rutte przetrwał. Holenderski parlament, który wczoraj głosował nad wotum nieufności wobec premiera Marka Ruttego nie podważył jego zdolności do prowadzenia rozmów ws. nowego rządu. Wniosek nie zyskał wymaganej ilości głosów.

Jednak sprawujący urząd premiera od 2010 r. lider Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) przegrał głosowanie ws. wotum zaufania, co „nie wyklucza możliwości prowadzenia dalszych rozmów koalicyjnych, choć osłabia pozycję negocjacyjną Ruttego”.

O przegłosowanie wotum nieufności wnioskował lider populistycznej Partii na rzecz Wolności PVV Geert Wilders. Wniosek zyskał poparcie deputowanych z różnych ugrupowań. Bezpośrednim powodem było ujawnienie tajnych materiałów dotyczących rozmów koalicyjnych, które pozostawiła w parlamencie zaalarmowana wiadomością o swym zakażeniu koronawirusem deputowana.

(EURACTIV.pl)

Holandia: Mark Rutte rozpoczyna formowanie koalicji. Jaki będzie skład nowego rządu?

Po ostatnich wyborach w 2017 r. utworzenie rządu zajęło Rutte rekordowe 225 dni.

WARSZAWA

Premierzy Polski i Węgier spotkali się wczoraj w Budapeszcie z byłym wicepremierem Włoch Matteo Salvinim.

Politycy dyskutowali o swojej wizji przyszłości Unii Europejskiej, ale według mediów główny cel rozmów to stworzenie sojuszu, który da początek nowej frakcji w Parlamencie Europejskim. Szczegóły poniżej. 

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Morawiecki, Orbán i Salvini w Budapeszcie: Mówimy "nie" imperium ze stolicą w Brukseli

„Zgodziliśmy się, że chcemy renesansu, chcemy odrodzenia w całej Europie”, oświadczył premier Węgier. Czy to zwiastun nowej politycznej siły?

KIJÓW

Wzajemne oskarżenia. Rosja prowadzi nielegalną kampanię poboru do wojska na Krymie, poinformowała Unia Europejska.

Zaniepokojenie zwiększoną obecnością wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą wyraził Sojusz Północnoatlantycki. Z kolei szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow oskarża Zachód o podburzanie do konfliktu. Szczegóły poniżej. 

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Donbas: USA, UE i NATO zaniepokojone rosyjskimi działaniami. Moskwa oskarża Zachód o podburzanie do konfliktu

Szef MSZ Rosji Siegiej Ławrow o podburzanie do konfliktu oskarżył „Zachód na czele z USA”.

PARYŻ

Wybory bez zmian. Po wprowadzeniu trzeciego ogólnokrajowego lockdownu, premier Jean Castex opowiedział się w czwartek za utrzymaniem organizacji wyborów regionalnych i departamentalnych zaplanowanych na 13 i 20 czerwca.

„To jak najbardziej realny scenariusz”, powiedział w czwartek w Senacie Castex, dodając że będzie postępował zgodnie z „zaleceniami Rady Naukowej”, aby głosowanie odbywało się w jak najlepszych warunkach sanitarnych.

(Clara Bauer-Babef | EURACTIV.fr)

Koronawirus: Francja wprowadza trzeci ogólnokrajowy lockdown. Do końca kwietnia

Francja wprowadza trzeci ogólnokrajowy lockdown. Na razie do 30 kwietnia. W ostatnim czasie nasila się nad Sekwaną kolejna fala zakażeń koronawirusem

 

Informację o nowych obostrzeniach przekazał w telewizyjnym orędziu prezydent Emmanuel Macron. W ramach nowych obostrzeń dotychczas działające w systemie stacjonarnym szkoły …

DUBLIN 

Premier Irlandii Micheal Martin wezwał do „zresetowania” stosunków między UE a Wielką Brytanią w celu rozwiązania problemów wynikających z protokołu o Irlandii Północnej, który jest częścią umowy o brexicie.

Po upływie 31 grudnia 2020 r. okresu przejściowego po brexicie między Wielką Brytanią a Unią Europejską powstała granica celna. Ale zgodnie z protokołem w sprawie Irlandii Północnej, prowincja ta pozostała w jednolitym unijnym rynku w zakresie obrotu towarami i w efekcie faktyczna granica celna powstała też między nią a pozostałą częścią Zjednoczonego Królestwa.

(Paula Kenny | EURACTIV.com)