Bułgaria jak Węgry? Komisja zdrowia rekomenduje kupno szczepionki Sputnik V / STOLICE

Bułgaria, Rosja, Sputnik V, pandemia, szczepionka, Francja, Włochy, Czerwony Brygady, obostrzenia, Polska

Komisja Ochrony Zdrowia w bułgarskim parlamencie zagłosowała wczoraj (28 kwietnia) za poleceniem rządowi podjęcia niezbędnych kroków w celu zakupu rosyjskiej szczepionki Sputnik V. / Foto via [Tsvetelina Belutova/Dnevnik]

Bułgarzy kupią rosyjską szczepionkę Sputnik V? W Rosji kolejni dyplomaci z państw UE z nakazem opuszczenia kraju. We Francji nastał koniec doktryny Mitterranda? Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „Stolic Europy”.

SOFIA

Komisja Ochrony Zdrowia w bułgarskim parlamencie zagłosowała wczoraj (28 kwietnia) za poleceniem rządowi podjęcia niezbędnych kroków w celu zakupu rosyjskiej szczepionki Sputnik V.

Wniosek o rozpoczęcie negocjacji w sprawie importu rosyjskiej szczepionki złożyli posłowie Bułgarskiej Partii Socjalistycznej (BSP). Sejm poprzedniej kadencji odrzucił podobną inicjatywę socjalistów. Argumentują oni, że bułgarskie władze nie zapewniły obywatelom odpowiedniej liczby dawek szczepionek przeciwko COVID-19, a szansę na uzupełnienie braków daje zakup rosyjskiego specyfiku.

Teraz decyzja komisji ma zostać zatwierdzona przez pełny skład parlamentu. Posłowie BSP zamierzają jednocześnie zainicjować zmiany w ustawodawstwie, które nie pozwalają obecnie na stosowanie w kraju leków niezatwierdzonych przez Europejską Agencję Leków (EMA).

Bułgaria spodziewa się dostaw prawie czterech milionów dawek szczepionek zatwierdzonych przez UE w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Wystarczą one do zaszczepienia 50 proc. dorosłej populacji.

Bułgaria zajmuje obecnie ostatnie miejsce spośród państw UE pod względem odsetka zaszczepionych obywateli w przeliczeniu na 100 tys., mieszkańców. Tylko 9 proc. Bułgarów otrzymało jak dotąd co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko COVID-19.

Jednak minister zdrowia Kostadin Angełow przekonuje, że w kraju jest wystarczająco dużo dawek szczepionek przeciwko COVID-19. Minister podkreślił, że zgodnie z bułgarskim ustawodawstwem szczepionki muszą być dopuszczone w ramach scentralizowanej procedury przez Europejską Agencję Leków (EMA).

Angełow powiedział w trakcie obrad Komisji Ochrony Zdrowia, że Bułgarska Agencja Leków (BDA) nie ma możliwości oceny bezpieczeństwa i skuteczności rosyjskiej szczepionki, jeśli zostanie ona wypuszczona w Bułgarii przed europejską autoryzacją.

Szczepionka Sputnik V jest stosowana w Serbii i na Węgrzech. Jej sprowadzenie doprowadziło do kryzysu rządowego na Słowacji, a w poniedziałek Brazylijska Narodowa Agencja Nadzoru Zdrowia (Anvisa) nie wyraziła zgody na sprowadzenie do kraju rosyjskiego preparatu.

Jak informuje agencja Reuters, pięcioosobowy zarząd Agencji Anvisa jednogłośnie zagłosował przeciwko dopuszczeniu do użycia rosyjskiej szczepionki po tym jak eksperci agencji wskazali na „nieodłączne ryzyko” związane z jej stosowaniem oraz „poważne” defekty, powołując się na brak informacji gwarantujących bezpieczeństwo, jakość i skuteczność szczepionki.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

Premier podał rząd do dymisji. Bułgaria przez "zemstę Borisowa" straci miliardy euro z Funduszu Odbudowy?

Bułgaria ma dwa tygodnie na przedstawienie Komisji Europejskiej Krajowego Planu Odbudowy.

WILNO | RYGA | TALLINN

Dyplomaci niemile widziani. Wczoraj (28 kwietnia) MSZ Rosji poinformowało o wydaleniu dyplomatów z czterech krajów UE: Słowacji, Litwy, Łotwy i Estonii. To odpowiedź na działania tych państw, które z kolei wydaliły rosyjskich dyplomatów w geście solidarności z Czechami

17 kwietnia czeskie władze ogłosiły, że za eksplozją składu broni Vrbieticach w 2014 r. stoi rosyjski wywiad wojskowy GRU. Następnego dnia wydalono z Pragi 18 rosyjskich dyplomatów.

Wcześniej do MSZ Rosji wezwani zostali przedstawiciele placówek dyplomatycznych czterech państw. Resort podał, że dyplomatom przekazano „stanowczy protest w związku z prowokacyjnymi i nieuzasadnionymi działaniami dotyczącymi wydalenia pracowników ambasad rosyjskich w tych państwach”.

(Benas Gerdžiūnas | LRT.lt/en)

Rosja wycofuje się z ukraińskiej granicy. Putin zaprasza do Moskwy Zełenskiego

Żołnierze i sprzęt do końca kwietnia mają wrócić do punktów ich stałego stacjonowania.

RZYM | PARYŻ

Koniec doktryny Mitterranda? We Francji aresztowano wczoraj (28 kwietnia) siedmiu skrajnie lewicowych włoskich terrorystów – w większości członków Czerwonych Brygad – skazanych przed wieloma laty przez sąd we Włoszech.

Ukrywali się oni przed włoskim wymiarem sprawiedliwości we Francji, która przez dekady zapewniała im azyl. Aresztowanie to punkt zwrotny w dwustronnych stosunkach między Paryżem a Rzymem.

Trzech ich towarzyszy zdołało umknąć obławie. Przez dekady ci dawni lewicowi terroryści byli objęci parasolem ochronnym zwanym „doktryną Mitterranda” – i uznawani za uchodźców politycznych. Teraz staną przed francuskim sądem, który zdecyduje o ich ewentualnej ekstradycji do Włoch.

(Alessandro Follis | EURACTIV.it)

UE: Francja gotowa na nowe sankcje przeciwko Rosji? Macron mówi o wyznaczeniu "czerwonych linii"

Zdaniem francuskiego przywódcy Zachód musi wypracować dwukierunkowe podejście w stosunkach z Moskwą.

PARYŻ

Jutro więcej szczegółów. Prezydent Emmanuel Macron przedstawi jutro (30 kwietnia) kolejne kroki w walce z COVID-19, zapowiedział premier Jean Castex na środowej konferencji prasowej. Szef rządu chce wprowadzić „system przejściowy”, który powinien obowiązywać do 31 października, ponieważ obecne ograniczenia dotyczące COVID-19 wygasną 2 czerwca.

We Francji po trzech tygodniach nieobecności uczniowie podstawówek wrócili do szkół w poniedziałek (26 kwietnia), a licealiści i gimnazjaliści w trybie hybrydowym rozpoczną naukę od 3 maja. Rząd nie wyklucza zniesienia godziny policyjnej w drugiej połowie maja lub w czerwcu, o ile poprawią się wskaźniki epidemiczne. Możliwe jest także znoszenie restrykcji w gospodarce.

(Magdalena Pistorius, Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)

Francja: Pandemia pogrąży Macrona? Marine Le Pen z szansami na prezydenturę

Emmanuel Macron ma się czego obawiać w walce o reelekcję?

BELFAST 

Rezygnacja premier Irlandii Północnej. Premier Irlandii Północnej Arlene Foster ogłosiła wczoraj (28 kwietnia), że zrezygnuje wraz z końcem czerwca ze stanowiska szefowej rządu. Zapowiedziała ustąpienie z funkcji liderki największego północnoirlandzkiego ugrupowania – Demokratycznej Partii Unionistów (DUP). Szczegóły poniżej. 

(Paula Kenny, Benjamin Fox | EURACTIV.com)

Premier Irlandii Północnej złoży rezygnację. Powodem napięcia polityczne wywołane brexitem

Rezygnacja Arlene Foster jest efektem wewnątrzpartyjnego sprzeciwu wobec jej polityki.

 

WARSZAWA

Co postanowił rząd? Stopniowe luzowanie przeciwepidemicznych obostrzeń rozpocznie się od początku maja. Zacznie się od obiektów sportowych, a potem kolejno będą się otwierać placówki kulturalne, hotele, szkoły oraz ogródki kawiarniane i restauracyjne, a na koniec także sale restauracyjne wewnątrz budynków. Szczegóły poniżej. 

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Koronawirus: Polski rząd przedstawił majowy plan luzowania obostrzeń

Stopniowe luzowanie przeciwepidemicznych obostrzeń rozpocznie się od początku przyszłego miesiąca.