W Bułgarii pomidory i cytryny na zakrzepy i COVID-19. We Włoszech afera szpiegowska / STOLICE

Bułgaria, pandemia, zakrzepica żylna, AstraZeneca, Włochy, Rosja, COVID-19

Bułgarskie władze medyczne proponują konsumpcję pomidorów dla uniknięcia zakrzepicy żylnej. To reakcja na kontrowersje wokół szczepionki AstraZeneca. We Włoszech ujawniono skandal szpiegowski. Zamieszani rosyjscy dyplomaci. Szwecja skręci w prawo? Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „Stolic Europy”.

 

 

SOFIA

Pomidory i cytryny na zakrzepy i COVID-19. Osoby, które otrzymały szczepionkę na COVID-19, powinny jeść pomidory i pić więcej soku pomidorowego, ponieważ to najlepszy naturalny środek przeciw zapobiegający zakrzepicy żylnej, poinformował wczoraj (31 marca) dyrektor Instytutu Parazytologii i Chorób Zakaźnych prof. Todor Kantardżiew.

To nie jest prima aprilis, ale najprawdziwsza rada udzielona Bułgarom przez instytucję powołaną do walki z pandemią.

A słowa Todora Kantardżiewa są właściwie jedynym komentarzem władz o problemach ze szczepionką AstraZeneca, której stosowanie w Niemczech zostało w tym tygodniu ograniczone z powodu przypadków rzadkich zakrzepów żylnych. Odnotowano je łącznie u 31 osób. Rekomendację w sprawie dalszego dopuszczenia leku ma podjąć teraz specjalna komisja.

Jak dotąd Bułgaria zaszczepiła tylko 6 proc. swoich obywateli, co plasuje ją na ostatnim miejscu w UE. Główną szczepionką stosowaną w Bułgarii jest preparat koncernu AstraZeneca Uniwersytetu Oksfordzkiego. Dwa tygodnie temu prof. Kantardżiew zalecił Bułgarom chorym na COVID-19 spożywanie cytryny posypanej sodą oczyszczoną.

Z kolei wczoraj (31 marca) profesor powiedział w rozmowie z bTV, że około jedna trzecia Bułgarów powinna już być uodporniona na koronawirusa, co ma się przekładać na łączną liczbę osób chorych i zaszczepionych. Oficjalne dane z Bułgarii pokazują jednak, że chorzy i zaszczepieni stanowią nie więcej niż 10 proc. populacji.

We wtorek (30 marca) bułgarskie władze ogłosiły rozluźnienie przeciwepidemicznych restrykcji, które wprowadzono tydzień temu. W kraju jest już 722 zakażonych na 100 tys. mieszkańców.

Minister zdrowia Kostadin Angełow ogłosił, że od 5 kwietnia zostaną otwarte żłobki i przedszkola, a kawiarnie i restauracje posiadające tarasy, będą mogły przyjmować klientów. Otwarte będą też siłownie, muzea, teatry, w których jednak zajętych może być nie więcej niż 30 proc. miejsc.

Decyzja ministra budzi zdziwienie ze względu na wysoką liczbę zakażeń i prognozy władz sanitarnych o rozwoju epidemii. Obserwatorzy zwracają jednak uwagę, że decyzja władz jest podyktowana dążeniem do odprężenia sytuacji przed wyznaczonymi na niedzielę (4 kwietnia) wyborami parlamentarnymi.

Tymczasem w Bułgarii wczoraj odnotowano najwyższą liczbę nowych zakażeń koronawirusem od początku pandemii – 5176. Po raz pierwszy przekroczony został próg 5 tys. nowych infekcji. Odsetek pozytywnych testów wyniósł 25 proc. Cały kraj znajduje się w czerwonej strefie pod względem liczby zakażeń.

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

AstraZeneca zmienia nazwę szczepionki na koronawirusa, a Niemcy zasady jej podawania

Od teraz pierwszeństwo w Niemczech do otrzymania szczepionki brytyjsko-szwedzkiego producenta będą miały osoby w wieku 60 lat i starsze.

RZYM

Afera szpiegowska. Włochy wydaliły wczoraj dwóch rosyjskich dyplomatów. To efekt ujawnienia skandalu szpiegowskiego i zatrzymania włoskiego oficera marynarki wojennej, gdy przekazywał dokumenty dyplomacie z Rosji.

Włoski MSZ wezwał wczoraj rano ambasadora Rosji w Rzymie, by zaprotestować przeciwko temu, co się wydarzyło. Przedstawiono też żądanie natychmiastowego wydalenia dwóch rosyjskich urzędników, zamieszanych w tę sprawę.

Wcześniej media za służbami wywiadu poinformowały, że oficer włoskiej marynarki wojennej – kapitan fregaty został aresztowany przez karabinierów pod zarzutem szpiegostwa. Aresztowania dokonano w chwili, gdy przekazywał tajne dokumenty rosyjskiemu wojskowemu dyplomacie w zamian za pieniądze. Rosjanin również został zatrzymany.

Obaj są oskarżeni o szpiegostwo i działania przeciwko bezpieczeństwu państwa. Minister spraw zagranicznych Luigi Di Maio napisał w mediach społecznościowych: „W związku z wezwaniem do MSZ rosyjskiego ambasadora we Włoszech przekazaliśmy mu nasz stanowczy protest włoskiego rządu i zawiadomiliśmy o natychmiastowym wydaleniu dwóch rosyjskich urzędników zamieszanych w tę bardzo poważną sprawę”.

MSZ Rosji w wypowiedzi dla włoskiej agencji Ansa oświadczył: „Przykro nam z powodu wydalenia dwóch pracowników ambasady rosyjskiej w Rzymie. Badamy dogłębnie okoliczności tej decyzji”.

Włoskie media piszą, że to jeden z najpoważniejszych przypadków szpiegostwa we Włoszech od czasów zimnej wojny.

(Daniele Lettig | EURACTIV.it)

PARYŻ

Po raz trzeci. Francja wprowadza trzeci ogólnokrajowy lockdown. Na razie do 30 kwietnia. W ostatnim czasie nasila się nad Sekwaną kolejna fala zakażeń koronawirusem. Szczegóły poniżej. 

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

Koronawirus: Francja wprowadza trzeci ogólnokrajowy lockdown. Do końca kwietnia

Francja wprowadza trzeci ogólnokrajowy lockdown. Na razie do 30 kwietnia. W ostatnim czasie nasila się nad Sekwaną kolejna fala zakażeń koronawirusem

 

Informację o nowych obostrzeniach przekazał w telewizyjnym orędziu prezydent Emmanuel Macron. W ramach nowych obostrzeń dotychczas działające w systemie stacjonarnym szkoły …

MOSKWA

Akt desperacji. Przebywający w kolonii karnej Aleksiej Nawalny oznajmił, że podejmie strajk głodowy. Powodem jest odmowa przez administrację udzielenia pomocy medycznej. Stan zdrowia opozycjonisty pogarsza się. Szczegóły poniżej. 

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

Aleksiej Nawalny rozpoczął głodówkę

Administracja odmawia mu bowiem pomocy medycznej, a stan zdrowia opozycjonisty drastycznie się pogarsza.

DUBLIN 

Chcą przyspieszyć szczepienia. Premier Irlandii Micheal Martin zapowiedział w środę w parlamencie, że strona internetowa umożliwiająca obywatelom Irlandii zarejestrowanie się w celu umówienia terminu szczepienia przeciwko COVID-19 będzie dostępna za dwa do trzech tygodni. „Celem jest zaszczepienie co najmniej 80 proc. osób do końca czerwca br.”, podkreślił polityk.

(Paula Kenny | EURACTIV.com)

Irlandia będzie jeszcze bardziej "zielona". Rząd przyjął cel redukcji emisji gazów cieplarnianych

Irlandzka ustawa jest zgodna z założeniami paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 r. 

SZTOKHOLM

Szwecja skręci w prawo? Wybory parlamentarne odbędą się – jeżeli nie przeszkodzi pandemia COVID-19 – we wrześniu 2022 r. Z sondaży opinii publicznej wynika, że coraz bardziej prawdopodobna staje się możliwość zastąpienia gabinetu socjaldemokratów z Partią Zielonych przez ugrupowania prawicowe. Powodem są coraz lepsze wyniki ugrupowań konserwatywnych, przy spadku poparcia dla Zielonych oraz partii centrowych.

Na ewentualną zmianę rządu może także wpłynąć decyzja proeuropejskiej partii Liberałów. Popiera ją obecnie 3,3 proc. społeczeństwa, a szefostwo ugrupowania – chociaż przy braku jednomyślnej zgody – postanowiło, że w przyszłości mogłoby współpracować z nacjonalistyczną partią Szwedzkich Demokratów. Zajmuje ona obecnie trzecie miejsce w sondażach poparcia partii politycznych.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Szwecja: Tylko "nie w mojej okolicy". Nadchodzi zmierzch entuzjazmu wobec energetyki wiatrowej?

Poparcie dla tego źródła energii w ostatnich 13 latach wyraźnie spadło.

MADRYT

Apel o przedłużenie ulg. Hiszpański Bank Centralny zalecił rządowi rozszerzenie wszystkich tymczasowych programów zwolnień (ERTE) na sektory gospodarki najbardziej dotknięte pandemią, a w szczególności na turystykę.

W ramach ERTE (Expedientes de Regulación Temporal de Empleo) pracodawca działający na terenie Hiszpanii zobowiązuje się do ponownego zatrudnienia pracowników na co najmniej 6 miesięcy. W okresie nieobecności załogi w firmie obniża on w naturalny sposób koszty pracy swojej spółki.

Zawieszeni tymczasowo pracownicy są rejestrowani w urzędach pracy i otrzymują zasiłek, będący równowartością średnich pensji z ostatniego półrocza. Wysokość tego wsparcia waha się pomiędzy 502 a 1411,83 euro. W przypadku oszustwa lub zwolnień przedsiębiorstwa muszą zwrócić ulgi ze składek na system zabezpieczenia społecznego. Jednocześnie naraża się na kary.

W szczytowym momencie pandemii w marcu i kwietniu ubiegłego roku prawie 3 mln pracowników zostało objętych ERTE, które zostały wdrożone w celu zapobiegania masowym zwolnieniom i ochrony dochodów gospodarstw domowych.

Program ERTE będzie obowiązywać do 31 maja 2021 r. Miał on przestać działać wraz z końcem stycznia br.

Według banku centralnego dobrą wiadomością jest to, że prawie 70 proc. pracowników objętych programem ERTE w drugim kwartale 2020 r. wróciło do pracy już w trzecim kwartale roku.

(Fernando. Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)

Hiszpania zalegalizowała eutanazję. Co zakłada nowe prawo?

Tym samym Hiszpania stała się czwartym krajem w Europie, gdzie eutanazja jest legalna.

WARSZAWA

Pozew przeciwko Polsce. Komisja Europejska pozwała Polskę przed Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Chodzi o decyzje Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która niektórym sędziom zawieszała immunitet, aby wszcząć przeciw nim sprawy karne. Bruksela uznała to za „podważanie niezawisłości sądownictwa”. Szczegóły poniżej. 

(Anna Wolska | EURACTIV.pl)

KE kieruje pozew przeciw Polsce do TSUE. Chodzi o "działania podważające niezawisłość sądownictwa"

Komisja Europejska pozwała Polskę przed Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Chodzi o decyzje Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która niektórym sędziom zawieszała immunitet, aby wszcząć przeciw nim sprawy karne. Bruksela uznała to za „podważanie niezawisłości sądownictwa”.

 

 

KE uznała, że Polska „naruszyła prawo UE, …

PRAGA

Czechy obejmą rotacyjną prezydencję w Radzie UE w drugiej połowie 2022 r., tymczasem premier Andrej Babiš dał do zrozumienia, że budżet na sześciomiesięczną rotacyjną prezydencję zostanie ograniczony.

„Chcemy skorzystać z możliwości współpracy z czeskimi ekspertami, którzy obecnie pracują w instytucjach UE”, podkreśliła w wywiadzie z EURACTIV.cz ambasador Edita Hrdá, szefowa Stałego Przedstawicielstwa Czech przy UE.

Czescy eksperci z Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Sekretariatu Generalnego Rady lub Komitetu Regionów mogą zostać poproszeni o czasowe opuszczenie swoich stanowisk, aby pomóc czeskiej prezydencji w UE.

Hrdá wskazała, że niektóre z priorytetów prezydencji czeskiej będą się koncentrować na jednolitym rynku, ożywieniu gospodarczym po pandemii COVID-19, cyfryzacji i rozwoju sztucznej inteligencji.

(Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

BUDAPESZT

Rząd cenzuruje? Niezależne media apelują do premiera Węgier Viktora Orbana o umożliwienie dziennikarzom dostępu do szpitali i ośrodków szczepień. Podejrzewają, że chodzi o cenzurę informacji. Szczegóły poniżej. 

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)